Раціональний менеджмент і фармацевтична опіка пацієнтів з коморбідністю в загальнолікарській практиці

У непростий час військової агресії, частих повітряних тривог, вимкнень електроенергії особливо важливим є відчуття єднання лікарської спільноти, запровадження та зміцнення медичного самоврядування, відчуття єдиного медичного фронту. Саме такою була основна мета проведення наукового симпозіуму з міжнародною участю «Раціональний менеджмент і фармацевтична опіка пацієнтів з коморбідністю в загальнолікарській практиці», який відбувся в ТНМУ.

Захід організували кафедри терапії та сімейної медицини й клінічної фармації спільно з громадською організацією «Асоціація сімейної медицини Тернопільщини» на платформі ТНМУ. Симпозіум відкрили організатори та ведучі заходу – працівники кафедри терапії та сімейної медицини медичного факультету ТНМУ, професорка Лілія Бабінець, доцентки Ірина Боровик і Неоніла Корильчук.

Зустріч відбулася в онлайн-режимі, в ній взяли участь науковці з різних куточків України та світу, зокрема зі Львова, Києва, Харкова, Одеси, Ужгорода, Полтави, Запоріжжя, Дніпра, Чернівців, Івано-Франківська, Кривого Рогу, Рівного, Великої Британії. Під час засідань заслухали та обговорили 32 наукові доповіді та провели чотири майстер-класи.

Ведучі симпозіуму (зліва направо) доцентка Ірина БОРОВИК, професорка Лілія БАБІНЕЦЬ і доцентка Неоніла КОРИЛЬЧУК

Традиційно відкриття конференції розпочали вітальними словами. Від адміністрації університету до учасників заходу звернувся проректор з наукової роботи Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського, доктор біологічних наук, професор Іван Кліщ. Іван Миколайович наголосив на актуальності обраної тематики конференції, звернув увагу на необхідності вивчення особливостей фармацевтичної опіки, побажав успіхів та плідної роботи учасникам наукового зібрання, а також привітав усіх з різдвяними святами.

Від управління охорони здоров’я Тернопільської обласної військової адміністрації з вітальним словом виступила начальниця управління Ольга Ярмоленко. Вона акцентувала увагу на важливості конструктивної співпраці закладів освіти з практичною медициною.

Пленарне засідання першого дня конференції розпочав доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри внутрішньої медицини № 2 Полтавського державного медичного університету Іван Катеренчук, який представив доповідь, що стосувалася питань коморбідності.

Продовжила тему коморбідності в ракурсі кардіологічного пацієнта академік НАН ВО України, завідувачка кафедри терапії та сімейної медицини ТНМУ, професорка Лілія Бабінець. Лілія Степанівна представила детальний клінічний розгляд кардіологічного пацієнта, акцентуючи увагу на ретельному підборі фармакотерапії при мультиморбідності.

Учасники конференції з цікавістю заслухали доповідь «Covid-19. Як знизити ризики госпіталізації?», яку представив доцент кафедри загальної практики-сімейної медицини Харківської медичної академії післядипломної освіти Генадій Кочуєв. Основам очищення організму та правильному харчуванню як важливим чинникам здоров’я був присвячений виступ завідувача кафедри реабілітації та нетрадиційної медицини факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Д. Галицького професора Лук’яна Андріюка.

Академік НАН ВО України, директор навчально-наукового Інституту сімейної медицини Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика Олег Шекера розкрив сучасні правові аспекти в доповіді «Міжнародне право. Кодекс поведінки медичного персоналу, що бере участь у збройних конфліктах».

Теми Covid-19 у ракурсі ураження органів травлення стосувалися доповіді професорки, завідувачки кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Ужгородського національного університету Єлизавети Сірчак й професора кафедри інфекційних хвороб Харківського національного медичного університету Вадима Тєрьошина.

Зважаючи на тематику симпозіуму, надзвичайно актуальною, змістовною та академічною була лекція від колективу авторів Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, яку представила професорка кафедри паліативної та госпісної медицини Віра Чайковська – «Геріатрична складова у роботі сімейного лікаря. Коморбідний пацієнт літнього віку». Співорганізаторка симпозіуму, професорка, завідувачка кафедри клінічної фармації ТНМУ Олена Самогальська підготувала презентацію, в якій розкрила особливості неалкогольної жирової хвороби печінки в пацієнтів літнього віку.

«Як зберегти життя пацієнту з хронічною ішемічною хворобою серця?» – тематика виступу професорки кафедри внутрішньої медицини №2 ТНМУ Надії Яреми. «Залізодефіцитна анемія у віковому аспекті – актуальне питання лікаря загальної практики» – таку доповідь представила Світлана Шейко, професорка, завідувачка кафедри педіатрії, сімейної медицини та клінічної лабораторної діагностики ФПО Дніпровського державного медичного університету. Про проблеми гепатотоксичності ліків у коморбідних пацієнтів розповів Ігор Господарський, професор, завідувач кафедри вищої медсестринської освіти, догляду за хворими та клінічної імунології ТНМУ. Професор кафедри фтизіатрії та пульмонології Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика Сергій Зайков розповів учасникам симпозіуму про персоніфікований підхід у веденні пацієнта з кашлем. Прозвучали ще й інші доповіді.

Завершили ж перший день конференції двома майстер-класами. Перший, який підготувала наукова керівниця й медична директорка медичного центру сімейної та відновлюваної медицини UBI (м. Київ) Марина Гулій, ґрунтувався на реальному клінічному кейсі та стосувався питань біорегуляційного підходу до реабілітації пацієнтки з лімфостазом кінцівки після комплексної протипухлинної терапії. Другий майстер-клас провів професор Львівського національного медичного університету імені Д. Галицького Олександр Паєнок. Олександр Станіславович запропонував сімейним лікарям алгоритм дій у разі гінекологічного болю.

Секційне засідання другого дня симпозіуму розпочала професорка кафедри сімейної медицини ФПО та пропедевтики внутрішньої медицини Дніпровського державного медичного університету Неоніла Чухрієнко. Доповідачка розкрила основні історичні віхи в становленні сімейної медицини в Україні та розвитку освіти в напрямку підготовки спеціалістів з фаху «Загальна практика-сімейна медицина».

«Мультидисциплінарні аспекти та проблеми забезпечення якості надання амбулаторної паліативної допомоги сімейними лікарями в умовах воєнного стану в Україні» – тема доповіді колективу авторів Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, яку представив завідувач кафедри паліативної та госпісної медицини, професор Анатолій Царенко. Завідувачка кафедри сімейної медицини Одеського національного медичного університету, професорка Валентина Величко підготувала презентацію, що стосувалася ендокринних захворювань у людей похилого віку з погляду сімейного лікаря. Професорка Наталія Губергріц, президентка Українського клубу панкреатологів презентувала актуальну тему для загальноклінічної практики – аутоімунний панкреатит, яку вона підготувала на основі останньої цьогорічної зустрічі Європейського клубу панкреатологів.

Завідувачка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ, професорка Олена Венгер виступила з доповіддю «Війна і психічні порушення: як ми реагуємо на стрес». Про сучасні можливості застосування вимірювача артеріального тиску в практиці сімейного лікаря розповів професор, завідувач кафедри медичної інформатики ТНМУ Дмитро Вакуленко.

Завжди цікавими, ґрунтовними, практично орієнтованими є презентації професора кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами ТНМУ Василя Копчі. Цього разу його метою було розкриття проблем і перспектив герпетичної інфекції. А от професор кафедри оториноларингології, офтальмології та нейрохірургії нашого університету Микола Турчин репрезентував доповідь щодо діагностики, лікування та профілактики первинної відкритокутової глаукоми.

Другий день симпозіуму також завершувався студією майстер-класів. Перший з них – «На виклик зими…» провела Ольга Синоверська, професорка Івано-Франківського національного медичного університету. До другого доклалися наші іноземні колеги в форматі «Лалібайки». Клінічний кейс «Взаємодія лікаря та пацієнта в клінічному випадку жінки похилого віку з болем у зап’ясті» репрезентував професор Алекс Гардінг (Велика Британія).

На завершення професорка Лілія Бабінець підсумувала роботу пленарного та секційних засідань, подякувала керівництву університету за сприяння та всім учасникам симпозіуму за плідну й творчу роботу.

Формат відеоконференції надав учасникам змогу не лише вербально представити власні наукові здобутки, але й водночас став майданчиком для наукової дискусії, можливостей спільного перегляду та конструктивного обговорення відеофрагментів і наданих презентацій.

Учасники наукового симпозіуму з міжнародною участю «Раціональний менеджмент і фармацевтична опіка пацієнтів з коморбідністю в загальнолікарській практиці» прийняли резолюцію. Завдання окреслили такі:

Сприяти покращенню менеджменту пацієнтів з коморбідними станами в загальнолікарській практиці шляхом імплементації сучасних міжнародних і національних клінічних протоколів.

Оптимізувати раціональну фармацевтичну опіку пацієнтів з коморбідністю і мультиморбідністю.

Сприяти впровадженню сучасних напрямків раціональної фармакотерапії основних патологічних станів в умовах коморбідності з урахуванням основних принципів фармацевтичної опіки.

Задля ефективного та раціонального ведення пацієнтів з коморбідними станами запровадити мультидисциплінарний підхід до практики діяльності сімейного лікаря.

Науково обґрунтовувати потреби різноаспектних заходів щодо діагностики, лікування та реабілітації найбільш розповсюджених захворювань у практиці сімейного лікаря для забезпечення ефективності первинної медичної допомоги.

Активно впроваджувати реабілітаційні заходи коморбідних пацієнтів на етапі первинної медичної допомоги та суміжних ланок.

Ефективно імплементувати медичні стандарти та протоколи, запропоновані МОЗ України, в практику лікувальних закладів первинної медичної допомоги, а також у викладацький процес з відпрацюванням раціональних схем ведення пацієнтів з коморбідною патологією в загальнолікарській практиці.

Сприяти активному залученню професійних асоціацій працівників первинної медичної допомоги до впровадження реформи системи охорони здоров’я на засадах пріоритетності первинної ланки, забезпеченню ефективної співпраці з органами місцевого самоврядування, а також підвищенню ролі громадянського суспільства для якісної імплементації запропонованих змін.

Звернутися до МОН України для забезпечення протекції розвитку науки за шифром «Загальна практика-сімейна медицина», введення експерта за даним шифром до складу експертної ради з внутрішньої медицини задля забезпечення активного розвитку клінічної науки цим напрямком.

Лілія БАБІНЕЦЬ,

завідувачка кафедри терапії та

сімейної медицини ТНМУ, професорка,

Ірина БОРОВИК,

доцентка