Чому так важливо тренувати наш мозок?

Головний мозок людини є унікальною за складністю структурою. Він складається з понад 100 мільярдів нервових клітин, а ця величина є близькою з кількістю зірок у нашій галактиці. Кількість синапсів, зв’язків між нейронами, оцінюється у 100 трильйонів. Мозок контролює функціонування нашого тіла, формує поведінку, когнітивні й емоційно-вольові процеси, робить нас унікальними та неповторними, тому розуміти його основні механізми та тренувати провідні функції надзвичайно важливо.

Сучасна медицина та фізіологія мають достатньо відповідей на те, як функціонує наше тіло, й нині людство здатне побороти більшість захворювань – онкологічних, серцево-судинних чи інфекційних. Проте ми досі не можемо побороти всі захворювання мозку, особливо ті, які пов’язані з процесами старіння. Дослідження в цій сфері є вкрай вагомими, адже зараз ми навчилися продовжувати людське життя – у розвинутих країнах людина цілком спокійно живе до ста років і більше. Проте завдання не в тому, щоб просто жити, а щоб зберігати ясність розуму.

Думка про те, що старіння спричиняє занепад психіки, тривалий час побутувала в суспільстві. У своїй п’єсі «Багато галасу даремно» Вільям Шекспір писав: «Коли вік настає, дотепність відходить». Але добра новина полягає в тому, що наука кожного дня доводить нам протилежне. Сучасні дослідження мозку показують його гнучкість і здатність відновлюватися, незважаючи на вік. І навіть більше – мозок здатний підтримувати та покращувати свої когнітивні показники. Нейрофізіологи займаються тим, аби зрозуміти роботу людського мозку й ті аспекти, які пов’язані з погіршенням його роботи з віком. Усвідомлюємо, що піклуватися про мозок і про інші органи потрібно починати якомога раніше. Здоровий же спосіб життя та певні звички сприяють тому, щоб мозок функціонував нормально протягом цілого життя.

Потенціал наших новостворених нейронних зв’язків невичерпний, тому ми самі можемо вибудовувати ланцюжки, які відповідатимуть за нашу поведінку та настрій. Ми можемо розвивати свої когнітивні здібності, покращувати нейропластичність, а отже, впливати на ситуацію.

Феномен нейропластичності дозволяє оптимізувати час і витрачену енергію на реалізацію рефлекторних відповідей, постійно створюючи нові нейронні зв’язки, формуючи «вторований шлях» для певних завдань нервової системи. Ця властивість дозволяє мозку після серйозних ушкоджень перебудовувати зв’язки з відновленням функціональних здібностей організму навіть без відновлення загиблих нейронів. Так само при здійсненні певного виду діяльності мозок перебудовується для полегшення цього завдання. Так мозок гравця в гольф буде анатомічно та гістологічно відрізнятися від гравця в шахи. Чим молодший вік людини, тим краще проявляється нейропластичність. Але в зрілому віці вона так само може добре проявлятися.

Мозок, як й інші м’язи нашого тіла, потрібно постійно тренувати. Для покращення нейропластичності потрібно регулярно виконувати прості, але актуальні заняття: дотримуватися здорового способу життя та правильного харчування, обов’язково читати багато книг, грати в настільні ігри, займатися улюбленим хобі, розвиватися в невідомих для себе сферах, часто подорожувати й, звичайно, вчитися впродовж усього життя.

Тренування провідного органу нашої психічної системи є вагомою частиною здорового життя. Використовуючи високотехнологічні дослідження, провідні фахівці створюють вправи для мозку, розроблені спеціально для оцінки та розвитку багатьох когнітивних навичок. Майже щодня нові нейронаукові дослідження показують, наскільки податливим є мозок і чому так важливо підтримувати його у формі, як ми можемо використовувати тренування для поліпшення багатьох інших функцій, як це корисно для психічного здоров’я, пізнання та загального самопочуття.

Матеріал надала кафедра психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ