Партнерство – фактор успіху бібліотеки

Кінець вересня та початок жовтня в бібліотеці нашого університету традиційно щедрі розмаїттям заходів. Адже 30 вересня відзначили Всеукраїнський день бібліотек. Цьогоріч декада відкритих дверей, приурочена цьому святу, розпочалася із зустрічі професіоналів-однодумців. 26 вересня в затишній читальній залі бібліотеки ТНМУ відбувся День фахівця для працівників бібліотек різних видів на тему «Партнерство – фактор успіху бібліотеки», організований спільними зусиллями обласної універсальної наукової бібліотеки, бібліотеки ТНМУ та Тернопільського обласного відділення Української бібліотечної асоціації.

Олена ПРОЦІВ, директорка бібліотеки ТНМУ

У заході взяли участь керівники та фахівці бібліотек вищих навчальних закладів Тернополя, а також обласної універсальної наукової бібліотеки й обласної бібліотеки для молоді, які ділилися з колегами власними напрацюваннями та досвідом.

Привітали бібліотечних фахівців директор обласної універсальної наукової бібліотеки Василь Вітенко та директорка бібліотеки ТНМУ Олена Проців.

Учасники зустрічі торкнулися змін, що відбулися в роботі бібліотек різних видів під час повномасштабної війни, а також обговорили можливості співпраці сучасних книгозбірень, питання соціального партнерства та взаємодії з владою, бізнесом, громадськими організаціями.

Про кооперацію бібліотечно-інформаційної діяльності як перспективну форму співпраці бібліотек вищих навчальних закладів розповіла директорка бібліотеки нашого університету Олена Проців. Як слушно зауважила Олена Ярославівна у своїй доповіді, нині рівень бібліотечного сервісу вийшов за рамки окремої книгозбірні. Необхідність обміну інформацією, а також раціонального використання фінансових і технічних засобів підштовхує бібліотеки до координації та кооперування діяльності. Логічним наслідком такої взаємодії стала поява бібліотечних систем і мереж.

«Нині координація та кооперація – не модний експеримент, а необхідний засіб існування бібліотек, – наголосила пані Олена. – Тому головною метою діяльності інформаційно-бібліотечних закладів у сучасних умовах є формування єдиного інформаційного простору на основі об’єднання й спільного використання ресурсів та інтеграція в регіональний, національний, європейський та світовий інформаційний простір. Основне призначення бібліотечних корпорацій і консорціумів – збагачення інформаційних ресурсів кожної окремої бібліотеки через взаємообмін інформацією, допомога в модернізації та оптимізації управління бібліотечними ресурсами. Бібліотеки вишів розглядаються як особливо важлива частина освітнього, наукового та культурного простору. Це змушує їх активізувати пошуки свого місця в інформаційній інфраструктурі суспільства. Тому питання формування інтеграційних моделей бібліотек, їхньої кооперативної взаємодії, співпраці та інтеграції в єдину систему є провідними напрямами сучасного розвитку бібліотек вищих навчальних закладів. Університетські бібліотеки тісно пов’язані із зовнішнім світом, тому партнерство, координація та кооперація діяльності стають для них важливими формами життя у соціумі, необхідними умовами здійснення своїх функцій. Інформатизація освіти, автоматизація бібліотек, упровадження нових інформаційних технологій, поява електронних видань, міжбібліотечна взаємодія, інтеграція локальних документних ресурсів бібліотек вишів в єдине загальнодоступне освітньо-інформаційне середовище – чинники, що позитивно впливають на інтенсивність та якість як процесу навчання, так і наукових досліджень вищих навчальних закладів України».

Можливостям співпраці університетських бібліотек з мережевими проєктами, зокрема Вікіпедією, присвятив свій виступ директор бібліотеки Західноукраїнського національного університету ім. Л. Каніщенка, кандидат економічних наук, доцент Казимир Возьний. Важливими моментами, на яких зосередив увагу доповідач, були питання дотримання авторських прав у мережі, SEO-оптимізації сайтів, присутності бібліотек у вікіконтенті та рейтингування бібліотечних відвідувань.

Заступниця директора з наукової роботи та інформатизації Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки Галина Польова поставила наголос у своєму виступі на ролі партнерства в контексті стратегічного розвитку бібліотек.

Досвідом реалізації цікавих партнерських проєктів поділилася з колегами заступниця директорки Тернопільської обласної бібліотеки для молоді Галина Якуб.

Про соціальне партнерство як чинник розвитку бібліотеки розповіла завідувачка відділу читальної зали Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки Людмила Рюміна.

Учасники заходу також обговорили можливі напрямки й шляхи співпраці бібліотек різного підпорядкування та питання, що їх ставлять перед бібліотечною галуззю виклики сучасного світу.

Наприкінці зустрічі Олена Проців подякувала колегам за те, що завітали до бібліотеки ТНМУ та поділилися власним досвідом і цікавими ідеями. «Нам дуже приємно, що у стінах нашої бібліотеки відбувся такий захід, – мовила вона. – Маємо надію, що не менш плідні зустрічі в нас відбуватимуться ще не раз. Насамкінець зацитую чудові слова Генрі Форда: «Зібратися разом – це початок». Так, ми сьогодні поклали цей початок, зібралися всі разом. «Триматися разом – це прогрес». Тримаймося разом і рухаймося в напрямку прогресу! «Спільна робота – це успіх». Ми запрошуємо всіх бібліотечних фахівців до співпраці, до спільної роботи, аби наші заклади були успішними».

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА