Чому зайва інсоляція шкідлива для організму

Сонце, море та чисте повітря. Саме те, що потрібне для відпочинку. Й справді, ще донедавна люди активно оздоровлювалися з допомогою цих природних стихій. Зараз із сонцем легковажити не варто. Шоколадна засмага може принести чимало клопоту. Чому зайва інсоляція шкідлива для організму? Які хвороби вона провокує? Як поводитися із сонцем, аби не наражати себе на небезпеку, з’ясовували у професорки курсу дерматовенерології ТНМУ членкині Американської академії дерматології Світлани ГАЛНИКІНОЇ.

«Бережіться ультрафіолету!»

– Світлано Олександрівно, як відомо, ініціаторкою бронзової засмаги стала Коко Шанель, навіть не підозрюючи чим згодом обернеться така мода для жіноцтва. Чому ж дерматологи всього світу нині б’ють на сполох, виступаючи проти засмаги?

Світлана ГАЛНИКІНА, професорка курсу дерматовенерології ТНМУ

– Люди прагнуть засмаги навіть не замислюючись, що ж це таке. Насправді ж засмага – не що інше, як фотоіндукований дерматит, тобто запалення, яке виникає під впливом сонця. Це захисна реакція шкіри, яка намагається протистояти сонячним променям. Для інформації скажу, що сонячне світло складається з хвиль різної довжини: ультрафіолетового, інфрачервоного та видимого випромінювання. Найсерйознішим з погляду пошкодження шкіри є УФ-випромінювання. Воно складається з УФA (320-380 нм), УФВ (280-320 нм) і УФС (200-280 нм). Найнебезпечнішим є УФС, але воно передусім поглинається стратосферним озоновим шаром і не досягає земної поверхні, а от вплив променів УФА є найглибшим. Вони проникають у дерму й сполучну тканину та при тривалому впливі викликають дистрофічні зміни, прискорюють процес старіння шкіри, так зване фотостаріння, геродермію й можуть сприяти розвитку меланоми, викликати пошкодження ДНК і мутації в клітинах шкіри. Випромінювання УФВ поглинається передусім клітинами верхніх шарів епідермісу, викликаючи засмагу та сонячні опіки. У малих дозах УФВ промені індукують синтез вітаміну D. УФВ випромінювання сприяє розвитку пухлин шкіри, зокрема й меланоми. Доведена також імуносупресивна дія УФВ-випромінювання, що призводить до зниження імунітету до інфекційних і паразитарних захворювань. Отож проблем від ультрафіолету, як відаєте, чимало.

– Як позначається на шкірі надмірна інсоляція?

– У людей з підвищеною фоточутливістю на ділянках шкіри, які зазнають впливу радіації, сонячні опіки розвиваються дуже швидко. Вони проявляються почервонінням, свербінням, а в тяжких випадках – набряками, везикулами (міхурцями) й болем. Може навіть підвищитися температура тіла, людина нездужає, в неї може з’явитися головний біль. Сильні сонячні опіки можуть бути чинником ризику меланоми, а повторні – призводять до передчасного старіння шкіри.

Серед фотодерматозів розрізняють: поліморфний фотодерматоз, сонячну кропив’янку та актинічний, так званий, сонячний кератоз.

Поліморфний фотодерматоз з’являється навесні разом з появою перших інтенсивних сонячних променів. Між інсоляцією та клінічними проявами може минути від 1 до 10 днів, якщо немає повторного впливу сонця. Уражаються відкриті ділянки тіла – голова, шия, руки й передпліччя. Шкірний покрив червоніє, на ньому з’являються дрібні міхурці та вузлики, які, як правило, зливаються й утворюють бляшки. Турбує свербіж.

Сонячна кропив’янка може виникнути вже через кілька годин після перебування людини на сонці. Найчастіше на відкритих ділянках тіла можна побачити різноманітні плями, вузлики, міхурці та пухирі, що супроводжуються виразним свербінням. Вони зливаються між собою, утворюючи великі елементи, які, втім, зберігаються недовго.

Щодо актинічного кератозу, то це захворювання виникає внаслідок багаторічного регулярного впливу сонячного світла. В його основі лежить пошкодження кератиноцитів. Клінічно ми діагностуємо появу жорстких зроговілих елементів, спаяних з підлеглою шкірою, округлої або овальної форми, при насильницькому видаленні яких відзначається болючість. Колір лусочок варіює від нормальної шкіри до жовто-коричневих, часто з червонуватим відтінком, при пальпації – жорсткі, шорсткі. Розмір, як правило, менше 1 см. Згідно із сучасною класифікацією ВООЗ це захворювання належить до передракових.

Фототоксичні реакції можуть виникати й через те, що в організмі є речовини, які мають фотосенсибілізувальну дію. Скажімо, лікарські препарати, які знижують захист шкіри від сонячних променів (фуросемід, тетрациклінові антибіотики, нестероїдні протизапальні засоби та деякі антидепресанти). Або ж косметичні засоби, що містять у складі деякі ефірні олії, продукти нафти, парфумерія. Почасти сік рослин, що містить фуранокумарини, – борщівник, дудник може спричинити фототоксичну реакцію.

Захворювання внутрішніх органів, особливо травної та ендокринної систем, можуть теж впливати на фотопротекторні властивості шкіри й провокувати схильність до розвитку фотодерматозу.

Під впливом сонячного проміння більш небезпечними, як я вже зазначила, є злоякісні утворення, як-от актинічний кератоз, ця патологія наразі трактується як передрак. І звичайно, меланома – це вже більш грізне захворювання, яке призводить до раку, його метастазування та летальних наслідків. Особливий ріст меланом почався в Україні з часу, коли люди отримали доступ до закордонних курортів, зокрема, відпочинку на Африканському континенті, де особливо палюче сонце. Саме тоді дерматологи почали фіксувати значний зріст меланоми. Офіційна всесвітня статистика теж невтішна: щорічно кількість хворих на рак шкіри у світі, як і в Україні, зростає від 3 до 7%.

«Будьте розумними на сонці»

– Які засоби прийдуть на допомогу за надмірної інсоляції та сонячних опіків шкіри?

– Якщо вдається встановити причину захворювання, то насамперед необхідно її виключити. Місцево застосовують вологі обгортання з настоєм лікарських трав ромашки, нагідок, зеленого чаю тощо, крему з декспантенолом, метилурацилом, цинком, глюкокортикоїди (гідрокортизон, мометазон тощо). Коли ж з’явилися гнійні ускладнення, то потрібно провести адекватний туалет патологічних вогнищ, обробку антисептиками (хлоргексидин). У таблетованому та ін’єкційному вигляді призначають глюкокортикоїдні, нестероїдні протизапальні (аспірин, індометацин), антигістамінні (цетиризин, лоратадин) препарати, що блокують дію медіаторів запалення. Вирушаючи на відпочинок, не забудьте аптечку з препаратами цих груп.

– Чи можна уникнути фотодерматозу та як?

– Є такий чудовий англійський вислів «Ве sun smart», що означає – будь розумним на сонці. Тож закликаю його дотримуватися. Бажано також щонайбільше закривати відкриті ділянки тіла від сонця влітку. Пригадуєте художні полотна митців минулого чи позаминулого сторіччя? В одязі з довгим рукавом, у мережаних рукавичках та з парасолькою тодішні панянки виглядали чудово, навіть не здогадуючись про такий процес, як фотостаріння. Тому поради доволі прості, але дієві. І перша з них – уникати перебування під відкритим сонячним світлом, носити головний убір з полями або козирком і щонайбільше – закритий одяг з натуральних тканин, бо синтетика пропускає ультрафіолетові промені.

Виходячи на вулицю, не забувайте про сонцезахисні окуляри, користуйтеся сонцезахисними засобами з коефіцієнтом захисту не менше 30-50. А от косметику, парфумерію чи ліки, які спричиняють ваш фотодерматоз, варто відкласти до кращих часів, чи до осені. Не використовуйте скраб для шкіри перед інсоляцією, бо роговий шар виконує захисну функцію.

– Що порадите жінкам, які перебувають на війні, як захистити шкіру обличчя від надмірного сонця, вітру?

– Чомусь побутує думка, що лише жіноче обличчя страждає від надмірних сонячних опіків. Але це чимала проблема й для чоловіків, які служать в ЗСУ, передусім у східних і південних регіонах країни, де особливо палюче сонце й, зрозуміло, немає можливості захистити шкіру від його надміру. Нещодавно до нашої клініки звернувся боєць ЗСУ зі скаргами на висипання на бічних поверхнях шиї у вигляді плям червоного кольору. За його словами, захворювання розпочалося з появи декількох гіперпігментованих плям, які поступово розросталися, зливаючись між собою та утворюючи одне велике вогнище. Пацієнт розповів, що він тривалий час перебував на сонці в польових умовах. Ми провели клінічний огляд шкіри та дерматоскопію й встановили діагноз: пойкілодермія Сіватта, тобто фотодерматоз, залежний від сонячних променів. Аби запобігти прогресуванню хвороби, ми рекомендували пацієнтові обмежити вплив на шкіру ультрафіолетових променів. Чи зможе він дотримуватися цих рекомендацій, важко сказати. Але, гадаю, що сонцезахисний крем у його індивідуальній аптечці буде відтепер на перших позиціях.

Щодо жінок-захисниць, то ми підібрали для них лінійку сонцезахисних кремів, які ще й до того дуже зручні у використанні – невеликі за розміром, у компактному упакуванні, є там і засоби для очищення шкіри. На початку літа передали ці пакунки за сприяння французької компанії Avene, якій безмежно вдячні за таку співпрацю. Ми на постійному зв’язку з нашими захисницями, враховуємо їхні запити та побажання, бо навіть, незважаючи на війну, жінка повинна мати можливість постійного догляду за своєю шкірою.

Лариса ЛУКАЩУК