«Про кращу навчальну базу для наших студентів-старшокурсників та інтернів годі й гадати»

Село Скорики відоме далеко за межами нашого краю завдяки агропідприємству «Україна», яке очолює Герой України Олег Крижовачук. Колись він дав собі слово, що створить для сільських мешканців умови не гірші, ніж в Європі. І дотримав обіцянки. Нині у Скориках комфортні умови життя – хороші дороги з облаштованими тротуарами, стадіон, школа майбутнього, крамниці, сучасна будівля сільської ради. Нещодавно тут стала до ладу ще й сучасна, типова, гарна та добротно облаштована амбулаторія загальної практики-сімейної медицини. Медичні послуги в новоствореному закладі надаватимуть у співпраці з Тернопільським національним медичним університетом ім. Івана Горбачевського.

Амбулаторію загальної практики-сімейної медицини у Скориках відкривають (зліва направо) очільник агропідприємства «Україна», Герой України Олег КРИЖОВАЧУК, голова Тернопільської обласної ради Михайло ГОЛОВКО, ректор ТНМУ, професор Михайло КОРДА та голова Скориківської сільської територіальної громади Ілько СТАХУРСЬКИЙ

Для прийому маленьких і дорослих пацієнтів створили всі умови

– Це надзвичайно приємна подія, яку довго очікувала вся наша громада, адже будівництво амбулаторії з різних причин тривало впродовж кількох років, – каже голова Скориківської сільської територіальної громади Ілько Стахурський. – Амбулаторія споруджена за програмою «Нове будівництво амбулаторій загальної практики-сімейної медицини», 90 відсотків фінансувала держава, 10 відсотків – громада. Загалом на її будівництво витрачено 8,5 мільйонів гривень. Для прийому маленьких і дорослих пацієнтів тут створили всі умови.

Новинка закладу – стоматологічний кабінет, облаштований коштом медичного університету. В ньому надаватимуть стоматологічну допомогу фахівці ТНМУ. Витратні матеріали бере на себе громада, щоправда, лише для всіх пільгових категорій – учасників бойових дій та їхніх родин, «афганців», постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших. Першу партію стоматологічних матеріалів доправив голова обласної ради Михайло Головко вже в день відкриття амбулаторії.

«Медична послуга стала ще ближчою до сільських мешканців»

Лікарська амбулаторія у селі Скорики надаватиме увесь спектр сучасних медичних послуг. На обслуговуванні в амбулаторії – понад півтори тисячі мешканців Скориків і навколишніх сіл – Медина, Климківці, Терпилівка, Лозівка та інших, загалом семи населених пунктів. Первинну медичну допомогу в новозбудованій амбулаторії надаватимуть три сімейних лікарі, які наразі дістаються з Підволочиська, але тут очікують сімейного лікаря, який працював би на постійній основі. У штаті новоствореного структурного підрозділу тепер й усі фельдшери, які обслуговують мешканців прилеглих сіл. В амбулаторії вони отримали статус помічників сімейного лікаря та працюватимуть за відповідним графіком.

– З відкриттям лікарської амбулаторії у Скориківській територіальній громаді медична послуга стала ще ближчою до сільських мешканців, – каже головний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Підволочиської селищної ради Мирослав Вовчко. – Робота сімейних лікарів цілком комп’ютеризована, наші спеціалісти перебувають на постійному телефонному та онлайн-зв’язку зі своїми декларантами. Нещодавно запустили й систему надання електронних скерувань за програмою еHealth, що зарекомендувала себе як ефективна й зручна для людей та сімейних лікарів, які мають змогу оперативно реагувати на запити пацієнтів. Наразі навчаємо помічників сімейного лікаря працювати в цій системі. Незабаром стане до ладу й власна лабораторія, в якій проводитимуть дослідження на сучасному обладнанні.

(Зліва направо) очільник агропідприємства «Україна», Герой України Олег КРИЖОВАЧУК і ректор ТНМУ, професор Михайло КОРДА

За інформацією Мирослава Вовчка, амбулаторія сімейної медицини в селі Скорики здійснює свою господарську діяльність відповідно до угоди з Національною службою здоров’я України з чотирьох пакетів медичних послуг: основний за програмою медичних гарантій, другий – «Вакцинація від СOVID-19», лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, та амбулаторна паліативна медична допомога дорослим і дітям. Останній дає змогу медпрацівникам закладу виїжджати до важкохворих додому, забезпечувати їх певними видами медичних препаратів і засобів догляду.

«У день новосілля «висадився» великий десант професорів, доцентів, асистентів»

– Приємно, що мешканцями нашої громади опікуватимуться науковці та інтерни Тернопільського медичного університету, – зазначає очільник громади Ілько Стахурський. – Ще до відкриття закладу в нас чи не щодня бував проректор ТНМУ Степан Йосипович Запорожан, допомагав. На постійному телефонному зв’язку були з ректором Михайлом Михайловичем Кордою. На новосілля ж у нас «висадився» великий десант професорів, доцентів, асистентів, які безкоштовно оглядали маленьких і дорослих мешканців громади, надавали консультації. Люди надзвичайно задоволені, що університет виявив бажання допомагати, а ми вдячні, що отримали таких добродійників.

Асистентка кафедри неврології Наталія ШАЛАБАЙ (у центрі), доцентка Тамара ВОРОНЦОВА (праворуч)

Як розповіла доцентка ТНМУ Тамара Воронцова, до складу виїзної бригади, яка оглядала мешканців територіальної громади у селі Скорики, увійшли фахівці кафедр отоларингології, офтальмології та нейрохірургії, дитячих хвороб з дитячою хірургією й психіатрії, наркології та медичної психології.

– Наша мобільна педіатрична бригада й раніше оглядала дітей у різних громадах області, але через СOVID-19 та велику війну виїзди припинили, – розповіла Тамара Воронцова. – З відкриттям амбулаторії у Скориках ми відновили свою роботу. Загалом упродовж дня вузькопрофільні спеціалісти нашої кафедри оглянули 38 дітей з розмаїтою патологією. Всім маленьким пацієнтам надали рекомендації щодо лікування та подальшої профілактики захворювань, а також розписали амбулаторне лікування. Деяким діткам дали скерування на додаткові інструментальні обстеження, аби згодом призначити їм адекватну терапію, є діти, яких скерували до стаціонару. Повторний огляд маленьких пацієнтів вже проведемо під час наступних відвідин.

Для майбутніх лікарів – це чудова можливість випробувати власні сили

Ректор Тернопільського медичного університету Михайло Корда зазначає, що стажування студентів випускних курсів та інтернів в амбулаторіях сімейної медицини вже ввійшло в повсякденну практику. Підготувати майбутнього лікаря в лекційній залі, зрозуміло, неможливо, тому вже багато років поспіль студенти здобувають практичні навички в центрах первинної медико-санітарної допомоги в різних куточках області.

Працівниці амбулаторії у с. Скорики: фельдшерка Зоряна ГАПАНОВИЧ, завідувачка господарської частини Мар’яна ІВАЩУК, акушерка Оксана БЕГМАН

– Лікарська амбулаторія у Скориках – це, по суті, та ж структура, що була раніше в Гнилицях, де наші студенти проходили вишкіл, але в зв’язку з адміністративно-територіальною реформою центр громади перемістився до Скориків, – каже ректор ТНМУ, професор Михайло Корда. – Новозбудована амбулаторія – це сучасний типовий зразок закладу первинної ланки й там створені комфортні умови і для пацієнтів, і для персоналу. Вважаю, що про кращу навчальну базу для наших студентів-старшокурсників та інтернів годі й гадати. Керівництво громади доклало чималих зусиль, аби цей заклад став до ладу. Ми ж облаштували побутові приміщення для наших студентів, а також обладнали стоматологічний кабінет. Придбали меблі, інвентар і стоматологічну установку, забезпечили на старті сучасними базовими пломбувальними матеріалами. Стоматологічну допомогу мешканцям громади пільгових категорій надаватимуть безкоштовно доцент стоматологічного факультету та студенти-інтерни.

Матимуть можливість попрактикуватися в новій амбулаторії й студенти медичного факультету. Для майбутніх лікарів ­– це чудова можливість випробувати власні сили. Відточувати навички вони будуть в амбулаторії під супервізією сімейного лікаря, а також займатимуться так званою диспансеризацією – проводитимуть подворові обходи, профілактичні заходи серед мешканців об’єднаної територіальної громади. Ще один вектор співпраці університету та амбулаторії, за словами ректора, – періодичні виїзди мультидисциплінарної бригади фахівців-клініцистів. Чимало людей звернулися до університетських спеціалістів уже в день відкриття амбулаторії. В майбутньому такі виїзди ввійдуть в постійну практику, але стануть більш організованими, щоб до одного чи двох пацієнтів не виїздила бригада фахівців. Транспорт для таких оглядів забезпечить університет.

Така співпраця має вигоду обопільну: студенти здобуватимуть практичний досвід, а мешканці громади отримають консультації висококваліфікованих спеціалістів. Подбав університет й про забезпечення амбулаторії сучасними засобами телекомунікації. Створена можливість консультації з фахівцями Тернопільської обласної лікарні чи обласної дитячої лікарні в режимі «наживо», там є все необхідне для передачі результатів лабораторних досліджень з отриманням відповіді та ЕКГ з розшифруванням. Як же інакше можна підготувати кваліфікованих фахівців?

Ще один важливий момент – наблизити підготовку лікаря до сучасних реалій.

– Враховуючи наш досвід роботи в навчально-практичних центрах і нинішні часи повномасштабного вторгнення, наразі ставимо наголос на те, щоб локації для практики були якнайближче до Тернополя, – каже ректор. – Налаштовані на співпрацю з АЗПСМ с. Мишковичі, Почапинці, Петриків, Великі Гаї. Ці населені пункти неподалік обласного центру, тому студентам буде зручно туди діставатися. Скажімо, зранку вся група разом з викладачем вирушає маршрутним автобусом до амбулаторії, цілий день там працює, а ввечері всі повертаються додому. Для університету цей варіант вигідний ще й тому, що економимо фінансовий ресурс, а для майбутніх лікарів – це чудова можливість випробувати власні сили, попрактикуватися, з’ясувати, що добре засвоїли, а над чим слід попрацювати. Після такої практики випускники не боятимуться села, бо переконаються, що й тут можна створити належні умови для роботи та проживання.

Лариса ЛУКАЩУК

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА