І покажем, що ми, браття, козацького роду

До 205-річчя від дня народження та 150-річчя від дня смерті Михайла Вербицького, 155-річчя першого виконання Гімну України

Михайло Вербицький народився на Надсянні в родині греко-католицького священика. Коли йому було 10 років, помер батько. Ним і його молодшим братом став опікуватися їхній родич – перемиський владика Іван Снігурський. Це – один з найяскравіших діячів Української греко-католицької церкви. 1828 року Іван Снігурський заснував при Перемишльській кафедрі УГКЦ хор, згодом музичну школу, в яких співав і навчався Михайло.

На Великдень 1829 року хор Перемишльської єпархії з великим успіхом дебютував в урочистому богослужінні, на якому Михайло Вербицький виступав як соліст. Побачивши такий блискучий результат, Іван Снігурський запросив з Чехії кваліфікованого диригента та композитора Алоїза Нанке. В Нанке Вербицький отримав ґрунтовну музичну освіту.

Велике значення для формування Вербицького як композитора мав репертуар Перемишльського хору, в якому були твори віденських класиків Гайдна, Моцарта, Бетховена, а також композиторів «золотої доби» української музики – Максима Березовського та Дмитра Бортнянського.

Згодом вступив до Львівської духовної семінарії. Заняття музикою не перервалися: молодий семінарист керував хором навчального закладу, опанував гру на гітарі, яка супроводжувала його протягом усього життя. Численні його твори для гітари здобули широку популярність. До нашого часу збереглося «Поученіє Хітари», яке він створив. Це був перший такий посібник в Україні.

У другій половині 1840-х років М. Вербицький звернувся до релігійної музики. В цей період написав повну Літургію для мішаного хору, низку церковних композицій. Коли наприкінці 1840-х років у Галичині налагодилося активне театральне життя, М. Вербицький одразу ж заходився писати музичні номери до українських театральних вистав. Тоді він музично оформив понад 20 постановок.

У 1860-ті роки з відкриттям у Львові театру «Руська Бесіда» (перший український професійний театр) композитор знову звернувся до жанру співогри. Для цього театру Вербицький написав побутову мелодраму «Підгіряни», одну з найпопулярніших п’єс композитора та згодом ще низку інших.

Але найбільш відомим музичним твором композитора став Гімн України. Дата створення пісні «Ще не вмерла Україна» залишається наразі дискусійною. Текст Павла Чубинського в Галичині вперше був опублікований 1864 року. Ймовірно це надихнуло Михайла Вербицького написати патріотичну пісню, яка набула великої популярності серед свідомої молоді Галичини.

Перше виконання твору «Ще не вмерла Україна» як Гімну відбулося 10 березня 1865 року в Перемишлі. Це був завершальний номер концерту, присвяченого Тарасові Шевченку. Отож відзначаємо зараз 155-ий рік нині Державного Гімну України.

В останні роки життя композитор займався педагогічною діяльністю, творив музику. Помер у селі Млини (тепер на території Підкарпатського воєводства Польщі) від раку язика у віці 55 років.

Степан ВАДЗЮК,

завідувач кафедри фізіології з основами

біоетики та біобезпеки ТНМУ, професор