Імплементація міжнародних стандартів у гінекології та онкогінекології

У нашому університеті відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Імплементація міжнародних стандартів у гінекології та онкогінекології», присвячена ювілею професора, доктора медичних наук Анатолія Юхимовича Франчука. Цей захід зібрав понад тисячу учасників.

Розпочав конференцію ректор ТНМУ, професор Михайло Корда: «Вже традиційно склалося так, що кожного року в Тернополі організовуємо великий форум акушерів й гінекологів. Сподівалися, що й цього року матимемо можливість запросити до нашого міста всіх партнерів, друзів, колег. На жаль, у зв’язку з пандемією в світі та епідеміологічною ситуацією в нашому регіоні сьогоднішня наша зустріч відбувається в онлайн-режимі».

Михайло Михайлович привітав ювіляра: «Дуже важливо, що сьогоднішня наша зустріч відбувається на честь 90-ліття нашого корифея, одного з найбільш поважних і шанованих професорів ТНМУ Франчука Анатолія Юхимовича. Він понад 50 років працює в нашому університеті, 13 років очолював кафедру акушерства та гінекології, вже більше 18 років передає свій досвід молодим інтернам, лікарям на кафедрі акушерства та гінекології навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТНМУ. Анатолій Юхимович понад 30 років очолював Асоціацію акушерів-гінекологів в Тернопільській області, автор сотень наукових статей, підручників, монографій, посібників. Сподіваюся, що Ви зараз нас всіх чуєте, Вас вітає вся Україна, учасники конференції, ми бажаємо Вам міцного здоров’я, творчого довголіття. Ви надзвичайно порядна, працьовита, добра людина, нехай та вся доброта, яку Ви вклали в своїх пацієнтів, учнів повернеться до Вас сторицею. Дякую організаторам нашої сьогоднішньої конференції, всім, шановні колеги, бажаю продуктивної роботи, успіхів особистих і в науковій праці та практичній діяльності».

Валерій ЗАПОРОЖАН, академік НАМНУ, професор

Ректор зазначив, що конференція присвячена таким важливим питанням, як репродуктивне здоров’я жінки, онкогінекологія, актуальні питання медичної практики. Він наголосив, що ця тема вже давно виходить за рамки медичних проблем і має вирішуватися на національному рівні.

Зі словами привітань до Анатолія Юхимовича Франчука звернулася начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ольга Ярмоленко: «Дорогий Анатолію Юхимовичу, дозвольте мені, як Вашій учениці, привітати з ювілеєм. Бажаю Вам не піддаватися недугам, берегти своє здоров’я, будьте повні оптимізму та щоб поруч з Вами були близькі й дорогі серцю люди».

Анатолій ФРАНЧУК, професор ТНМУ

Під час конференції звернувся з вітальними словами з нагоди ювілею Анатолія Франчука заступник директора Державної установи «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України», заступник голови координаційної науково-методичної ради ГО «Асоціація акушерів-гінікологів», професор Василь Подольський. Він звернув увагу на те, що Тернопіль в Україні славиться науковими досягненнями, здобутками, які напрацьовані в цій галузі, а Тернопільський національний медичний університет є одним із флагманів підготовки наукових кадрів у нашій країні.

До привітань у форматі відеозвернень приєдналися: академік НАМНУ, професор Валерій Запорожан, завідувач кафедри акушерства та гінекології № 1 Національного медичного університету імені О.Богомольця, професор Борис Венцківський, завідувач відділення внутрішньої патології вагітних ДУ «Інституту педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.Лук’янової НАМН України», професор Володимир Медведь, завідувачка кафедри акушерства, гінекології та медицини плода Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, професорка Світлана Жук та інші.

Відкриваючи пленарне засідання, завідувачка кафедри акушерства та гінекології навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТНМУ, професорка Алла Бойчук з ніжністю та трепетом у голосі розповіла про знайомство та роки спільної праці з Анатолієм Юхимовичем Франчуком. «Анатолій Юхимович задав той правильний ритм і настрій у житті для нас, його учнів, який дав можливість підтримати традиції, ставлення до людей, любов до праці. Незважаючи на труднощі, він досягнув великих наукових вершин, 1957 року був одним з перших студентів тодішнього медичного інституту, який закінчив з відзнакою. 1970 року захистив кандидатську дисертацію, а вже 1974 року отримав звання доцента кафедри та гінекології. 1986-го захистив докторську дисертацію й того ж року йому присвоєно звання професора. Протягом 13 років керував кафедрою акушерства та гінекології медичного факультету. З 2002 року й досі є професором кафедри акушерства та гінекології навчально-наукового інституту післядипломної освіти», – зазначила Алла Володимирівна.

Доповідь «Вагітність і міома матки» представив член-кореспондент НАМН України, професор Леонід Маркін. Він зауважив, що частота поєднання вагітності та міоми матки сягає майже 10 відсотків і часто це у жінок до 30-ти років.

З імплементацією міжнародних стандартів у лікуванні сучасних змін репродуктивного здоров’я жінки ознайомив учасників конференції заступник директора ДУ «Інституту педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України», професор Василь Подольський. Він вказав на те, що основними критеріями, за якими характеризують стан репродуктивного здоров’я жінок, є їх захворювання як соматичні, так і гінекологічні та висока частота акушерських і перинатальних ускладнень, що підтверджується несприятливими тенденціями показників перинатальної й материнської захворюваності та смертності.

Алла Бойчук, завідувачка кафедри акушерства та гінекології ТНМУ, професорка, у своєму виступі «Ендометріоз – нові загрози старих проблем» пояснила необхідність підвищення ефективності прегравідарної підготовки хворих з ендометріоїдними кістами шляхом обґрунтування системи надання етапної медичної допомоги після оперативного лікування з метою збереження та відновлення репродуктивного здоров’я у жінок з генітальним ендометріозом.

Світлана ЖУК, завідувачка кафедри акушерства, гінекології та медицини плода Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Шупика, професорка

Актуальною була доповідь завідувачки кафедри акушерства, гінекології та медицини плода Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Шупика, професорки Світлани Жук «Ведення вагітності й пологів з факторами ризику у сучасних умовах». Світлана Іванівна проаналізувала сучасні завдання моніторингу вагітності, а саме: пренатальна діагностика, моніторинг стану плода при плацентарній дисфункції, моніторинг при аномаліях розвитку плода та плаценти, внутрішньоутробні втручання, ведення ва-гітних з багатоплодовою вагіт-ністю та інші.

Значний науковий інтерес викликав виступ завідувачки кафедри акушерства та гінекології № 1 ТНМУ, професорки Лариси Маланчук на тему «Роль мікробіотики репродуктивного тракту у розвитку патології шийки матки з точки зору превентивної медицини». Лариса Михайлівна обґрунтувала важливість лактобактерій у формуванні біоценозу репродуктивного тракту, адже вони продукують молочну кислоту, Н2О2, біоцини, стимулюють клітинний та гуморальний імунітет, блокують рецептори до адгезії патологічної флори.

Цікаву та насичену доповідь про бактеріальний вагіноз – огляд сучасних підходів до лікування представила доцентка кафедри акушерства та гінекології № 2 Інна Корда. Інна Володимирівна також привітала з ювілеєм Анатолія Франчука, побажала йому міцного здоров’я, оптимізму, позитиву і довгих та щасливих років життя.

Алла Бойчук підсумувала роботу пленарного та секційних засідань, зазначила, що цими днями було представлено понад 30 наукових доповідей, обговорено багато важливих питань щодо сучасних світових тенденцій лікування раку шийки матки, раку яйників, репродуктивної функції жінки.

На завершення наукового форуму звернувся зі словами подяки до організаторів і всіх учасників сам ювіляр – Анатолій Франчук: «Шановна еліто акушерів, гінекологів України, я щиро вдячний вам за теплі вітання з моїм ювілеєм. Протягом багатьох років я працював з вами, брав участь у наукових конференціях, з’їздах, у засіданнях вчених рад, а сьогодні хочу побажати вам творчих успіхів у проведенні наукових досліджень у галузі акушерства та гінекології, міцного здоров’я, щастя, благополуччя, довголіття, миру й спокою».

Соломія ГНАТИШИН.

Світлини Яніни ЧАЙКІВСЬКОЇ