Питимете чай з шипшини – забудете про недуги

Помічено здавна: хто не забуває про шипшину та п‘є її частенько, – здорові й бадьорі, повні енергії люди. Хвороби для них нестрашні, зокрема інфекційні, бо завдяки цілющому напою мають високу опірність організму до застуд і грипу. Плоди шипшини використовують в офіційній та народній медицині багатьох народів. І підстав для цього чимало. Найперше – це аскорбінова кислота, якої в плодах шипшини в понад 10 разів більше, ніж у смородині, у 50 – ніж у лимона. Це дуже важливо, бо у висушених плодах вітамін С надійно зберігається протягом двох років! А 10-12 чудодійних ягід спроможні задовольнити денну потребу людини в цьому вітаміні.

Відомо, що вітамін С стоїть у першому ряду охоронців здоров’я людини. Але якщо йому допомагають, каротин, вітаміни групи В, Р, К, солі калію, магнію, натрію, фосфору, заліза та хрому (без якого страждають підшлункова залоза та серце), пектинові речовини, олії, різні кислоти, які містяться в шипшині, то цей охоронець, як кажуть, у всеозброєнні.

Якщо ж недуга вже заволоділа – чай з шипшини подвоїть силу організму, посилить потовиділення, а також очистить від токсичних продуктів.

Корисна шипшина для травного каналу, вона знімає запалення, знищує гнильні мікроорганізми, виводить їх. До того ж збуджує залози внутрішньої секреції (це потрібно для хворих на гастрит зі зниженою кислотністю шлункового соку). Вживають шипшину недужі з виразковою хворобою та іншими захворюваннями кишківника.

Стають у пригоді нам і жовчогінні та сечогінні властивості рослин. При цьому не подразнюється нирковий епітелій, відновлюється функція печінки, особливо в разі її отруєння. Тож шипшину використовують для лікування холециститу, гепатиту, нефриту, кам‘яної хвороби.

Варто зазначити, що шипшина допомагає організмові очиститися від зайвих відкладень холестерину, зміцнює капіляри, запобігає крововиливам. Отож цінна для профілактики атеросклерозу, кровоточивості ясен, крововиливів під шкіру, геморагічних діатезів, маткових і легеневих кровотеч. Корисна шипшина й хворим на цукровий діабет, астму, туберкульоз.

Цілюща олія з плодів шипшини

Чаї та напари можна приготувати з висушеної шипшини, але фармацевтична промисловість пропонує багато інших препаратів, виготовлених як і з плодів, так і м’якуша цієї рослини, наприклад, олійний екстракт чи подібний препарат «Каратолін». Вони дають відчутний ефект у лікуванні хворих з трофічними виразками, деякими захворюваннями шкіри та слизових оболонок.

Олія має ранозагоювальну, протизапальну, знеболювальну, гепатопротекторну, антиоксидантну дію. Такий фармакологічний ефект пояснюються високим вмістом не лише вище перерахованих речовин, а й наявністю унікальної речовини – галактоліпіду та бета-каротину. Досліди, які провели науковці Харківського національного фармацевтичного університету, засвідчили високу ефективність олії з плодів шипшини, отриманої за низькотемпературною технологією при гострих і хронічних запальних процесах Примітно, що активність ліпофільного комплексу плодів шипшини переважає протизапальну дію диклофенаку натрію в 1,4 рази. Дуже важливим є й те, що при використанні такої олії не виникає тих побічних ефектів, які є в помічного, але не дуже безпечного, диклофенаку натрію. Використовувати її можна, додаючи до їжі, яка не потребує підігрівання: по 1 чайній ложці 1-2 рази на день; зовнішньо – на шкіру; ректально – у вигляді олійних мікроклізм, вагінально – тампони або заливки на ніч.

Лариса ЛУКАЩУК