У Тернополі з робочим візитом побував очільник МОЗ України

Відбувся результативний візит до Тернополя міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка. Під час відвідин з керівництвом обласної воєнної адміністрації та органом місцевого самоврядування обговорили низку важливих для медичної галузі краю питань. Зокрема, йшлося про стан надання медичної допомоги та забезпечення лікарськими засобами в умовах воєнного стану мешканців Тернопільщини, внутрішньо переміщених осіб, а також поранених військових ЗСУ на етапах евакуації. Не залишили осторонь й питання матеріально-технічного забезпечення реабілітації та протезування пацієнтів, які постраждали внаслідок масштабного російського вторгнення.

Під час візиту міністр охорони здоров’я відвідав комунальні медичні заклади міської та обласної ради, поспілкувався з пацієнтами й працівниками. Зокрема, оглянув роботу відділення нейрореабілітації, анестезіології та інтенсивної терапії, ортопедо-травматологічне відділення, відділення кардіохірургії та трансплантології, а також операційний блок Тернопільської обласної клінічної лікарні.

Особливі враження склалися в очільника галузі під час перебування в Тернопільській обласній клінічній психоневрологічній лікарні. Разом з головою обласної воєнної адміністрації Володимиром Трушем і керівницею медицини Тернопільщини Ольгою Ярмоленко він мав можливість зустрітися з пацієнтами, оглянув умови перебування хворих, яким надають високоспеціалізовану неврологічну, психіатричну та психотерапевтичну допомогу.

Спілкуючись з керівництвом медичного закладу, Віктор Ляшко обговорив пріоритетні завдання розвитку лікарні, звернув увагу на виконання зобов’язань загальнодержавної Програми медичних гарантій. Значну увагу приділив міністр й важливим питанням специфіки надання високоспеціалізованої меддопомоги хворим на гострий мозковий інсульт, зокрема лікуванню, ранній нейрореабілітації. «Проблема гострого порушення мозкового кровообігу нині актуальна не лише для людей похилого віку, – підкреслив Віктор Ляшко. – Кількість інсультів в нашій країні наразі різко зросла через складну психологічну ситуацію, пов’язану з війною. Спостерігаємо, як молодшає ця патологія та, на жаль, випереджає всі наші прогнози на 10-25 років. Але бачимо вихід з цієї ситуації, дякуючи міжнародним партнерам, які забезпечують медичними препаратами та медичними виробами. А ще й завдяки Програмі медичних гарантій, яку фінансують з держбюджету на сто відсотків за сприяння наших американських партнерів. Зокрема, отримали на ці потреби 1,7 мільярда гривень за ретроактивним фінансуванням до державного бюджету, що надійшли саме на Програму медичних гарантій. Сподіваємося, що Програму не припинятимуть фінансувати, адже в ній закладено кошти як на лікування, так і діагностику пацієнтів. Нині додатково укомплектовуємо українські лікарні необхідним обладнанням. Мені приємно, що Тернопільська психоневрологічна лікарня стала лідером усіх попередніх років щодо застосування тромболізису, процедури, яка дозволяє пацієнтові уникнути тяжких наслідків інсульту. Тут уже готовий до роботи ангіограф, пройшли навчання фахівці, які проводитимуть механічну тромбоекстракцію, тобто механічно видалятимуть тромби з більш недоступних ділянок. Як би не війна, то, сподіваюся, таких ангіокомплесів було б у наших закладах значно більше, адже ми планували чи не в кожній області розмістити по одному ангіографу. Не встигли. Втім, тішить те, що в Тернополі ангіограф став до дії».

Міністр охорони здоров’я побував у сучасному відділенні емендженсі депатмент, де, власне, й діє сучасний інсультний блок, в якому проводять процедуру тромболізису, відвідав центр нейрореабілітації, де проходять ранню реабілітацію хворі із гострими порушеннями мозкового кровообігу за європейськими стандартами, побував в одному з психіатричних відділень та кабінеті арт-терапії.

Віктор Ляшко також зустрівся з пацієнтами психоневрологічної лікарні. «Спілкувався з людьми, всі задоволені лікуванням та умовами перебування, адже все облаштовано так, аби хворим було комфортно й зручно, – зазначив міністр. – Кажуть, що тут особливо тепле ставлення медичного персоналу. Мав нагоду поспілкуватися з пацієнтами, які вимушено переселені з регіонів, де відбуваються бойові дії, вони також висловлюють своє захоплення і наданням медичної допомоги, і чуйним ставленням».

Не оминув очільник медичної галузі країни кафедру неврології ТНМУ, що діє на базі психоневрологічної лікарні, познайомився з викладачами, оглянув матеріально-технічну базу та побажав колективу ефективного розвитку в тісному тандемі з практичною охороною здоров’я.

Під час пресконференції Віктор Ляшко зауважив, що в нього склалося більш ніж позитивне враження про медицину Тернопільщини. «Система активно працює, медичну допомогу надають, лікарні неперевантажені й до того ж відбувається поступ і розвиток медичних закладів. Про це свідчить сучасний інсультний блок у Тернопільській обласній психоневрологічний лікарні, яка є лідером не лише з надання тромболізисної терапії в країні, але й запуском процедури тромбоекстракції. Ми побачили нове кардіохірургічне відділення в Тернопільській обласній лікарні та пацієнта, якому нещодавно провели трансплантацію серця. Це свідчення того, що інноваційні методи лікування на Тернопільщині активно впроваджують», – зазначив міністр.

За словами Віктора Ляшка, з очільниками області обговорили можливість будівництва нового сучасного нейрореабілітаційного комплексу. «Адже передумови вже є – і кваліфіковані спеціалісти, які проводять нейрореабілітацію, підписано пакет на такий вид послуг з НСЗУ. На базі Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського готують фахівців з фізичної реабілітації, – підкреслив міністр. – Отож, враховуючи ці переваги, сподіваюся, запропонуємо варіанти. Знаю, що є й приватний заклад, який також готовий долучитися до програми медичних гарантій, яку фінансують з державного бюджету. Ця допомога з нейрореабілітації для дорослих і дітей, наших співвітчизників, які постраждали від війни, щоб вони могли отримувати ці послуги на території своєї країни».

Лілія ЛУКАШ

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА