Стоматологічна безкоштовна допомога від ТНМУ – для наших захисників

Надання безкоштовної стоматологічної допомоги військовим – один з напрямків волонтерської роботи Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського з перших днів повномасштабного вторгнення рашистів на українську землю. З ініціативи колективу викладачів стоматологічного факультету, за підтримки проректора з науково-педагогічної та лікувальної роботи Степана Запорожана й за рішенням ректора університету професора Михайла Корди на базі стоматологічного відділу університетської клініки ТНМУ торік на початку березня фахівці-стоматологи розпочали надавати невідкладну стоматологічну допомогу. Тут працюють реєстратура, рентгенологічний кабінет, кафедри стоматології ФПО, а також кафедри стоматологічного факультету – дитячої, ортопедичної, терапевтичної та хірургічної стоматології.

Завдяки злагодженій роботі всіх підрозділів та її умілій організації, левовою часткою якої опікується завідувач стоматологічного відділу університетської клініки ТНМУ, доцент кафедри стоматології факультету післядипломної освіти Володимир Мачоган, прийом військових здійснюють щодня. Звертаються за стоматологічною допомогою наші бійці як поодинці, так і приходять групами у супроводі начмеда військової частини. Маршрут їх лікування розпочинається з реєстратури, де фіксують дані, з’ясовують причину звернення та скеровують до потрібного фахівця.

 Як зауважує реєстратор Алла Дзюба, впродовж останніх двох тижнів зафіксували 78 первинних звернень. Загалом щодня стоматологічну допомогу отримують у середньому десять військових. Лікування для них цілком безоплатне. Кошти на закупівлю базових матеріалів для цього виділяє адміністрація ТНМУ, свою лепту вносять також і доброчинні організації.

Завідувач стоматологічного відділу університетської клініки ТНМУ, доцент кафедри стоматології факультету післядипломної освіти Володимир МАЧОГАН

За словами завідувача стоматологічного відділу університетської клініки ТНМУ Володимира Мачогана, в надання безкоштовної допомоги входять рентген-дослідження, ортопантографія, повне лікування та видалення зубів, зубна гігієна (чистка зубів, видалення зубного каменю та нальоту), лікування пародонтиту. «Це роблять усі наші лікарі-викладачі та лікарі-інтерни першого й другого року навчання під наглядом старших колег, – зауважує Володимир Мачоган, – а також асистують і допомагають студенти. На початку повномасштабного вторгнення ми активно надавали допомогу й внутрішньо переміщеним особам. Нині звернень від них значно менше, адже хтось повернувся додому, хтось вирушив за кордон. Тож тепер серед наших пацієнтів найбільше військовослужбовців. Звернутися за безкоштовною стоматологічною допомогою може кожен військовий, надавши відповідний документ».

Молодший лейтенант медичної служби Володимир Дмитрович (його прізвище та назву частини не зазначаємо) наголошує, що хоча стоматологічна допомога від ТНМУ безкоштовна, та насправді вона – безцінна. «Уявляєте, потраплять мої хлопці-підопічні на передову, а там у них зуби заболять? – додає він. – Це нікому не потрібно, навіть і небезпечно. Боєць із зубним болем – який це боєць? Щиро вдячний ТНМУ за пропозицію пройти стоматологічне лікування військовослужбовцям, кожному, хто бажає та потребує цього, до виїзду на фронт. Наша військова частина – новостворена. Не можу її назвати, скажу лише, що понад 80 відсотків її складу – мешканці Тернопільської області, решта – внутрішньо переміщені особи. Лише одиниці, звернувшись за стоматологічною допомогою, отримують зубну гігієну чи усунення карієсу одного зуба, більшість потребують серйозного довготривалого лікування. Хтось затягнув із зверненням до лікаря, хтось не мав можливості – в кожного своя ситуація».

Військовослужбовець Анатолій прийшов на лікування вже втретє. «Щоб довести все до пуття, мені потрібен ще не один візит до стоматолога, – каже він. – На жаль, у моєму організмі не вистачає кальцію, тож зуби не в найкращому стані. Раніше із зверненням зволікав, бо не вдавалося знайти час через роботу. Із початком повномасштабної війни волонтерив разом з нашою фірмою, возили гуманітарну допомогу на схід країни, а там і сімейний бюджет трохи вичерпався – не до лікування було. Два місяці тому мене мобілізували. Коли дізнався, що в ТНМУ організували безкоштовну стоматологічну допомогу для військових, вирішив скористатися такою нагодою, бо на фронті цього вже точно не зможу зробити. Враження чудові! Лікарі-інтерни кваліфіковані, працюють вправно, акуратно, мають підхід до пацієнтів. Я задоволений та дуже вдячний Тернопільському національному медичному університету ім. Івана Горбачевського за запрошення й створення цього надзвичайно потрібного волонтерського проєкту. Дякую всім, хто докладається до допомоги військовим».

Як зауважує молодший лейтенант медичної служби Володимир Дмитрович, щодня в бійців триває активна підготовка, навчання, виїзди, тож часу вкрай мало й виділити його на візит до стоматолога буває не просто. Втім, лікарі-стоматологи завжди йдуть назустріч військовим та узгоджують час прийому з їхніми можливостями.

До слова, сам пан Володимир, якого мобілізували до новоствореної військової частини в лютому цього року, – випускник ТНМУ, закінчив його 2006 року, пройшов інтернатуру. З 2008 року працював сімейним лікарем у сільській місцевості на Тернопільщині, зокрема, у селі Малишівці. Тож йому особливо приємно було завітати в альма-матер. Зізнається, що рівень і навчання, і надання допомоги, і, власне, матеріально-технічна база стоматологічного відділення університетської клініки ТНМУ його вразили. Як медику, в розмові з Володимиром Мачоганом йому було цікаво дізнатися про те, як саме відбувається реставрація зуба, побачити, які матеріали для цього потрібні, почути, що для знеболення його підопічним використовують найсучасніші анестетики, зокрема, артикаїн, що порівняно, скажімо, з лідокаїном, значно менше токсичний та алергенний. Володимир Мачоган також продемонстрував колезі ортопантомограф японського виробництва, що дозволяє робити дуже точні знімки та допомагає з’ясовувати лікареві найдрібніші нюанси. А ще ознайомив з розробкою надзвичайно зручної програми – виведення даних і знімка на монітор перед стоматологічним кріслом. «Звичайно, згідно із законом кожному пацієнту ми обов’язково оформляємо паперову картку. Та, коли пацієнт у кріслі, дуже зручно на монітор вивести інформацію про історію його лікування й панорамний знімок, – пояснює алгоритм праці Володимир Мачоган. – Працюєш – і відразу, не відволікаючись, бачиш, що потрібно робити далі»

Кожне нововведення стоматологічного відділу університетської клініки ТНМУ – для поліпшення його роботи, підвищення кваліфікації працівників і задля турботи пацієнтів. Тут завжди започатковують низку доброчинних проєктів, спрямованих на покращення якості життя верств населення, які найбільше потребують підтримки та допомоги. Зокрема, зараз, окрім масштабного надання безкоштовної стоматологічної допомоги нашим захисникам, і надалі лікують внутрішньо переміщених осіб та пацієнтів Петриківського обласного геріатричного пансіонату, організовуючи їхній виїзд у відділ. Наразі також триває робота над облаштуванням стоматологічного кабінету безпосередньо у самому пансіонаті для літніх людей.

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА