Первоцвіт – потужний стимулятор захисних сил організму

Золотими ключами відімкнув землю первоцвіт весняний. Це поетична легенда, але скрізь в Україні, крім східної частини, в квітні з’являється первоцвіт весняний або ключики, або ряст жовтий.

Ця рослина зміцнює імунітет, є однією з найперших, яка допоможе подолати гіповітаміноз, анемію, що виникли взимку. Вживання первоцвіту перешкоджає інфекційним агентам спричинити захворювання горла та дихальних шляхів, які часто бувають навесні внаслідок застуди. Це справді так, адже вітамін С – потужний стимулятор захисних сил організму, до того ж він діє в парі з вітаміном А, якого в листках, цвіті та коренях рослини теж чимало.

Первоцвіт допомагає не лише протистояти хворобам, а й лікує від них. Цю рослину природа наділила сапонінами та флавоноїдами. Потрапляючи в організм, вони сприяють виділенню мокротиння, його просуванню дихальними шляхами. Тому первоцвіт найчастіше використовують як відхаркувальний засіб. Найбільше для цього годиться коріння, яке викопують до цвітіння рослини (або восени після в’янення листя). Готують настій: 1 ст. л. сировини залити 200 мл окропу, настояти пів години, пити по 1-2 ст. л. 3-4 рази на день до їди. Листки з цвітом заварюють як чай: на склянку окропу беруть 1 ст. л. подрібненої сировини. П’ють по 1-2 склянки на день ковтками в разі гарячки, кашлю, бронхіту, кашлюку. Цим відваром промивають ніс під час нежитю.

Таке питво заспокійливо діє на нервову систему, тому народні лікарі рекомендували вживати його людям, які страждають від підвищеної збудливості, безсоння, посиленого серцебиття. Первоцвіт справляє також сечогінну дію, чим сприяє очищенню крові від шкідливих речовин, що дуже актуально в разі фурункульозу, виразок і висипань на шкірі, подагри.

Щоб забезпечити вітамінізацію первоцвітом упродовж року, його листя сушать в умовах високої температури (воно має приємний специфічний запах), перетирають на порошок, пересівають і зберігають у скляних банках. Зимової пори варто 1 ч. л. залити склянкою окропу – й вітамінний чай готовий. Порошком можна посипати страви. Щойно відчуєте млявість, знесилення, зауважите втрату апетиту, блідість шкіри, різні висипання на ній, прояви застуди – згадайте про порошок з первоцвіту.

Зі сказаного вище очевидно, що сезон природної вітамінотерапії доцільно розпочинати з використання первоцвіту та черемші, яка є постачальником вітаміну С, чудовим кровотворним і кровоочисним засобом, допомагає нормальній роботі шлунка та серця, верхніх дихальних шляхів.

Лариса ЛУКАЩУК