Удосконалювали свої професійні навички медики

Упродовж чотирьох днів навчально-оздоровчий комплекс «Червона калина» Тернопільського національного медуніверситету ім. Івана Горбачевського став місцем проведення тактико-спеціальних навчань з домедичної та невідкладної медичної допомоги в умовах бойових дій, інших надзвичайних ситуацій. Вишкіл мали мобільні медичні бригади закладів охорони здоров’я МВС України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної прикордонної служби України та Національної гвардії України. Свої професійні навички удосконалювали також учасники бригад з домедичної допомоги і бойових медиків. Окрім того, в навчаннях також взяли участь викладачі закладів вищої освіти Міністерства внутрішніх справ України, зокрема, з Києва, Львова, Харкова, Дніпра, Одеси. На завершальному етапі навчань була присутня державний секретар МВС України Інна Ящук.

Серед основних завдань тактико-спеціальних навчань була перевірка готовності мобільних медичних бригад, бригад з домедичної допомоги та бойових медиків до виконання завдань, пов’язаних з широкомасштабним вторгненням російської федерації в Україну. Організували також теоретичні заняття й майстер-класи з актуальних питань невідкладної та домедичної допомоги. Відбулися й комплексні навчання з відпрацюванням взаємодії всіх структур системи МВС України під час бойового зіткнення та ліквідації наслідків ворожої атаки на цивільне населення.

Ректор ТНМУ, професор Михайло КОРДА та державний секретар МВС України Інна ЯЩУК

Кінцева мета тактико-спеціальних навчань передбачала визначення основних напрямків удосконалення медичної служби підрозділів МВС України для підвищення її спроможності щодо надання домедичної та невідкладної медичної допомоги особовому складу й цивільному населенню в умовах викликів сьогодення.

Проведенню тактико-спеціальних навчань передувала значна підготовча робота. Насамперед сформували та затвердили наказом МВС України робочу групу, ке-рівником якої був призначений директор департаменту охорони здоров’я та реабілітації МВС України А. Смик. Від ТНМУ заступником керівника робочої групи став ректор М. Корда, членами робочої групи були визначені проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи С. Запорожан, завідувач кафедри екстреної та симуляційної медицини А. Гудима, керівниця Центру симуляційного навчання Г. Цимбалюк. Координатором навчань був призначений начальник ДУ «Територіально-медичне об’єднання МВС України по Тернопільській області» Михайло Василишин.

Розробили план проведення тактико-спеціальних навчань. За два місяці до вишколу визначили місця для його проведення, конкурсів, проінспектували місця проживання та харчування учасників.

За тиждень до проведення навчань на території НОК «Червона калина» відбулося підготовче злагодження співробітників ДСНС, Нацполіції, управління «КОРД», відділу вибухо-технічної служби та тренінгового центру ГУ Нацполіції у Тернопільській області, а також мобільних медичних бригад ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області» та ГУ ДСНС України в Тернопільській області при відпрацюванні комплексних навчань.

За легендою диверсійно-розвідувальна група ворога робить спроби проникнути на військовий об’єкт. Вступає в бій з охороною, яку несуть працівники Нацгвардії та патрульної поліції. На підкріплення до них висуваються бійці управління «КОРД». Під час бойового зіткнення допомогу надають пораненим і відтягують їх спочатку в тактичну зону, де розміщено санітарний автомобіль, а далі переміщують у зону евакуації. Водночас для відволікання уваги охоронців відбувається приліт ракети у житловий сектор. Під завалами та на вулиці є поранені. Певна кількість людей розмістилася в укритті. На місце події прибуває розрахунок відділу вибухо-технічної служби ГУ НПУ та ДСНС. Після обстеження території вибухотехніки дозволяють працівникам ДСНС проводити рятувальні дії: гасити пожежу, розбирати завали, надавати домедичну допомогу й виносити поранених у точку евакуації, а також виводити цивільних. На місце події прибувають мобільні медичні бригади, які розгортають пункт надання невідкладної медичної допомоги, проводять медичне сортування, працюють на «червоному», «жовтому» та «зеленому» майданчиках та евакуюють пріоритетних постраждалих у визначені лікувально-профілактичні заклади. Під час злагодження виникла необхідність забезпечити всіх учасників радіозв’язком, а також – визначити старшого координатора для мобільних медичних бригад для взаємодії з цивільними закладами охорони здоров’я. Тренування показали доцільність залучення для цієї місії одного з керівників медичної служби мобільної медичної бригади, яка першою прибула на місце події. За легендою таку місію виконувала начальник стаціонару ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області».

Працівники головного управління ДСНС у Тернопільській області під час вишколу з винесення пораненого після прильоту ворожої ракети в житловий сектор

За три дні до початку навчань відбувся тренінг з усіма учасниками навчань, у тому числі й з «постраждалими». ТНМУ визначив членів суддівської колегії та фігурантів. Останні були відібрані з числа студентів навчально-наукового інституту медсестринства та лікарів-інтернів. За ініціативи координатора М. Василишина як фігуранти також були залучені працівники патрульної поліції та спецтранспорт.

Розроблення конкурсних завдань, а також їх логістику доручили співробітникам кафедр екстреної та симуляційної медицини, медицини катастроф та військової медицини, оперативної хірургії та клінічної анатомії, психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ. До роботи залучили інструкторів з медицини невідкладних станів з Волинського та Хмельницького центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Розробили також майстер-класи окремо для мобільних медичних бригад, бригад з домедичної допомоги та бойових медиків. Консультантом з розробки майстер-класів, конкурсних завдань та автором деяких з них став Михайло Василишин. Кожен майстер-клас і конкурс відповідав завданням, які можуть виконувати відомчі медики під час несення служби як на мирній, так і на деокупованій територіях.

Науковий супровід тактико-спеціальних навчань здійснювали працівники ТНМУ та ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України».

Медикам мобільних медичних бригад передбачили такі майстер-класи: первинний огляд травмованого пацієнта; забезпечення прохідності дихальних шляхів у критичного постраждалого з травмою, оксигенотерапія/вентиляція; транспортна іммобілізація постраждалого.

Бригади з домедичної допомоги та бойові медики відпрацьовували зупинку масивної зовнішньої кровотечі; конверсію джгутів; базові реанімаційні заходи в дорослих.

Консультантом майстер-класів була керівниця Центру симуляційного навчання ТНМУ Галина Цимбалюк.

Серед конкурсних завдань для мобільних медичних бригад визначили:

  1. Конкурс «Ведмідь» – патрульний поліційний автомобіль потрапив у ДТП. Є двоє постраждалих з різними травмами. Автори конкурсу, постановники та судді: асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини Ю. Денисюк і медичний директор Волинського центру ЕМД і МК А. Каленюк.
  2. Конкурс «Бліндаж» – унаслідок необережного поводження зі зброєю травмований поліціянт з появою вузлової кровотечі з пахвинної ділянки. Конкурс відбувався у фортифікаційній споруді в темряві. Автори конкурсу, постановники та судді: асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини Р. Гук; працівник Волинського центру ЕМД і МК Т. Кузьменко.
  3. Конкурс «Колесо» – при необережному обгоні транспортного засобу з мобільною медичною бригадою МВС України не впорався з керуванням і зазнав аварії мотоцикліст. Автори конкурсу, постановники та судді: асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини А. Черватюк, працівники Хмельницького центру ЕМД і МК Ю. Вдовиченко та Б. Левандовський.
  4. Конкурс «Пост» – під час несення служби патрульний поліціянт, який мав досвід служби в зоні проведення АТО, почав поводити себе дивно. Його роззброїв напарник, який одночасно викликав мобільну медичну бригаду МВС України. У поліціянта виникли прояви посттравматичного стресового розладу. Автори конкурсу, постановники та судді: завідувачка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології проф. О. Венгер, проф. Ю. Мисула, асистентка О. Люта, фігуранти С. Чайковський та Н. Городинська.
  5. Конкурс «Полуничка» – в караульному приміщенні під час несення служби раптово знепритомнів поліціянт. Необхідно було розпізнати гіпоглікемічну кому. Автори конкурсу, постановники та судді: асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини А. Черватюк, працівники Хмельницького центру ЕМД і МК Ю. Вдовиченко та Б. Левандовський.
  6. Конкурс «Доббі» – в поліціянта, який відпочивав у готелі, раптово виник біль за грудиною. Потрібно було своєчасно розпізнати інфаркт міокарда та доправити хворого в кардіоцентр. Автори конкурсу, постановники та судді: доцент кафедри кафедри екстреної та симуляційної медицини Р. Ляхович, асистент цієї кафедри Ю. Денисюк і працівники Волинського центру ЕМД і МК А. Каленюк і Т. Кузьменко.
  7. Конкурс «Десерт Павлова» – після зачистки на звільненій території в одному з приміщень полі-ціянти побачили непритомну людину, якій необхідно було проводити реанімаційні заходи. Причиною стало передозування наркотичної речовини. Автор конкурсу, постановник та суддя – асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини О. Прохоренко.
  8. Конкурс «Що сталося?» – під час несення служби до мобільної медичної бригади звернулася громадянка з немовлям, яке раптово посиніло. Необхідно було розпізнати стороннє тіло в дихальних шляхах. При неадекватному його видаленні в дитини розвивалася клінічна смерть з потребою проведення реанімаційних заході. Автори конкурсу, постановники та судді: доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Е. Бурбела та асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини А. Покришко.
  9. Конкурс «Поговоримо» визначав комунікативні здібності мобільної медичної бригади, адже необхідно було провести базові реанімаційні заходи команді з двох осіб, в одного з яких були зв’язані руки, а в іншого – зав’язані очі. Автори конкурсу, постановники та судді: фахівці Центру симуляційного навчання Н. Новосад, О. Косінський та лаборант кафедри екстреної та симуляційної медицини В. Сухий.
  10. Конкурс на якість виконання реанімаційних заходів – натискання на грудну клітку. Конкурс відбувався одночасно для всіх бригад на сцені, де якість роботи була візуалізована для всіх охочих. Конкурс проводив асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини Р. Гук.

Бригади з домедичної допомоги (автор конкурсів, постановник конкурсу та основний суддя – асистентка кафедри екстреної та симуляційної медицини Наргіз Джавадова) надавали допомогу постраждалим, які були під завалами з «краш»-синдромом, масивною вузловою кровотечею, з відкритим пневмотораксом, стороннім тілом у стегні, при ДТП з масивною зовнішньою кровотечею з кінцівки й потребою в екстреній евакуації з автомобіля, надання допомоги семирічному хлопчику, який втопився в річці. Конкуренція серед бригад з домедичної допомоги завершувалася квестом, який полягав у доланні дистанції майже 350 метрів, на кожному етапі якої були завдання з домедичної допомоги та фізпідготовки.

Під час навчання з винесення пораненого після бойового зіткнення в зону евакуації

Бригадам бойових медиків (автор конкурсів, постановник та основний суддя – доцент кафедри медицини катастроф та військової медицини Віктор Шацький) запропонували зупиняти масивну зовнішню кровотечу з кінцівок під вогнем, проводити транспортну іммобілізацію при ураженні верхніх і нижніх кінцівок у тактичній зоні, надавати допомогу при напруженому пневмотораксі, ампутації, раптовій коронарній смерті, а також виконувати медичне сортування та надавати допомогу декільком пораненим у траншеї, куди відбувся приліт ворожої ракети.

Конкуренція серед бригад бойових медиків завершилася квестом, який полягав у подоланні дистанції майже 350 метрів, на кожному етапі якої були завдання з фізпідготовки, накладання турнікета, спорядження магазину автомата, розбирання та складання автомата. Завершальним конкурсом квесту стали тампонування кровотечі з шиї, яку необхідно було виконати в режимі реального часу на біологічному об’єкті (автори та постановники конкурсу – працівники кафедри оперативної хірургії та клінічної анатомії проф. С. Коваленко, доц. О. Ясіновський, асистентка Н. Монастирська на чолі з завідувачем проф. М. Гнатюком і керівник навчального центру малоінвазивних оперативних технологій доц. М. Кріцак).

Навчання розпочалися Загальнонаціональною хвилиною мовчання.

Вітальне слово мали: ініціатор і керівник навчань М Карнаух, начальник управління охорони здоров’я адміністрації Державної прикордонної служби України, бригадний генерал медичної служби; ректор ТНМУ, професор М. Корда; заступник директора департаменту охорони здоров’я та реабілітації МВС України О. Лілявська; начальник відділу організаційно-планової роботи та медичного забезпечення ВМУ ГУ НГУ В. Шапаренко; начальник управління організації медичного забезпечення, медико-біологічного захисту та охорони праці ДСНС Ю. Попов.

Після урочистого відкриття розпочалося пленарне засідання, на якому заслухали доповіді старшого ординатора відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії клініки хірургії Львівського військово-медичного клінічного центру ДПСУ І. Кіналя про діяльність медичної служби ДПСУ на етапах евакуації та начальника управління організації медичного забезпечення, медико-біологічного захисту та охорони праці Державної служби України з надзвичайних ситуацій Ю. Попова про діяльність ДСНС в умовах воєнного стану. З лекціями з актуальних питань медицини катастроф виступив професор ТНМУ Арсен Гудима.

Першого дня учасники навчань взяли участь у майстер-класах, а викладачі вишів системи МВС України відвідали Центр симуляційного навчання ТНМУ. Екскурсію провела керівник центру Галина Цимбалюк. Відтак ознайомили з правилами змагань і провели жеребкування. Учасникам навчань представили стартових суддів, а це працівник ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області» І. Романишин і лікарка-інтерн В. Свіржевська. Згодом відбулися вечірні старти. Потім судді етапів провели дебрифінг за результатами вечірніх стартів, під час якого учасникам довели та обґрунтували алгоритми оптимальних дій при порятунку постраждалих, а також типові помилки й напрямки подальшого вдосконалення мобільних медичних бригад, бригад з домедичної допомоги та бойових медиків.

Наступного дня конкурсні завдання розпочалися зранку. Тим часом прибула державний секретар МВС України І. Ящук, яка оглянула всі конкурсні місця, провела нараду з представниками закладів освіти системи МВС України, а також робочу зустріч з керівництвом ТНМУ. Після обіду організували кінцеве злагодження всіх учасників. Відтак відбулися комплексні навчання, які мали три основних етапи: бойове зіткнення з наданням допомоги та евакуацією поранених з участю бригад бойових медиків – учасників навчань; проведення вибухо-технічних робіт і порятунок постраждалих працівниками ДСНС з участю бригад з домедичної допомоги – учасників навчань; проведення медичного сортування та надання невідкладної допомоги зі шпилізацією мобільними медичними бригадами – учасниками навчань.

Учасники команди з домедичної допомоги головного управління ДСНС у Тернопільській області Микола ФАРИЛЮК і Сергій ЯВОРСЬКИЙ виконують завдання одного з конкурсів заходу

Після закінчення комплексних навчань відбулося шикування учасників, під час якого Державний секретар МВСУ І. Ящук подякувала всім і вручила подяку МВС організаторові навчань від ГУ ДСНС України у Тернопільській області Ю. Берестецькому. Судді етапів провели дебрифінг за результатами денних стартів. Згодом підбили підсумки тактико-спеціальних навчань з надання домедичної та невідкладної медичної допомоги в умовах бойових дій, інших надзвичайних ситуацій. Державний секретар МВС України Інна Ящук вручила подяки, цінні призи й нагороди організаторам та учасникам навчань.

Серед мобільних медичних бригад чемпіоном стала бригада ДУ «ТМО МВС України по Волинській області», друге місце посіла бригада ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області», третє – мобільна медична бригада ДПСУ. Серед бригад з домедичної допомоги чемпіоном стала бригада Нацполіції. Серед бригад бойових медиків чемпіоном стала бригада нацгвардійців. Лаври першості з мобільних медичних бригад виборола бригада територіально-медичного об’єднання МВС України по Волинській області. Водночас ця команда отримала й перехідний кубок, який засвідчив, що наступного року тактико-спеціальні навчання відбудуться на Волині.

Від ТНМУ подяки за організацію та участь у тактико-спеціальних навчань з надання домедичної та невідкладної медичної допомоги в умовах бойових дій, інших надзвичайних ситуацій та цінні подарунки отримали Михайло Корда, Степан Запорожан, Арсен Гудима, Галина Цимбалюк, Віктор Шацький.

Учасники тактико-спеціальних навчань визнали за доцільне:

– організувати підвищення кваліфікації педагогічних працівників, які викладають домедичну допомогу за навчальними програмами І-ІІІ рівнів у ЗВО специфічної форми навчання системи МВС України, та підготувати з їх числа «Інструкторів з надання догоспітальної допомоги»;

– створити робочу групу з числа спеціалістів НГУ, ДПС та ТНМУ для оновлення та підготовки до видання навчального посібника «Домедична допомога в умовах бойових дій» (перше видання – 2014 рік) відповідно до сучасних настанов з тактичної медицини;

– увести в практику щорічне проведення комплексних тактико-спеціальних навчань (у т.ч. конкурсів) з домедичної та невідкладної медичної допомоги для працівників медичних підрозділів НПУ, НГУ, ДСНС, ДПС, ДПП НПУ;

– розглянути можливість внесення змін в освітньо-професійні програми підготовки студентів ЗВО специфічної форми навчання системи МВС України та парамедиків для проведення щорічного літнього навчального збору на базі НОК «Червона калина» ТНМУ задля відпрацювання навичок взаємодії під час надання домедичної допомоги, проведенні рятувальних та інших робіт.

Арсен ГУДИМА,

завідувач кафедри екстреної та симуляційної медицини ТНМУ, професор,

Світлини надав відділ комунікації ГУ Нацполіції в Тернопільській області