Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання меддопомоги

У Тернопільському національному медичному університеті імені І. Горбачевського відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання медичної допомоги». Захід зорганізували кафедри медичної реабілітації і фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання. У роботі взяли участь провідні фахівці з усіх куточків України, зокрема, з Краматорська, Рівного, Одеси, Львова, Луцька, Івано-Франківська тощо. Під час засідань було заслухано й обговорено 44 наукові доповіді.

(Зліва направо): проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор Степан ЗАПОРОЖАН, професор Ігор МИСУЛА

З вітальним словом виступив проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор С.Й. Запорожан. Він побажав успіхів і плідної роботи учасникам конференції, безпосередньо звернувши увагу на актуальність тематики заходу.

З привітальним словом виступив головний лікар Більче-Золотецької обласної фізіотерапевтичної лікарні реабілітації заслужений лікар України Любомир Синоверський, який наголосив, що проблема реабілітації та повернення фізичного, психологічного й соціального здоров’я в житті людини нині є актуальна в усьому світі. У своєму зверненні він зазначив, що фах «фізичний терапевт» та «ерготерапевт» внесено до класифікатора медичних професій, а Міністерство охорони здоров’я України реорганізує чинну нормативну базу, щоб створити робочі місця в закладах для таких фахівців.

Професор Валерій СОКРУТ

Перше пленарне засідання розпочав професор І.Р. Мисула з доповіддю «Реалізація програми Еразмус+ у ТНМУ – шлях до впровадження європейських стандартів навчання магістрів фізичної реабілітації».

Зі спільною доповіддю від п’яти науковців різних вищих навчальних закладів України виступив професор В.М. Сокрут. Тема доповіді «Вегето-гомеокінетична теорія здоров’я».

Професорка Оксана ГОРША

Зацікавив слухачів своєю доповіддю «Концептуальні основи фізичної реабілітації хворих на хронічне обструктивне захворювання легень» професор І.М. Григус – в.о. директора Навчально-наукового інституту охорони здоров’я, завідувач кафедри здоров’я людини і фізичної реабілітації Національного університету водного господарства та природокористування.

З темою «Медична реабілітація дітей, хворих на цукровий діабет І типу із супутніми ангіо- та нефропатіями нижніх кінцівок» виступила доповідач з ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту МОЗ України» – к.мед.н. В.С. Волянська.

Про принципи та методи медичної реабілітації осіб з високим рівнем психогенного стресу доповіла професорка кафедри фізичної та медичної реабілітації, завідувачка клінічним відділом медичної реабілітації ДП «УКР НДІ МТ» О.В. Горша.

Доцентка ТНМУ Людмила ВАКУЛЕНКО

Керівник Волинського центру допомоги учасникам АТО й членам їхніх сімей та завідувач кафедри здоров’я людини та фізичної реабілітації Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, професор Ю.Є. Лях виступив з темою «Особливості підготовки фахівців з фізичної терапії, ерготерапії в умовах класичного університету», де виклав своє бачення щодо цієї теми.

Фізична терапія та ерготерапія спрямовані на виховання нової генерації фахівців за міжнародними стандартами для створення сучасної системи реабілітаційної медицини в Україні. Про це у своїй доповіді зазначила асистентка кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського А.В. Бай.

Професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії ТНМУ імені І. Горбачевського Л.А. Грищук виступив з доповіддю «Реабілітація хворих на туберкульоз, сучасні проблеми».

Природжена клишоногість – складна вада розвитку, при якій зміна зовнішньої форми стопи є виявом патології кісткової, суглобової, нервової і судинної систем нижньої кінцівки. У своїй доповіді доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського М.Д. Процайло зазначив, що консервативне лікування залишається основним методом при ідіопатичній природженій клишоногості у дітей.

Кандидат меднаук Вероніка ВОЛЯНСЬКА

Доповідь «Застосування артеріальної осцилографії для визначення функціональних резервів системи кровообігу у фізичній терапії» представила доцентка кафедри медичної реабілітації нашого університету Л.О. Вакуленко.

Тему «Сучасні тенденції кріотерапії в реабілітаційній практиці» висвітила професорка кафедри медичної реабілітації ТНМУ Т.Г. Бакалюк.

Про інноваційні системи у фізичній та реабілітаційній медицині виступив професор кафедри медичної інформатики Д.В. Вакуленко.

Про корекцію магнієвого балансу в медичній реабілітації та санаторному лікуванні розповів представник компанії «Екобіз» О.А. Янчук. Наголос він поставив на значній потребі магнію в організмі людини.

Від Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника виступила доцентка кафедри фізичної реабілітації М.Г. Аравіцька з доповіддю «Визначення ефективності програми немедикаментозної корекції стану здоров’я з морбідним ожирінням».

Завідувачка фізіотерапевтичного відділення та кабінету ЛФК Тернопільської університетської лікарні Наталія БРИКА

У своїй доповіді «Сучасні підходи до призначення та проведення масажу в фізичній та реабілітаційній медицині» завідувачка фізіотерапевтичного відділення та кабінету ЛФК Тернопільської університетської лікарні Н.Я. Брикса звернула увагу на те, що реабілітаційні послуги «набирають обертів» і є цілком закономірною тенденцією. Саме зараз Україна поступово опановує європейський підхід до реабілітації, а масаж залишається необхідним методом у лікуванні хворих і відновлення адаптаційних можливостей організму людини загалом.

На пленарному засіданні учасники конференції заслухали ще низку цікавих доповідей.

Під час конференції Л.О. Вакуленко також провела майстер-клас на тему «Застосування сегментарно-рефлекторного масажу при обмеженні функції плечового суглобу різної етіології».

Одним з екзотичних видів масажу поділилася доцентка Н.О. Давибіда. Вона представила методику проведення вогняного масажу, що є безцінним видом лікування пацієнтів, де розслабляються абсолютно всі групи м’язів і зміцнюється імунна система організму.

Майстер-клас з менеджменту функції тазових органів у пацієнтів з ураженням головного та спинного мозку показав О. Левківський з Рівненського реабілітаційного центру «Абіліс».

Від Тернопільської обласної комунальної психоневрологічної лікарні виступила П. Скобляк, яка зацікавила учасників конференції своїм майстер-класом на тему «Відновлення функції ходи після перенесеного мозкового інсульту».

Цікавий був майстер-клас Т.Г. Бакалюк на тему «Діагностичні підходи в реабілітації пацієнтів з патологією колінного суглобу».

Представник центру реабілітації дітей з ураженнями центральної нервової системи М. Віцентович провів майстер-клас з програми раннього втручання в педіатрії.

Всеукраїнська науково-практична конференція «Перспективи розвитку медичної та фізичної реабілітації на різних рівнях надання медичної допомоги» вже втретє зібрала науковців з усіх провідних закладів, які впроваджують сучасні реабілітаційні технології та методи.

Учасники конференції дійшли висновку, що фізична та медична реабілітація готова до реформування й перші кроки на цьому шляху вже зроблено.

Дарія ПОПОВИЧ,

професорка ТНМУ,

Наталія ДАВИБІДА,

доцентка