Хай ваш життєвий шлях буде прикладом для молодого покоління кардіологів!

Микола Іванович Швед понад сорок років свого професійного життя віддав служінню одній з найважчих сфер медицини – кардіології, створивши власні секрети лікування, пройшов великий шлях, сповнений самовідданої праці, творчого горіння, любові до людей. Перебуваючи впродовж 31 року на посаді завідувача кафедр, Микола Іванович заклав ті добрі традиції, які й зараз живуть у нашій альма-матер. Він доклав чимало зусиль, аби наш науковий потенціал був одним з найкращих і нині може по праву пишатися своїми учнями, які працюють у різних куточках країни. Тернопільська кардіологічна школа, без перебільшення, – одна із заслуг Миколи Івановича.

Життєвий шлях ювіляра розпочався 1950 року у селі Капустяни Новоушицького району, нині Хмельницької області. Закінчивши із золотою медаллю Глібівську середню школу, він вступив до Тернопільського державного медичного інституту, який успішно закінчив 1973 року та обрав фах терапевта. Професійний шлях майбутнього професора розпочався в Кременецькій районній лікарні, а згодом вдосконалював лікарські навички під час служби у військовій частині Прикарпатського військового округу старшим лікарем. Демобілізувавшись, обійняв посаду районного ревмокардіолога та завідувача кардіологічного відділення Дубнівської ЦРЛ Рівненської області. В цьому медичному закладі запровадив й почав використовувати нову на той час методику полікардіографії та варіаційної пульсографії, а отримані результати оформив у вигляді наукової роботи, яка лягла в основу кандидатської дисертації, яку 1981 року успішно захистив.

1982 рік став новим, але закономірним етапом професійного становлення й повернення у стіни рідної альма-матер, але вже у статусі педагога – асистента кафедри факультетської терапії. 1988 року ювіляр отримав звання доцента кафедри кардіології. Ще до захисту докторської дисертації 1989 року Микола Іванович був призначений на посаду завідувача кафедри факультетської терапії Тернопільського медичного інституту, де проявив неабиякі здібності керівника кафедри, лектора й клініциста. Ґрунтовне вивчення питань діагностики та лікування інфаркту міокарда, ускладненого кардіогенним шоком, вилилося в написання та успішний захист докторської дисертації, а вже через два роки (1991 р.) науковцю присвоєно звання професора. Після реорганізації кафедри факультетської терапії, з 2005 до 2011 р. Микола Іванович очолив кафедру внутрішньої медицини, а 2012 року стає організатором і завідувачем першої в Україні кафедри невідкладної та екстреної медичної допомоги.

Безцінний науковий та клінічний досвід, бажання поділитися своїми здобутками з колегами відобразився у понад 700 друкованих працях – 14 монографіях, 26 методичних рекомендаціях, 22 інформаційних листах, оформлено 18 патентів. Для студентів, інтернів, курсантів професор підготував та опублікував 3 підручники, 13 навчальних посібників.

За вагомий внесок у науковий розвиток медицини 1997 року М.І. Шведу присвоєно звання заслуженого діяча науки та техніки України. Він нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. 2004 року його наукова та професійна діяльність відзначена золотою медаллю ім. М.Д. Стражеска. 2010 року Микола Іванович Швед увійшов до номінації «Сто кращих лікарів України».

Доля обдарувала Миколу Івановича своїми щедротами – оригінальністю думки, нестандартним мисленням, до яких додалися виплекані батьками цілеспрямованість і шляхетність, працелюбність. Відшліфована ж роками здатність наполегливо працювати сформувала неординарну особистість Вчителя та наставника не одного покоління учнів-науковців, які під його керівництвом захистили 4 докторських і 37 кандидатських дисертацій.

Микола Іванович є членом спеціалізованих вчених рад з кардіології та внутрішніх хвороб в Івано-Франківському національному медичному університеті й Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького. Він член президії наукових товариств терапевтів, кардіологів, ревматологів, входить до редколегій п’яти всеукраїнських спеціалізованих медичних журналів.

Вельмишановний Миколо Івановичу! Ми щиро раді, що свій золотий ювілей ви зустрічаєте в розквіті творчих сил, сповнені нових задумів і наукових ідей, в оточенні дорогих вам серцю людей. Високо цінуємо вашу професійну компетентність, життєву мудрість, багатий досвід і пишаємося, що маємо за честь бути з вами в одній команді. Сердечно вітаємо вас з ювілейною датою. Хай ваш життєвий шлях буде прикладом для молодого покоління кардіологів! Міцного здоров’я, невичерпної енергії, щастя вам і вашим рідним, подальших успіхів у вашому великому покликанні.

Колектив кафедри невідкладної

та екстреної медичної допомоги