Профілактика атеросклерозу: як не допустити недуги в свій організм

Лікарка-кардіологиня університетської лікарні Надія КОВБАСА

Усі, мабуть, знають, що атеросклероз – одна з грізних небезпек для серцево-судинної системи. Страшний він не лише низкою ускладнень, а й тим, що може навіть загрожувати життю людини. Щоб захиститися від небезпеки, потрібно знати, в чому вона полягає та як їй дати відсіч. Тому мову нині поведемо про причини, лікування та профілактику цієї недуги. Допоможе ж нам у цьому лікарка-кардіологиня університетської лікарні Надія Ковбаса.

– Що ж таке атеросклероз і в чому його суть?

– Атеросклероз – це захворювання великих, середніх і малих артерій, яке виникає через підвищення рівня фракцій холестерину. Це жироподібна речовина, що утруднює живлення органів та тканин кров’ю, та інших жирів у крові. До слова, сам холестерин не перешкоджає току крові, а лише сприяє відкладенню його елементів у стінці судин та їх склерозуванню. Холестерин потрібний організму, він є складовою мембран клітинних стінок і важливий для обміну речовин. Значення має його рівень і співвідношення між фракціями. Так от ці речовини відкладаються на внутрішніх стінках артерій. Навколо них розвивається неспецифічне запалення та пошкодження, сполучна тканина (склероз) і згодом утворюються атеросклеротичні бляшки, а це дуже небезпечно. Стінки артерій стають товстішими, просвіт між ними звужується, через це порушується кровопостачання тканин та органів.

Найгірше те, що атеросклероз може стати причиною ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, аритмій та серцевої недостатності. Бо ж звужені артерії вже не працюють, як потрібно, адже кров не проходить вільно до серцевого м’яза. Тому достатньо якоїсь фізичної чи нервової перенапруги, щоб серце почало посилено працювати, а відтак і «вимагати» підвищеного об’єму крові, а це зазвичай і є причиною нападу стенокардії. Пацієнт відчуває різкий біль за грудниною, задишку. Відтак цей стан може призвести до інфаркту.

– Ось ми й з’ясували, чим небезпечний атеросклероз, який, до слова, нині є однією з причин інвалідності та смертності людей. Як виявити цю патологію?

– Щоб дізнатися, чи потерпає людина від атеросклерозу, потрібно з’ясувати, в якому стані артерії, тут важливо визначити, як відбувається жировий обмін і чи є надлишок холестерину в крові. Тому необхідно найперше зробити ліпідограму, яка дозволить лікарю отримати детальну інформацію про співвідношення в організмі «корисного» та «шкідливого» холестерину. Спеціаліст також обов’язково призначить біохімічне дослідження крові. Для цього потрібно здати кров з вени на аналіз. Варто зауважити, що атеросклероз судин є одним з чинників, що може призвести до тромбоутворення, тому без коагулограми (а це лабораторне дослідження, яке повідомить про стан загортальної системи крові) також не обійтися. Крім аналізів, рекомендовано провести ультразвукову діагностику сонних артерій та артерій нижніх кінцівок для виявлення атеросклеротичних бляшок, оцінити ступінь стенозу та поширеності процесу склерозування.

– Які головні причини атеросклерозу?

– Найбільший ворог судин – паління, саме нікотинова отрута заважає нормально «дихати» не лише легеням, а й судинам. Стреси, переїдання, зловживання жирною, смаженою, нашвидкуруч приготовленою їжею також здоров’я судинам не додадуть. Більше того, «важкі» жири або ліпопротеїни низької щільності, які містять 60-70% загального холестерину сприяють розвитку атеросклерозу, відкладаючись на стінках артерій. У групу ризику входять ті, хто страждає від артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, аліментарно-конституційного ожиріння, адже ці хвороби провокують розвиток атеросклерозу. Гіподинамія, малорухомий спосіб життя також є чинниками розвитку атеросклерозу.

Найголовніше під час лікування атеросклерозу – зменшити в організмі рівень холестерину та «поганих» жирів, стабілізувати вже наявні атеросклеротичні бляшки.

Знизити рівень жирів, що сприяють утворенню атеросклеротичних бляшок, можна за допомогою лікарських препаратів – це засоби, що впливають на синтез жирів у печінці (статини, фібрати), пригнічують всмоктування холестерину в травному каналі (езетиміб), нормалізують обмін речовин узагалі й холестерину зокрема.

Фібрати – медикаменти, що гальмують активність ферментів, які беруть участь у синтезі холестерину та статини, які пригнічують синтез холестерину. Ясна річ, такі лікарські форми має право призначити лише спеціаліст. А от про якість свого харчування маєте подбати самі. Потрібно вживати більше різноманітної рослинної їжі, адже в ній багато вітамінів, мікроелементів, рослинних жирів, саме вони додадуть сил артеріям. Корисно їсти капусту білоголову, а також усілякі ягоди – суниці, полуниці, черешні, сливи, вишні, вони містять вітаміни, пектини, що виводять з організму холестерин, яблука, горох. Грейпфрути запобігають відкладанню у судинах холестерину.

Уникайте також переїдання, через те, що воно збільшує атеросклеротичне ураження судинної стінки та інших тканин, тому вставайте з-за столу трішки голодними, проводьте розвантажувальні дні, хоча б раз на рік постіться, обмежте вживання кухонної солі, вуглеводів, у дієті має бути свіжий нежирний сир і страви з риби, що містять повноцінні білки, ненасичені жирні кислоти.

Для профілактики та лікування атеросклерозу добре вживати страви з гарбуза, які є дуже корисними. Невипадково багато довгожителів мешкає саме в тих районах, де гарбуз звична щоденна страва. Адже гарбуз дозволяє зменшити вживання білків, жирів, вуглеводів. Кожен, хто хоче бути здоровий, без склерозу, їстиме й баклажани, різноманітні страви з них. Баклажани мають цінну властивість зменшувати рівень холестерину в організмі, що важливо для профілактики та лікування атеросклерозу. Допомагає хворим на атеросклероз й квашена капуста. Вона добре виводить холестерин, чистить судини.

Згідно з дослідженнями, доведено, що лише дієти недостатньо для досягнення цільових рівнів фракцій холестерину, при яких знижується смертність від серцево-судинних хвороб і ризик розвитку інфаркту та інсульту.

ЗАУВАЖТЕ

Золотиста цибуля

Від атеросклерозу добре допомагає підсмажена на олії до золотистого кольору цибуля. Пригодиться й сік цибулі, навпіл розведений медом, який потрібно вживати по 1 ст. ложці тричі на день. Сік цибулі зміцнює капіляри, розширює судини. Спостерігається зниження тиску в гіпертоніків.

Помічний горіх волоський. Його плоди містять амінокислоти, антиоксиданти, вітаміни (С, В1, В2, Е), вуглеводи, білки, жири. Двічі на день вживайте по п’ять горіхів, це сприятиме зменшенню проявів атеросклерозу та поліпшить самопочуття.

Улітку можете приготувати настій листків горіха волоського (він також має протиатеросклеротичну дію): 40 г сировини залити 500 мл окропу, кип’ятити 3 хв., настоювати 2 години, вживати по 50-100 мл тричі на день. Спробуйте й такий рецепт: корені кульбаби лікарської – 40 г; кореневища пирію повзучого – 30 г; корені мильнянки лікарської – 20 г; трава деревію звичайного – 10 г; плоди глоду колючого – 20 г. 1 столову ложку суміші залити 250 мл окропу, кип’ятити 3 хв., настоювати 1 годину, вживати по 50 мл 4 рази на день до їди.

Звісно, атеросклероз – не подарунок, це небезпечне захворювання, але якщо будете правильно харчуватися, не переїдатимете, більше буватимете на свіжому повітрі, починатимете свій ранок з руханки та наповните власне серце любов’ю й позитивними емоціями, тоді й ваші судини «відгукнуться» та працюватимуть добре, а відтак й ризик виникнення атеросклерозу знизиться. Не вірите? Спробуйте та впевніться, що все залежить не лише від лікаря, але й від нас самих.

Лариса ЛУКАЩУК