У ТНМУ відбувся пленум Наукового товариства патофізіологів України

У змішаному форматі в ТНМУ відбувся пленум Наукового товариства патофізіологів України «Особливості науково-педагогічного процесу в період пандемії СOVID-19».

Ректор ТНМУ, професор Михайло КОРДА виступає зі вступним словом

Зі вступним словом виступив ректор ТНМУ, професор Михайло Корда.

«Проведення на базі нашого університету VIII Пленуму патофізіологів України, що відбувається, до речі, вперше, – це для нас знаменна подія. Адже в нас сформувалася потужна патофізіологічна школа. На різних кафедрах університету нині працює 22 доктори медичних наук, які виконали дисертаційні роботи саме з патологічної фізіології, займають посади завідувачів кафедр або професорів. Майже завершені кілька дисертаційних робіт, які невдовзі будуть розглянуті на засіданні відповідної спецради. На кафедрі патологічної фізіології університету працює три професори, доктори медичних наук і шість доцентів. Всі викладачі мають наукові ступені. Підвалини Тернопільського обласного наукового товариства патофізіологів були закладені далекого 1959 року на виїзній сесії Українського республіканського товариства патофізіологів, яке очолював академік М.М. Сиротинін. Цей захід відбувся на базі Тернопільського медичного інституту. З ініціативи М.М. Сиротиніна під час роботи сесії було створено Тернопільське обласне товариство патофізіологів, головою якого обрали доц. Е.Н. Бергера. Одночасно його ввели до складу республіканського правління. Функцію голови Еммануїл Наумович Бергер виконував до виходу на пенсію. Члени наукового товариства брали участь у роботі пленумів, з’їздів, входили до складу правлінь республіканського та всесоюзного товариств патофізіологів. У свій час товариство очолювали професорка Олена Олексіївна Маркова, професор Василь Васильович Файфура, а нині його керівником є професор Юрій Іванович Бондаренко – патріарх патофізіології, перший випускник нашого університету, який 58 років працює на кафедрі патологічної фізіології.

Президент Українського наукового товариства патофізіологів Анатолій ГОЖЕНКО

Незважаючи на війну, європейські та американські інституції відкрили нам різні можливості. Зараз кілька наших молодих вчених працюють у різних університетах Європи. Сподіваємося, що через рік вони повернуться до нас.

На базі нашого університету виконують дев’ять держбюджетних тем, які фінансує наше міністерство. Ми виграли два ґранти від Національного фонду досліджень. Виконанням цих досліджень займаються наші науковці в п’яти сучасних наукових лабораторіях, які оснащені сучасною технікою.

Патологічна фізіологія є основою медицини. І не може бути фахового лікаря без глибоких знань патогенезу захворювань. Тому важко переоцінити значення цієї науки», – звернувся ректор ТНМУ, професор Михайло Корда.

Президент Українського наукового товариства патофізіологів Анатолій Гоженко зазначив, що на початку 2000-х років велися дискусії щодо того, чи треба патофізіологам співпрацювати з клініцистами. «Ми бачимо, що у вашому університеті працюють доктори наук з патофізіології, які є викладачами на різних клінічних кафедрах. Це ті люди, які володіють методологією патофізіології, які не просто клініцисти в тій чи іншій галузі, а несуть дух патофізіології та використовують її можливості. І це дуже важливо. Гадаю, що кожна дисципліна важлива, але так склалося, що наша патофізіологія завершує теоретичну підготовку лікаря, – зазначив Анатолій Гоженко. – Ми звикли до COVID-19, але я хочу нагадати, що в Україні більше 100000 летальних випадків від цієї хвороби. Напевно, лише завдяки тому, що медицина має високий рівень розвитку, ми не вийшли на рекорди «іспанки», коли були мільйони летальних випадків. Але в нас є над чим працювати».

Після цього учасники заходу заслухали та обговорили низку доповідей на пленарному засіданні. Свої напрацювання представили професори Анатолій Гоженко, Святослав Костів, Арсен Гудима.

На секційних засіданнях розглянули, серед інших тем, дистанційні методи навчання в період «СOVID-19» i надзвичайних ситуацій; експериментальні та клінічні аспекти екстремальних станів в умовах воєнного часу.

Запропонували провести наступний з’їзд патофізіологів на базі Івано-Франківського національного медуніверситету.

Руслан УСИНСЬКИЙ,

доцент кафедри патологічної фізіології