Українські та закордонні біохіміки з’їхалися до ТНМУ на конгрес

ТНМУ став місцем проведення ХІІ Українського біохімічного конгресу. Відбувся він 30 вересня-4 жовтня й був присвячений 165-й річниці від дня народження видатного науковця з Тернопілля Івана Горбачевського.

(Зліва направо): Михайло КОРДА, ректор ТНМУ, професор, Сергій КОМІСАРЕНКО, академік НАН України та НАМН України, директор Інституту біохімії імені О. Палладіна, президент Українського біохімічного товариства

Український біохімічний конгрес – це визначна подія для біохіміків, молекулярних і клітинних біологів, біофізиків, медиків і фахівців суміжних спеціальностей, які працюють і цікавляться найновішими досягненнями та перспективами розвитку сучасної біологічної науки, експериментальної медицини, біотехнології, фармакології тощо.

Академік Національної академії наук України та Національної академії медичних наук України, директор Інституту біохімії імені О. Палладіна, президент Українського біохімічного товариства Сергій Комісаренко спільно з ректором ТНМУ, професором Михайлом Кордою 30 вересня в актовій залі медичного університету відкрили ХІІ Український біохімічний конгрес.

«Радий вітати всіх на сьогоднішньому конгресі, бо всі ми є свідками фантастичного прогресу розвитку наук про життя, й біохімія – центральна наука серед них. Раніше біологічні науки спостерігали за біологічними явищами та за суб’єктами біології. Потім ми почали вивчати механізми реалізації біологічних явищ. Тепер ми учасники регуляції біологічних процесів та можливості їх перетворення», – зазначив під час свого вітального слова Сергій Комісаренко.

Він висловив подяку адміністрації ТНМУ за те, що всіляко посприяли у проведенні цього вагомого наукового форуму.

Станіслав ШТІПЕК, професор першого медичного факультету Карлового університету в Празі, Чехія

«Намагаємося скликати наші конгреси не лише в столиці, але й в інших містах країни. Прагнемо, щоб такий масштабний захід відбувався в обласних центрах. Вже конгрес приймали у Чернівцях, Харкові, Донецьку, Одесі, зараз – у Тернополі. Адже тут є національний медичний університет, який носить ім’я видатного біохіміка Івана Горбачевського. Вважаю, що проведення ХІІ Українського біохімічного конгресу у стінах вашого університету є цікавим і для викладачів, і для студентів, а також для тутешніх лікарів.

Віктор ОВЧАРУК, голова обласної ради

Університет носить ім’я Івана Горбачевського. В Україні, на жаль, про нього мало знають. Це – чудова й унікальна людина, видатний учений та організатор охорони здоров’я. Народився в селі Зарубинці неподалік Тернополя. Він чудово володів німецькою, англійською мовами, але друкувався й українською. Ставши біохіміком, зробив кілька дуже важливих робіт – уперше синтезував сечову кислоту, першим передбачив, що протеїни складаються з амінокислот. Нині відомо, що Іван Горбачевський був одним з номінантів на Нобелівську премію 1911 року. Тому й вирішили конгрес біохіміків організувати саме в Тернополі», – додав Сергій Комісаренко.

Він також зачитав вітання від президента НАН України, академіка Бориса Патона.

Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук зазначив: «Ми розуміємо, що, з одного боку, це велика честь для всіх нас, а з іншого – визнання досягнень тернопільських науковців. Не менш значимо для нас і те, що форум присвячений 165-й річниці від дня народження нашого краянина Івана Горбачевського – видатного біохіміка, гігієніста та епідеміолога, термінографа, громадсько-політичного, освітнього діяча. Це також визнання внеску цієї багатогранної особистості у світову науку. Від імені Тернопільської обласної ради вітаю всіх з початком цієї визначної події в царині науки».

Юрій ЮРИК, заступник голови облдержадміністрації

Заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Юрій Юрик наголосив на тому, що Тернопільщина радо приймає кращих науковців-біохіміків. На його думку, це вже історична подія, адже в одній залі зібралися люди, які впродовж багатьох років формували й формуватимуть українську біохімічну науку. Це також важливо й з того погляду, що біохімія це не лише теоретична, а й практична галузь, яка вдосконалює наше життя. Він висловив сподівання, що учасники конгресу матимуть можливість відвідати архітектурні та культурні перлини нашого краю.

Начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук також привітав усіх присутніх в залі й побажав плідної роботи, цікавих обговорень.

Державний експерт директорату науки, головного управління науково-технічного розвитку МОН України Оксана Крукевич подякувала за запрошення взяти участь у ХІІ Українському біохімічному конгресі. Вона наголосила, що головним пріоритетом для Міністерства освіти та науки України є розвиток української науки в нашій державі.

Відеозвернення для всіх учасників прозвучало від Нобелівського лауреата (2004 року) Аарона Чехановера (Ізраїль). Він разом з Аврамом Гершком та Ірвіном Роузом відкрили роль убіквітину-залежного протеолізу.

Ректор ТНМУ, професор Михайло Корда висловив подяку біохімічному товариству, Інституту біохімії за те, що цей конгрес вирішили зорганізувати саме в Тернополі на базі медичного університету. Він звернув увагу на те, що Івана Горбачевського багато країн в Європі вважають своїм ученим, але він був українським науковцем і патріотом України, який прославив нашу країну та її науку в усьому світі. Михайло Михайлович побажав учасникам форуму плідної роботи та приємного проведення часу на Тернопіллі.

Цього дня присутні мали змогу почути ґрунтовні лекції Сергія Комісаренка «Досягнення наук про життя – основа сучасної та майбутньої медицини», Михайла Корди «Іван Горбачевський – видатний вчений, громадсько-політичний і державний діяч», Станіслава Штіпека «Професор Горбачевський – засновник чеської медичної хімії».

До виступів на конгресі з пленарними лекціями та повідомленнями були запрошені найвідоміші закордонні й українські вчені. Загалом взяли участь найкращі вчені України у відповідних розділах наук про життя та медицину, а також колеги із США, Німеччини, КНР, Швеції, Фінляндії, Італії, Польщі, Хорватії, Угорщини, Грузії, Туреччини та інших країн. Конгрес має історичну назву «біохімічний», але носить міждисциплінарний характер та охоплює значно ширше коло «Lifesciences», включно з молекулярною, системною й клітинною біологією, біофізикою, геномікою, імунологією, ендокринологією, онкологією тощо.

За ініціативи FEBS у рамках конгресу відбувся освітній семінар для вчених у галузі природничих наук та експериментальної медицини – «Techniques And Efficient Road maps: New Options For Practicals And Innovative Learning» за участі провідних європейських лекторів – фахівців з освіти. Під час заходу висвітлено такі теми, як підготовка дисертацій, написання наукових статей та ґрантів, дистанційне навчання тощо.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА