Унікальні можливості для молодих науковців

З ініціативи Федерації Європейських біохімічних товариств (FEBS) у рамках ХІІ Українського біохімічного конгресу відбувся освітній семінар для вчених у галузі природничих наук та експериментальної медицини «Techniques And Efficient Road maps: New Options For Practicals And Innovative Learning» за участі провідних європейських лекторів-фахівців з освіти. Під час заходу висвітлили такі теми, як підготовка дисертацій, написання наукових статей та ґрантів, дистанційне навчання тощо.

Зустріч ректора ТНМУ, професора Михайла КОРДИ з учасниками освітнього семінару

Своїми знаннями й досвідом з викладачами та студентами ділилися професорка Єрка Думіч (факультет фармації та біохімії, Загребський університет, Хорватія), доктор Анхель Херіес (Університет Алькали, Алькала-де-Енарес, Іспанія), доктор Кейт Елліот (Уні-верситет Манчестера, Велика Британія), докторка Ферган Сагін (Ege університет, Ізмір, Туреччина), докторка Беата Вертеші (Будапештський університет технології та економіки, Угорщина).

Відповідальна за організацію воркшопу з українського боку професорка, завідувачка відділення нейрохімії Інституту біохімії імені О.Палладіна, секретар з міжнародних питань Українського біохімічного товариства Тетяна Борисова зазначила, що троє гостей є головами комітетів FEBS, зокрема Ферган Сагін – голова освітнього комітету, Єрка Думіч – голова комітету інтеграції, Беата Вертессі – голова комітету курсів вищої складності. За її словами, впродовж двох днів відбулося три лекції та інтерактивні роботи в групах, де запрошені експерти перевіряли засвоєні знання й інформацію. FEBS має добру традицію, аби на її семінарах виступали національні доповідачі і фахівці, у нашому випадку українські.

Власними враженнями від спілкування з молодими науковцями, від ТНМУ та міста поділилися наші гості.

– Мета вашого візиту?

Ферган САГІН

Ферган Сагін: «Організовуємо такі воркшопи щороку. Цього разу він відбувся в рамках Українського біохімічного конгресу в ТНМУ. Такі заходи спрямовані на освітян, молодих дослідників, щоб ми й вони могли обмінятися ідеями щодо освіти, поговорити про нові методи викладання, дати молодим науковцям поради щодо побудови наукової кар’єри, інформацію про викладацьку діяльність і практику, розказати про те, як підготувати офіційні документи, як правильно написати резюме».

Беата Вертеші: «Представляємо наукові спільноти різних країн світу, тому це чудова нагода дізнатися більше про можливості наукової реалізації на міжнародному рівні. Наше завдання – полегшити молодим науковцям побудову кар’єри, надати знання, як отримати підтримку світової спільноти науковців. Сподіваємося, що після нашого воркшопу буде більше бажаючих молодих дослідників доєднатися до нашого товариства, розвиватися й брати участь у різних міжнародних дослідницьких програмах».

– Поділіться, будь ласка, своїми враження щодо спілкування з нашими студентами.

Єрка Думіч: «Моїм головним завданням, як голови комітету інтеграції FEBS, є турбота про зростання освітнього та дослідницького потенціалу країни, активності наукового молекулярного товариства у світі. Зокрема, допомагати, аби було впроваджено якомога більше молекулярних досліджень, особливо в тих країнах, де вони на доволі низькому рівні.

Анхель ХЕРІЕС

Були приємно вражені мотивацією й ентузіазмом ваших студентів. Багато з них прагне реалізації, хоче знати більше. У ці дні вони брали участь у загальних оглядових лекціях, які допоможуть їм й надалі розвиватися. Ми репрезентували наукове дослідження англійською мовою – і це була гарна можливість для отримання практичного досвіду, щоб інтегруватися в європейський та світовий наукові простори. Хочу сказати, що Україна має потенціал. Український біохімічний конгрес показав можливості, тому наше бажання полягає в тому, щоб максимально допомогти українським науковцям».

Кейт Елліот: «Коли ми приїжджаємо в рамках програми, ніколи не кажемо, що і як потрібно робити, а ділимося своїми ідеями, своїм досвідом. Ми більше орієнтовані на розвиток навичок у студентів для подальшого розвитку, для встановлення важливих наукових контактів, для побудови майбутньої кар’єри. Саме про це ми найбільше говорили під час своїх лекцій, воркшопу».

Єрка ДУМІЧ

Анхель Херіес: «Наше завдання показати молодим людям, як FEBS може їм допомогти в майбутній кар’єрі, в розвитку. Про це мовили лектори, професори. Завжди ділимося досвідом з великою кількістю людей, з молодими науковцями в різних країнах світу. Показуємо, що вони не самотні, що вони можуть знайти надійне місце для прийняття рішень, для підтримки, де підкажуть, де можна освоїти нові технології, методи викладання. Коли подорожуємо, то бачимо багато людей з великим науковим потенціалом, тому підказуємо, як його розвивати. Бачимо людей з цікавими ідеями та готовими до міжнародної співпраці. Для успішної наукової діяльності треба мати багато однодумців і партнерів у різних державах, треба бути людиною міжнародного спрямування.

Нам було приємно побачити велику кількість студентів під час воркшопу, які були зацікавлені отримати нову інформацію, взяти щось корисне для себе. В них була висока мотивація. Приємно було б бачити, щоб їхня мотивація стосувалася науки. Нам також було приємно бачити їхню активність. Дехто з цих студентів багато подорожує, говорить англійською, вивчає нові технології, методології. І це спілкування між професорами та викладачами було чудовим. І дуже часто під час таких локальних заходів, можемо отримати цікавий погляд на нашу роботу, гарний зворотній зв’язок».

Кейт ЕЛЛІОТ

– Такі спілкування надихають вас на подальшу діяльність?

Анхель Херіес: «Насправді це дуже важливо, коли твоя інформація та твій досвід є цікавим для публіки, коли бачиш зацікавленість. Це найкраща мотивація для нас».

Кейт Елліот: «Ми були дуже вражені студентами й молодими науковцями. Вони добре говорять англійською мовою, мають цікаві думки».

Беата ВЕРТЕШІ

Ферган Сагін: «Мої колеги висловили важливі думки й погляди. Впродовж останніх 5-6 років проведення наших воркшопів ми мали досить велику аудиторію. Висловлюю щиру подяку Сергію Комісаренку, Тетяні Борисовій, ректору Михайлові Корді, всьому організаційному комітету та колегам за таку чудову можливість презентувати FEBS в Україні. Це була добра нагода під час нашого воркшопу побачити ситуацію в країні, почути думки інших колег. І тепер ваші викладачі, студенти, молоді науковці знають про FEBS, можуть стежити за активністю й новинами федерації».

Беата Вертеші: «Ми розказували про те, що кожен бажаючий може взяти інформацію з офіційного сайту. І те, що ми спілкувалися кожен персонально з аудиторією, це дуже велика різниця, ніж би люди самі шукали потрібну їм інформацію. Ми змогли обмінятися контактами для подальшої комунікації. Персонально донести до кожного. Ми бачили вдячну аудиторію, яка висловила своє захоплення. Багато присутніх сприйняли нашу інформацію та сформували уявлення про FEBS, і це дуже важливо для тих, хто робитиме наукові дослідження. Я побачила дуже багато студентів, які мають ентузіазм, які сфокусовані на майбутній кар’єрі. Мій виступ і моя дискусія стосувалася можливостей нашої федерації. Чимало молодих людей висловили свої враження. Приємно те, що вони зрозуміли, що їм надалі робити. І це чудово».

Тетяна Борисова: «Це був тривалий шлях до організації цього заходу. Я написала листа до Ферхан Сагін з проханням, щоб федерація провела воркшоп з питань освіти в рамках ХІІ Українського біохімічного конгресу. Висловлюю подяку пані Ферхан і всьому комітету FEBS, які прийняли позитивне рішення зорганізувати освітній воркшоп. Вважаю, що захід відбувся дуже успішно. Запитала у своїх друзів їхні враження й вони відповіли, що це справді було потрібно та дуже важливо. І всі доповіді були дуже цікавими.

Під кінець зустрічі Єрка Думіч зазначила, що графік роботи воркшопу був доволі насиченим і цікавим. Незважаючи на цей темп лекцій і роботи в групах, гостям вдалося трошки ознайомитися з містом. Вони мали нагоду насолодитися нашою чудовою набережною та пройтися вуличками Тернополя. А ще вони висловили сподівання, що Україна використає свій науковий потенціал і розвиватиме його. Вони ж зі свого боку підтримають знаннями, інформацією та досвідом».

Яніна ЧАЙКІВСЬКА