У ТНМУ нагородили переможців регіонального конкурсу «Ордена Святого Пантелеймона»

Церемонія відзначення переможців регіонального відбору на здобуття «Ордена Святого Пантелеймона» відбулася 14 червня в актовій залі адміністративного корпусу Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського. У заході взяли участь голова Поважної ради «Ордена Святого Пантелеймона» Василь Князевич, заслужена артистка України Ірма Вітовська-Ванца, директор департаменту охорони здоров’я Тернопільської військової адміністрації Ольга Ярмоленко, начальник управління охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради Василь Даньчак, представники адміністрації та викладачі ТНМУ, лікарі медичних закладів міста.

Захід розпочався з ушанування пам’яті тих лікарів, які загинули під час виконання своїх обов’язків на лінії фронту. Серед них є медики Тернопілля, а також чимало випускників ТНМУ, зокрема Сергій Шишковський, Андрій Місяць, Олександр Шабанов, Іван Миньо, Олександр Коберник, Тарас Баран, Віталій Безкоровайний, Олександр Прокопчук, Ярослав Жебелюк.

Нині життя військових і цивільних українців в зоні бойових дій рятують 86 медиків Тернопільщини, які виконують свої обов’язки в лавах Збройних сил України. Одинадцять працівників нашого університету щодня ризикують своїм життям, серед яких сім клініцистів. Захищати Україну та рятувати життя військових також пішли дев’ять студентів ТНМУ.

Усіх присутніх на заході благословили архієпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ владика Василій Семенюк, протоієреї Тернопільської єпархії ПЦУ Василь Мокрицький та Іван Лесик.

Хор Тернопільської вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосипа Сліпого виконав молитву «Отче наш».

Щодня просимо Господа, щоб усі повернулися здоровими та неушкодженими до своїх родин, до улюбленої праці, до пацієнтів та звичайного мирного життя. Втрату цвіту української нації емоційно відображено в пісні «Біля тополі», яку виконали студенти ТНМУ.

2009 року Міністерство охорони здоров’я запровадило в Україні заохочувальну відзнаку «Хрест Пантелеймона Цілителя», яку вручали тим, хто має видатні особисті заслуги та сприяє розвиткові галузі охорони здоров’я й медичної науки. Відзнаку започаткував тодішній міністр охорони здоров’я України Василь Князевич, її погодили та благословили предстоятелі найбільших християнських церков України.

2017 року започаткували громадську відзнаку за професіоналізм і милосердя «Орден Святого Пантелеймона», яка продовжила традицію нагородження медиків задля відновлення у суспільстві засад милосердя, гуманізму. З того часу щорічно відбувається відзначення лікарів.

Відзнака за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона» є громадською, має професійно-фахову спрямованість, її присуджують за гуманістичну та шляхетну діяльність у галузі охорони здоров’я.

Голова Поважної ради цієї відзнаки Василь Князевич, який цього дня завітав на урочистості, зазначив, що «для нього є великою честю бути на цій події в Тернополі, адже «Орден Святого Пантелеймона» започаткований, аби підняти престиж лікарської професії. Інша мета – побудова та підтримка довіри до фахівців, один до одного, до владних інституцій, довіра у середині громади, щоб Україна була міцною та консолідованою».

Членкиня Поважної ради ордена, заслужена артистка України Ірма Вітовська-Ванца наголосила на важливості професії лікаря, особливо – в час війни. Вона також зачитала актуальний та зворушливий вірш Сергія Жадана «Солдатське взуття». Пані Ірма подякувала всім військовим, які зараз жертвують своїм життям і здоров’ям заради української незалежності.

Голова Тернопільської регіональної ради «Ордена Святого Пантелеймона», ректор Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського Михайло Корда наголосив, що професії лікаря та медсестри є одними з найвагоміших і найпрестижніших у всі часи. Михайло Михайлович зупинився на важливості роботи лікарів і парамедиків на лінії фронту і в бойових умовах, відповідальності медиків, які рятують життя українських захисників у лікувальних закладах тилових міст. Ректор ТНМУ зазначив, що для всіх випускників університету, які загинули під час виконання своїх обов’язків у період російсько-української війни, буде встановлено пам’ятник в дворі адміністративного корпусу, щоб гідно вшанувати їх внесок у боротьбу за нашу незалежність. Він додав, що на розгляд регіональної ради надійшло багато пропозицій щодо відзначення військових і цивільних лікарів. За результатами голосування, за словами Михайла Корди, обрано двох переможців.

Номінантами регіонального відбору «Ордена Святого Пантелеймона» 2023 року стали:

– у номінації «Військовий лікар»: аспірант кафедри оперативної хірургії та клінічної анатомії ТНМУ Олексій Процайло (грамоту отримав батько – Михайло Процайло), доцент кафедри фармакології з клінічною фармакологією ТНМУ Андрій Чорномидз (грамоту отримала дружина – Ірина Чорномидз);

– у номінації «Цивільний лікар»: завідувач відділення серцево-судинної та рентгенендоваскулярної хірургії Терно-пільської комунальної міської лікарні №2 Олег Луговий, доцент кафедри загальної хірургії ТНМУ Андрій Павлишин.

Переможцями регіонального відбору «Ордена Святого Пантелеймона», стали директор (головний лікар комунального некомерційного підприємства Великобірківської селищної ради «Тернопільська центральна районна лікарня» в номінації «Військовий лікар» Володимир Лісовський і засновник та завідувач відділення інтервенційної радіології, кардіології та реперфузійної терапії КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» ТОР Богдан Маслій у номінації «Цивільний лікар».

У подарунок пролунала пісня відомого українського композитора Володимира Івасюка «Пісня буде поміж нас» у виконанні студентського квартету ТНМУ.

Низка духовних пісень прозвучала від представників хору Тернопільської вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосипа Сліпого.

Наприкінці заходу Василь Князевич побажав переможцям регіонального відбору успішно пройти всеукраїнський тур конкурсу, під час якого етична та професійна комісія дійде своїх висновків, а Поважна рада голосуватиме за кожного учасника окремо, та отримати «Орден Святого Пантелеймона».

Завершив урочистості хор ТНМУ виконанням духовного гімну України «Боже, великий єдиний».

Яніна ЧАЙКІВСЬКА,

прессекретар ТНМУ

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА