ТНМУ втілює сім проєктів європейської програми Erasmus+

Програма Європейського Союзу Erasmus+ підтримує проєкти співпраці, партнерства, заходів і мобільності у галузі освіти, професійної підготовки, молоді та спорту. В її рамках наш університет утілює сім проєктів.

ТНМУ імені Івана Горбачевського – один з небагатьох університетів в Україні, який одночасно реалізовує три проєкти Erasmus+ у напрямку КА2 «Розвиток потенціалу вищої освіти – спільні проєкти» (Capacity Building in the Field of Higher Education), зокрема «Innovative Rehabilitation Education – Introduction of new master degree programs in Ukraine 2018-2021», «Simulation in Undergraduate MEDical Education for Improvement of SAFEty and Quality of Patient Care, SAFEMED», «Building Academic Capacity in Global Health in the Eastern Europe – Central Asia Region (BACE)». Всі вони орієнтовані на міжнародну співпрацю рівноправних партнерів на основі обміну досвідом та успішними практиками різних країн світу з метою підтримки реформ задля підвищення якості вищої освіти, зближення та зрозумілості систем вищої освіти в усьому світі й розвитку інтернаціоналізації.

Впровадження проєкту «Innovative Rehabilitation Education – Introduction of new master degree programs in Ukraine 2018-2021» (REHAB) Тернопільський медуніверситет розпочав 2018 року. У той час наш виш був одним з п’яти переможців від України. Головна мета – створення умов для роботи якісних нових магістерських програм з фізичної терапії, ерготерапії. Проєкт є актуальним у зв’язку з новітніми реформами в галузі медичної реабілітації в Україні. Консорціум учасників, окрім ТНМУ, складається з університетів Латвії, Польщі, Фінляндії, Литви, Європейської федерації адаптивної фізичної активності та українських партнерів, зокрема, Національного університету фізичного виховання і спорту України, Центру тестування при МОЗ України, Львівського державного університету фізичної культури, Сумського державного університету.

У рамках REHAB було підписано угоду про співпрацю між Тернопільським національним медичним університетом імені Івана Горбачевського та Академією фізичного виховання імені Юзефа Пілсудського у Варшаві (AWF) на період з вересня 2019 року до вересня 2024-го. Угода передбачає обмін науковцями та викладачами, а також спрямована на взаємні консультації, лекції, проведення практичних занять, реалізацію науково-дослідних проєктів, організацію конференцій, симпозіумів та академічних семінарів за участю представників обох навчальних закладів; обмін студентськими та спортивними групами в українсько-польських змаганнях; обмін інформацією, в тому числі спільними публікаціями, які стосуються фізичної терапії, ерготерапії та реабілітації.

У рамках Еразмус+ «Innovative Rehabilitation Education – Introduction of new master degree programs in Ukraine» у Ризі (Латвія) 17-18 січня 2019 року відбулася робоча зустріч представників партнерів цього проєкту.

На базі Національного університету фізичного виховання та спорту 19 квітня 2019 року в межах цього ж проєкту організовано семінар, під час якого обговорювали шляхи та методи вдосконалення й адаптації до європейських стандартів програми підготовки бакалаврів і магістрів фізичної терапії.

21-26 жовтня 2019 року в місті Каунас на базі Литовського університету спорту відбулася зустріч партнерів Програми Європейського Союзу Еразмус+ «Innovative Reha-bilitation Education – Introduction of new master degree programs in Ukraine 2018-2021».

Також були організовані зимові та осінні школи. За проведення осінніх шкіл відповідав колектив ТНМУ. В цьому заході взяли участь 2394 учасники з 43 ЗВО України, 7 європейських університетів, 124 комунальних лікарні, 82 приватних реабілітаційних заклади.

Завдяки реалізації цього проєкту в ТНМУ створено дві лабораторії фізичної терапії, для оснащення яких за кошти програми Еразмус+ було закуплено 63 одиниці навчально-реабілітаційного обладнання загальною вартістю 1608859,7 грн., в тому числі два новітні роботизовані комп’ютерні реабі-літаційні комплекси. Зокрема, придбано пристрій для реабілітації MOTOmed viva2 для ніг і рук, сходи універсальні для навчання ходьби, столи реабілітаційні з електричним регулюванням висоти SR-3E, столик мануальний для реабілітації з навантаженням TB/O, пристрої ортопедичні PARAMOBIL зі статично-динамічним модулем, універсальна кабіна для підвісної терапії WSC-4, стабілоплатформа для функціональної оцінки та реабілітації Тімо, апарат для корекції порушень великої та дрібної моторики м’язів верхньої кінцівки Пабло, стрічки-еспандери, бруси універсальні для навчання ходьби з перешкодами T/U, матраци, кутоміри електронні Bosch, пульсоксиметри MEDICARE та інше.

У цих лабораторіях проводяться навчання студентів сучасним реабілітаційним методикам, від-бувається робота практичних фізичних терапевтів, надається допомога пацієнтам.

2020 року Європейський Союз профінансував в Україні десять проєктів Erasmus+ КА2 «Розвиток потенціалу вищої освіти». Лише три медичні виші України стали переможцями цього конкурсу. Тернопільський національний медичний університет виграв право впроваджувати два проєкти. Початок утілення в життя цих проєктів заплановано на листопад 2020 року або січень 2021 року. Один з них – «Simulation in Undergraduate MEDical Education for Improvement of SAFEty and Quality of Patient Care, SAFEMED» («Симуляційне навчання на бакалавраті з медичної освіти для підвищення безпеки та якості обслуговування пацієнтів») ТНМУ реалізовуватиме в партнерстві із сімома іншими членами консор-ціуму. Партнерами нашого вишу стали Тбіліський державний медичний університет (Грузія); Університет Сантьяго де Компостела (Іспанія); Вільнюський університет (Литва); Катанійський університет (Італія); Єреванський державний університет (Вірменія); Університет Айбусак (Вірменія); Буковинський державний медичний університет (Україна). Максимальний обсяг фінансування, який буде наданий проєкту «Simulation in Undergraduate MEDical Education for Improvement of SAFEty and Quality of Patient Care, SAFEMED», становить 868 482 00 євро. В рамках цього проєкту для розвитку центру симуляційного навчання буде придбано сучасне обладнання.

Нинішнього року ТНМУ переміг у конкурсі від Виконавчого агентства з питань освіти, аудіо- візуальних засобів і культури (ЕАСЕА) Європейської Комісії та отримав право на втіленя проєкту «Building Academic Capacity in Global Health in the Eastern Europe – Central Asia Region (BACE)» («Нарощування академічних можливостей у галузі глобального здоров’я в регіоні Східна Європа/Центральна Азія»). У ньому також братиме участь Національний університет «Києво-Могилянська академія». Проєкт спрямований на створення або модернізацію освітніх програм у галузі охорони здоров’я та навколишнього середовища, модернізацію врядування закладів вищої освіти й сприятиме зміцненню зв’язків між ЗВО України та інших країн з економічним і соціальним середовищем.

Партнером-координатором ТНМУ в консорціумі ЗВО для ґрантової пропозиції Erasmus+ є Інститут глобального здоров’я Гейдельберзького університету (Німеччина). До консорціуму також увійшли університети Норвегії, Грузії та Казахстану.

Окрім того, в ТНМУ впроваджують чотири проєкти Erasmus+ з міжнародної академічної мобільності (напрямок KA107). Ці програми дають можливості для співпраці з європейськими університетами задля організації взаємного обміну студентами, викладачами та адміністративним персоналом. Студенти-учасники програми академічної мобільності обов’язково повертаються в Україну й отримують диплом українського закладу вищої освіти, а в додатку до диплома будуть вказані курси, які вони вивчали в Європі. Викладачі отримують сертифікати про результати стажування або викладання, що зараховуються як підвищення кваліфікації.

ТНМУ має діючі проєкти академічної мобільності (Learning Mobility for individuals) у рамках програми Erasmus+ з Вищою школою імені Папи Римського Іоанна-Павла ІІ у Білій Підлясці (Республіка Польща), Університетом Сантьяго де Компостела (Іспанія), Університету Ондокуз Майїс (Туреччина) та Вищою гуманістично-економічною школою Ельблонгу (Республіка Польща).

У Вищій школі імені Папи Римського Іоанна-Павла ІІ у Білій Підлясці студенти навчально-наукового інституту медсестринства ТНМУ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», упродовж одного семестру мають можливість навчатися за спеціальністю «Медсестринство» в польському виші-партнері. Викладачі нашого університету читають лекції для студентів цього навчального закладу.

Згідно з укладеною угодою між ТНМУ та Університетом Сантьяго де Компостела (2019-2022 роки) передбачено стипендіальні програми в межах Erasmus+ Inter-national Credit Mobility для одного студента PhD терміном на п’ять місяців та двох викладачів для читання лекцій впродовж п’яти робочих днів на базі університету Сантьяго де Компостела.

Тернопільський національний медичний університет також у співпраці з університетами Польщі, Латвії та Туреччини подав на розгляд комісії Програми Європейського Союзу Erasmus+ ще сім проєктів і сподівається на позитивне рішення.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА