Підсумки діяльності університету за 2022-2023 навчальний рік і завдання на майбутнє

Звітна доповідь ректора ТНМУ,

професора Михайла Корди

Шановні делегати конференції трудового колективу університету,

шановні члени вченої ради,

шановні колеги!

Виконання великої роботи щодо створення безпечного освітнього середовища, належна підготовка приміщень цивільного захисту в кожному навчальному корпусі, створення механізму контролю відповідності кількості присутніх осіб у навчальних корпусах кількості місць у приміщеннях цивільного захисту дозволила розпочати та провести навчання у 2022-2023 навчальному році в очному форматі. Використання кафедрами сучасних технологій дистанційного навчання, створення потужної бази навчально-методичних комплексів у системі Moodlе на сторінках кафедр, достатнє матеріально-технічне та кадрове забезпечення уможливили успішне навчання іноземних студентів, які перебували за межами України, дозволили провести атестацію випускників і здійснити випуск 2023 року.

У звітному навчальному році колектив університету одночасно з організацією та забезпеченням освітнього процесу проводив значну волонтерську роботу щодо допомоги нашим захисникам на фронті та внутрішньо переміщеним особам. Активно працював волонтерський центр університету. Студенти та викладачі провели великий обсяг робіт щодо забезпечення бійців Збройних сил України, Національної гвардії амуніцією, необхідними лікарськими засобами та виробами медичного призначення, в тому числі індивідуальними аптечками. ТНМУ долучений до роботи «Волонтерського складу МОЗ» і забезпечує також лікувально-профілактичні заклади України необхідними ліками, виробами медичного призначення та медичними приладами відповідно до потреб, зазначених у системі MEDDATA НСЗУ. Сортували ліки відповідно до АТС-класифікації, обліковували їх, приймали та видавали – із занесенням інформації в MEDDATA. Вироби медичного призначення та витратні матеріали сортували, реєстрували, складували та видавали із внесення інформації в автоматизовану систему MEDDATA.

Працівники кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків виготовляли екстемпоральні лікарські форми, а саме присипки і пасти.

Волонтерський центр ТНМУ також сприяв наданню психологічної допомоги внутрішньо переміщеним особам, стоматологічної допомоги у стоматологічному центрі ТНМУ військовим, бійцям тероборони, тимчасово переміщеним особам і всім громадянам з гострим зубним болем.

На волонтерських засадах працівники центру симуляційного навчання й кафедри медицини катастроф та військової медицини проводили курси з домедичної допомоги в екстремальних умовах.

Кафедра екстреної та симуляційної медицини протягом навчального року проводила курси з надання домедичної та невідкладної допомоги в умовах бойових дій, а також підготовку для регіонів України інструкторів з догоспітальної допомоги.

3 лютого 2023 року з візитом до університету завітав Верховний архієпископ Київський і Галицький, отець і глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав (Шевчук), який зустрівся з колективом викладачів і студентів та позитивно оцінив як освітньо-наукову, так і волонтерську діяльність університету.

У лавах Збройних сил України боронять нашу землю працівники університету:

 1. Домбрович Мирослав Іванович – доцент кафедри онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини;
 2. Футуйма Юрій Михайлович – доцент кафедри хірургії № 1 з урологією та малоінвазивною хірургією імені Л.Я. Ковальчука;
 3. Лісовський Юрій Григорович – асистент кафедри медицини катастроф і військової медицини;
 4. Цицюра Роман Іванович – доцент кафедри медицини катастроф і військової медицини;
 5. Чорномидз Андрій Васильович – доцент кафедри фармакології з клінічною фармакологією;
 6. Тераз Віталій Михайлович – лаборант кафедри ортопедичної стоматології;
 7. Масник Василь Миколайович – слюсар-електрик з ремонту електроустаткування 4 розряду;
 8. Процайло Олексій Михайлович – старший лаборант кафедри оперативної хірургії та клінічної анатомії;
 9. Галаван Андрій Олегович – провідний фахівець відділу інформаційних технологій;
 10. Камуля Володимир Миколайович – столяр експлуатаційно-технічного відділу;
 11. Маленький Богдан Романович – двірник господарської служби.

У Збройних силах України також воюють наші студенти:

 1. Плюта Михайло, 4 курс, фармацевтичний факультет;
 2. Кувіла Ярослав, 4 курс, стоматологічний факультет;
 3. Корнішук Антон, 2 курс, парамедик;
 4. Арістова Вероніка 2 курс, інститут медсестринства;
 5. Олішевська Ольга, 3 курс, медичний факультет;
 6. Череватий Юрій, 6 курс, медичний факультет;
 7. Островерха Катерина, 5 курс, медичний факультет;
 8. Лехновський Лука, 4 курс, медичний факультет;
 9. Цап Артем, 3 курс, медичний факультет;
 10. Струпський Віталій, 3 курс, медичний факультет;
 11. Марченко-Олексин Марія, випускниця 2023 р., фізтерапія;
 12. Моргун Роман, випускник 2023 р., стоматологічний факультет;
 13. Мосейчук Валерія, випускниця 2023 р., парамедик.

Студентки фармацевтичного факультету Міщенко Анастасія та Солдатенко Тетяна працюють у військових госпіталях Львова й Одеси.

ТНМУ в міжнародних рейтингах

Значні напрацювання останніх років, активна участь працівників університету в науковій, винахідницькій, міжнародній діяльності, розвитку освітніх технологій дозволили й надалі університету бути серед лідерів вищої медичної освіти України.

Центр міжнародних проєктів «Євроосвіта» в партнерстві з міжнародною групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence презентував новий академічний рейтинг закладів вищої освіти України «Топ-200 Україна-2023». Тернопільський національний медичний університет імені Івана Горбачевського цьогоріч посів 1 місце серед медичних і фармацевтичних вишів нашої країни та 20 позицію – серед 200 закладів вищої освіти України. Важливо зазначити, що впродовж останніх двох років наш заклад вищої освіти займає перше місце серед усіх медичних ЗВО України.

Інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» склав консолідований рейтинг закладів вищої освіти України 2023 року. ТНМУ посів 22 місце у загальному рейтингу серед всіх ЗВО України та третє – серед медичних вишів.

У зимовій версії рейтингу Ranking Web of Universities (Webometrics) за 2023 рік Тернопільський національний медичний університет посів перше місце серед медичних вишів України і десяте – місце серед 306 українських закладів вищої освіти.

Нещодавно опубліковано нову версію рейтингу Webometrics (https://www.webometrics.info/en/Europe/Ukraine%20), яка відображає діяльність закладів вищої освіти впродовж першого півріччя 2023 року. Тернопільський національний медичний університет знову посів перше місце серед медичних вишів України та десяте – серед 200 українських закладів вищої освіти.

У рейтингу університетів UniRank (University Ranking), до якого увійшов 181 заклад вищої освіти України, Тернопільський національний медичний університет імені Івана Горбачевського посів першу позицію серед медичних вишів і двадцять шосту позицію у загальному підсумку.

У цьогорічній версії світового рейтингу академічних і науково-дослідних установ SCImago Institutions Rankings (SIR) 2023 року Тернопільський національний медичний університет посів перше місце серед 44 закладів вищої освіти в Україні, які ввійшли до рейтингу. 2021 року університет мав другу позицію серед медичних вишів України та чотирнадцяте місце серед українських ЗВО.

2023 року міжнародне агентство державних, корпоративних і приватних рейтингів (The International Agency of State, Corporate, and Private Rating) оприлюднило рейтинг кращих ректорів та університетів (World Rating of the Best Chancellors and Universities, 2023). Серед 1000 університетів до рейтингу ввійшли 24 ректори українських закладів вищої освіти. Ректор Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського Михайло Корда посів 12 позицію серед ректорів українських ЗВО та перше – серед ректорів медичних вишів.

ТНМУ – переможець міжнародних конкурсів, ґрантів, програм

У 2022-2023 навчальному році ТНМУ продовжував реалізацію проєктів за програмою Еразмус+:

– «Building Academic Capacity in Global Health in the Eastern Europe – Central Asia Region (BACE)».

– «Simulation in Undergraduate MEDical Education for Improvement of SAFEty and Quality of Patient Care (SAFEMED+)».

Університет продовжував реалізовувати освітні ґранти:

– від Британської Ради в Україні «Програма вдосконалення викладання у вищій освіті України» в партнерстві з Інститутом вищої освіти НАПН України й Advance HE (Велика Британія) та за підтримки Міністерства освіти і науки України й Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО);

– від Американської ради в Україні: ACTR/ACCELS для реалізації проєкту «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» (Academic IQ Initiative);

– проєкт «UA-MEDSAT: Сателітне навчання студентів-медиків в Україні (UA-MEDSAT: Ukraine MEDical SAtellite Teaching)» за фінансування програмою Німецької служби академічних обмінів (DAAD) «Україна цифрова: Забезпечення академічної успішності під час кризи (2022)»;

– ґрант у рамках програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» (multi-year Project G6031 «Wearable Smart Patches for Multimodal Wound Healing – DRESWOUTRE»).

У звітному році університет отримав ґранти від RECOOP HST Association на проведення дослідження «Дослідження генетичного поліморфізму у перехворілих на COVID-19 різного ступеня тяжкості»:

 1. RECOOP Grant # 028 Fusion Research Grant 2022-2023 «COVID-19 disease and comorbidities during pregnancy» (Ternopil-Kyiv-Pecs-Szeged).
 2. RECOOP Grant # 030 Fusion Grant 2022-2023 «COVID-19 Severity and Gene Polymorphism in Children and Adults» (Ternopil-Lviv-Debrecen).
 3. RECOOP Grant # 032 Senior Scientists 2022-2023 «Improved Hemostatic Device with Chitosan Powder for Combat Injury Dressing» (Lviv-Ternopil-Wroclaw).

Також від RECOOP HST Association отримано два ґранти RECOOP Solidarity Fellowship Grants: на стажування в Університеті Дебрецена, м. Дебрецен, Угорщина та в Осієцькому університеті імені Йосипа-Юрая Штросмаєра (Хорватія); RECOOP Humanitarian Aid Grant, за рахунок якого придбано генератори для забезпечення роботи наукових лабораторій.

У звітному навчальному році спільний проєкт ТНМУ й Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України «Вплив природної та штучної імунізації антигенами SARS-CoV-2 на стан системи гемостазу» та спільний проєкт ТНМУ й Інституту кібернетики імені В. Глушкова «Розробка хмарної платформи пацієнт-центричної телереабілітації онкологічних хворих на основі математичного моделювання» отримали фінансування від Національного фонду досліджень України за програмою «Наука для безпеки та сталого розвитку України».

Для збереження генофонду України університет спільно з благодійною організацією «Eve care for Ukraine» (США) започаткував соціальний проєкт, покликаний зберегти фертильність військових шляхом використання сучасних репродуктивних технологій, які дають можливість зберігати біоматеріал протягом тривалого часу, не змінюючи його властивостей.

Для підтримки якості та рівня викладання дисциплін університет продовжував співпрацю з:

– медичною школою Університету Манчестера (Велика Британія) щодо надання академічної підтримки у викладанні теоретичних і клінічних дисциплін та співпраці у сфері науки;

– Університетом Кілю (Велика Британія) щодо забезпечення викладання клінічних дисциплін і наукових спільних проєктів;

– з медичним факультетом Університету Вюрцбурга (Німеччина) Julius-Maximilians-Universitдt of Wьrzburg виграно ґрант від DAAD «Цифрова Україна: Забезпечення успішності навчання в часи кризи» UA-MEDSAT: Ukraine MEDical SAtellite Teaching.

У 2022-2023 навчальному році університет отримав також освітні ґранти:

– THEA Ukraine X (https://en.fh-muenster.de/WWWeiterbildungen/thea-ukraine-startseite.php) на участь у мультиплікаційних тренінгах для адміністраторів вищої освіти в Україні від Wandelwerk FH Mьnster;

– «Ukraine digital – Clinical reasoning in medical education» – за фінансової підтримки DAAD (German Academic Exchange Service). Організатори: Інститут медичної дидактики Університету Людвіга-Максиміліана (Мюнхен) та Університетська клініка Шаріте (Берлін);

– Cambridge University Empower Course – ґрант на курси англійської мови для студентів та викладачів ТНМУ.

Для підтримки ТНМУ та забезпечення онлайн-навчання під час війни для університету було продовжено безкоштовні доступи до освітніх платформ:

 1. Освітні платформи від Elsevier Health:

– ClinicalKey (Elsevier Health) – інформація, що базується на доказовій медицині, для різних спеціальностей. Дозволяє засвоювати фундаментальні знання та покращувати клінічну практику (сучасні протоколи лікування, довідники й журнали, інформацію про лікарські засоби, відео, практичні рекомендації, клінічні калькулятори тощо);

– Complete Anatomy (Elsevier Health) – найдосконаліша у світі платформа 3D анатомії;

– Osmosis (Elsevier Health) – освітній відеоконтент, бібліотека з понад 2000 відео, що охоплюють патологію, фізіологію, фармакологію та клінічну практику, з відповідними запитаннями, картками й нотатками.

 1. AMBOSS – платформа для опанування клінічних і теоретичних знань та навичок. Онлайн-курси з невідкладних станів.
 2. Міжнародна компанія EBSCO для підтримки українських медичних закладів відкрила безкоштовний доступ до ресурсів клінічної інформації:

– DynaMed (EBSCO) надає найактуальнішу та точну, доказову інформацію клініцистам;

– Nursing Reference Center Plus (EBSCO) надає доказову клінічну інформацію медичним сестрам;

– Rehabilitation Reference Center (EBSCO) надає доказову інформацію фізіотерапевтам.

 1. Lecturio – вільний доступ до ресурсів медичної освітньої платформи для студентів, які перебувають в Україні, й тих, хто за кордоном (у тому числі для іноземних студентів ТНМУ).
 2. Вільний доступ для науковців до онлайн-ресурсів British Medical Journal:

– доступ до BMJ Best Practice;

– доступ до BMJ Learning.

 1. Портал Research4Life надав онлайн-доступ до своїх ресурсів для науковців університету. В межах платформи Research4Life забезпечується доступ до понад 154 тисячі наукових журналів і книг від понад 200 видавців з усього світу.
 2. Видавництво Elsevier відкрило повний доступ до понад 80 журналів медичного спрямування.
 3. Викладачі й студенти ТНМУ отримали безкоштовний доступ до англомовних навчальних програм компанії Henry Stewart Talks Ltd (HSTalks).
 4. Для студентів і викладачів університету отримано безкоштовний доступ до короткострокових онлайн-курсів платформи FutureLearn у рамках програми Twinning від UK Universitites та Cormak Consultancy group.

Українсько-швейцарський проєкт «Розвиток медичної освіти» продовжив співпрацю з університетом на 2023-2027 роки. Завдяки співпраці з цим проєктом для працівників університету проведено низку тренінгів з безперервного професійного розвитку, зокрема груп рівних, фасилітаторства, проєктного менеджменту. Отримано також ґрант від українсько-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти» команди ТНМУ з роботою «Students insights for advanced medical communication curriculum design».

У грудні 2022 року університет підписав меморандум про співпрацю та взаємодію з Моментум «Колеса для людства», реалізація якого сприятиме розвитку ефективної моделі клінічного навчання фізичних терапевтів другого (магістерського) рівня вищої освіти.

2022 року університет започаткував співпрацю з медичною школою Університету Манчестера Twinning partner.

Тернопільський національний медичний університет імені Івана Горбачевського МОЗ України став членом RECIF Amiens – міжнародної мережі досліджень з клінічної епідеміології.

18-19 травня 2023 року університет організував 20-ту Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Сучасні тенденції та перспективи розвитку вищої медичної (фармацевтичної) освіти в Україні, в якій взяли участь представники Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, всіх медичних закладів вищої освіти, а також Німеччини, Польщі, США.

Покращення матеріально-технічної бази

У звітному навчальному році для забезпечення освітнього, наукового, господарського процесів підрозділи університету забезпечувалися необхідним обладнанням, інвентарем, матеріалами.

Для освітнього та наукового процесів отримано: автомобіль швидкої допомоги вартістю 2270,3 тис. грн., 142 одиниці медичного обладнання на суму 3136,2 тис. грн., 14 одиниць лабораторного обладнання на суму 381,5 тис. грн., 28 фантомів і манекенів на суму 769,8 тис. грн., 8 одиниць комп’ютерної техніки на суму 262,5 тис. грн., 114 одиниць оргтехніки на суму 484,8 тис. грн., меблевої продукції 1058 одиниць на суму 829,6 тис. грн., 2656 примірників навчальної літератури на суму 625,0 тис. грн., реактивів і матеріалів на суму 5591,7 тис. грн.

У тому числі за рахунок ґрантів і дарунків отримано автомобіль швидкої допомоги вартістю 2270,3 тис. грн., 49 одиниць медичного обладнання на суму 2554,3 тис. грн., 9 одиниць лабораторного обладнання на суму 345,2 тис. грн., 28 одиниць фантомів і манекенів на суму 769,8 тис. грн., 8 одиниць комп’ютерної техніки на суму 262,5 тис. грн., 30 одиниць оргтехніки на суму 152,7 тис. грн., меблевої продукції 49 одиниць на суму 23,3 тис. грн., 1934 примірники навчальної літератури на суму 474,8 тис. грн., реактивів і матеріалів на суму 2668,7 тис. грн.

Для забезпечення господарської діяльності придбано обладнання, інвентаря, матеріалів на суму 7509,5 тис. грн., в тому числі за рахунок ґрантів і дарунків на суму 356 тис. грн.

У 2022-2023 навчальному році розширилася міжнародна співпраця. Укладено 12 угод про міжнародну діяльність, тож нині університет співпрацює зі 100 зарубіжними вищими медичними освітніми закладами, закладами охорони здоров’я та іншими міжнародними партнерами з 33 країн світу.

20 квітня 2023 року 47 курсантів військової кафедри, які завершували 2023 року навчання в університеті, одночасно завершили навчання за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби, склали Присягу на вірність народу України.

27 червня 2023 року відбувся 63-й випуск лікарів медичного факультету, 15-й випуск лікарів стоматологічного факультету, 18-й випуск провізорів, 8-й випуск бакалаврів з фізичної терапії, 4-й випуск фізичних терапевтів, випуск сестер-бакалаврів, медичних сестер-магістрів, 3-й випуск магістрів зі спеціальності «Громадське здоров’я» та бакалаврів за освітньо-професійною програмою «Парамедик» Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського.

Нагороди науково-педагогічним працівникам ТНМУ

У звітному 2022-2023 навчальному році за вагомі досягнення в професійній діяльності та сумлінну працю Тернопільський національний медичний університет імені Івана Горбачевського відзначено подякою Міністерства охорони здоров’я України.

Проф. М.М. Корда, проф. С.Й. Запорожан, проф. А.А. Гудима, доц. Г.Ю. Цимбалюк наказом міністра оборони України нагороджені нагрудним знаком «Знак пошани».

Проф. М.М. Корда, проф. С.Й. Запорожан, проф. А.А. Гудима, доц. Г.Ю. Цимбалюк, доц. В.В. Шацький отримали подяку міністра внутрішніх справ України.

Проф. І.Я. Дзюбановський нагороджений пам’ятною відзнакою ім. О. Шалімова.

Лауреатами конкурсу «Людина року-2022» на Тернопіллі стали професор кафедри онкології, променевої діагностики і терапії Л.В. Шкробот і доцент кафедри хірургії №1 з урологією та малоінвазивною хірургією імені Л. Ковальчука В.В. Мальований.

Асп. С.М. Палій отримала премію НАМН України.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

Створення в кожному навчальному корпусі приміщень цивільного захисту, які відповідають встановленим ДСНС вимогам, належна організація контролю відповідності присутніх осіб у навчальних корпусах кількості місць у приміщеннях цивільного захисту дозволили провести навчання у 2022-2023 навчальному році для вітчизняних та іноземних здобувачів, які перебували в Україні, в очному форматі. Для здобувачів освіти, які перебували поза межами України, було організовано навчання в дистанційному форматі.

Враховуючи вимоги стандартів вищої освіти зі спеціальностей, за якими проводилася підготовка здобувачів, наголос в освітньому процесі було поставлено на практичну підготовку майбутніх медиків. Збільшено кількість навчальних годин, спрямованих на практичну підготовку здобувачів за спеціальностями «Медицина», «Стоматологія», «Терапія та реабілітація», «Медсестринство». Важливо, що в практичну підготовку лікарів введений практичний курс симуляційного навчання, а в підготовку фізичних терапевтів – практичний курс домедичної допомоги.

При вивченні клінічних дисциплін кафедри розширили перелік комунікативних навичок, які повинен засвоїти та продемонструвати здобувач. Активно протягом навчального року впроваджувалася робота з клінічними кейсами та стандартизованими пацієнтами.

Спеціальності та напрямки підготовки. Освітній процес у звітному навчальному році здійснювався відповідно до державних стандартів вищої освіти, затверджених освітньо-професійних та освітньо-наукових програм, робочих навчальних планів за відповідними рівнями вищої освіти:

галузі знань 22 «Охорона здоров’я»:

За першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 223 Медсестринство, освітньо-професійна програма «Сестринська справа».

– 223 Медсестринство, освітньо-професійна програма «Парамедик».

– 227 Фізична терапія, ерготерапія.

За другим (магістерським) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 221 Стоматологія.

– 222 Медицина.

– 223 Медсестринство.

– 226 Фармація, промислова фармація.

– 227 Фізична терапія, ерготерапія.

– 229 Громадське здоров’я.

За третім (освітньо-науковим) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 221 Стоматологія.

– 222 Медицина.

– 223 Медсестринство.

– 226 Фармація, промислова фармація.

– 228 Педіатрія.

галузі знань 09 «Біологія»:

За третім (освітньо-науковим) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 091 Біологія.

Ліцензування та акредитація. Підготовка здобувачів вищої освіти за ступенями (освітньо-кваліфікаційними рівнями) бакалавра, спеціаліста, магістра, доктора філософії здійснювалася відповідно до «Відомостей щодо здійснення освітньої діяльності у сфері вищої освіти», затверджених наказом МОН від 30.03.2021 р. № 37-л та до встановленого для Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського Міністерства охорони здоров’я України ліцензованого обсягу на рік за рівнями вищої освіти та за освітніми програмами, що передбачають присвоєння професійних кваліфікацій з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання, за Переліком, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 22.05.2020 № 673, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09 червня 2020 року за № 502/34785.

У зв’язку з внесенням змін до Постанови Кабінету Міністрів України №266 від 29.04.2015 року «Про затвердження переліку галузей знань та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти» Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2022 року № 1392 у звітному році було проведено додаткове ліцензування спеціальності «Терапія та реабілітація» за спеціалізацією «Фізична терапія» на бакалаврському та магістерському рівнях вищої освіти.

У звітному році Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти провело акредитацію освітньо-професійних програм «Сестринська справа» першого (бакалаврського) та другого (магістерського рівнів вищої освіти та освітньо-наукових програм «Медсестринство», «Фармація», «Педіатрія». За результатами акредитації за кожною освітньою програмою отримано сертифікат на 5 років.

Гаранти провели обговорення освітніх програм, за результатами яких робочі групи за кожною освітньою програмою оновили зміст обов’язкових освітніх компонент, розширили практичні навички, які здобувачі обов’язково повинні відпрацьовувати в центрі симуляційного навчання, ввели додатково нові вибіркові освітні компоненти. На основі освітніх програм розроблено робочі навчальні плани з урахуванням стандартів підготовки здобувачів вищої освіти, які затверджені рішенням вченої ради на поточний навчальний рік.

Внутрішнє забезпечення якості освітнього процесу. Для створення освітнього середовища, орієнтованого на задоволення потреб та інтересів здобувачів вищої освіти, зокрема надання можливостей для формування індивідуальної освітньої траєкторії, в звітному році за кожною освітньою програмою проведено громадське обговорення. Додатково відбулися зустрічі гарантів освітніх програм зі здобувачами, внутрішніми та зовнішніми стейкголдерами. За рекомендацією експертної групи НАЗЯВО, які були надані під час акредитації освітніх програм у звітному навчальному році, створено раду роботодавців, а також запроваджено школу наукового керівника кваліфікаційних і дисертаційних робіт. На сторінці відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти створено розділ «Перегляд та модернізація освітніх програм», в якому відображаються пропозиції за результатами громадського обговорення всіх рівнів стейголдерів, а також шляхи реалізації прийнятих пропозицій, обговорених і затверджених на засіданні ради з якості університету. Окремо на сторінці відділу внутрішнього забезпечення, на виконання Ліцензійних вимог провадження освітньої діяльності, створено розділ «Кадровий склад закладу освіти згідно з ліцензійними умовами».

У звітному році розширено каталог вибіркових дисциплін. Студенти мали можливість вибрати ті дисципліни, які в майбутньому допоможуть їм у професійному зростанні. За освітньою програмою «Лікувальна справа» введено на випусковому курсі вибірковий профіль спеціалізації, а також уперше здобувачі мали можливість проходити практику за програмою BLS, ILS, ALS на базі центру симуляційного навчання.

У 2022-2023 навчальному році продовжувалася активна співпраця з роботодавцями. Роботодавці залучалися до участі в обговоренні освітніх програм, засіданнях ради роботодавців, засіданні університетської ради з якості, затвердженні рішень щодо перегляду та модернізації освітніх програм. Значно активізувалася в звітному році робота з випускниками університету щодо оцінки якості освітніх програм. На сторінці випускників розташовано анкету-опитувальник щодо кожної освітньої програми. Отримано 327 відповідей та пропозицій випускників щодо покращення підготовки здобувачів в університеті. Зокрема свої пропозиції надіслали 198 випускників медичного факультету, 53 – стоматологічного, 39 – фармацевтичного, 37 – навчально-наукового інституту медсестринства.

Крім того, відділ внутрішнього забезпечення якості вищої освіти активно співпрацював із закладами охорони здоров’я, департаментами охорони здоров’я областей. Відгуки на освітньо-професійні програми та рекомендації щодо покращення якості підготовки здобувачів надіслали у 2022-2023 навчальному році 35 керівників закладів охорони здоров’я з 12 областей України, надійшли 26 заповнених анкети від фармацевтичних компаній та аптек, 15 – від фізіотерапевтичних установ, 33 – від головних медсестер. Цю інформацію використано для оновлення освітніх програм і поліпшення якості освітнього процесу в університеті.

У 2022-2023 навчальному році було проведено анкетування потенційних роботодавців стосовно їх поглядів на підготовку фахівців у галузі охорони здоров’я. Опитано 39 потенційних роботодавців, результати анкетування яких використано при оновленні освітньо-професійних та освітньо-наукових програм.

Для забезпечення якості освіти в університеті за звітній період проведено анкетування студентів усіх курсів і факультетів щодо якості освітньої діяльності. Результати анкетувань враховано при:

– оновленні освітніх програм;

– організації навчального процесу в університеті та на факультетах;

– формуванні навчального плану;

– оновленні навчальних програм з дисциплін;

– формуванні рейтингу викладачів і фінансовій стимуляції їх роботи;

– плануванні підвищення кваліфікації викладачів;

– вирішенні кадрових питань;

– проходженні конкурсного відбору, розподілі навчального навантаження науково-педагогічних працівників кафедр;

– вдосконаленні кафедрами методичного забезпечення навчального процесу, оновленні матеріалів підготовки, лекційних матеріалів та ін.

За результатами анкетування першій п’ятірці кращих лекторів і викладачів нараховано бали до щорічного рейтингу науково-педагогічних працівників.

Великий обсяг роботи відділ внутрішнього забезпечення якості освіти зробив щодо анкетування у звітному році аспірантів і студентів випускних курсів. Проанкетовано 92% випускників медичного факультету, 94% – фармацевтичного факультету, 81% – стоматологічного факультету та 35% – факультету іноземних студентів.

За результатами анкетування запропоновано зміни до освітньо-професійних програм, зокрема й на випусковому курсі. Так, для студентів VI курсу спеціальності «Медицина» змінено вибіркові профілі: хірургії, внутрішньої медицини, акушерства та гінекології, загальної практики-сімейної медицини, збільшено кількість обов’язкових практик.

У звітному навчальному році також проведено чергове опитування викладачів щодо визначення рівня їх задоволеності умовами праці, оцінки якості освітньої діяльності та надання пропозицій щодо покращення якості навчання. Опитано 359 викладачів університету. Результати анкетування було обговорено на Раді із забезпечення якості вищої освіти та використано при оновленні освітніх програм, складанні плану професійного розвитку викладачів, удосконаленні організації освітнього процесу, системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти, роботи структурних підрозділів університету.

У звітному році вдосконалено роботу п’ятирівневої системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти відповідно до рекомендацій щодо забезпечення якості в європейському просторі вищої освіти. Активно проводила роботу Рада з внутрішнього забезпечення якості вищої освіти університету та Комісії з внутрішнього забезпечення якості вищої освіти факультетів і ННІ. У засіданнях Ради з внутрішнього забезпечення якості вищої освіти університету брали активну участь усі зацікавлені сторони освітнього процесу, у тому числі студенти, аспіранти та роботодавці.

Підвищення педагогічної кваліфікації. Освітній процес в університеті забезпечують 58 кафедр. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» в університеті у звітному році введена накопичувальна бальна система підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників. Розроблений та введений в дію План професійного розвитку науково-педагогічних працівників, відповідно до якого викладачі мають можливість проходити семінари, тренінги, майстер-класи, які організовують спеціалісти університету.

У звітному навчальному році продовжували роботу курси підвищення педагогічної майстерності для наших викладачів. Було проведено педагогічні курси тривалістю 3 кредити ЄКТС «Професійна педагогічна компетентність викладача закладу вищої освіти», «Сучасні технології дистанційного навчання: проблеми їх впровадження в освітній процес вищих медичних навчальних закладів». Відділ внутрішнього забезпечення якості освіти також організував короткотривалі курси підвищення кваліфікації «Особливості комунікації з іноземними студентами», «Психологічна підтримка в умовах воєнного часу», «Методика використання симуляційного навчання. Дебрифінг», «Запорука якісного навчання крізь призму академічної доброчесності», «Взаємодія та комунікація викладачів зі студентами».

Упродовж 2022-2023 навчального року 198 викладачів пройшли онлайн-семінари, тренінги, вебінари та ін. як в Україні, так і за її межами та отримали додаткові години відповідно до накопичувальної системи.

Активно протягом навчального року працював Центр професійного розвитку викладачів. Команда центру провела низку тренінгів з академічної доброчесності, комунікативних навичок, групи рівних тощо.

Відділ внутрішнього забезпечення якості вищої освіти удосконалив сторінку «Підвищення педагогічної майстерності викладачів університету». Зараз на сторінці можна ознайомитися з нормативно-правовими документами щодо підвищення педагогічної майстерності, онлайн-звітами щодо накопичувальної системи та кількості отриманих балів науково-педагогічними працівниками університету за 2022-2023 навчальний рік та попередні роки. На сайті можна знайти інформацію про проведені та заплановані заходи, курси, тренінги, семінари, ознайомитися з можливостями дистанційного проходження тренінгів, вебінарів і стажування на онлайн-платформах та отримати іншу важливу інформацію.

Єдиний державний кваліфікаційний іспит. У звітному 2022-23 навчальному році не припинялася підготовка до складання ліцензійних інтегрованих іспитів та компонентів Єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Проводили як дистанційне, так і аудиторне тестування студентів з дисциплін, які входять до складу ліцензійних інтегрованих іспитів. Кафедри активно проводили також тестування студентів у системі Moodle як прекроки перед перевідними іспитами. Це дозволило об’єктивізувати оцінку рівня знань студентів і проводити додаткову підготовку зі студентами груп ризику, що й допомогло зменшити кількість студентів, які не склали ліцензійних інтегрованих іспитів. Проводили й аудиторне тестування студентів за сформованими буклетами в університетському центрі незалежного тестування. Про якість проведеної роботи свідчать самі результати складання здобувачами вищої освіти медичного, стоматологічного та фармацевтичного факультетів ЄДКІ та складання лікарями-інтернами ліцензійного інтегрованого іспиту «КРОК-3» (див. таблиці).

За результатами складання 2023 року «КРОК-2», порівняно з іншими закладами вищої освіти всіх форм власності, за спеціальністю «Медицина» університет посів 3-тє місце, за спеціальністю «Стоматологія» – 5-те місце, за спеціалізацією «Фармація» (денна форма навчання) – 1-ше місце, за спеціалізацією «Фармація» (заочна форма навчання) – 1-ше місце.

За результатами складання «КРОК-3» (загальна лікарська підготовка), який складали в листопаді 2022 року, лікарі-інтерни університету показали 2-й результат порівняно з іншими ЗВО.

Забезпечення вивчення англійської мови. Оскільки визначення рівня знань англійської мови за професійним спрямуванням увійшло до складу Єдиного державного кваліфікаційного іспиту, незважаючи на війну та зменшення контингенту іноземних студентів, в університеті в звітному навчальному році продовжувалася значна робота, спрямована на вивчення студентами та викладачами англійської мови й покращення англомовного навчання.

Університет став учасником програми від Cambridge University Press, яка надає можливість безкоштовного вивчення англійської мови за рівнями. Вивчати англійську мову за цією програмою матимуть змогу як викладачі, так і студенти.

Для викладачів університету у звітному навчальному році кафедра іноземних мов протягом півтора місяця в дистанційному форматі провела курси з поглибленого вивчення англійської мови.

Наразі в університеті працює 116 викладачів, які мають сертифікат про рівень володіння англійською мовою В2 і вище.

Післядипломна підготовка лікарів. У звітному році вперше розпочато підготовку в інтернатурі за новими навчальними програмами магістрів за спеціальностями «Медицина», «Стоматологія», «Фармація». Кафедри факультету післядипломної освіти, а також кафедри медичного факультету, які проводять підготовку на післядипломну рівні, розробили та затвердили освітні програми за кожною зі спеціальностей інтернатури.

У 2022-2023 навчальному році наказом МОЗ України від 25.11.2022 року № 2136 затверджено перелік циклів спеціалізації та тематичного удосконалення за лікарськими й фармацевтичними спеціальностями. Відповідно до цього наказу кафедри факультету післядипломної освіти розробили нові освітні програми вторинної спеціалізації лікарів (фармацевтів). Кафедри також розробили додатково окремі двотижневі цикли тематичного удосконалення для лікарів, проведення яких вже розпочато цього року.

Активно працювала кафедра екстреної та симуляційної медицини. За навчальний рік кафедра підготувала 100 працівників служби екстреної медичної допомоги за довгостроковим циклом та 560 – за короткостроковими циклами навчання.

У зв’язку із затвердженням наказом МОЗ України від 10 листопада 2022 року № 2016 переліку циклів спеціалізації за фахом і за профілем роботи фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) і першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства університет 2023 року розпочав процедуру ліцензування підготовки на післядипломному рівні бакалаврів і магістрів медсестринства. Отримання ліцензії дозволить ТНМУ значно розширити перелік освітніх послуг для працівників охорони здоров’я та задовільнити потреби медичної галузі країни.

Забезпечення дистанційного навчання. У зв’язку з тим, що частина іноземних студентів перебувала за межами України, а також читання лекцій з дисциплін проводили в онлайн-форматі, кафедри та учасники освітнього процесу в звітному році активно використовували та удосконалювали технології дистанційного навчання. Викладачі кафедр провели наповнення репозитарію відео-лекцій, які розташували на сторінці кафедри у системі Moodle, а також в YouTube.

Для читання лекцій та проведення практичних занять у дистанційному режимі відділ інформаційних технологій адаптував внутрішньоуніверситетську систему АСУ до програмної платформи Microsoft Teams, що дозволило якісно проводити навчальні заняття, а також дистанційно опитувати студентів під час контролю знань.

Велике значення в забезпеченні якісного дистанційного навчання відіграла створена протягом попередніх років база навчально-методичних комплексів і програма контролю знань, яка наповнена тестовими завданнями.

Широко протягом звітного року використовували віртуальні навчальні програми, зокрема програму з вивчення невідкладних станів «Body Interact – clinical reasoning education», яку застосовували для вивчення клінічних ситуацій при невідкладних станах у внутрішніх хворобах та неврології.

Працівники кафедр для забезпечення якості освітнього процесу при дистанційному навчанні також використовували міжнародні освітні платформи, безкоштовний доступ до яких було надано у час війни. Це освітні платформи від Elsevier Health: ClinicalKey, Complete Anatomy, Osmosis; освітня платформа AMBOSS; освітні платформи EBSCO: DynaMed, Nursing Reference Center Plus, Rehabilitation Reference Center.

Для студентів і викладачів університету надано безкоштовний доступ до короткострокових онлайн-курсів платформи FutureLearn у рамках програми Twinning від UK Universitites та Cormack Consultancy group.

У звітному році університет продовжував співпрацювати з потужною навчальною платформою для студентів-медиків Lecturio, команда якої продовжує надавати безпрецедентну допомогу українській вищій медичній освіті. Щоб зменшити залежність від можливих перебоїв з електропостачанням і для підтримки якісної освіти наших студентів в умовах війни в Україні, команда платформи розробила мобільний додаток Lecturio Android App.

Викладачі та студенти ТНМУ отримали безкоштовний доступ до англомовних навчальних програм компанії Henry Stewart Talks Ltd (HSTalks), які включають мультимедійні лекції від провідних експертів світу The Biomedical & Life Sciences Collection, спеціально підготовлених, анімованих, а також виступів у стилі семінарів і тематичних досліджень для медичних шкіл, університетів.

Тернопільський національний медичний університет імені Івана Горбачевського МОЗ України – учасник програми партнерства «Twin For Hope» з університетами Великої Британії. У рамках цієї програми відбувається активна співпраця з університетом Манчестера, який запропонував академічну підтримку та ділиться навчальними матеріалами.

Бібліотечний фонд навчальної літератури. Уже дев’ятий рік поспіль активно збільшується та оновлюється фонд університетської бібліотеки. У звітному році до бібліотеки надійшло 2 656 примірників видань на суму 625 000 грн. Додатково, за рахунок розсилання та від інших організацій отримано періодичних видань – 116 прим.; неопублікованих документів – 291 прим.; мережевих локальних документів –382.

ISO 9001:2015. Для поліпшення якості управління освітнім процесом в університеті удосконалено міжнародні стандарти ISO 9001:2015. На кожній кафедрі пройшли додаткові курси удосконалення відповідальні особи за взаємодії між підрозділами, оновлено кафедральну документацію, удосконалено навчально-методичні комплекси.

Симуляційне навчання. У 2022-2023 навчальному році продовжено стратегію активного впровадження в освітній процес симуляційного навчання, що дозволило досягати формування у студентів якісних практичних навичок, клінічного мислення та необхідних професійних компетентностей.

Всього за 2022-23 навчальний рік на базі симуляційного центру було проведено занять тривалістю: для студентів 2-6 курсів медичного факультету близько 8 тис год.; парамедиків – 1700 год.; студентів інших факультетів близько 350 год.

У 2022-2023 навчальному році на базі Центру симуляційного навчання облаштовано укриття площею 600 м. кв., в яких розгорнуто резервні навчальні лабораторії у випадку оголошення повітряної тривоги. Навчальні приміщення, які розташовані в укриттях, обладнані меблями.

З жовтня 2022 року на базі центру було розпочато реалізацію річного міжнародного проєкту в рамках угоди про співпрацю ТНМУ та МОЗ України «Додаткове фінансування проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» загальною вартістю майже 10 млн. грн. За час реалізації цього проєкту було підготовлено 100 інструкторів для навчально-тренувальних відділів ЦЕМД і МК, створено посібник «Методичні рекомендації для інструкторів», записано онлайн-курс відеолекцій та майстер-класів (53 год.) для фахівців ЦЕМД і МК.

Протягом квітня-червня 2023 року було втілено спільний проєкт ТНМУ та ВООЗ загальною вартістю понад 8 млн. грн. щодо підготовки команд медицини катастроф (560 учасників), які в рамках своїх посадових обов’язків і добровільної згоди працювали чи працюватимуть на деокупованих територіях України.

Центр симуляційного навчання ТНМУ 2023 року отримав сертифікацію європейської асоціації симуляційної медицини SESAM

Фахівці центру у 2022-23 н.р році доповнили базу YouTube каналу новим навчальним відеокурсом «Домедична допомога в умовах бойових дій», який набрав понад 81 тис. переглядів, та відеолекціями й майстер-класами щодо надання домедичної та екстреної медичної допомоги в тактичних умовах, які набрали більше 140 тис. переглядів.

Протягом звітного року фахівці Центру симуляційного навчання організували та провели:

– міжнародну конференцію «SIMCON-2023» за участі міжнародних спікерів з п’яти країн світу (Португалії, Польщі, Литви, Молдови, США) та олімпіаду із симуляційної медицини для студентів ЗВО України (жовтень 2023 року).

– курс за участі міжнародних інструкторів з Португалії: «Міжгоспітальні перевезення критичного пацієнта», який пройшло майже 50 учасників, серед яких – фахівці системи ЕМД, викладачі медичних університетів та військові медики;

– семінар із залученням фахівця з Американської колегії лікарів екстреної медицини на тему «Переливання цільної крові на догоспітальному етапі».

Співробітники центру взяли участь у:

– міжнародній конференції симуляційної медицини в Лісабоні SESAM-2023 з доповіддю щодо адаптації симуляційного навчання в умовах війни;

– міжнародному курсі «Аеромобільна екстрена медична допомога» (Польща);

– міжнародному курсі «Міжгоспітальні перевезення критичних пацієнтів» (Португалія);

– міжнародному курсі «Базовий курс з екстреної медицини» та «Координація бригад медицини катастроф» від ВООЗ (Молдова);

– у міжнародній програмі «Open world», в рамках якої відвідали медичні та навчальні заклади Балтимору й Вашингтона (США).

Працівники центру симуляційного навчання були залучені як консультанти європейського офісу ВООЗ для розробки та проведення симуляційного навчання за програмою «Менеджмент критичного пацієнта» для фахівців відділень екстреної медичної допомоги.

Додатково співробітники центру та викладачі кафедри екстреної та симуляційної медицини протягом 2022-2023 року реалізували навчання для медперсоналу 50 клінік Києва та області, Дніпра, Чернігова, Львова, Хмельницького та області, Вінниці, Черкас, Кропивницького, Запоріжжя, Миколаївської області, Рівного та області, Житомира, Луцька, Донеччини за програмою «Особливості роботи закладу охорони здоров’я в умовах масового поступлення постраждалих», «Розширені реанімаційні заходи в дорослих та дітей», «Менеджмент пацієнта з травмою».

Двоє співробітників Центру симуляційного навчання працювали лікарями-волонтерами на деокупованих територіях і працювали в госпіталі Самаритян (м. Ізюм, Харківська обл., листопад, 2022) та виїжджали у складі мобільних бригад медицини катастроф на Херсонщину (грудень, 2022). Доц. Цимбалюк Г.Ю. з командою провела навчання для відділень ЕМД Краматорська та Селидового (травень 2023 року), здійснено виїзди у складі бригади експертів з екстреної медицини для медичної розвідки у Херсон і Миколаїв (червень 2023 року).

У червні 2023 року на базі Центру симуляційного навчання стартувала нова 24-денна програма «Екстрений медичний технік», яку пройшли 8 учасників, у тому числі члени добровольчих/волонтерських медичних організацій.

Для підвищення педагогічної майстерності викладачів щодо реалізації наскрізної програми симуляційного навчання співробітники центру спільно з викладачами кафедри екстреної та симуляційнї медицини провели два цикли курсу підвищення кваліфікації за програмою «Школа симуляційного навчання» тривалістю 24 год.

Завдяки співпраці університету з ВООЗ та Світовим банком було придбано обладнання:

– автомобіль ЕМД-Toyota;

– транспортний дихальний апарат Hamilton T-2;

– автопульс ZOLL, для механічної компресії грудної клітки під час СЛР;

– монітор пацієнта.

Додатково іноземні партнери надали для центру 2 апарати CPAP, 4 поліфункціональні дитячі ліжка, 500 турнікетів CAT, інші витратні матеріали та засоби немедичного й медичного призначення.

За наказом МВС України від 02.06.2023 № 426 «Про проведення тактико-спеціальних навчань з надання домедичної та невідкладної медичної допомоги в умовах бойових дій, інших надзвичайних ситуацій» з 13 до 16 червня 2023 року на базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» ТНМУ фахівці симуляційного центру провели тактико-спеціальні навчання із залученням мобільних медичних бригад закладів охорони здоров’я МВС, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, бригад з домедичної допомоги ДСНС і Національної поліції України, а також бригад бойових медиків ДПСУ та НГУ.

Об’єктивний структурований клінічний іспит. У звітному 2022-23 н.р. об’єктивний структурований клінічний іспит було проведено для здобувачів вищої освіти, як складову ЄДКІ за спеціальностями «Медицина», «Стоматологія», «Фізична терапія, ерготерапія». Як проміжний контроль практичних навичок об’єктивний структурований клінічний іспит проводився для здобувачів 3, 4, 5 курсів спеціальності «Медицина», 3 і 4 курсів спеціальності «Стоматологія». Важливо зазначити, що в звітному навчальному році, незважаючи на війну та ракетну загрозу, деканати, група із забезпечення підготовки та проведення об’єктивного структурованого клінічного іспиту дотрималися всіх норм, визначених Положеннями та інструкціями, та забезпечили об’єктивне оцінювання здобувачів. Під час проведення ОСКІ на станціях були залучені стандартизовані пацієнти, а всі чек-листи були оцифровані. Оцінювання виконання здобувачами алгоритмів практичних навичок здійснювалося з використанням планшетів і комп’ютерного програмного забезпечення.

Матеріально-технічне оснащення навчального процесу. У зв’язку з воєнним станом університет не проводив планові закупівлі навчального чи лікувального обладнання (за винятком абсолютно необхідних). Переважна більшість обладнання, яке надходило на кафедри, отримано як гуманітарну допомогу або за рахунок ґрантів.

У звітному році на кафедри й у відділи надійшло таке комп’ютерне обладнання та оргтехніка: 6 ноутбуків, 2 персональні комп’ютери, 24 відеокамери, 2 відеореєстратори, 5 ІР-камер, 1 камера записувальна, 1 адаптер, 1 блок контролю вхідної напруги живлення, 10 кемпінгових ліхтарів, 15 павербанків, 2 планшети, 14 роутерів, 1 свіч, 1 сканер, 3 фотоапарати, 1 маршрутизатор STARLINK, 1 маршрутизатор безпровідний, 5 клавіатур, 17 мишок, 1 провід живлення, 1 комутатор мережевий, 1 пускозарядний пристрій, 1 комплект блогера, 1 радіосистема, 1 набір студійного світла, 1 штатив для смартфонів, 1 штатив для фотоапарата, 1 ворота для установки фону.

Для покращення навчальної роботи на кафедри надійшло таке навчально-діагностичне обладнання:

– на кафедру неврології: проєктор Acer;

– на кафедру дитячих хвороб з дитячою хірургією: 8 панелей світлодіодних з розсіювачем; роутер;

– на кафедру педіатрії №2: 16 лавок; роутер;

– на кафедру загальної гігієни та екології: 2 вебкамери.

– у міжкафедральний навчально-тренінговий центр: агрегат сухого відсмоктування; апарат УЗД SIMENS; апарат штучної вентиляції легень; 3 бандажі тазових; 2 вебкамери; 5 механічних вимі-рювачів артеріального тиску; візок інвалідний; 9 глюкометрів; дефібрилятор; 6 диван-крісел; дошка мультимедійна; 5 дошок сухостиральних; ЕКГ-тренажер; ентеральний насос; 4 ІР-камери Xiaomi; крісло інвалідне дитяче numotion; кушетка медична; 2 ліжка медичних на колесах; 2 ліжка функціональних; 3 матраци; милиці Guardian; чотирьохопорна алюмінієва палиця; модель для відпрацювання навичок крикотиреотомії; 2 моделі кисті для внутрішньовенних ін’єкцій портативних; 2 моделі передпліччя для внутрішньовенних ін’єкцій портативних; 2 моделі руки для підшкірних ін’єкцій; 2 монітори відеосистеми Akai; монітор пацієнта ЮМ; 2 моноблоки; 5 наборів для конікотомії; 5 наборів ларингоскопічних для дорослих; 4 ноутбуки Lenovo IdeaPad; офтальмоскоп; пакет з інвертора, консолі та сумки для перенесення дефібрилятора; 7 панелей світлодіодних з розсіювачем; 40 пеналів для одягу; портативний капнограф; портативний ультразвуковий апарат; принтер Canon; 10 простирадл; 10 пульсоксиметрів; 3 роутери TP-LINK; свіч TP-LINK; 2 системи кріплення «Павук»; система реанімації ZOLL; 2 стелажі; 3 стелажі металевих; 19 стетофонендоскопів; 19 столів; 123 стільці; 3 стінки; 2 сумки укладки середні; суперавтомат dr. Coffe; тренажер дитячий для відпрацювання методів відновлення прохідності дихальних шляхів; 3 тренажери для відпрацювання навичок внутрішньовенних ін’єкцій; тренажер для відпрацювання навичок конікопункції та конікотомії; 13 тренажерів для відпрацювання навичок серцево-легеневої реанімації у дітей; тренажер для обстеження прямої кишки та практики клізмових процедур; тринога для камери; 10 тумб; фліпчарт магнітно-маркерний; 6 шаф; шафа для одягу; 4 шоломи із захистом всього обличчя; 2 штативи для капельниць; автомобіль ЕМД-Toyota; транспортний дихальний апарат Hamilton T-2; автопульс ZOLL для механічної компресії грудної клітки під час СЛР; монітор пацієнта;

– на кафедру гістології та ембріології: 4 кріоконтейнери для зберігання біоматеріалу в рідкому азоті; 2 пінцети Artis; блок контролю вхідної напруги живлення;

– на кафедру педіатрії факультету післядипломної освіти: 3 панелі світлодіодні з розсіювачем Lezard 36 Вт; 3 ролети тканинні; стелаж для книг; 2 столи аудиторних; 2 столи однотумбових; шафа для одягу;

– на кафедру медицини катастроф і військової медицини: 4 стенди;

– на кафедру інфекційних хвороб з епі-деміологією, шкірними та венеричними хворобами: роутер TP-LINK; 6 лавок;

– на кафедру іноземних мов: подовжувач LETITIA;

– на кафедру внутрішньої медицини №1: 2 вішаки для одягу пристінних; 2 тумби для взуття;

– на кафедру хірургії факультету післядипломної освіти: апарат штучної вентиляції легень SIMENS; балон кисневий (40л); 2 столи; 2 шафки-тумбочки; 3 апарати V.A.C. терапії;

– на кафедру хірургічної стоматології: роутер TP-LINK;

– на кафедру онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини: 18 ролетів тканинних;

– на кафедру медичної біохімії: 4 стільці на рамі; 9 табуретів лабораторних; термостат INCUBAT; 2 центрифуги;

– на кафедру стоматології факультету післядипломної освіти: стілець стоматологічний;

– на кафедру загальної хірургії: 2 апарати V.A.C. терапії; стіл однотумбовий;

– на кафедру психіатрії, наркології та медичної психології: 20 лавок;

– на кафедру фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання: 4 жалюзі вертикальних; колонки Genius; 16 лавок; медичний ходунок/самокат Roscoe medical; 2 милиці; ноутбук НР 250 G8; 4 пенали для речей; персональний ком-п’ютер; роутер TP-LINK; 3 світильники світлодіодні лінійні; 3 стелажі; 2 столи двотумбових; фотоапарат CANON; 6 шаф;

– на кафедру акушерства і гінекології № 2: апарат УЗД SonoAce;

– на кафедру фармакології з клінічною фармакологією: павербанк 20000 mAh; 3 вебкамери; 10 кемпінгових ліхтарів;

– на кафедру дитячої стоматології: тумба під компресор;

– на кафедру терапевтичної стоматології: 20 відеокамер HIKVISION; відеореєстратор Hikvision; 9 клавіатур; 5 комутаторів; лампа стоматологічна полімеризаційна; 2 лампи фотополімерні; маршрутизатор безпровідний Mikro Tik; мікроскоп діагностичний МД-500; 12 спліттерів HDMI; стіл аудиторний; стіл однотумбовий; тумбочка медична; 3 малих медичних шафи;

– на кафедру мікробіології, вірусології та імунології: водяна баня-термостат;

– на кафедру терапії та сімейної медицини: адаптер TP-Link; 2 мишки A4 TECH; роутер TP-LINK; 12 таблиць на пластику; 13 тумб для взуття;

– на кафедру медичної реабілітації: 2 вебкамери; 2 колонки Genius; ноутбук НР 250 G8; персональний комп’ютер; подовжувач; фотоапарат CANON;

– на кафедру вищої медсестринської освіти, догляду за хворими та клінічної імунології: 4 відеокамери HIKVISION; відеореєстратор HIKVISION; клавіатура Logitech; 15 мишок A4 TECH; принтер Canon; 8 столів однотумбових; тумба; шафа для одягу;

– на кафедру оперативної хірургії та клінічної анатомії: лампа медична; лампа операційна MAQUET; 3 панелі світлодіодні з розсіювачем Lezard; 5 столів; 5 шафок-тумбочок.

МЕДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

На медичному факультеті нараховується всього 1967 студентів, з них 1754 – за спеціальністю 222 «Медицина», 125 – за спеціальністю 227.01 «Фізична терапія, ерготерапія» (бакалаври), 48 – за спеціальністю 227.01 «Фізична терапія, ерготерапія» (магістри), 9 – за спеціальністю 229 «Громадське здоров’я» (магістри, денна форма), 31 – за спеціальністю «Громадське здоров’я» (магістри, заочна форма).

Освітній процес на медичному факультеті забезпечують 450 викладачів на 38 кафедрах, з них 93,8 % мають науковий ступінь: 89 докторів наук (19,8 %) та 333 кандидати наук (74,0 %), без наукового ступеня – 28 викладачів (6,2 %). Серед науково-педагогічних працівників вчене звання професора мають 81 особа (18 %), вчене звання доцента – 251 особа.

Серед викладачів медичного факультету: 1 академік НАМН України, 1 член-кореспондент НАМН України, 3 заслужені лікарі України, 2 заслужені винахідники України, 2 заслужені працівники освіти України, 1 заслужений працівник охорони здоров’я України, 4 відмінники освіти України, 2 лавреати Державної премії України, 7 заслужених діячів науки і техніки.

Освітній процес на медичному факультеті здійснюється відповідно до державних стандартів вищої освіти, затверджених освітньо-професійних програм (ОПП), навчальних планів за відповідними рівнями вищої освіти Галузі знань 22 «Охорона здоров’я»:

За першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 227 Фізична терапія, ерготерапія.

За другим (магістерським) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 222 Медицина;

– 227 Фізична терапія, ерготерапія

– 229 Громадське здоров’я.

У звітному навчальному році для покращення підготовки здобувачів і забезпечення індивідуальної освітньої траєкторії було введено на випусковому курсі спеціальності «Медицина» профілізацію за напрямками: внутрішня медицина, хірургія, акушерство та гінекологія, загальна практика-сімейна медицина. Збільшено було також кількість практик, зокрема, введено навчальну практику-симуляційний тренінг обсягом 4 кредити та спеціалізовану практику за профілем спеціалізації. Результати проведеного опитування здобувачів показали високий рівень задоволеності набутими практичними навичками та можливістю вибрати профіль майбутньої спеціалізації в інтернатурі.

У зв’язку із затвердженням стандарту вищої освіти за другим магістерським рівнем спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія» запроваджено посаду координатора клінічного навчання, на яку зараховано практикуючого фізичного терапевта. Для керівництвом клінічними практиками було залучено практикуючих фізичних терапевтів клінічних закладів охорони здоров’я.

Кафедри фізичної терапії, ерготерапії з фізичним вихованням та медичної реабілітації для покращання засвоєння всіх передбачених стандартом програмних результатів навчання підготували робочі щоденники практичної підготовки при порушеннях функціональної діяльності опорно-рухового апарату, нервової системи, органів дихання, серцево-судинної системи.

У зв’язку з внесення змін до переліку назв спеціальностей галузей знань, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 року №266, спеціальність «Фізична терапія, ерготерапія» перейменована на «Терапія та реабілітація». Для приведення у відповідність до вимог освітнього процесу кафедри факультету оновили всі навчально-методичні комплекси освітніх компонентів освітньо-професійних програм бакалаврського та магістерського рівнів спеціальності «Терапія та реабілітація».

У звітному навчальному році було значно удосконалено об’єктивний структурований клінічний іспит. Вперше ОСКІ як складову атестації випускників було проведено за спеціальністю «Медицина» та «Фізична терапія, ерготерапія» другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Деканат факультету впродовж навчального року проводив активну підготовку здобувачів до складання першого та другого етапу єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Було проведено низку ректорських контрольних робіт і проведено консультації у вигляді начитки лекцій на платформі Microsoft Teams. 2023 року ЄДКІ, Етап 1 для спеціальності «Медицина» Крок-1 та іноземна мова професійного спрямування складало 294 здобувачі вищої освіти третього курсу. Середній відсоток правильних відповідей становив 75,48%. З іспиту англійська мова професійного спрямування було зареєстровано 290 студентів. Середній відсоток правильних відповідей становив 56,03%. «Крок-2» складали 375 здобувачів вищої освіти шостого курсу. Середній відсоток правильних відповідей становив 81,58 %.

Упродовж 2022/2023 н.р. на медичному факультеті виконували 4 науково-дослідних роботи, які фінансувало Міністерство охорони здоров’я України, та 22 ініціативно-пошукових роботи.

Протягом звітного року співробітники медичного факультету захистили 1 докторську та 19 дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії. За рішенням Атестаційної колегії МОН України вчене звання професора присвоєно 3 співробітникам, а вчене звання доцента – 17.

Упродовж 2022/2023 н.р. працівники кафедр медичного факультету опублікували 497 статей. У журналах, що індексуються наукометричною базою Scopus, науковці опублікували 492 статті, 56 статей – у журналах, що входять до наукометричної бази Web of Science Core Collection. Працівники кафедр підготували та надрукували 10 монографій, 8 підручників і 41 навчальний посібник.

Кафедри факультету за звітній період провели 15 науково-практичних конференцій з міжнародною участю, взяли участь у роботі 18 конгресів і симпозіумів. Три викладачі факультету проходили довготривалі стажування в закордонних університетах і клініках за програмою Еразмус+.

У студентських наукових гуртках, які діють на кожній кафедрі, займалися 493 студенти факультету.

Здобувачі медичного факультету взяли участь у ІІІ Міжнародній олімпіаді студентів медичних вишів «Самарканд-2022», яка відбулася в грудні 2022 року нa бaзi Caмapкaндcькoгo дepжaвнoгo мeдичнoгo iнcтитуту (Узбекистан). Представники університету здобули призові місця в номінації «Найкраща демонстрація практичних навичок» у секції «Хірургія», в номінації «Клінічне мислення» у секції «Травматологія», в номінації «Дитяча хірургія».

Упродовж багатьох років у Тернопільському національному медичному університеті імені Івана Горбачевського відбувається конкурс «Студент року ТНМУ». 2023 року перемогу в номінації «За відмінні успіхи в навчанні» здобула студентка 5 курсу медичного факультету Тетяна Опер. Найкращим у номінації «За вагомі досягнення в науковій роботі» став студент 2 курсу медичного факультету Ярослав Білик, кращою в номінації «За вагомі досягнення у спорті» стала студентка 2 курсу медичного факультету Дарія Таран. Перемогу в номінації «За активну волонтерську діяльність» отримала студентка 4 курсу медичного факультету Ольга Оплета.

На факультеті протягом звітного року викладачі активно проводили національно-патріотичну та виховну роботу. Багато студентів і викладачів працюють у різноманітних волонтерських центрах.

ФАРМАЦЕВТИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

На фармацевтичному факультеті навчається 796 здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня, серед яких 50 осіб за державним замовленням. Освітній процес на факультеті забезпечують 58 викладачів, з них 56 (96,6 %) – з науковим ступенем. Серед науково-педагогічних працівників факультету – 4 доктори і 48 кандидатів наук (у тому числі, 3 доктори та 25 кандидатів фармацевтичних наук), а також 4 доктори філософії.

Протягом 2022-2023 навчального року викладачі всіх кафедр факультету завдяки сформованим навчально-методичним блокам змогли забезпечити належну теоретичну й практичну підготовку здобувачів вищої освіти денної та заочної форм і за потребою надавали їм необхідну консультативну допомогу.

Деканат фармацевтичного факультету здійснював необхідні заходи щодо належної організації освітнього процесу, вчасно оформляв довідки й іншу необхідну документацію для здобувачів вищої освіти та кафедр.

Окрім освітньої діяльності, викладачі кафедр активно займалися науковою роботою. Так, за звітний період науково-педагогічні працівники факультету опублікували 111 статей у виданнях фармацевтичного спрямування, в тому числі, 68 – у журналах, що цитуються наукометричними базами Scopus і Web of Science, отримано 2 патенти, надруковано 73 тези та зроблено 17 доповідей (з них 6 – закордоном) на відповідних наукових форумах.

У рамках академічної мобільності доцентка закладу вищої освіти кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків Юлія Равлів у період з 25 липня до 8 листопада 2022 року стажувалася на базі кафедри технології ліків Познанського медичного університету (Польща). Під час стажування науковиця взяла участь у роботі ІІІ літньої школи Orbis, яка стосувалася проблематики трансдермальної доставки лікарських засобів.

Працівники факультету 2022 року організували та провели науково-практичні конференції з міжнародною участю: «Науково-технічний прогрес і оптимізація технологічних процесів створення лікарських препаратів» і «Хімія природних сполук».

Завідувачка кафедри фармацевтичної хімії, професорка Лілія Логойда 16 березня 2023 року провела міжкафедральний науково-практичний семінар на тему «Застосування наукометричних баз для написання наукової роботи хімічного спрямування: теоретичні аспекти та власний досвід». До цього заходу долучилися не лише науково-педагогічні працівники кафедр фармацевтичного факультету хімічного спрямування, а й здобувачі вищої освіти другого та третього рівнів. Окремим фрагментом семінару була змістовна інформація доповідача щодо принципів академічної доброчесності та необхідності їх дотримання як під час здійснення освітнього процесу, так і при виконанні та оприлюдненні результатів наукових досліджень.

Варто відзначити також і студентські здобутки на факультеті. За підсумками 2022 року, в номінації «За активну громадянську позицію» перемогу здобула студентка 5-го курсу фармацевтичного факультету Аліна Голенко.

Однією з об’єктивних оцінок навчальної роботи факультету є результати складання здобувачами вищої освіти відповідних етапів ЄДКІ. Результати складання етапу 1 ЄДКІ («Крок 1. Фармація» та англійська мова за професійним спрямуванням) здобувачами вищої освіти 4-го курсу денної та заочної форм навчання у вересні 2022 року підтвердили належний рівень опанування ними відповідних дисциплін. Так, за підсумками як складання «Кроку-1», так і англійської мови за професійним спрямуванням здобувачі вищої освіти денної форми навчання є найкращими в Україні. Здобувачі заочної форми навчання показали найвищий результат складання серед ЗВО України з «Крок 1. Фармація».

Усі здобувачі вищої освіти випускового курсу денної форми навчання успішно склали етап 2 ЄДКІ, який відбувся 1 червня 2023 року.

На факультеті багато уваги приділяється волонтерській діяльності та допомозі військовослужбовцям. Викладачі технологічних дисциплін і здобувачі старших курсів долучилися до виготовлення екстемпоральних лікарських форм для потреб ЗСУ. Нині результат їхньої спільної роботи – понад 1500 упаковок, які переспрямовано на передову для лікування наших захисників.

Колектив фармацевтичного факультету активно долучався до всіх університетських заходів, здійснював профорієнтаційну роботу серед випускників загальноосвітніх шкіл, медичних коледжів тощо.

Серед інших видів діяльності здобувачів добре поширена культурно-масова, спортивно-оздоровча робота, волонтерство. Як приклад добре поставленої культурно-масової роботи став виступ від України випускників фармацевтичного факультету у складі гурту «Творчі» на нещодавньому «Євробаченні-2023».

СТОМАТОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

У 2022-23 н. р. колектив стоматологічного факультету продовжував надавати освітні послуги здобувачам вищої освіти відповідно до Стандарту вищої освіти зі стоматології за акредитованою освітньо-професійною програмою Стоматологія другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 221 Стоматологія галузі знань 22 Охорона здоров’я. У червні 2023 року здійснено 15 випуск лікарів-стоматологів, 3 випуск магістрів стоматології.

Освітній процес на профільних кафедрах стоматологічного факультету забезпечують 52 науково-педагогічні працівники – 100 % з науковим ступенем. Серед науково-педагогічних працівників факультету 7 докторів медичних наук – 13,5 % (7 професорів), 45 кандидатів медичних наук – 86,5 % (із них 33 доценти).

У 2022/23 навчальному році на стоматологічному факультеті навчалося 534 студенти (525 вітчизняних, з них – 31 бюджетної форми навчання, та 26 іноземних студентів).

З метою популяризації факультету, залучення студентів до навчання активно проводилася профорієнтаційна робота як онлайн, так і відвідуючи фахові коледжі м. Шепетівки, Рівного.

Освітній процес на кафедрах факультету цілком забезпечений усіма навчально-методичними матеріалами, які повністю відповідають встановленим вимогам, доступні для студентів на платформі Moodle. Протягом року активно впроваджували в освітній процес нові формати проведення практичних занять, круглих столів і клінічних конференцій, що сприяло формуванню клінічного мислення студентів, підвищувало рівень міжособистісних комунікацій та дозволяло набувати якісні знання.

У звітному навчальному році продовжено досвід проведення об’єктивно-структурованого клінічного іспиту для студентів 3, 4-го курсів та ОСКІ як складової частини атестації випускників зі спеціальності 221 «Стоматологія».

Активно працював на кафедрах студентський науковий гурток. Результати наукових досліджень студентів доповідалися на XVI Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих вчених з міжнародною участю «Актуальні питання клінічної медицини» 24-25 листопада 2022 року в м. Запоріжжя, VI Міжнародній науково-практичній конференції «Science and technology: problems, prospects and innovations» 16-18.03.2023 року в м. Осака, Японія, XХVІІ конгресі студентів і молодих вчених «Майбутнє за наукою», 10-12 квітня 2023 року.

За звітний період науково-педагогічні працівники захистили 1 дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії, опублікували 32 статі: з них 21 у виданнях, що входить в наукометричну базу даних Scopus, 1 – Web of Science; 27 тез, у тому числі 12 за кордоном. На конференціях зроблено 20 доповідей (16 – вітчизняні конференції та міжнародних – 4). Опубліковано 25 актів впровадження.

Об’єднанні спільною мрією про найшвидшу перемогу, здобувачі активно долучалися, організовували та займалися волонтерської роботою. Здобувачі 4-5 курсів активно долучилися до акції «Твоя кров може воювати. Стань донором!».

Волонтерський центр факультету продовжував надавати безоплатну стоматологічну допомоги військовослужбовцям, членам територіальної оборони та внутрішньо переміщеним особам.

ФАКУЛЬТЕТ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ

Протягом 2022-2023 навчального року на факультеті іноземних студентів навчалося 1729 іноземних громадян з 46 країн (з них англійською мовою за основними спеціальностями – 99 %). Розподіл студентів за спеціальностями такий: 1411 осіб – Медицина (у 2021-22 н.р. – 2396 осіб); 33 особи – Стоматологія (у 2021-22 н.р. – 72 особи); 15 осіб – Фармація (у 2021-22 н.р. – 19 осіб); 268 осіб – Медсестринство (у 2021-22 н.р. – 365 осіб).

Найбільше здобувачів (51 %) навчається на факультеті з країн Азії, африканських країн – 33 %, Америки – 11 %. При цьому найбільший контингент складають студенти з Індії – 765 осіб. Другий за величиною контингент – це студенти з Нігерії (361 особа), третій – студенти зі США (182 особи). З Гани навчається 99 осіб, з Польщі – 66 осіб.

Незважаючи на значну кількість студентів, які припинили навчання, в ТНМУ навчалося найбільше здобувачів вищої освіти з числа іноземних громадян серед університетів на заході України. Це вдалося завдяки лояльності, відкритості щодо запитів іноземних громадян, їхньому своєчасному інформуванню про зміни організації освітнього процесу, дистанційному навчанні з використанням якісного контенту та освітніх технологій, надання можливості студентам участі в програмах академічної мобільності, зваженої тактики щодо ліквідації академічної заборгованості. Впродовж звітного навчального року 371 здобувач з числа іноземних громадян навчався очно, а дистанційно – 1358.

На факультеті продовжує розвиватися заочна форма навчання медсестер, за якою впродовж 2022-23 навчального року навчалося 216 іноземних студентів, переважно громадян США. 2023 року 99 студентів заочної форми, в тому числі 66 бакалаврів та 33 магістри, отримали дипломи. Необхідно зазначити, що випускники заочної форми навчання успішно проходять евалуацію дипломів у відповідних агентствах в США та госпіталях.

Продовжувалася активна робота щодо рекламування освітніх послуг університету з метою залучення до навчання контингенту іноземних громадян. Серед напрямків популяризації освітніх послуг ТНМУ з використанням інтернет-ресурсів важливу роль відіграє подальше розміщення якісного контенту на сайтах університету та факультету з інформуванням потенційних абітурієнтів стосовно спеціальностей, за якими здійснюється підготовка іноземних громадян на до- та післядипломному етапі, підготовчого відділення, розмірів оплати освітніх послуг і проживання в гуртожитку. При цьому важливим є розміщення на сайті університету англомовних матеріалів, у тому числі відеороликів, про можливості, які має університет з надання освітніх послуг, наукових проєктів, умов проживання в гуртожитках, культурних заходів, спорту, дозвілля та різних університетських сервісів.

У звітному році продовжувалася робота з посольствами та закордонними дипломатичними установами з розповсюдження рекламних матеріалів про ТНМУ, а також залучення іноземних студентів для рекламування університету під час перебування в країнах проживання.

До факультету іноземних студентів належать підготовче відділення, навчально-науковий інститут медсестринства та п’ять кафедр. Колектив факультету проводив активну роботу з організації навчального процесу, підвищення якості підготовки іноземних громадян, рівня їхньої практичної та професійної компетенції.

Викладачі факультету беруть участь у 8 НДР. За звітний період опубліковано 30 статей у журналах, які індексуються у базах Scopus та Web of Science (минулого року – 24). Науковці факультету взяли участь у 66 наукових форумах і конференціях. Викладачі кафедр беруть активну участь у низці міжнародних проєктів, проходять періодичні стажування за кордоном.

На факультеті активно працювала студентська наука. Студенти-іноземці плідно займаються за програмою «Студент – майбутній фахівець високого рівня навчання», є активними учасниками різних наукових проєктів, наукових товариств. Здобувачі брали участь у XXVІІ міжнародному медичному конгресі студентів і молодих вчених, зайнявши низку призових місць.

Продовжувало надалі розвиватися студентське самоврядування іноземних студентів, структура якого представлена такими складовими: cтудентський парламент, рада земляцтв, виборні представники до конференції трудового колективу університету, члени вченої ради факультету, старости курсів, потоків і груп.

Іноземні студенти беруть участь у доброчинстві та волонтерстві. Особливу активність проявляють наші іноземні студенти в умовах воєнного стану. Чисельні медикаменти, а також засоби медичного призначення, зібрані іноземними студентами, передані університетському волонтерському центру та лікувальним закладам міста. Багато допомоги отримано впродовж минулого навчального року від польських студентів і наших випускників. Іноземні студенти були організаторами та взяли активну участь у таких доброчинних проєктах, як «Зігрій наших захисників», «Бандерольки перемоги», «Розмалюй каску на благодійний аукціон», «Скринька хоробрості», заходах благодійного фонду «Промінь сонця» та низці інших.

НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ МЕДСЕСТРИНСТВА

Навчання студентів у ННІ медсестринства ТНМУ у 2022-2023 н.р. здійснювалося за спеціальністю 223 Медсестринство першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти галузі знань 22 Охорона здоров’я на основі освітньо-професійних програм «Сестринська справа» та «Парамедик». У 2022-2023 н. р. контингент студентів ННІ медсестринства становив 581 осіб, з яких 141 – денної, – 182 – дистанційної та 258 – заочної форми навчання.

З наявного контингенту студентів 57 осіб навчалися за бюджетні кошти й 524 особа – за кошти фізичних та юридичних осіб.

ОНП «Медсестринство» освітньо-наукового рівня представлена очною (денною, вечірньою) та заочною формами навчання – 4 роки на основі рівня

магістра. Контингент:

1 курс –1 аспірант;

3 курс – 2 аспіранти;

4 курс – 3 аспіранти.

За звітній період відбувся захист дисертації Ціпкало А. на здобуття ступеня

доктора філософії зі спеціальності 223 «Медсестринство».

У березні-квітні 2023 року ОПП «Сестринська справа» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти з ОНП «Медсестринство» пройшли акредитаційну експертизу та отримали сертифікати від Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

У зв’язку із затвердженням і введенням у дію стандарту вищої освіти другого магістерського рівня спеціальності 223 «Медсестринство» внесено зміни до освітньо-професійної програми «Сестринська справа». Після перегляду освітніх програм, внесення змін і доповнень щодо освітніх компонентів, а також розділів дисциплін, які забезпечують програмні результати навчання, сформовано та затверджено навчальні плани. Викладачі кафедр відповідно до навчальних планів розробили робочі програми з дисциплін і навчально-методичні комплекси.

За звітний період проведено капітальний ремонт навчальних кімнат і приміщень ННІ медсестринства з модернізацією освітлення та умеблювання новими меблями.

На кафедрі вищої медсестринської освіти, догляду за хворими та клінічної імунології виконують міжкафедральні НДР: «Удосконалення методів діагностики фіброзу печінки та лікування захворювань органів травлення різної етіології» (керівник – проф. Господарський І.Я.) й «Оптимізація наукового підходу до вирішення актуальних питань практичної діяльності та фахової підготовки медсестер» (керівник – доц. Даньчак С.В.).

Викладачі ННІ медсестринства беруть активну участь у виданні науково-практичного журналу «Медсестринство», де активно друкуються статті як співробітників ННІ медсестринства, студентів-магістрантів, викладачів інших навчальних закладів і практикуючих медсестер.

Журнал «Медсестринство» в червні 2023 р. внесено до переліку наукових фахових видань України, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора наук, кандидата наук і ступеня доктора філософії (дата внесення 20.06.2023, категорія «Б»).

У рамках співпраці з Українським центром ресурсів та розвитку при Університеті Мак’юена у вересні 2022 року ННІ медсестринства отримав у подарунок багатофункціональний манекен Nursing Kelly з системою SimPad®, який значно розширив можливості відпрацювання практичних навичок студентами навчально-наукового інституту медсестринства та Центру симуляційного навчання. Це ще дало поштовх до створення спеціалізованої кімнати клінічних навичок.

У січні 2023 року в рамках вищезгаданої співпраці ТНМУ отримав у подарунок шість наборів для здійснення внутрішньовенних ін’єкцій Arterial Stick Arm Kit®, які дають можливість відпрацьовувати практичні навички студентам університету на базі навчально-наукового інституту медсестринства та Центру симуляційного навчання. На постійній основі діє започаткований спільний канадсько-український курс «Глобальне здоров’я» із залученням освітянської спільноти обох університетів.

Значну увагу в ННІ медсестринства приділяють виховній роботі. ННІ активно сприяє розвиткові волонтерського руху серед викладачів і студентів з організації та допомоги внутрішньо переміщеним особам і військовим Збройних сил України.

ФАКУЛЬТЕТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ

Навчальний процес на факультеті післядипломної освіти проводять на базі 6 кафедр: терапії і сімейної медицини; педіатрії; акушерства і гінекології; хірургії; фармації та стоматології. До навчального процесу залучені 16 кафедр медичного факультету.

Викладання на факультеті забезпечує колектив з 46 викладачів. На 6 кафедрах інституту працює 10 професорів, докторів медичних наук, 33 доценти, 3 асистенти – кандидати медичних наук. Навчальними та клінічними базами кафедр є спеціалізовані заклади охорони здоров’я, які забезпечують можливість набути програмних результатів навчання як під час первинної спеціалізації, так і під час фахового стажування.

Факультет післядипломної освіти працює з двома контингентами лікарів-слухачів і лікарями-інтернами. За звітний період проведено 12 циклів спеціалізації з 5 фахів, 12 циклів стажування і 95 циклів тематичного вдосконалення, 4 передатестаційні цикли з організації та економіки в фармації.

На передатестаційних циклах, курсах спеціалізації та тематичного удосконалення перепідготовлено 1178 слухачів.

На кафедрі акушерства та гінекології започатковано низку семінарів з актуальних питань сучасного акушерства. Традиційно актуальними є курси з освоєння лапароскопії, що проводять на базі Центру малоінвазивних технологій. Протягом року в центрі пройшли навчання 65 курсантів.

Первинну спеціалізацію (інтернатуру) проводили з 15 фахів, де з 10 спеціальностей випусковими є кафедри факультету післядипломної освіти.

Набір в інтернатуру 2023 року здійснювався згідно з новим наказом № 1254 від 22.06.2021р. з доповненнями від 16.03.2022 р. «Про затвердження Положення про інтернатуру». Останніми роками набір в інтернатуру залишається сталим, що дозволяє виконувати навчально-виробничий план інтернатури. У звітному періоді навчалися 405 інтернів за державним замовленням і 911 – за контрактом.

Динаміка зарахування лікарів(провізорів)-інтернів першого року навчання на кафедри університету залишається стабільною протягом останніх років.

Дедалі більше зростає роль симуляційного навчання в післядипломній підготовці та безперервному професійному розвитку лікарів. Усі клінічні кафедри післядипломної освіти активно використовували навчальні лабораторії Центру симуляційного навчання, а також тренажери, манекени-симулятори. Кафедра терапії та сімейної медицини постійно використовувала лабораторію сімейної медицини, отоларингології, офтальмології.

У звітному навчальному році продовжувалося впровадження нових технологій навчання. Лікарі-інтерни та слухачі, які навчаються на кафедрі хірургії ФПО та на кафедрі акушерства та гінекології ФПО, мали можливість спостерігати за малоінвазивними та іншими оперативними втручаннями у системі реального часу за допомогою оптоволоконних систем.

Кафедри факультету активно використовували методики дистанційного навчання на заочному етапі спеціалізації «Загальна практика-сімейна медицина», на циклах ТУ з фаху «Акушерство та гінекологія» для лікарів Рівненської області. На кафедрах факультету проводять науково-практичні мініконференції з щоденними презентаціями реальних клінічних випадків, клінічні конференції та семінарські заняття з розглядом презентацій клінічних випадків хворих з типовою та рідкісною патологією.

Усі кафедри факультету виконують НДР, які мають важливе науково-прикладне значення для клінічної практики. Кафедри ФПО своєчасно відзвітували за виконання відповідних етапів планової наукової роботи. Викладачі факультету надрукували у фахових журналах 58 статей (з них 35 за кордоном, 16 – у журналах баз даних Web of science чи Scopus), 39 тез, 2 інформаційних листи.

За 2022-2023 рр. захищено 2 дисертаційні роботи.

За звітний період кафедри ФПО провели 3 науково-практичні конференції. На міжнародних конференціях зроблено 17 доповідей, всеукраїнських та регіональних – 28. Викладачі факультету брали участь у 8 міжнародних конференціях за кордоном.

За звітний період викладачі факультету проконсультували 10023 хворих, здійснено 532 оперативних втручань, проведено 43 клінічних і патологоанатомічних конференцій. У практику лікувальних закладів упроваджено 5 нових методів діагностики та лікування.

НАУКОВА РОБОТА

Виконання науково-дослідних робіт. У 2022-23 навчальному році науковці уні-верситету виконували 47 комплексних науково-дослідних робіт, з них 9 – за рахунок державного фінансування (з них 7 було завершено у 2022 році), 35 – ініціативно-пошукових тем.

Загальний обсяг фінансування наукових досліджень на держбюджетних темах склав 4133,5 тис. грн. На 2023 рік – 2399,3 тис. грн.

За рахунок державного фінансування виконували та завершені 2022 року такі науково-дослідні роботи:

 1. Рання діагностика кардіоваскулярних і метаболічних порушень у дітей шкільного віку. Науковий керівник – професор М.І. Марущак, відповідальний виконавець – професор Г.І. Павлишин. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 463,9 тис. грн.
 2. Моно- і змішані інфекції, що передаються кліщами, вдосконалення лікувально-діагностичних технологій і заходів біобезпеки. Науковий керівник – академік НАМНУ, проф. М.А. Андрейчин, відповідальний виконавець – професор М.І. Шкільна. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 304,8 тис. грн.
 3. Розробка оригінальних комбінацій антигіпертензивних засобів, їх аналіз та стандартизація. Науковий керівник – професор Л.С. Логойда, відповідальний виконавець – доцент О.Б. Поляк. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 338,0 тис. грн.
 4. Впровадження елементів нейро-розвиткового догляду за передчасно народженими дітьми та їх катамнестичне спостереження. Науковий керівник – професор Г.А. Павлишин, відповідальний виконавець – доцент І.М. Сарапук. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 434,9 тис. грн.
 5. Пілотне дослідження з неонатального скринінгу первинних імунодефіцитів методом TRECs I KRECs визначення Т- і В-лімфопеній. Науковий керівник – професор О.Р. Боярчук, відповідальний виконавець – доцент Н.М. Ярема. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 737,1 тис. грн.
 6. Особливості вітамінного та мінерального статусу у здорових дітей та у дітей із соціально значущими захворюваннями. Науковий керівник – доцент М.І. Кінаш, відповідальний виконавець – доцент Л.І. Добровольська. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 232,3 тис. грн.
 7. Вивчення ефективності системи ламінарного пневмозахисту мобільної концепт-моделі пневмошолому від вірусних (коронавірусних, COVID-19), бакте-ріальних, токсичних агентів. Науковий керівник – професор І.М. Кліщ, відповідальний виконавець – доцент А.О. Ковальчук. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 476 тис. грн.

Продовжують виконувати:

– Ендотеліальна дисфункція, гіперкоагуляція та мікросудинний тромбоз при COVID-19: оцінка ризику, патогенез та діагностика. Науковий керівник – проф. М.М. Корда, відповідальний виконавець – професор О.О. Шевчук. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 749,8 тис. грн., на 2023 рік – 355,0 тис. грн.

– Дослідження регенеративного потенціалу засобів клітинної терапії при гострому респіраторному дистрес-синдромі. Науковий керівник – професор І.Я. Криницька, відповідальний виконавець – доцент А.І. Довгалюк. Обсяг фінансування на 2022 р. становив 396,7 тис. грн., 2023 рік – 993,0 тис. грн.

Нова тематика держбюджетних тем у 2023 році:

– Діагностика, лікування та профілактика кліщових інфекцій в умовах війни та вдосконалення заходів біобезпеки. Наук. керівник – академік НАМН України, проф. М.А. Андрейчин. Відповідальний виконавець – проф. Шкільна М.І. Обсяг фінансування на 2023 рік – 419,2 тис. грн.

– Новітні методи хірургічного лікування метаболічного синдрому. Наук. керівник – професор Дзюбановський І.Я. Відповідальний виконавець – доц. Продан А.М. Обсяг фінансування на 2023 рік – 385,0 тис. грн.

– Оцінка якості життя та психологічного стану дітей з тривалим COVID-19 в умовах воєнного часу. Термін виконання 2023-2025 рр. Керівник –проф. Боярчук О.Р. Відповідальний виконавець – доц. Косовська Т.М. Обсяг фінансування на 2023 рік – 247,1 тис. грн.

Ініціативно-пошукова тематика науково-дослідних робіт кафедр університету була зосереджена на актуальних проблемах сучасної теоретичної та клінічної медицини. Зокрема, у сфері клінічної медицини проводили такі дослідження: патофізіологія, клінічний перебіг та наслідки COVID-19; вдосконалення діагностичних, лікувальних і профілактичних заходів при розповсюджених вірусних і паразитарних хворобах; профілактика та лікування післяопераційних ускладнень у плановій та ургентній хірургії; оптимізація діагностики та профілактики захворювань репродуктивної системи жінок; коморбідні стани в клініці внутрішніх хвороб; оптимізація лікування хворих з патологією щитоподібної залози та іншої хірургічної патології з використанням класичних і малоінвазивних методик; вивчення метаболічного гомеостазу організму при захворюваннях органів ротової порожнини.

У сфері експериментальної медицини проводили такі дослідження: пошук новітніх методів і способів корекції та запобігання розвитку патологічних процесів за умов дії надзвичайних факторів на організм; профілактика та лікування ускладнень цукрового діабету; клініко-патогенетичне обґрунтування застосування кріоліофілізованих ксенотканин при термічній травмі; фармакологічні та фармакогенетичні аспекти протекторного впливу імунобіологічних препаратів, ентеросорбентів, речовин природного та синтетичного походження за різних патологічних станів тощо. Проводили також маркетингові, фармакоекономічні та технологічні дослідження зі створення лікарських засобів.

ТНМУ є лідером в Україні щодо вивчення епідеміології, клініки та профілактики Лайм-бореліозу та інших трансмісивних інфекцій, що передаються через укуси кліщів. 2022 року продовжували клінічні та лабораторні дослідження для встановлення поширеності й захворюваності Лайм-бореліозу серед працівників лісових господарств, а також інших груп населення (мисливці, працівники фермерських господарств тощо), що є частиною спільного українсько-польського проєкту «Дослідження епідеміології, патогенезу, клініки та профілактики бореліозу» в рамках науково-дослідницьких проектів Європейського Союзу. Також продовжується співпраця з лабораторіями «IGeneX Inc.» і «ID-FISH Technology» (Пало Альто, США), лабораторією Інституту медицини села, що в місті Люблін (Польща) щодо дослідження збудників Лайм-бореліозу та інших векторних інфекцій (анаплазмозу, бабезіозу).

Наукові лабораторії. Базою для виконання науково-дослідних і дисертаційних робіт є атестовані лабораторії, які забезпечували отримання достовірних результатів наукових досліджень. Атестовані лабораторії університету:

– міжкафедральна науково-дослідна лабораторія (МНДЛ);

– центральна науково-дослідна лабораторія;

– лабораторія мікробіологічних і паразитологічних досліджень;

– лабораторія морфологічних досліджень;

– лабораторія психофізіологічних досліджень.

Працює також навчально-дослідна лабораторія фармако-технологічних досліджень при фармацевтичному факультеті.

На базі МНДЛ функціонують:

– Центр із дослідження хвороби Лайма та інших захворювань, які передаються через укуси кліщів;

– Лабораторія імуногістохімічних досліджень;

– Лабораторія клітинних культур;

– Лабораторія ПЛР.

Усі засоби вимірювальної техніки, які застосовують у цих лабораторіях, проходять метрологічний контроль і повірку.

Винахідницька діяльність. 2023 року ТНМУ подав 15 заявок на винаходи та корисні моделі.

Виконання наукових робіт. За планом підготовки науково-педагогічних кадрів у 2022-23 навчальному році виконувалося 220 дисертаційних робіт (29 докторських та 191 дисертація для присвоєння ступеня доктора філософії).

Протягом звітного року в аспірантурі навчалося 164 особи (з відривом від виробництва – 52 аспіранти, без відриву від виробництва – 112 аспірантів).

2022 року в аспірантуру зараховано 35 аспірантів (у т. ч., на очну (денну) форму – 17, на очну (вечірню) форму – 4, на заочну форму – 14 осіб).

У 2022-2023 навчальному році навчання в аспірантурі завершили 44 особи, з них: 6 – очних (денних), 22 – очних (вечірніх), 16 – заочних аспірантів.

9 аспірантів достроково завершили навчання у зв’язку із захистом дисертаційних робіт у разових спеціалізованих вчених радах, у тому числі: 2 – очних (денних), 3 – очних (вечірніх), 4 – заочних аспіранти.

Клінічна ординатура. У 2022-2023 навчальному році проходили підготовку та завершили навчання 2 клінічних ординатори на контрактній формі навчання (іноземні громадяни).

Спеціалізовані вчені ради. В університеті функціонують 4 докторські спеціалізовані вчені ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій за 9-ма спеціальностями.

З вересня 2022 року до липня 2023 року спеціалізована вчена рада Д 58.601.01 провела офіційні захисти 4 докторських дисертацій (2 – за спеціальністю 14.01.03 «Хірургія» та 2 – за спеціальністю 14.03.04 «Патологічна фізіологія») і 5 кандидатських дисертацій (2 – за спеціальністю 14.01.03 «Хірургія», 2 – за спеціальністю 14.03.01 «Нормальна анатомія», 1 – за спеціальністю 14.03.04 «Патологічна фізіологія»).

З вересня 2022 року до липня 2023 року спеціалізована вчена рада Д 58.601.02 провела офіційний захист 1 кандидатської дисертації за спеціальністю 14.01.01 «Акушерство та гінекологія». Прийнято до офіційного захисту 1 докторську дисертацію за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія.

З вересня 2022 року до липня 2023 року спеціалізована вчена рада Д 58.601.03 провела офіційний захист 1 докторської дисертації за спеціальністю 14.01.02 «Внутрішні хвороби».

З вересня 2022 року до липня 2023 року разові спеціалізовані вчені ради провели 28 захистів дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 22 «Охорона здоров’я»: 3 – за спеціальністю 221 «Стоматологія», 21 – за спеціальністю 222 «Медицина», 1 – за спеціальністю 223 «Медсестринство», 3 – за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація».

Захист дисертацій. Протягом звітного року здобувачі та аспіранти університету захистили 1 докторську та 16 дисертацій на присвоєння ступеня доктора філософії.

Функціонування метрологічної служби. З метою досягнення достовірності отриманих результатів досліджень 2022 року метрологічним забезпеченням були охоплені всі планові науково-дослідні та дисертаційні роботи, лікувальний процес і випуск друкованої продукції. Здійснено перевірку первинної документації та проведено метрологічну експертизу і нормоконтроль 1 докторської та 16 дисертаційних робіт щодо присвоєння звання доктора філософії, 39 кінцевих і проміжних звітів про НДР, проведено метрологічну експертизу та погоджено метрологічне забезпечення при плануванні 36 дисертацій та 13 планових НДР.

Головна організація метрологічної служби МОЗ України організувала та провела роботи з метрологічного забезпечення та надала послуги з періодичного оцінювання технічної компетентності на проведення досліджень (вимірювань) у сфері законодавчо регульованої метрології 30 лабораторій В(м)НЗ, НДІ, ЦГЗ, закладів охорони здоров’я як комунальних, так і приватних з різних регіонів України, що належать до сфери, в якій реалізація державної політики належить до повноважень МОЗ України. Перевірку лабораторій здійснювали безпосередньо у заявника. Оформлено свідоцтва про технічну компетентність відповідно до заявлених галузей.

Віварій. Протягом звітного року проводилася робота з вирощування та утримання лабораторних тварин. Зокрема, для наукових досліджень використано: білих щурів – 782 голів, білих мишей – 100 голів.

Публікації. У 2022-2023 навчальному році науковці ТНМУ опублікували 718 статей, з них у Scopus – 176, Web of Science – 84, тез – 622 (у тому числі за кордоном – 74). Видали 7 монографій. Число доповідей на з’їздах, конгресах, конференціях: усього – 506, на закордонних – 81.

Кількість публікацій у журналах, які афілійовані з ТНМУ та індексуються базою Scopus з початку 2023 року – 97 статей, з яких 30 (30,9%) – у журналах Q1 першого квартилю (в тому числі Nature та Science), 12 (12,4%) – у журналах Q2 другого квартилю. Кількість статей за весь 2022 рік – 206.

Індекс Гірша університету у Scopus – 32. Кількість цитувань наукових публікацій викладачів університету у Scopus за 2021 рік 3840, за 2022 – 3145, з початку 2023 р. – 1778.

У Web of Science кількість публікацій у 2022 році – 101, з початку 2023 року – 44. Індекс Гірша університету у Web of Science – 21.

Наші науковці – запрошені editors-in-chief для спецвипусків журналів Q1-Q2 відомих і вагомих закордонних видавництв, в тому числі MDPI.

Науково-педагогічний колектив університету підготував і подав до друку 156 найменувань різноманітних навчально-методичних і наукових матеріалів, в тому числі 7 підручників і 21 навчальний посібник.

Фахові журнали університету. ТНМУ є засновником чи співзасновником 12 фахових наукових журналів, які входять до категорії В. Видається англомовне фахове видання «International Journal of Medicine and Medical Research». Усі журнали розміщені на платформі Open Journal Systems (https://ojs.tdmu.edu.ua/).

Наукові форуми. За звітний період в університеті відбулося 24 наукових і науково-практичних конференції та з’їзди, 8 майстер-класів, 1 семінар з оволодіння практичними навичками та 31 симуляційний тренінг.

Багато уваги приділяють покращенню навчання та підготовці докторів філософії в ТНМУ. Нині готують аспірантів з ОНП «Медицина», «Біологія», «Педіатрія», «Стоматологія», «Фармація» та «Медсестринство». Для залучення кращих практик та обговорення досвіду в конференції «Підготовка докторів філософії на сучасному етапі: обмін досвідом та кращі практики» взяли участь науковці не лише з українських ЗВО, а й наші партнери з Федеративної Республіки Німеччини (Technical University of Munich, University of Tьbingen, Hannover Medical School) та Великої Британії (Keele University та The University of Manchester).

Угоди про наукову співпрацю. Науковці університету в 2022-23 навчальному році уклали угоди про співпрацю з: ННЦ «Інститутом біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Інститутом української мови НАН України; Національним університетом «Острозька академія»; Харківським національним медичним університетом та Тернопільським регіональним фтизіопульмонологічним медичним центром.

Академічна доброчесність. Продовжено угоди з компаніями, які забезпечують університет програмами Plagiat.pl та UniCheck. Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» й для забезпечення принципів академічної доброчесності проводять перевірку на академічний плагіат усіх дисертацій, які подають у наші спеціалізовані вчені ради, магістерських робіт і наукових статей, що подають у журнали ТНМУ та в інші друковані видання України.

2022 року був проведений конкурс наукових робіт на премію імені Івана Горбачевського. Переможці свої премії пожертвували на придбання дрону для ЗСУ. У рубриці «Досягнення в науково-дослідницькій діяльності з проблем теоретичної медицини та фармації» перемогла робота Лілії Логойди та Катерини Пелешок «Аналітичне забезпечення фармацевтичної розробки лікарських засобів на основі валсартану та атенололу». У рубриці «Досягнення в науково-дослідницькій діяльності з проблем клінічної медицини» переміг колектив авторів у складі Ігоря Венгера, Святослава Костіва, Борислава Сельського, Ігоря Фарини, Миколи Орлова з роботою «Відкрита, гібридна та ендоваскулярна реваскуляризація багаторівневого атеросклеротичного оклюзивного процесу стегно-дистального артеріального русла в умовах стенотично-оклюзивного ураження гомілкових артерій». У рубриці «Досягнення в науково-дослідницькій діяльності з проблем суспільних і гуманітарних дисциплін Тетяна Хвалибога перемогла з роботою «Теоретичні засади професійної підготовки майбутніх лікарів в університетах США».

У Тернопільському національному медичному університеті у червні 2023 року було відкрито Центр підтримки технологій та інновацій (TISC). Це – міжнародний проєкт підтримки винахідництва, інновацій та стартапів. Його створено з метою інформаційної, правової підтримки винахідників та авторів через мережу, що формується.

Підписано рамкову угоду з Військово-медичним інститутом Варшави (Польща) (Wojskowy Instytut Medyczny – Panstwowy Instytut Badawczy, Zaklad Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej) та започатковано співпрацю у сфері паразитологічних досліджень з підрозділом епідеміології та тропічної медицини.

Професор Лілія Логойда у складі команди науковців з Італії та Північної Македонії виграла ґрант від програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» з проєктом «Розумні пластирі для мультимодального загоєння ран – DRES-WOUTRE» (Project G6031 «Wearable Smart Patches for Multimodal Wound Healing – DRESWOUTRE»).

Цьогоріч відновили фінансування проєктів Національного фонду досліджень України. Науковці ТНМУ реалізовують спільні НДР з Інститутом кібернетики імені В. Глушкова «Розробка хмарної платформи пацієнт-центричної телереабілітації онкологічних хворих на основі математичного моделювання» та Інститутом біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України «Вплив природної та штучної імунізації антигенами SARS-CoV-2 на стан системи гемостазу».

Продовжується реалізація 11 ґрантів від RECOOP HST асоціації. Крім того, в рамках підтримки науковців з України в часі війни у рамках RECOOP Solidarity ґрантів двоє аспірантів пройшли стажування на базі університету Дебрецена (Угорщина) та кафедрі біології Осієцького університету імені Йосипа-Юрая Штросмаєра (Хорватія).

Доцент Тернопільського державного медуніверситету Андрій Ковальчук виграв у конкурсі ґрантів подвійного призначення від Українського фонду стартапів за напрямком «Охорона здоров’я».

Наукове товариство студентів

Робота ради наукового товариства студентів базується на координуванні діяльності студентських наукових гуртків кафедр і роботи студентів-учасників наукових програм. Для оптимізації студентської наукової роботи в університеті діють програми: «Студентська наука та профорієнтаційне навчання» й «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації». Цього року в науковій програмі «Студентська наука та профорієнтаційне навчання» зареєстровані 346 студентів. У програмі «Студент майбутній фахівець високого рівня кваліфікації» – 105 студентів.

Студентські наукові гуртки зареєстровані на всіх кафедрах ТНМУ. В звітному навчальному році у студентських наукових гуртках займалися 432 студенти медичного факультету, 41 – стоматологічного, 67 – фармацевтичного та 22 – факультету іноземних студентів.

Студенти ТНМУ були співавторами 42 статей. Було опубліковано 283 тез на конференціях (учасниками програм – 105), з них на всеукраїнських – 269, та на міжнародних – 14. Презентовано 157 усних виступів (учасниками програм – 122), з всеукраїнською участю – 142, з міжнародною – 15.

У 2022-2023 рр. студенти-гуртківці Анна Шкробот та Анна-Марія Коваль виступали з доповідями на міжнародній конференції 20-21 квітня 2023 року в м. Будапешт (Угорщина), яка була організована RECOOP HST Association – 5th RECOOP International Student Con-ference and 18th RECOOP Bridges in Life Sciences Conference.

10-12 квітня 2023 року в Тернопільському національному медичному університеті імені Івана Горбачевського відбувся конгрес студентів і молодих вчених «Майбутнє за наукою». Протягом трьох днів конгресу було заслухано 283 усних доповідей. Всього до друку було прийнято 400 тез.

Видавнича діяльність університету

Протягом 2022-2023 року видавництво «Укрмедкнига» видало 178 назв різної друкованої продукції.

Серед них 10 назв підручників – 7 повторних і 3 нових.

Видано 10 навчальних посібників, 5 з них повторним тиражем, 5 нових.

Протягом року видано 2 назви монографій, 20 назв навчально-методичної літератури, 6 збірників матеріалів конференцій, 53 види матрикул, 66 назв індивідуальних планів для студентів.

У видавництві виходять 12 журналів, 11 з них внесено до переліку наукових фахових видань України, газета «Медична академія».

Крім того, видавництво забезпечує всі підрозділи університету необхідними бланками, журналами та іншою друкованою продукцією.

Бібліотека

Бібліотека ТНМУ – важливий структурний підрозділ університету, який поєднує бібліотечно-інформаційні функції з основними елементами університетських технологічних сервісів, пов’язаний із світовими інформаційними ресурсами та забезпечує швидкий та зручний доступ до них, знаходиться в центрі академічного та дослідницького процесів в ТНМУ.

Бібліотека оснащена сучасною комп’ютерною та оргтехнікою. Всі комп’ютери об’єднані в локальну мережу та мають доступ до мережі Інтернет. Бібліотека та її філіали є зоною вільного доступу до Wi-Fi.

Документний фонд бібліотеки ТНМУ складається з навчальної та наукової літератури з медицини, природничих, гуманітарних та економічних наук, періодичних видань з медико-біологічних проблем, а також художньої літератури.

Загальний фонд бібліотеки нараховує 312 604 прим. документів, у т. ч.: книг – 256 830; періодичних видань – 16 128 (у т. ч. журналів – 16082 прим., газет – 46 річних комплектів); неопублікованих документів (дисертацій, авторефератів дисертацій, кваліфікаційних (магістерських) робіт, методичних рекомендацій) – 15 546; електронних носіїв з записами – 726; мережевих локальних документів – 23 374

Для поповнення та оновлення бібліотечного фонду у 2022-2023 н.р. надійшло 2 656 примірників видань.

Станом на 01.01.2022 р. кількість користувачів бібліотеки за єдиним обліком становила 8 460 осіб, з них: викладачів та інших працівників університету – 859; студентів – 6602; інтернів та аспірантів – 958; сторонніх – 41.

Упродовж 2022-2023 н.р. усі структурні підрозділи бібліотеки обслужили 15 520 користувачів. Вебресурсами книгозбірні користувалися 12 824 користувачів. Книговидача склала 282 356 прим. документів, у т. ч. – 113 393 мережевих локальних ресурсів. Відвідування бібліотеки ТНМУ становило 238 245 візити, у т. ч.: відвідувань читальних залів та абонементів бібліотеки – 65 849; звернень до вебресурсів бібліотеки – 172 396.

Значну кількість бібліотечних послуг у 2022-2023 н.р., як і попередніми роками, бібліотека надавала дистанційно, зокрема інформування щодо роботи бібліотеки, її послуг та сервісів, інформаційних ресурсів у телефонному режимі чи на e-mail; доступ до інформаційних ресурсів (електронного каталогу, наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, баз даних публікацій з біологічних, медичних і суміжних дисциплін, що мають вільний доступ, Національного репозитарію академічних текстів тощо; інформаційні довідки; пошук інформаційних ресурсів за темою наукової роботи; присвоєння індексів УДК науковим публікаціям тощо. За звітний період виконано 188 бібліографічних довідок, 65 з яких тематичні (добір інформаційних ресурсів за темою наукової роботи). Присвоєно індекс УДК 1195 документам (статтям, монографіям, підручникам і посібникам, тезам тощо).

Електронні каталоги та картотеки бібліотеки поповнилися на 9,5 тис. записів.

У 2022-2023 н.р. бібліотека традиційно здійснювала роботу з питань наукометрії та моніторингу наукового потенціалу ТНМУ й особистого рейтингу науковців університету в наукометричних базах Scopus, Google Scholar). На сайті бібліотеки розміщено інтерактивну сторінку «Бібліометрика ТНМУ», дані якої поновлюються щокварталу.

Бібліотека ТНМУ широко використовує у своїй роботі світові вітчизняні електронні ресурси як передплачені, так і відкритого доступу. У 2022-2023 н. р. університетська книгозбірня надавала онлайн-доступ до ліцензійних наукових баз даних медичного та фармацевтичного профілю AccessMedicine, AccessEmer-gencyMedicine and AccessSurgery від McGraw-Hill, ClinicalKey, Complete Anatomy та Osmosis від Elsevier Health, Hinari тощо; наукометричних баз даних Scopus та Web of Science; баз даних публікацій з медицини, біології та суміжник наук, що мають відкритий доступ, у т.ч.: BioMed Central, Cambridge University, Еlektronische Zeitschriftenbibliothek (EZB), Free Medical Journals, PubMed, PubMed Central, SpringerOpen та ін.

На сайті бібліотеки ТНМУ розміщено посилання на матеріали та ресурси, які допоможуть користуватися наукометричними базами Scopus та Web of Science (https://library.tdmu.edu.ua/наукометричні-бази-даних), а також представлено інформацію про національні стандарти оформлення бібліографії (https://library.tdmu.edu.ua/національні-стандарти-оформлення-бі) й міжнародні стилі цитування (https://library.tdmu.edu.ua/міжнародні-стилі-цитування), подано приклади оформлення бібліографічних джерел у наукових роботах.

Упродовж 2022-2023 н.р. працівники інформаційно-бібліографічного відділу підготували 12 рекомендаційних списків літератури та 2 бібліографічних покажчики.

Науковий репозитарій Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського (https://repository.tdmu.edu.ua/) нагромаджує, зберігає, розповсюджує й забезпечує довготривалий, постійний та надійний доступ через інтернет до матеріалів наукового, освітнього та навчально-методичного призначення, створених працівниками, аспірантами та студентами вишу. Станом на 01.06. 2023 р. репозиторій містив 12 056 електронних документів (дисертації, автореферати дисертацій, магістерські роботи, наукові статті тощо). Кількість відвідувань цього ресурсу свідчить про його актуальність.

Просвітницька діяльність бібліотеки ТНМУ спрямована на формування у студентів вишу національної свідомості, активної громадянської позиції, виховання моральних якостей та духовних потреб, сприяння процесам самоідентифікації. Важливим напрямком цієї роботи є виставкова діяльність. Упродовж навчального року в бібліотеці було організовано понад 40 тематичних виставок, у т. ч. 20 віртуальних, з-поміж яких варто відзначити такі: «Українці – нація героїв», «Пам’яті героїв Крут», «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь віки», «Медицина у воєнний час» тощо.

У вересні 2023 р. в бібліотеці ТНМУ відбулася традиційна Декада відкритих дверей, приурочена до Всеукраїнського дня бібліотек.

Для презентації роботи бібліотеки широкому загалу користувачів підтримуються вебсайт (http://library.tdmu.edu.ua/). Усе більшої популярності набувають сторінка бібліотеки в мережі Facebook (https://www.facebook.com/libtnmu) та відеоканал бібліотеки в YouTube (https://www.youtube.com/channel/UC9vBXf_TtaieMpv1F21ndjQ).

ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНА РОБОТА

Лікувальну роботу професорсько-викладацький склад ТНМУ виконує на 36 клінічних кафедрах університету, які розміщені на базах 22 лікувально-профілактичних закладів обласного та міського підпорядкування Тернопільської області, міста Рівне, а також м. Житомир.

Загальна кількість ліжкового фонду у 2022-2023 навчальному році склала 5195 ліжок.

37 працівників нашого університету входять до складу груп головних експертів структурних підрозділів з питань охорони здоров’я Тернопільської обласної військової адміністрації та відділу охорони здоров’я й медичного забезпечення Тернопільської міської ради.

Проф. О.М. Олещук – членкиня робочої групи МОЗ України з питань формування Національного переліку основних лікарських засобів.

Троє працівників Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського ввійшли до складу груп експертів МОЗ України за напрямами:

«Акушерська та гінекологічна допомога» – Бойчук А.В., завідувач кафедри акушерства і гінекології ФПО;

«Педіатрична та неонатологічна допомога» – Боярчук О.Р., завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією;

«Фармація, Клінічна фармація, Клінічна фармакологія» – Логойда Л.С., завідувач кафедри фармацевтичної хімії.

Працівники клінічних кафедр за 2022-2023 навчальний рік у поліклініках прийняли 29138 хворих, у стаціонарних відділах пролікували 2390 пацієнтів, проконсультували на клінічних базах 54758 хворих, на інших базах – 15424 пацієнтів. У хірургічних клініках виконано 3502 операції без асистенцій – асистенцій 2357.

На клінічних кафедрах університету працюють 362 викладачів, з них 206 викладачів (57%) мають вищу кваліфікаційну категорію, 60 викладачів (16,5%) – першу, 41 викладач (11,3%) – другу, 55 викладачів (15,2%) – не мають категорії. На час війни призупинено розгляд і присвоєння лікарських категорій.

За звітний 2022-2023 навчальний рік співробітники клінічних кафедр запровадили 63 нових методики діагностики та лікування різноманітних захворювань і патологічних станів. 50 викладачів пройшли курси тематичних удосконалень, 6 викладачів – стажування, 8 викладачів – профільну спеціалізацію.

У 2022-2023 навчальному році поновлені та підписані угоди про співпрацю між Тернопільським національним медичним університетом і:

– комунальним некомерційним підприємством «Тернопільський обласний лікарсько-фізкультурний диспансер» ТОР;

– комунальним некомерційним підприємством «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ТОР;

– Петриківським обласним геріатричним пансіонатом;

– Львівським військово-медичним клінічним центром Державної прикордонної служби Західного регіону;

– клінікою ФОП Свідерський Ю.Ю;

– ТОВ «Міжнародна реабілітаційна клініка Козявкіна»;

– ТОВ «Арден Палац»;

– комунальним некомерційним підприємством «Міська комунальна лікарня №3» Тернопільської міської ради;

– комунальним некомерційним підприємством «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня»;

– державною установою «Територіальне медичне об’єднання МВС України по Тернопільській області».

Продовжує працювати школа цукрового діабету в Тернопільській обласній дитячій лікарні. Тут відбуваються зустрічі у форматі інтерактивної гри, де кожна дитина має змогу проявити свою кмітливість і знання з методів самоконтролю та лікування захворювання. У 2022-2023 навчальному році проведено навчання та надано рекомендації 15 дітям з цукровим діабетом. Основну свою роботу у 2022-2023 н.р. школа спрямувала на волонтерську діяльність, а саме забезпечення дітей з цукровим діабетом інсуліном.

COVID-19. В університеті працює робоча група з питань вивчення ендотеліальної дисфункції та впливу хронічного стресу у серопозитивних і серонегативних медичних працівників та пацієнтів, які перехворіли на CОVID-19.

Проведено науково-практичні конференції для сімейних лікарів та інших фахівців м. Тернополя й області на базах Тернопільської обласної клінічної лікарні, Тернопільської міської клінічної лікарні швидкої допомоги, Тернопільського обласного шкірно-венерологічного диспансеру з питань діагностики, лікування, профілактики та організації протиепідемічних заходів щодо СОVID-2019.

За звітний період у ТНМУ провакциновано бустерною дозою 270 працівників університету. Під час вакцинації використовували вакцину AstraZeneca, Pfizer, Coronovac, Moderna. Продовжується вакцинація проти COVID-19.

Виїзди педіатричної консультативної бригади ТНМУ. У 2022-2023 навчальному році відновила свою роботу мобільна педіатрична бригада. 18 жовтня 2022 року відбувся виїзд педіатричної консультативної бригади ТНМУ у с. Скорики. Всього педіатри оглянули 85 дітей. Усім дітям були дані рекомендації щодо лікування та подальшої профілактики захворювань, розписано амбулаторне лікування.

27 жовтня 2022 року мобільна педіатрична бригада ТНМУ завітала до благодійної організації «Дім милосердя» у Чорткові. Загалом було оглянуто 40 дітей, з яких п’ятеро було скеровано на оперативне лікування, 14 – на стаціонарне лікування та 4 – на консультацію до вузькопрофільного спеціаліста.

17 листопада 2022 року викладачі Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського з метою огляду маленьких пацієнтів і надання консультацій відвідали КНП «Заліщицький дитячий центр медичної реабілітації». Загалом клініцисти ТНМУ оглянули 30 дітей віком від 2 до 18 років з неврологічними, ортопедичними, гастроентерологічними, пульмонологічними та іншими захворюваннями.

Стоматологічний відділ університетської клініки. За звітний період з вересня 2022 р. до червня 2023 р. у стоматологічному відділі було здійснено 3962 візити пацієнтів. З них: 534 дитини, 737 ВПО, 691 військовослужбовець, 30 дітей з Чортківського благодійного фонду. Виконано 546 прицільних рентгенограм і 554 ортопантомограми на суму 118770 грн. Надано ортопедостоматологічних послуг на суму 10410грн.

Проведено 263 безкоштовні рентгенограми військовослужбовцям: 68 ортопантомограм, 195 прицільних рентгенограм.

Центр психологічного консультування. Фахівці центру працювали в психологічний кризовій службі Тернопілля, надавали психологічну підтримку студентам українських вишів (як українським, так і іноземним) на телеграм-каналі та у телеграм-чаті https://t.me/psycological_help_for_students telegram-chat і https://t.me/psycological_help_chat, які створила Асоціація психологів вищих закладів освіти України.

У звітному році проконсультовано 269 осіб ВПО. Послугами психологічної підтримки скористалися 234 студенти та 25 працівників університету.

З початком війни фахівчині центру разом з колегами з кафедри психіатрії, наркології та медичної психології надають безкоштовну психологічну допомогу всім, хто її потребує, в онлайн-форматі. З кризового консультування психологи центру надали допомогу 189 особам, у тому числі внутрішньо переміщеним та особам за межами України.

Для студентів організовано та проведено онлайн-зустріч «Як не вигоріти під час навчання в університеті» (охоплено 38 осіб).

У групі «Підтримка онлайн» на фейсбук проведено 7 ефірів з психологічної підтримки матусь. Індивідуальна діагностика психоемоційного стану проведена для 72 осіб. Записано два відео з методів психологічної самодопомоги в кризовій ситуації. Проведено дві ресурсні зустрічі для ВПО (батьків і дітей).

У рамках волонтерського ізраїльсько-українського проєкту «Хібукі терапія» психологиня Тетяна Гусєва надала психологічну допомогу 70 дітям ВПО в м. Тернополі.

Науково-практичні конференції. 20 січня 2023 року в Центрі симуляційного навчання університету відбувся майстер-клас «Аспекти гемотрансфузії у системі екстреної медичної допомоги» за участі досвідченого лікаря з медицини невідкладних станів, члена Асоціації американських лікарів Браяна Макмюррея. Браян Макмюррей ознайомив усіх присутніх з особливостями переливання цільної крові в польових умовах.

28 лютого – 5 березня 2023 року досвідчені лікарі з Португалії передавали свій досвід українським медикам на базі Центру симуляційного навчання ТНМУ, а саме: Вітор Алмейда (лікар в лікарні Тондела, Візеу), Кароліна Могош (лікар в Центральному госпіталі адміністративного центру Тамега е Суза (Centro Hospitalar Tamega e Sousa)), Уляна Підгірна (Університетська клініка Фару (Університет Алгарве)), Олена Березовська-Лоуренцо (лікар мережі амбулаторних клінік Естуаріу-ду-Тежу, Центральна адміністрація регіону Лісабону).

3 березня 2023 року в Тернопільському національному медичному університеті відбулася науково-практична конференція «Особливості хірургічної тактики при наданні хірургічної медичної допомоги пораненим на ІІ рівні (на прикладі ЦРЛ)» за участі працівників Військово-медичного клінічного центру Західного регіону.

7 березня 2023 року у Тернопільській міській комунальній лікарні швидкої допомоги відбулася зустріч фахівців ТНМУ та клінічних працівників ТМКЛШД. На зустрічі було обговорено стан захворюваності на кліщові інфекції в світі, Європі, Україні та Тернопільській області зокрема, а також важливу роль обізнаності медичних працівників щодо діагностики, лікування та профілактики цих хвороб.

17 березня 2023 року на базі ТОВ медичний центр «ЛОРІМЕД» за підтримки Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського було проведено майстер-клас «Сучасні ендоскопічні технології в оториноларингології».

Міжкафедральна навчально-дослідна лабораторія. За звітний період у МНДЛ виконано 8368 досліджень, а саме: загальноклінічні – 1149, імуноферментні – 4347, біохімічні – 1056, ПЛР – 1546, імуногістохімічні – 175, лабораторія клітинних культур – 45, спектрофотометричних – 10, імунологічних – 30, проточна цитофлюориметрія – 10.

Медичний пункт. За звітний період у медичному пункті університету: оглянуто вітчизняних студентів – 450, іноземних студентів – 818, оформлено карт на поселення в гуртожиток – 42, проведено температурний скринінг – 791 студенту.

Проконсультовано ВПО – 64, працівників ТНМУ – 12. Червоний хрест прийняв 256 ВПО, психологічна допомога ВПО – 15.

У травні 2023 року проведено профілактичні медичні огляди студентів фахівцями клінічних кафедр університету. Оглядом студентської молоді займалися лікарі різних спеціальностей: терапевт, хірург, ортопед, онколог, офтальмолог, уролог, гінеколог і стоматолог.

За результатами профілактичного огляду, обстежено 1260 студентів: з них 1006 – медичного факультету, 203 – стоматологічного факультету та 57 – ННІ медсестринства.

Навчально-практичні центри первинної медико-санітарної допомоги. На основі проведеного аналізу фінансових затрат на утримання центрів (радіус доїзду, витрати на комунальні послуги) вирішено перенести НПЦ з с. Гнилиці у новозбудований медичний заклад с. Скорики. 18 жовтня 2022 року у Скориківській сільській територіальній громаді представники влади обласного рівня, медичної спільноти та ТНМУ взяли участь у відкритті новоствореного центру первинної медико-санітарної допомоги. У новоствореному НПЦПМСД с. Скорики щосереди надають стоматологічну допомогу мешканцям. За звітний період у стоматологічному кабінеті ФАПу с. Скорики проліковано 103 пацієнти.

Укладено угоди про співпрацю з АЗПСМ с. Почапинці, с. Петриків, с. Мишковичі, де радіус доїзду за необхідності до 10 км і ТНМУ не несе фінансових затрат.

27 квітня 2023 року в рамках угоди про співпрацю між Тернопільським національним медичним університетом імені Івана Горбачевського та Петриківським обласним геріатричним пансіонатом за сприяння ТНМУ обладнано й відкрито стоматологічний кабінет для надання високоспеціалізованої та кваліфікованої допомоги мешканцям пансіонату. За звітний період 21 мешканцю з Петриківського обласного геріатричного пансіонату надано стоматологічну допомогу.

Навчальний центр малоінвазивних та хірургічних дисциплін. В університеті працює центр малоінвазивних технологій та хірургічних дисциплін. У 2022-2023 н.р. тематичні цикли вдосконалення з малоінвазивних технологій пройшов спеціалізацію та підвищив свою кваліфікацію з цього фаху на платній основі 61 курсант з різних областей України.

Зміцнилася матеріально-технічна база навчального центру малоінвазивних оперативних технологій завдяки подарованому апарату штучної вентиляції легень Siemens Ventilator710 директором лікарні Анджеєм Кондашевським і завідувачем відділом загальної та онкологічної хірургії Артуром Віскі. Апарат використовуватиметься у системі безперервної підготовки медичних кадрів.

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Міжнародна співпраця між університетами є необхідною складовою інноваційного розвитку вищої освіти. Тернопільський національний медичний університет імені Івана Горбачевського МОЗ України прагне не лише отримати визнання національного рівня, а й досягти високого міжнародного статусу. Тому особлива увага приділяється міжнародній діяльності та інтернаціоналізації університету як пріоритетним напрямкам його розвитку.

У своїй діяльності ТНМУ керується основними засадами, викладеними у Великій хартії університетів (Magna Charta Universitatum), відзначаючи найважливіші цінності університетських традицій та сприяючи тісним зв’язкам між університетами Європи.

Тернопільський національний медичний університет є членом:

 • Європейської асоціації університетів (EUА);
 • Європейської асоціації фармацевтичних факультетів (EAFP) European Association of Faculties of Pharmacy (EAFP);
 • Асоціації регіональної співпраці з питань здоров’я, науки та технології (The Accociation for Regional Cooperation in the fields of Health, Science and Technology – RECOOP HST Association);
 • Балтійської університетської програми (BUP).

У межах асоціацій здійснюється співпраця та обмін інформацією, а також проведення спільних дослідницьких проєктів.

Активна міжнародна співпраця з навчальними та науково-дослідними закладами, підтримка й заохочення ідеї подальшого розвитку міжнародного партнерства задля інтеграції в міжнародну академічну спільноту дає Тернопільському національному медичному університету імені Івана Горбачевського можливість для реалізації низки міжнародних проєктів та участі представників університету в різноманітних міжнародних програмах.

Така співпраця надає можливість ознайомитися з останніми досягненнями в галузі медичної освіти та практичної охорони здоров’я шляхом втілення програм фахового стажування викладачів ТНМУ на навчально-клінічних базах університетів-партнерів, проведення спільних наукових форумів і здійснення академічних обмінів викладачами та студентами. Це дає змогу викладачам і студентам отримувати новітні знання й практичні навички, а також розширювати свої професійні контакти та співпрацювати з провідними спеціалістами з різних університетів світу.

Міжнародна діяльність ТНМУ здійснюється відповідно до Концепції розвитку університету на період 2018-2023 рр. Стратегічними цілями в міжнародному співробітництві є «підвищення міжнародного авторитету університету, забезпечення міжнародних стандартів якості освітніх послуг, забезпечення позитивної академічної репутації університету за освітніми програмами в Україні та за її межами, інтернаціоналізація освітнього процесу шляхом втілення та реалізації програм подвійних дипломів, участь студентів у міжнародних програмах академічної мобільності».

Наразі ТНМУ співпрацює із 100 закордонними партнерами – вищими медичними освітніми закладами та закладами практичної охорони здоров’я з 33 країн світу.

З року в рік кількість закордонних партнерів університету зростає.

У 2022-2023 навчальному році укладено 12 угод про міжнародну співпрацю.

Новими партнерами ТНМУ стали:

 1. University of Humanities and Economics in Lodz (Лодзь, Польща)
 2. Central Clinical Hospital of the Ministry of Interior and Administration in Warsaw (Варшава, Польща)
 3. University of Castilla-La Mancha (Сьєдад-Реал, Іспанія)
 4. Polski Instytut Evidence Based Medicine (PI-EBM) (Краків, Польща)
 5. Miguel Hernбndez University of Elche (Ельче, Іспанія)
 6. Avicenna Batumi Medical University (Батумі, Грузія)
 7. Medical University of Warsaw (Варшава, Польща)
 8. Maria Sklodowska-Curie Medical Academy (Варшава, Польща).
 9. CEU Cardinal Herrera University (Валенсія, Іспанія).
 10. State Vocational University of Prof. Stanisіaw Tarnowski in Tarnobrzeg (Тарнобжег, Польща).
 11. INTI International University (Нілай, Малайзія).
 12. Academy of Applied Medical and Social Sciences (Ельблонг, Польща).

Упродовж 2022-2023 навчального року було здійснено 88 закордонних відряджень 100 працівників університету, а саме:

– для проходження стажувань – 31 працівник (30 відряджень). Стажування тривалістю 3 та більше місяців мали 12 працівників університету, закордонні стажування тривалістю понад 1 рік здійснюють 4 працівники університету;

– з метою участі в міжнародних наукових та освітніх форумах, тренінгах, конгресах, семінарах і конференціях – 58 працівників (41 відрядження);

– з метою налагодження міжнародної співпраці – 10 працівників (6 відряджень);

– для читання лекцій у закордонних вишах – 3 працівники (11 відряджень).

ERASMUS

У рамках програми ЄС Erasmus+ за напрямком КА2 CBHE (Capacity building in higher education) ТНМУ спільно із закордонними партнерами отримав фінансування на втілення таких проєктів:

 1. Інноваційна реабілітаційна освіта – впровадження нових магістерських програм в Україні – REHAB (2019-2022 рр.).
 2. Симуляційне навчання в медичній освіті на додипломному етапі для підвищення безпеки та якості обслуговування пацієнтів – SAFEMED+ (2020-2023 рр.).
 3. Нарощування академічних можливостей у галузі глобального здоров’я в регіоні Східна Європа/Центральна Азія – BAСE (2020-2023 рр.).

У рамках програми ЄС Erasmus+ за напрямком КА1 (Learning mobility for higher education students and staff) ТНМУ співпрацює з такими партнерами:

 1. University of Santiago de Compostela (Іспанія).
 2. University of Castilla-La Mancha (Сьєдад-Реал, Іспанія).
 3. Miguel Hernбndez University of Elche (Ельче, Іспанія).
 4. Aristotle University of Thessaloniki (Салоніки, Греція).
 5. CEU Cardinal Herrera University (Валенсія, Іспанія).
 6. Ondokuz Mayэs University (Самсун, Туреччина).
 7. L’Universite Toulouse III Paul Sabatier (Тулуза, Франція).
 8. Sassari University (Сассарі, Італія).
 9. Wroclaw Medical University (Вроцлав, Польща).

У лютому 2023 року подано 5 заявок на отримання ґрантів у рамках програми КА2 CBHE (Capacity building in higher education):

 1. LIFESTRAND – STRengthening And Disseminating LIFE Support Skills in UKRAINE and GEO Population.
 2. MEDIAR – Modernization of MEDical education using Implementation of innovative approaches of Augmented Reality.
 3. TRANSFORMED – DigiTal tRANS-Formation оf higheR Medical EDucation (Dentistry).
 4. Open4UA – Open Science and Advanced Research Assessment for Ukraine.
 5. VIKTORY – VIrtual UKrainian Inter-InsTitutiOnal UniveRsitY.

У 2022-2023 навчальному році читали лекції на базі закордонних університетів три викладачі ТНМУ:

 • завідувач кафедри медичної реабілітації Мисула Ігор Романович у Бяльській академії прикладних наук імені Папи Івана-Павла ІІ (Біла Підляска, Польща) у рамках програми «Visiting professor» в офлайн-режимі;
 • доцент закладу вищої освіти кафедри медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання Багрій-Заяць Оксана Андріївна в Академії медичних і соціальних прикладних наук (Ельблонг, Польща) у рамках програми «Visiting professor» в офлайн-режимі;
 • доцент закладу вищої освіти кафедри анатомії людини Гальцька-Хархаліс Олександра Ярославівна в Академії медичних і соціальних прикладних наук (Ельблонг, Польща) у рамках програми «Visiting professor» в офлайн-режимі.

Задля досягнення міжнародного співставлення освітніх стандартів, залучення іноземного інтелектуального потенціалу на основі двосторонніх і багатосторонніх угод між українськими та закордонними партнерськими навчальними закладами, встановлення внутрішніх і зовнішніх інтеграційних зв’язків в університеті активно здійснюється програма «Visiting professor».

У 2022-2023 навчальному році для читання лекцій та проведення майстер-класів було запрошено 22 фахівці з провідних закордонних університетів.

В онлайн-режимі лекції прочитали:

 1. Michael Laxy (Німеччина);
 2. Karl Emmert (Німеччина);
 3. Ben Coleman (Великобританія);
 4. Rachel Cowen (Великобританія);
 5. Olga Garaschuk (Німеччина);
 6. Olga Kozyreva (США);
 7. Dr. Oksana Kehoe (Великобританія);
 8. Dr. Karina Wright (Великобританія);
 9. Dr. Charlotte Hulme (Великобританія);
 10. Dr. Gaby Feldmann (Німеччина);
 11. Prof. Timo Ulrichs (Німеччина);
 12. Doris Rahn (Німеччина);
 13. Dr. Fekri Dureab (Німеччина);
 14. Tareq AL-Ahdal(Німеччина).

В онлайн-режимі прочитали лекції та провели майстер-класи:

 1. Vitor Almeida (Португалія);
 2. Pedro Silva (Португалія);
 3. Ulyana Pidhirna (Португалія);
 4. Olena Berezovska Lourenзo (Португалія);
 5. Prof. Harald Teufelsbauer (Австрія);
 6. Dr. Christine Radtke (Австрія);
 7. Dr.med.univ. Maryana Teufelsbauer (Австрія);
 8. Andre Jefremow (Німеччина).

НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНА ТА ВИХОВНА РОБОТА

Головною метою виховання студентської молоді сьогодні, в умовах війни, є становлення самодостатнього громадянина – патріота України, гуманіста й демократа, готового до виконання своїх громадських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу.

Національно-патріотичне виховання. Воно є стрижневим, основоположним і спирається на ідеї патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання, спонукає до виконання обов’язку із захисту незалежності та територіальної цілісності України.

Викладачі та студенти ТНМУ щороку беруть участь у загальноміських і загальноуніверситетських заходах, приурочених вшануванню пам’яті Героїв Крут, Героїв Небесної Сотні, героїв АТО, Січових стрільців, воїнів УПА.

14 жовтня щорічно відзначають День захисників і захисниць України, День Покрови та День створення УПА. З нагоди свята в університеті відбувся доброчинний ярмарок, до якого долучилися всі факультети, та демонструвалася виставка українського строю і предметів побуту з колекції О.М. Смачило, асистента кафедри загальної гігієни та екології. Тернопільський обласний краєзнавчий музей репрезентував виставку предметів вжитку та однострою УПА. Кошти, зібрані на ярмарку, було спрямовано на благодійні цілі.

9 листопада – День української писемності та мови. Викладачі кафедри української мови впродовж першої декади листопада 2022 року проводили заходи, приурочені цій важливій даті. Усі бажаючі приєдналися до написання радіодиктанту національної єдності, також проводилися бесіди про День української писемності та мови, історію запровадження цього свята в Україні, дистанційні відеолекції із застосуванням мультимедійних технологій.

17-21 листопада 2022 року громадська організація «Інститут дослідження національної спадщини», яка діє в ТНМУ, розпочала низку заходів до Михайлівських днів. З ініціативи організації за підтримки адміністрації ТНМУ 17 листопада відбулося відкриття меморіальної дошки краянину Іванові Климишину (псевдо Крук). Слід зазначити, що куратори з підопічними протягом року брали участь в екскурсіях до Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини та Тернопільського історико-меморіального музею політичних в’язнів.

Моральне виховання. До 130-річчя від дня народження Патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого викладачі та студенти відвідали виставу «Голгофа. Містерія непокори» Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру імені Тараса Шевченка, присвячену непростій долі цього титана духу.

Триває проєкт духовних зустрічей капелана університету о. Ігоря Драпака із викладачами та студентами ТНМУ. Усі бажаючі можуть поспілкуватися на різноманітні морально-етичні та богословські теми, що було особливо актуально до свята Воскресіння Христового. Справжньою подією для молоді стало вшанування української традиції – великодні гаївки, де студенти танцювали та співали українських пісень.

Волонтерська та благодійна діяльність. До числа волонтерів належать і викладачі, і понад тисяча студентів ТНМУ, в тому числі іноземці. Нова зміна студентського волонтерського корпусу ТНМУ відвідала дітей гематологічного відділення Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні в рамках проєкту «Скринька хоробрості». Кожна дитина мала змогу отримати омріяний подарунок, про який розповіла у своєму листі до Святого Миколая. На зібрані кошти волонтери також купили необхідні речі для відділення та наповнили «Скриньку хоробрості». У нашому виші цей проєкт утілюють упродовж шести років. Для того, аби зібрати кошти на подарунки для діток, було організовано низку благодійних майстер-класів з розмальовування футболок, шоперів, виготовлення новорічних іграшок.

Університетська спільнота негайно відгукується на запити фронту чи осіб у потребі. Студенти ТНМУ неодноразово долучалися до виготовлення їжі при ГО «Бункер-С», сортування ліків, засобів гігієни, продуктів харчування в гуманітарних штабах Тернополя та України, а також за кордоном, плетіння маскувальних сіток, збору електронних цигарок, з яких виробляють павербанки для фронту тощо. Організували й базу медичного резерву із студентів старших курсів з необхідними медичними навичками для допомоги персоналу лікарень, які приймають поранених.

Одним з наймасштабніших проєктів стало виготовлення викладачами та студентами ТНМУ окопних свічок, в якому взяли участь також учні шкіл, їхні вчителі та й просто небайдужі містяни. Усі ці проєкти тривають постійно.

26 жовтня 2022 року в Петриківському обласному геріатричному пансіонаті відбувся благодійний концерт до Міжнародного дня осіб похилого віку. Захід організували кафедра медичної реабілітації та студенти спеціальностей «Фізична терапія, ерготерапія» й «Лікувальна справа». Вже тривалий час ТНМУ підтримує теплі й дружні стосунки із закладом, на базі якого студенти опановують свою професійну майстерність. Волонтерський центр ТНМУ постійно надає засоби гігієни, ліки.

31 жовтня кафедра психіатрії, наркології та медичної психології Тернопільського національного медичного університету організувала «Свято осені» для пацієнтів дитячого психіатричного відділення КНП «ТОКПЛ» ТОР. У заході взяли участь викладачі кафедри та лікарі-інтерни, а також студенти, які підготували для дітей подарунки.

6 грудня 2022 року Україна відзначала День Збройних сил України. До привітання захисників, які проходять лікування та реабілітацію на базі КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР, долучилися працівники кафедри психіатрії, наркології та медичної психології, кафедри неврології, лікарі-інтерни психіатри та студенти Тернопільського національного медичного університету.

Уже стало доброю традицією в ТНМУ бути помічниками Святого Миколая та відвідувати діток соціально незахищених категорій з подарунками. Таку акцію організовує університет упродовж 15 років. Цього року волонтери відвідали опікунські сім’ї внутрішньо переміщених осіб Харкова, Маріуполя, Запоріжжя, Краматорська, Миколаєва, Каховки, Лисичанська. Всі вони тимчасово проживають у Тернополі. Багато з них втратили власну домівку, рідних та близьких і мають на опікунстві дітей-сиріт зі свого краю.

За доброю традицією загальноуніверситетського волонтерського руху «Misericordia» та науково-краєзнавчої студії «Терполяни» напередодні новорічно-різдвяних свят було організовано низку заходів у рамках проєкту «Миколай про тебе пам’ятає». Зокрема, волонтери відвідали своїх підопічних, Центр соціально-психологічної реабілітації дітей, обласний навчально-реабілітаційний центр на вул. Братів Бойчуків, 6, соціальне середовище для молоді з інвалідністю «Карітас».

Куратори зі своїми групами медичного факультету долучилися та закупили подарунки дітям з родин, які перебувають у важких життєвих обставинах, для благодійної організації «Містечко милосердя Святого Миколая» на Закарпатті.

Дім милосердя Святої Вероніки вже декілька років поспіль перебуває під опікою ТНМУ. Адміністрація, викладачі й студенти навчального закладу намагаються різнобічно допомагати сестрам та їхнім підопічним: інколи їм необхідна консультація та лікування, інколи матеріальна чи моральна підтримка. Студенти ТНМУ регулярно відвідували Дім милосердя, вимірювали пацієнтам тиск, рівень цукру. Завітали з гостинцями також 20 грудня та привітали зі святом.

В обласній лікарні Тернополя перебуває багато наших захисників, які мають поранення різного ступеня, покращують стан свого здоров’я й проходять курс лікування. Волонтери Тернопільського національного медичного університету в день Святого Миколая відвідали воїнів, передали їм гостинці та побажання якнайшвидшого одужання.

Студенти та викладачі Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського неодноразово ще з 2014 року збиралися та виготовляли смаколики для бійців. Продовжують це й нині. З жовтня з ініціативи Центру виховної роботи та культурного розвитку в приміщенні студентської їдальні на вулиці Торговиця розпочали випікання печива кураторські групи кафедри педіатрії № 1 та ННІ медсестринства. Через проблеми з електропостачанням викладачі взяли цю місію на себе та продовжили роботу вже вдома. Ініціативу виготовлення енергетичних напоїв взяли на себе кафедри інституту морфології під керівництвом Зої Михайлівни Небесної.

Від початку війни під керівництвом доцентки кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Т.О. Воронцової, волонтерки та голови тернопільського осередку Всеукраїнського об’єднання «Медики Майдану», було зібрано кошти для закупівлі генератора, квадрокоптера та одягу для ЗСУ. Продовжив свою дію гуманітарний штаб, де відбувалося сортування ліків, засобів медичного та гігієнічного призначення, продуктів харчування тощо, які надійшли з-за кордону.

Волонтерський центр ТНМУ. Продовжує свою роботу Волонтерський центр Тернопільського національного медичного університету. Фахівці кафедр приймають, сортують і розподіляють ліки. До цього центру надходять запити на отримання допомоги насамперед від лікувальних закладів України і тимчасово переміщених осіб, які цього потребують. Волонтерський центр збирає також гуманітарну допомогу для ЗСУ, тероборони, веде облік, організовує логістику, щоб ті, хто потребує, оперативно її отримували.

Громадсько-просвітницька робота. Кафедра психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ активно відзначає День психічного здоров’я та організовує низку заходів для містян. Проєкт «Sex education», який започаткували та впроваджують студенти нашого університету, стає з кожним роком щораз більш популярним і запитаним серед школярів. Значна кількість підлітків хочуть бути підготовленими та обізнаними в тих темах, які не завжди можуть пояснити батьки. Особливе зацікавлення серед школярів і студентів викликають такі лекції студентів ТНМУ: «Залежність від паління», «Залежність від алкоголю», «Наркотична залежність», «Ігроманія», «Токсикоманія», «Шопоголізм», проект «Здорове харчування – запорука здорового майбутнього», «Що таке інсульт і як йому запобігти», «Я – донор», «Небезпека переохолодження та обмороження –перша допомога», «Емоційне вигоряння», «Як боротися зі стресом», «Волонтерство – корисна звичка кожного українця, ще один крок до перемоги!» та інші. Особливої актуальності набули також курси домедичної допомоги для громадян, які проводять студенти ТНМУ в різних куточках України.

Відбулася зустріч студентів з доцентом Віктором Шацьким, який розповів про створення ГО «Білі берети», заохотив студентів навчатися навичкам домедичної допомоги.

У лютому кафедра психіатрії, наркології та медичної психології ініціювала захід для боротьби з фобіями. Відтак у співпраці зі студентами організували захід з арт-терапії для пацієнтів психіатричного відділення Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні, які перебувають у важкому психоемоційному стані.

Навесні відбулися зустрічі викладачів медичного факультету, працівників Центру виховної роботи та студентів-волонтерів із членами ГО «Центр – Мій світ», яка об’єднує батьків та їх підопічних з синдромом Дауна. Із захопленням виготовляли обереги для військових, співали, танцювали, спілкувалися. Наступні зустрічі були присвячені народним ремеслам. Підопічні були в захопленні й від вистави університетського театрального гуртка «Арт-драма».

Художньо-естетичне виховання студентів. Втілення творчого потенціалу молоді здійснюється в хоровому та танцювальному колективах, студентському Творчому колективі, театральному гуртку «Арт-драма». Попри обмеження, які наклала на студентське життя війна, творчим угрупованням вдалося провести відбір нових членів в офлайн-форматі та продемонструвати здобутки на своїх сторінках у соцмережах. У нових умовах учасники Творчого колективу організували цикл засідань поетичного клубу «Суботні поетичні ранки», з якими кожен бажаючий може ознайомитися на сторінці цього колективу у мережі «Інстаграм». Продемонстрували перші здобутки учасники гуртка народного танцю.

Творчий колектив ТНМУ вразив глядачів концертом патріотичної пісні з нагоди 80-річчя УПА та Дня захисників і захисниць України.

До Міжнародного дня студента 10 листопада 2022 року в актовій залі адмінкорпусу Тернопільського національного медичного університету відбувся доброчинний концерт. Його метою було зібрати кошти для потреб ЗСУ та згадати українських співаків, які свого часу представляли Україну на відомому пісенному конкурсі «Євробачення».

Завжди по-особливому душевно відбуваються Шевченківські дні. Цьогоріч з нагоди дня народження Великого Кобзаря хор та «Арт-драма» демонстрували на сцені оновлений репертуар. По-новому звучало слово поета від декламаторів Творчого колективу. Флешмоб «Пісня буде поміж нас» – захід вшанування пам’яті засновника української естрадної пісні Володимира Івасюка. Його організували з метою нагадування про значущість української пісні в такий важкий час.

Екологічне виховання. 14 грудня 2022 р. у День вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС на кафедрі загальної гігієни та екології був проведений інформаційний захід для ознайомлення з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС на тему «Чорнобиль. Одна з найжахливіших катастроф ХХ століття». Учасники прослухали презентацію доц. К.О. Пашка, присвячену цій аварії та її впливу на довкілля й здоров’я жителів України. В заході взяли участь викладачі кафедри та студенти 6 курсу.

Студентське самоврядування. Університет усіляко підтримує студентське самоврядування. Регулярно відбуваються зустрічі Студпарламенту з ректором, де вирішуються актуальні для студентів питання навчання й дозвілля. Серед найяскравіших акцій, організованих СП, наприклад, онлайн-лекція «Волонтерство – корисна звичка кожного українця, ще один крок до перемоги!». Також – «Смілива гривня», «Відправ монети на фронт», коли збирали монети різного номіналу. Кожен охочий міг долучитися, пожертвувавши копійки чи гривні та опублікувавши фото з ґраткою #СміливаГривня у соціальних мережах. Особливе зацікавлення викликала виставка «Два століття – одна війна» за підтримки Студентського парламенту ТНМУ та Молодіжного націоналістичного конгресу. Темою виставки була боротьба українського народу за свою державність. 3 метою активізації діяльності молоді міста у формуванні молодіжної політики в Тернопільській міській територіальній громаді разом з Молодіжною міською радою організували проєкт «Рупор молоді». «Таємний Санта» – це акція, в рамках якої було зібрано та передано подарунки військовим до Дня святого Миколая. Студентство зібрало понад 10 тис. грн. разом з волонтерською організацією «Другий фронт» на акумулятори для ЗСУ. Був організований також розіграш трофейного шолома за донат. Запустили рубрику «Медичне право» на інстаграм платформі Студентського парламенту. З останніх акцій – «Палити кидай – ЗСУ допомагай», на якій зібрані електронні цигарки переробляли на павербанки для ЗСУ. Також Студентський парламент організовує конференцію студентів ТНМУ, на якій ухвалюються важливі для студентів рішення.

Робота з іноземними студентами. Студенти-іноземці активно долучаються до національно-виховної роботи, вивчають українські традиції. Вони брали участь у відзначенні Дня української писемності та мови, а також Міжнародного дня рідної мови, Днів пам’яті Голодомору.

Іноземні та українські студенти організували низку акцій на підтримку України та консолідації українців, зокрема онлайн-флешмоб «Синьо-жовті кольори єдності».

Студенти факультету іноземних студентів активно брали участь у волонтерському русі ТНМУ. Вони виготовляли окопні свічки (проєкт «Зігрій захисника теплом»), плели маскувальні сітки, валяли з вовни «кульки-перемогу здобувульки», плели коників-переможців, малювали картини, розмальовували футболки й шоломи, які передавали для продажу на доброчинних аукціонах в Україні та за кордоном з метою збору коштів на потреби ЗСУ.

Брали активну участь у проєкті «Скринька хоробрості», опікуючись маленькими пацієнтами гематологічного відділення Тернопільської міської дитячої лікарні, а також у щорічній акції ТНМУ «Миколай про тебе не забуде».

Задля популяризації української мови, заохочення до її вивчення був організований захід «День української мови в бібліотеці ТНМУ», де студенти-іноземці з цікавістю пробували перекласти пісні, приказки й прислів’я.

У Тернопільській обласній бібліотеці для молоді, навпаки, наші студенти вели дискусійний клуб, допомагаючи тернополянам вдосконалити знання англійської мови.

До дня народження Тараса Шевченка студенти-іноземці спільно з українськими студентами організували конкурс малюнків «Читаючи «Кобзар», які були виставлені в арт-галереї бібліотеки.

Попри умови частково дистанційного навчання, воєнний стан, виховна робота у Тернопільському національному медичному університет імені Івана Горбачевського МОЗ України спрямована на підтримку волонтерських проєктів, іншої громадської діяльності. Це свідомо організований процес становлення та розвитку особистості активного громадянина-патріота України, якому притаманне ціннісне ставлення до Батьківщини, рідної природи, українського народу, до історії, матеріальних та духовних надбань суспільства.

У розв’язанні проблеми національно-патріотичного виховання передусім беруть участь самі студенти, які усвідомлюють важливість своєї участі в житті країни, адже найважливішим пріоритетом національно-патріотичного виховання є формування ціннісного ставлення особистості до свого народу, України, держави, нації.

ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Фінансування університету як закладу державної власності здійснювалося за загальним (кошти державного бюджету) та спеціальним (власні надходження) фондами. Університет провадить свою діяльність на підставі кошторису доходів і видатків, який затверджує Міністерство охорони здоров’я України.

У 2022-2023 навчальному році фінансування з державного бюджету склало 80172,5 тис. грн., у тому числі за бюджетними програмами:

– 2301020 «Наукова та науково-технічна діяльність у сфері охорони здоров’я» – 4105,6 тис. грн.,

– 2301070 «Підготовка та підвищення кваліфікації кадрів у сфері охорони здоров’я, підготовка наукових і науково-педагогічних кадрів закладами фахової передвищої та вищої освіти» – 74120,9 тис. грн.

– 2301090 «Загальнодержавні заклади та заходи у сфері медичної освіти» (компенсація коштів на проведення іспиту «Крок» студентів бюджетної форми навчання) – 280,4 тис. грн.

– 2301700 «Надання компенсації закладам освіти, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, в приміщеннях (будівлях) яких в умовах воєнного стану на безоплатній основі розміщувалися тимчасово переміщені особи» – 1665,6 тис. грн.

Кошти, отримані на наукову діяльність, були використані на:

– оплату праці та нарахування на заробітну платню – 1820,6 тис. грн.;

– придбання хімічних реактивів і витратних матеріалів для наукових досліджень – 2080,9 тис. грн.;

– оплату послуг – 204,1 тис. грн.

Кошти, отримані на освітню діяльність, були використані на:

– оплату праці та нарахування на заробітну платню – 53200,2 тис. грн.;

– харчування студентів з числа сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування – 651,5 тис. грн.;

– придбання одягу для студентів-сиріт – 7,9 тис. грн.

– виплату стипендії, матеріальної допомоги, придбання підручників студентам-сиротам – 20261,3 тис. грн.

Протягом звітного періоду в гуртожитках університету проживали внутрішньо переміщені особи. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України КМУ №261 від 11.03.2022 року університет щомісячно, починаючи з березня 2022 року до 20 числа місяця наступного за звітним згідно із затвердженими формами подавав інформацію щодо спожитих комунальних послуг внутрішньо переміщеними особами. Для відшкодування цих витрат надійшло коштів загального фонду по КПКВК 2301700 «Надання компенсації закладам освіти, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, у приміщеннях (будівлях) яких в умовах воєнного стану на безоплатній основі розміщувалися тимчасово переміщені особи» – 1665,6 тис. грн.

Університет надає платні послуги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 р. №796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності», від 17.09.1996 р. № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров’я та вищих медичних закладах освіти».

За 2022-2023 навчальний рік надійшло коштів спеціального фонду всього 452145,2 тис. грн., у тому числі:

– за освітні послуги – 421739,0 тис. грн.;

– від господарської та виробничої діяльності – 26969,1 тис. грн.;

– за оренду майна – 15,5 тис. грн.;

– від реалізації майна – 88,1 тис. грн.;

– інших джерел (гранти, дарунки, благодійні внески) – 3203,9 тис. грн.;

– за стоматологічні послуги – 129,6 тис. грн.

Надійшло коштів спеціального фонду в 2022-2023 навчальному році на 10216,0 тис. грн. більше, ніж за минулий період. Зростання відбулося за рахунок збільшення надходжень за освітні послуги та від господарської діяльності.

Надходження коштів університету за рахунок загального фонду склали 15%, спеціального фонду – 85%.

Видатки по спеціальному фонду склали 367057,6 тис. грн., у тому числі на:

– оплату праці та нарахування на заробітну платню – 299112,2 тис. грн.

– придбання товарів, робіт, послуг – 33692,8 тис. грн.;

– оплату відряджень – 621,7 тис. грн.;

– оплату комунальних послуг – 17387,9 тис. грн.;

– соціальне забезпечення працівників і студентів – 447,4 тис. грн.;

– інші видатки – 3720,5 тис. грн.;

– придбання обладнання – 11495,3 тис. грн.;

– проведення капітального ремонту та реконструкції – 579,8 тис. грн.

Видатки на утримання університету по спеціальному фонду в 2022-2023 навчальному році зросли на 8003,4 тис. грн. Зростання відбулося за рахунок збільшення видатків на оплату праці, проведення поточних ремонтів у навчальних корпусах та гуртожитках.

Видатки на утримання університету за рахунок загального фонду склали 18 %, спеціального фонду – 82 %.

У 2022-2023 навчальному році надходження коштів на утримання університету збільшилось за рахунок:

– перегляду вартості платних послуг відповідно до зростання заробітної платні, цін і тарифів;

– підвищення вартості навчання студентів, які навчаються в університеті, на офіційно визначений індекс інфляції;

– залучення спонсорських коштів;

– збільшення обсягів надання платних послуг;

– отримання міжнародних ґрантів на здійснення наукових досліджень і реалізацію освітніх проєктів.

Кошти загального фонду, які надійшли від Міністерства охорони здоров’я України на рахунки університету протягом навчального року, використовували в межах кошторисних призначень.

Податки, збори та платежі до бюджету вносили своєчасно та повністю.

Заборгованостей із заробітної платні та стипендії немає.

Для забезпечення належних умов навчання та проживання студентів, стійкого фінансового стану університету проводиться робота з вивчення й освоєння можливих додаткових джерел надходження коштів у межах чинних нормативних документів, здійснюється аналіз використання коштів з метою їх економного та раціонального використання, формуються перспективні та річні кошториси витрат і плани використання коштів загального та спеціального фондів.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ СПІВРОБІТНИКІВ І СТУДЕНТІВ

Соціальна політика університету та профспілкового комітету співробітників і студентів спрямована на вдосконалення роботи із соціального захисту співробітників та студентів, забезпечення прав, збереження й підвищення матеріального добробуту, створення відповідних безпечних умов праці та навчання, організацію відпочинку й оздоровлення. Дотримання норм соціального захисту співробітників і студентів є одним з пріоритетних завдань у діяльності університету. До того ж соціальні гарантії відіграють важливу роль не лише в забезпеченні безперебійної діяльності колективу, але й сприяють покращенню якості освітнього процесу, наукової, організаційної та виховної роботи.

Згідно з колективним договором і чинним законодавством ректорат узгоджує з профспілковим комітетом працівників усі накази з питань трудових стосунків, організації й нормування праці, розподілу навчального навантаження. Питання про порушення виробничої дисципліни обговорюються на спільних засіданнях профкому та адміністрації університету. Всі питання, що стосуються студентського життя, узгоджуються зі студентським самоврядуванням університету.

У звітному році відповідно до рішення конференції трудового колективу університету кошти в розмірі 1,5 % фонду оплати праці виділялися на лікування працівників і студентів та культурно-масову роботу. Відповідно до колективного договору між адміністрацією та профспілковою організацією університету було створено спільну комісію для виділення коштів на лікування хворих працівників і студентів. За звітній період (з липня 2022 р. до червня 2023 р.) згідно з рішенням комісії надано допомогу на лікування 347 працівникам на суму 1708112 грн., первинною профспілковою організацією згідно з рішенням комісії було надано матеріальну допомогу в зв’язку з важким матеріальним становищем 477 працівникам на суму 923,4 тис. грн.

Відповідно до рішення вченої ради у 2022-2023 н.р. для підтримання життєвого рівня працівників університету всім працівникам, окрім науково-педагогічних, додатково до заробітної платні проводилася щомісячна доплата до мінімальної зарплатні та вона становила 3605 грн. Виплата здійснювалася із коштів спеціального фонду. Кожен науково-педагогічний працівник відповідно до свого рейтингу отримує щомісячну премію.

Матеріальної допомоги на оздоровлення впродовж 2022-2023 н.р. виплачено у сумі 9560324 грн., допомоги на поховання – 144,0 тис. грн.

Велику роботу у воєнний стан проведено для покращення медичного обслуговування працівників, студентів університету. Проводили безкоштовні обстеження в міжкафедральній навчально-дослідній лабораторії, університет власними силами забезпечує проходження медичного огляду для працівників і студентів. Також студенти та працівники університету мають можливість безкоштовно отримати стоматологічну допомогу, рентгенологічне й ортопантомографічне обстеження. Крім цього, кожен працівник і студент має можливість оздоровитися та відпочити у заміському комплексі НОК «Червона калина» протягом року та скористатися путівкою туру вихідного дня. Так, у звітному році цією можливістю скористалося 155 працівників та майже 350 студентів.

Опікується також університет і пенсіонерами, які не працюють, колишніми його співробітниками. До Великодніх свят кожному такому пенсіонерові було організовано та вручено продуктовий набір «Великодній кошик».

Особливо опікується університет студентами-сиротами. Щомісячно відбуваються зустрічі ректора з цією категорією студентів, виплачено матеріальної допомоги студентам-сиротам у сумі 902,1 тис. грн., у тому числі на придбання навчальної літератури – 111,7 тис. грн., на придбання та поновлення предметів гардеробу та текстильної білизни – 10,0 тис. грн., на харчування – 651,5 тис. грн., вихідна матеріальна допомога при працевлаштуванні для студентів-сиріт – 16,8 тис. грн.

До свята Миколая кожному студенту-сироті виплачено матеріальну допомогу в розмірі 7,0 тис. грн. від університету та від профкому по 1,5 тис. грн. і вручено святкові подарунки. Крім того, університет опікується студентами – дітьми осіб, загиблих (померлих) внаслідок агресії російської федерації, яким виплачено матеріальну допомогу в розмірі 15,0 тис. грн. кожному, студентам-особам, визнаних учасниками бойових дій – по 7,0 тис. грн., студентам-учасникам бойових дій виплачено по 2,6 тис. грн., студентам, які отримали статус внутрішньо переміщеної особи – по 1,5 тис. грн. Виплати здійснювали за рахунок коштів загального фонду для студентів, які навчаються за кошти державного бюджету, та за кошти студентського парламенту студентам, які навчаються за кошти фізичних та юридичних осіб.

АДМІНІСТРАТИВНО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

За звітній період діяльність адміністративно-господарського підрозділу спрямовувалася на підтримання, зміцнення та розширення матеріальної бази, забезпечення організації роботи університету в умовах воєнного стану.

Враховуючи перспективи забезпечення організації освітнього процесу в умовах воєнного стану та на виконання вимог настанов і рекомендацій уряду України, МОЗ України, МОН України та управління освіти і науки Тернопільської ОВА 26.06.2023 року ректор ТНМУ видав наказ №14-АГ, який регламентував підготовку до нового 2023/24 навчального року.

На виконання наказу утворено спільні комісії, до складу яких, окрім відповідальних працівників університету, було залучено представників Тернопільського районного управління головного управління ДСНС України в Тернопільській області, Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, відділу планування та захисту управління надзвичайних ситуацій Тернопільської міської ради. Комісії перевірили стан протирадіаційних укриттів, найпростіших укриттів, де визнано їх повністю готовими до використання за призначенням, організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу, стан підготовки закладу до роботи в осінньо-зимовому періоді 2023/24 н. р. 31.07.2023 р. комісія подала ректору затверджений звіт про прийом готовності Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського МОЗ України до нового 2023/24 навчального року.

В університеті згідно з інвентаризаційним обліком захисних споруд міста наявні та функціонують з перших днів збройної агресії російської федерації ПРУ (протирадіаційні укриття) №75395 вул. Руська, 12, №75394 вул. майдан Волі, 1, №75393 вул. Словацького, 2. Станом на грудень 2022 р. усі три протирадіаційні укриття університету облаштовані як пункти незламності, згідно з існуючими вимогами.

Евакуаційні шляхи у навчальних корпусах приведені у відповідність до норм законодавства, встановлено вказівники напрямку руху й таблички біля входу до захисних та інших споруд, визначених для укриття учасників освітнього процесу й працівників. Приведено у готовність та перевірено локальні та об’єктові системи оповіщення. Особи, відповідальні за функціональну готовність захисних споруд та їх використання, визначені наказами ректора № 617 від 08.11.2021 р. та № 235 від 08.08.2022 р.

Усі навчальні корпуси та захисні споруди університету забезпечені бензиновими генераторами (12 шт.), порошковими та вуглекислотними вогнегасниками, а також обладнані протипожежною сигналізацією. Відповідальний за пожежну безпеку систематично проводить заняття з певною категорією осіб, які відповідальні за техногенну та пожежну безпеку.

Працівники адміністративно-господарського підрозділу ефективно контролювали експлуатацію будівель, споруд і приміщень навчальних баз, проведення поточних і капітальних ремонтів, охорону майна університету. Проведено необхідні заходи, що згідно з відповідним наказом МОЗ України регламентують підготовку університету до роботи в осінньо-зимовий період 2022-2023 рр.

Минулорічний опалювальний сезон в університеті пройшов безаварійно. Періодично проводився моніторинг використання енергоносіїв задля економного їх використання.

На виконання заходів з енергозбереження в університеті проведено чергову планову метрологічну повірку лічильників обліку газу, теплової та електричної енергії, водопостачання. У корпусах проведено поточний ремонт внутрішніх систем опалення та водопостачання, поточний технічний огляд і ремонт паливних котлів комплексу будівель віварію. Проведено планове технічне обслуговування теплових вузлів навчальних корпусів і гуртожитків.

За звітній період витрата коштів відбувалася винятково на облаштування приміщень цивільного захисту (найпростіших укриттів і протирадіаційних укриттів) та ліквідацію передаварійних станів. Принагідно зазначити, що так проводять облаштування укриттів, щоб у мирному майбутньому обов’язково використати їх у навчальному процесі.

Проведено ремонтно-будівельні роботи з облаштування найпростіших укриттів у гуртожитку №2 за адресою вул. Торговиця, 5 та гуртожитку №4 за адресою вул. Клінічна, 2.

У колишніх приміщеннях ліквідованої котельні гуртожитку №3 університету за адресою вул. Коцюбинського, 18-а проведено поточний ремонт для облаштування найпростішого укриття з укомплектуванням тренажерного залу й навчальних кімнат для кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання. Для цієї ж кафедри переобладнано існуюче приміщення згідно з вимогами роботи з малорухомими групами населення в гуртожитку №4 університету за адресою вул. Клінічна, 2.

У навчальному корпусі № 6 за адресою вул. Олени Теліги, 3 проведено ремонтно-будівельні роботи з розширення та облаштування найпростішого укриття в існуючих підвалах.


Проєкт рішення конференції трудового колективу

 1. Затвердити звіт ректора університету про роботу у 2022-2023 навчальному році та перспективний план розвитку колективу на 2023-2024 навчальний рік. Схвалити роботу ректора за звітний період.
 2. Для виконання основних положень Закону України «Про вищу освіту» продовжувати вдосконалення організації освітнього процесу та забезпечення належної якості теоретичної і практичної підготовки фахівців з вищою освітою.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Забезпечити належне виконання працівниками запланованих завдань щодо політики та цілей у сфері якості Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського МОЗ України.

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Провести перегляд освітньо-професійних програм за всіма рівнями вищої освіти та за результатами громадського обговорення й урахування рекомендацій стейкголдерів, роботодавців внести зміни до освітніх програм, навчальних планів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, керівник відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

Термін виконання: до 20.06.2024 року.

 1. Впровадити на випусковому курсі підготовки лікарів за спеціальністю 222 «Медицина» спеціалізовану клінічну практику. Запровадити форму підсумкового контролю з освітнього компонента «Практика-симуляційний тренінг» у вигляді об’єктивного структурованого клінічного іспиту з одночасною сертифікацією BLS, ALS, ILS.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Розробити та затвердити положення про порядок рейтингового електронного розподілу в інтернатуру випускників за спеціальністю «Медицина», «Стоматологія», «Фармація, промислова фармація»

Відповідальні: декан медичного факультету, декан стоматологічного факультету, декан фармацевтичного факультету.

Термін виконання: до 15.01.2024 року.

 1. Провести акредитацію освітньо-професійних програм другого (магістерського) рівня вищої освіти «Лікувальна справа» спеціальності 222 «Медицина», «Фізична терапія» спеціальності 227 «Фізична терапія, ерготерапія».

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, декан медичного факультету, керівник відділу внутрішнього забезпечення якості освіти.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Розробити щоденники проходження клінічних практик для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньої програми «Фізична терапія».

Відповідальні: завідувач практики, гарант освітньої програми.

Термін виконання: до 01.10. 2023р.

 1. Оновити силабуси з усіх обов’язкових і вибіркових освітніх компонент, які викладаються, та розташувати їх на головній сторінці кафедри у розділі «Навчальна робота».

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 01.09.2023р.

 1. Завідувачам кафедр проводити регулярний контроль ведення викладачами документації відповідно до вимог ISO 9001:2015.

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Завідувачам кафедр забезпечити відповідність науково-педагогічних працівників не менше п’яти видам і результатам професійної діяльності за спеціальністю, які застосовують до визнання кваліфікації відповідно до «Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2021 року № 365.

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Розпочати роботу з надання освітніх послуг щодо підвищення кваліфікації на післядипломному рівні вищої освіти для медичних сестер-бакалаврів і медичних сестер-магістрів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: до 1.12. 2023 р.

 1. Доукомплектувати кафедри необхідною навчальною апаратурою та обладнанням, наочностями. Забезпечити проведення освітнього процесу витратними матеріалами відповідно до поданих кафедрами заявок.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Ширше використовувати під час ОСКІ та атестації випускників стандартизованих пацієнтів. На практичних заняттях з базових клінічних дисциплін відпрацьовувати алгоритми виконання практичних навичок роботи в команді та командній взаємодії.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Розробити та впровадити в освітній процес підготовки лікарів наскрізну програму комунікативної компетентності, міжособистісної комунікації й командної взаємодії.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Збільшити кількість навчальних тренінгів на рівні кафедр, тематичних консультацій та ректорських контрольних робіт у Центрі незалежного тестування знань студентів при підготовці студентів до складання ЄДКІ, «Крок-Б», «Крок-3».

Відповідальні: декани факультетів.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Для покращення англомовного навчання кафедрам університету забезпечити читання лекцій іноземним студентам викладачами, які мають міжнародні сертифікати володіння англійською мовою не нижче В2. Збільшити в університеті на 5 % кількість сертифікованих на рівні В2 викладачів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Кафедрам університету підвищити видавничу діяльність шляхом написання підручників і навчальних посібників, участі в авторських колективах з написання національних підручників, перекладу іноземних підручників українською мовою.

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти забезпечити дотримання науково-педагогічними та педагогічними працівниками університету графіка проходження курсів підвищення кваліфікації з актуальних питань педагогіки та професійної підготовки.

Відповідальні: керівник відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Гарантам освітніх програм провести громадські обговорення освітніх програм і забезпечити внесення змін до компетентностей та програмних результатів навчання здобувачів.

Відповідальні: керівник відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Забезпечити подальше зростання показників цитованості та зростання h-індексу університету в періодичних друкованих виданнях, які індексуються бібліометричними базами Scopus та Web of Science, шляхом налагодження співпраці та спільних публікацій з науковцями університетів України та з-за кордону, стимулювання публікаційної активності науково-педагогічних працівників та аспірантів ТНМУ, подання наукових публікацій у рейтингові видання з високим імпакт-фактором.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, директори ННІ, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Продовжувати реалізацію наукових проєктів з дослідження проблем регенеративної медицини, використовуючи можливості відділу клітинних культур міжкафедральної навчально-дослідної лабораторії, та шляхом пошуку програм/ґрантів для додаткового фінансування.

Відповідальні: завідувач лабораторії.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Зобов’язати наукові колективи кафедр і наукових лабораторій брати участь у конкурсах для отримання ґрантів для виконання наукових досліджень, а також пошуку наукових проєктів, що виконуються на договірних засадах. Активно використовувати можливості Національного фонду наукових досліджень для забезпечення фінансування наукових проєктів і цільових програм підтримки українських науковців від Євросоюзу та окремих країн через повномасштабне вторгнення рф (#Science-ForUkraine (https://sciencefor-ukraine.eu/), Cara (the Council for At-Risk Academics) https://www.cara.ngo/; Scholars at Risk (SAR) https://www.scholarsatrisk.org/; MSCA4Ukraine, тощо).

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, директори ННІ, завідувачі кафедр, завідувачі наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Науковцям і науковим колективам, які подають запити для участі в конкурсі наукових проєктів, що забезпечуються держбюджетним фінансуванням, забезпечити їх належну підготовку з обґрунтуванням актуальності, наукової новизни та очікуваної практичної цінності проєкту, а також відповідними експертними висновками щодо їх актуальності та наукової цінності.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівники НДР, завідувачі наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Забезпечити формування міжнародних дослідницьких колективів, проведення стажування в закордонних наукових центрах з метою виконання спільних наукових досліджень і підготовки спільних публікацій результатів цих досліджень у провідних закордонних журналах як у рамках програм підтримки науковців України так і серед університетів-партнерів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, директори ННІ, завідувачі кафедр, відділ менеджменту наукових досліджень, завідувачі наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Здійснювати стимулювання науковців університету та наукових колективів, які мають високі показники індексу Гірша (h-індекс), забезпечують високий рівень наукових досліджень і конкурентоспроможних розробок фундаментального та прикладного характеру.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Забезпечити процедуру оголошення, розгляду та нагородження науковців університету премією імені Івана Горбачевського згідно з оприлюдненим Положенням.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи

Термін виконання: квітень 2024 р.

 1. Науковому відділу здійснювати контроль ефективності винахідницької роботи науковців університету. Звертати увагу винахідників на пріоритетність розробок інноваційних проєктів і необхідність першочергового патентування речовин і моделей (зразків продукції та апаратури). При укладанні контрактів з викладачами рекомендувати в розділі «Наукова робота» планувати отримання патентів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівник патентно-інформаційного відділу.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Забезпечити постійне оприлюднення результатів науково-дослідної роботи та науково-технологічних розробок викладачів у засобах масової інформації, конференціях, симпозіумах, семінарах регіонального, загальнодержавного та міжнародного рівнів.

Відповідальні: керівники НДР, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Забезпечити більш широке використання платформи Open Conference System для планування й проведення науково-практичних конференцій та інших наукових форумів, розміщення матеріалів наукових форумів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівник відділу наукових форумів, директори ННІ, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Постійно оновлювати та доукомплектовувати бібліотечний фонд університету новітньою літературою відповідно до нормативних вимог щодо забезпечення навчального процесу, а також наукових напрямків університету. Актуалізувати та наповнювати репозитарій університету необхідним контентом.

Відповідальні: директор бібліотеки, помічник ректора з видавничої діяльності, вчені секретарі спеціалізованих вчених рад, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Забезпечити активну участь студентів у програмах «Студентська наука та профорієнтаційне навчання» й «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації», в роботі наукового товариства студентів університету та щорічного Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, голова ради НТС.

Термін виконання: протягом року.

 1. Забезпечити активну участь студентів і науково-педагогічного складу ТНМУ в Асоціації регіональної співпраці з питань здоров’я, науки та технології (The Accociation for Regional Coopperation in the fields of Health, Science and Technology – RECOOP HST Association). Брати участь у заходах і конференціях у рамках Асоціації – для студентів, молодих і досвідчених науковців. Активно формувати наукові колективи та подавати аплікації на ґранти, в тому числі тревел-ґранти для молодих науковців, для виконання частини досліджень у науково-дослідних лабораторіях партнерів за кордоном.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівник наукового відділу, голова ради НТС, керівники та консультанти дисертаційних робіт, завідувачі кафедр, викладачі ТНМУ.

Термін виконання: протягом навчального року

 1. Стимулювати активні пошуки та подачу аплікацій на зовнішнє фінансування науково-дослідних робіт (ґранти Interreg NEXT Programme Poland-Ukraine, Горизонт-Європа, Вишеградської четвірки та інших).

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, відділ менеджменту наукових досліджень, керівники та консультанти дисертаційних робіт, завідувачі кафедр, викладачі ТНМУ.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. З метою збільшення академічної мобільності студентів і викладачів університету розширити коло університетів-партнерів серед провідних наукових та освітніх закладів інших країн. Ширше залучати викладачів університету до читання лекцій та стажувань у закордонних навчальних закладах.

Відповідальні: керівник відділу міжнародних зв’язків, декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Збільшити участь студентів і викладачів у програмах міжнародного обміну Erasmus +, Erasmus + Staff Mobility for teaching.

Відповідальні: відділ міжнародних зв’язків.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Збільшити участь науково-педагогічних працівників університету в міжнародних ґрантових конкурсах з актуальних проблем медичної науки та освіти.

Відповідальні: відділ міжнародних зв’язків, декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Регулярно поновлювати угоди про співпрацю з клінічними лікувально-профілактичними закладами, які є базами клінічних кафедр університету, та укладати нові угоди про співпрацю.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, юридичний відділ університету.

Термін виконання: протягом року відповідно до термінів дії угод про співпрацю.

 1. Продовжувати роботу виїзної консультативно-діагностичної бригади з обстеження пацієнтів, які перехворіли на COVID-19.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Провести науково-практичну конференцію по Лайм-бореліозу та кишкових інфекціях на базі Львівського військово-медичного клінічного центру Державної прикордонної служби Західного регіону.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Продовжувати шефську роботу з релігійною організацією «Жіночий монастир служебниць Господа і Діви Марії з Матара ТЗА УГКЦ», з Новосільським обласним спеціальним навчально виховним комплексом та з Чортківською благодійною організацією «Дім милосердя» шляхом проведення медичних оглядів і консультацій вузькими спеціалістами на базі доброчинної організації, Тернопільської обласної клінічної дитячої лікарні та стоматологічного відділу університетської клініки.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, завідувачі кафедр педіатричного профілю, керівник центру патріотично-виховної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Ширше залучати студентів і викладачів університету до навчання з використанням 3D-технологій на базі симуляційного центру.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, керівник симуляційного центру.

Термін виконання: протягом навчального року

 1. Провести Всеукраїнську олімпіаду із симуляційного навчання «Екстрена та невідкладна допомога».

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, керівник симуляційного центру.

Термін виконання: протягом навчального року

 1. Провести Всеукраїнську навчально-методичну конференцію із симуляційного навчання.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, керівник центру симуляційного навчання.

Термін виконання: протягом навчального року

 1. Забезпечити організацію та проведення заходів, спрямованих на національно-патріотичне, інтелектуально-духовне, громадянсько-правове та морально-естетичне виховання студентів. Активізувати роботу щодо пропаганди здорового способу життя, волонтерської та благодійної діяльності серед студентів.

Відповідальні: керівник центру виховної роботи, завідувачі кафедр, куратори груп.

Термін виконання: протягом навчального року.

 1. Організувати широку профорієнтаційну роботу для виконання плану прийому на 2024-2025 навчальний рік. Провести профорієнтаційну роботу в усіх медичних коледжах Тернопільської, Рівненської, Волинської, Хмельницької та Житомирської областей щодо вступу до університету.

Відповідальні: відповідальний секретар приймальної комісії, директори ННІ, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 1.07. 2024 року.

 1. Забезпечити максимальне збереження контингенту іноземних студентів. Організувати широку профорієнтаційну роботу щодо набору іноземних студентів.

Відповідальні: декан факультету іноземних студентів, приймальна комісія

Термін виконання: до 01.10. 2023 року.

 1. Підготувати корпуси та гуртожитки університету до опалювального сезону 2023-2024 н. р.

Відповідальний: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, начальник господарської частини, начальник експлуатаційно-технічного відділу, головний енергетик, інженер з охорони праці, директор студмістечка.

Термін виконання: до 22.09.2023 року

 1. Впровадити заходи зі скорочення витрат енергопостачання корпусів і гуртожитків університету. Провести роз’яснювальну роботу серед студентів з питань економії енергоносіїв, провести обов’язковий черговий облік електроприладів із записом в угоді про поселення.

Відповідальний: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, головний енергетик, інженер з охорони праці, директор студмістечка.

Термін виконання: до 22.09.2023 року

 1. Завершити виконання поточних ремонтних робіт у навчальних корпусах і гуртожитках університету.

Відповідальний: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, начальник ремонтно-будівельної дільниці.

Термін виконання: до 31.08.2023 року

 1. Провести поточний ремонт найпростішого укриття гуртожитку №2 університету за адресою вул. Торговиця, 5.

Відповідальний: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, начальник ремонтно-будівельної дільниці.

Термін виконання: до 19.11.2023 року.

 1. Провести поточний ремонт найпростішого укриття гуртожитку №4 університету за адресою вул. Клінічна, 2.

Відповідальний: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, начальник ремонтно-будівельної дільниці.

Термін виконання: до19.11.2023 року