У Тернополі навчали анестезіологів з усієї України

П’ять років тому в Тернополі був створений Центр європейської освіти в анестезіології, який є одним з чотирьох в Україні та єдиним в західному регіоні. У світі їх понад 60. Головний офіс цього центру розташований у м. Брюссель (Бельгія). У вишколах, які відбулися в Тернопільській обласній лікарні вже вдев’яте, зібралися курсанти та спікери з усієї України, а також фахівці Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського. Тема чергових занять – порушення обміну речовин і контроль кровотеч.

Доцентка кафедри анестезіології та інтенсивної терапії ТНМУ Ольга КОСТІВ

Мета цієї фахової школи – створити такий професійний простір, в якому могли б отримувати знання та вдосконалювати навички за єдиними європейськими стандартами лікарі-анестезіологи з різних країн Європи, у тому числі й України. «Теми всіх циклів, лекцій, практичних занять, які викладають на курсах, розробили фахівці головного офісу й єдині для всіх країн-учасників цього проєкту, тому вносити якісь власні корективи заборонено, – каже доцентка кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Тернопільського національного медичного університету Ольга КОСТІВ. – Отож і в Брюсселі , і в Тернополі, і в будь-якому іншому місті, де існує така школа, теми лекцій для учасників ідентичні. Лекторів, які пропонують слухачам найновіші новини та досягнення в анестезіології, ми запрошуємо з усієї України. Цього разу мали спікерів з Києва, Одеси, Львова. Це – провідні вітчизняні фахівці з анестезіології, професори та доктори медичних наук».

Курси організовані так, аби уникнути ризиків виникнення конфлікту інтересів між спікерами. В лекціях не дозволено вживати фармацевтичні назви препаратів, а лише діючу речовину чи фармакологічну групу, до якої належать ці лікарські форми. Доповідати на такій школі вважається великим престижем, тому спікери з великим задоволенням читають лекції, піднімаючи рівень знань анестезіологів. Цього разу своїми набутками ділилися ще й представники Київського військового госпіталю та військові хірурги, анестезіологи, які розповідали про військову травму. Цю тематику передбачило керівництво головного офісу в Брюсселі. Щодо учасників, то на цьому циклі було багато анестезіологів з Київщини, Дніпропетровщини, Донецької області, але їхня кількість суворо регламентована, всього 60 осіб, які були розподілені на чотири групи по 15 осіб. Ці обмеження запроваджено з тим, аби на майстер-класах, які проводять під час навчань, було зручніше здобути практичні навички. Наприкінці циклу, який тривав упродовж трьох днів, учасники, які відповіли більш, ніж на 80 відсотків запитань тестових завдань, отримали сертифікати.

Попросила спікерів поділитися враженнями від перебування на третьому циклі Центру європейської освіти з анестезіології.

Катерина БЄЛКА, доцентка кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Інституту післядипломної освіти Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, лікарка-анестезіологиня:

– Майже щороку беру участь в цій фаховій школі й щоразу переконуюся, що її програма є насиченою та цікавою для анестезіологів. Тішить, що ми бачимо щоразу нові обличчя, особливо молодих фахівців, які мають бажання поповнювати свої знання. Цього разу під час майстер-класу я проводила практичне заняття, яке було присвячене ультразвуковій діагностиці пацієнтів з травмами. Розповіла лікарям, як проводити ультразвуковий протокол FAST та обстеження пацієнтів з травмою, навчила їх виявляти внутрішньочеревну кровотечу або ж кровотечі, спричинені пошкодженням легень і серця. Лікарі змогли відпрацювати на практичному занятті цю навичку, самостійно апробувати цей процес і були задоволені, що отримали нові знання та вміння. Гадаю, що ця школа, яку розгорнули в багатьох містах України, й звичайно в Тернополі, є таким форпостом нових знань, необхідних в нинішні воєнні часи, коли маємо багато важких пацієнтів з бойовою травмою. Спікери та курсанти з усієї України мали продуктивні три дні професійних навчань і змогли здобути новий досвід, обмінятися своїми набутками, а також оволодіти новітніми технологіями.

Ігор ЙОВЕНКО, завідувач ВАІТ приватної медичної клініки «Дім медицини» (Одрекс), м. Одеса:

– Вважаю, що це чудовий проєкт, який дає нам можливість активувати свій професійний розвиток у напрямку європейської освіти. Курс, який проводять в Тернополі, цілком відповідає та йде в унісон вимогам Європейської асоціації анестезіології та інтенсивної терапії. Подібні курси відбуваються не лише в нашій країні, але й в усьому світі, незабаром буде такий курс в Туреччині, а згодом – в Румунії. Експерти з анестезіології та інтенсивної терапії читають цей курс у всьому світі. В Україні ми також проводимо такі вишколи вже багато років і це гарна можливість зустрітися, отримати нові знання. Взагалі сам сенс цієї школи – це оновлення знань з анестезіології та інтенсивної терапії. Така професійна комунікація через пандемію в нас була останніми роками в онфлайн-режимі не часто. Тому намагаємося наспілкуватися, обмінятися набутками, враженнями, потиснути руку тим, кого знаєш багато років. Раніше, з 2014 року, я працював завідувачем ВАІТу в обласній лікарні ім. Мечнікова в Дніпрі. Ми приймали дуже багато поранених. Отож не на словах знаю про бойову травму, зранених наших воїнів, тому, крім професійних зичень, побажав усім учасникам нашої Перемоги».

Юрій КУЧИН, директор Центру європейської освіти з анестезіології в Україні, професор, ректор Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця.

Завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Тернопільської обласної лікарні Олег ЄМЯШЕВ

– Подібні центри, які створені не лише в Тернополі, але в інших містах України, гармонізують підготовку анестезіологів усього світу, бо мета, завдання, контроль результатів – все однакове. Такий підхід ставить нас на один рівень з фахівцями Європи. Дуже динамічно нині анестезіологія просувається вперед, отож маємо повсякчас тримати руку на пульсі останніх подій у цій сфері. Хоча це європейський проєкт, але такі центри безперервної професійної освіти створені не тільки в Європі, але й в інших куточках світу – в Північній та Південній Америці, деяких азійських країнах. Це нас об’єднує. Аби зменшити вартість цих курсів, а відтак вони були доступними для більшої кількості фахівців, ми запрошуємо вітчизняних спікерів. Основна філософія цього курсу – щоб усі лікарі з усього світу працювали за єдиними настановами. Це стосується не лише підходів до ефективності лікування, але й до безпеки пацієнта, незалежно від того, в якому закладі охорони здоров’я йому надають допомогу. Ми намагалися локалізувати наші центри й «охопили» чи не всі регіони України. Сподіваюся, що в Дніпрі, Києві, Одесі та Тернополі бажаючим спеціалістам географічно зручно їх відвідувати. В Україні ми перші започаткували лекційний, а також курс практичних занять, перша половина дня зайнята лекціями, а потім курсантів розподіляють на групи, де відпрацьовують практичні навички, які в подальшому й застосовують у своїй медичній діяльності.

Олег ЄМЯШЕВ, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Тернопільської обласної лікарні, керівник Тернопільського осередку Центру європейської освіти з анестезіології в Україні:

– З 2019 року ми вже провели повний цикл навчань, які передбачив Центр європейської освіти з анестезіології в Україні. Переоцінити значення таких вишколів неможливо, бо вітчизняні фахівці мають можливість пройти навчання європейського рівня. Програма нещодавніх курсів була вибудувана так, аби охопити основні моменти, проблемні питання, які виникають у лікуванні важких захворювань, особливо в пацієнтів з вогнепальними пораненнями, бойовою травмою, яких нині часто шпиталізують до нашого медичного закладу. Повномасштабне вторгнення рашистів в Україну стало викликом не лише всьому суспільству, але й вітчизняній медицині, бо всі ми – фахівці мирного часу, а тут довелося працювати з пораненими військовими. Наразі вже маємо досвід і навчання спеціалізовані пройшли, тому готові до надання допомоги різного рівня складності, зокрема й завдяки вишколам Центру європейської освіти в Україні. Якщо на початку таких навчань запрошували спікерів з інших міст нашої країни, то зараз 70 відсотків доповідей підготовили місцеві фахівці. Найбільше тішить те, що тернопільські спеціалісти здобули досвід проведення таких шкіл і вже самі можуть організовувати подібні освітні проєкти для колег області. Ми запрошуємо найвідоміших фахівців-анестезіологів з усієї країни, отож є в кого й чому повчитися. До слова, вони не отримують жодної матеріальної винагороди, читають лекції на волонтерських засадах, тим не менше заходи під егідою Центру європейської освіти з анестезіології в Україні є дуже популярними та престижними серед анестезіологічної вітчизняної спільноти.

Лариса ЛУКАЩУК

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА