Осінь – не привід для нудьги та хвороб

За вікном моросить дощ, так і хочеться закутатися в тепленьку ковдру й провести цей день з книжкою за горнятком теплого чаю. Чим потішити себе дощової, похмурої погоди та де знайти привід для усмішки й гарного настрою? Як забути про втому, розслабитися й повернути життєрадісність?

«В університетській лікарні працюю з кардіологічними хворими, часто стан їхньої нервової системи, як камертон, реагує на примхи погоди – людину переслідують невеселі думки, пригнічений настрій, смуток, – каже Оксана Сидоренко, доцентка кафедри невідкладної та екстреної медичної допомоги Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського. – Такий настрій поглиблюється хворобами – недужі з інфарктом, важкими формами гіпертонічної хвороби часто страждають від депресії. Це серйозна проблема, яка не терпить зволікання. Що довше людина перебуває в цьому стані, то важче їй буде вийти з нього. Легкі форми депресії можна перемогти силою самонавіювання – намагатися позбутися песимістичних думок, більше відпочивати, гуляти, релаксувати. Буває, що хворим призначаємо антидепресанти, аби людина могла швидше впоратися з цим.

Найбільше потерпають чоловіки, хвороба дезорієнтує їх у життєвому просторі, сильнішій половині людства важко уявити себе у статусі хворого. Тож намагаємося найперше переконати людину в тому, що все буде гаразд, уселити впевненість і налаштувати на боротьбу з недугою. Дуже важливе значення має позитивне мислення.

Якщо пацієнт вірить у себе та лікаря, хворобу здолати легше. Раджу змінити пріоритети – одягнути дощовик і вийти прогулятися осіннім дощовим парком. Ніколи цього не робили? Спробуйте! І не думайте про застуду. Краще намагайтеся почути звуки дощу, погляньте, якими красивими в багряному вбранні стали дерева, прислухайтеся, як тріскотять сороки на дереві. А ще можна спостерігати за усім цим з вікна вашого помешкання чи навіть лікарняної палати, з горнятком гарячого трав’яного чаю. І все, що потрібно для цього, – розбудити вашу уяву. Може, чули притчу, в якій чоловік описував своєму сусідові по палаті такі яскраві краєвиди, хоча за вікном була глуха стіна. Полюбіть будь-яку погоду та не нарікайте, що вам не комфортно, знайдіть власні плюси навіть в осінній мрячці. А ще – похрустіть чорним шоколадом, вчені довели, що флавоноїди, які він містить, запобігають ризику виникнення серцево-судинних недуг, а ще стимулюють продукування ендогенних ендорфінів, так званих гормонів щастя. Такі ж речовини є й у бананах, можна розім’яти їх у блендері та додати до приготовленого свіжовичавленого соку з гарбуза, моркви, яблук. Яскравий колір такого напою нагадуватиме вам про літо, а корисні речовини, які в у ньому, зміцнять ваш імунітет.

Гадаю, в кожного є свій рецепт погідного настрою, такого заняття, яке налаштує на позитивну хвилю, додасть приємних емоцій, принесе душі задоволення. Для мене це поетичні рядки улюблених поетів. Ще зі шкільних років закохалася в поезію Ліни Костенко. Часу на читання не вистачає, тож тішуся, коли вилучу якусь хвилинку, аби, вмостившись зручно в кріслі, насолоджуватися римованими рядками, часто купую нові поетичні збірки – роблю невеличке свято лише для себе».

Аромаолії покращать настрій

Напевне, всі знають, що аромаолії сприяють релаксації та поліпшують самопочуття. Тож, коли на вулиці незатишна погода, дощить, холодно, можна вдома створити власний простір гарного настрою, для цього потрібно лише придбати аромолампу та пляшечки з улюбленими запахами. Годиться олія апельсина, базиліка, бергамоту, ялини, жасмину, кедра, коріандра, лаванди, лимона, мандарина, меліси, м’яти, троянди, розмарину, іланг-іланга та інші. Приміром олія іланг-іланга позитивно впливає на нервову систему, «знищуючи» занепокоєння, напругу, гнів і страх. Олія пачулі заспокоює, створює атмосферу любові, «прояснюючи» тим самим свідомість. Аромат пачулі відганяє негативні емоції та налаштовує на романтичний лад. Олія лаванди особливо корисна при емоційних розладах та депресії – в аптеці можна купити навіть композицію олій, призначених для таких потреб.

Лариса ЛУКАЩУК