Особливості нинішньої вступної кампанії

Цьогоріч приймальна комісія Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського розпочала роботу 11 липня. Саме з цієї дати, відповідно до змін порядку вступу, можна приймати паперові заяви від абітурієнтів з так званих особливо небезпечних територій, тих, де зараз точаться бої. З 25 липня приймальна комісія розпочала повноцінну роботу, переїхавши, як і щороку, у корпус на вул. Руська, 12, де працюють відповідальний секретар і заступники відповідального секретаря, які консультують абітурієнтів, а також технічний секретаріат, що, зокрема, реєструє права на пільги вступників, які їх мають, традиційно допомагає у створенні електронних кабінетів, поданні електронних заяв і т. д.

Подбали про безпеку абітурієнтів

– Насамперед треба сказати, що ми подбали про безпеку, – наголошує відповідальна секретарка приймальної комісії ТНМУ Юлія Данилевич. – Корпус на Руській, 12 має повноцінне укриття, всі приміщення відремонтовані, належно облаштовані, в них проведений інтернет, є запас води, працює вентиляція. У випадку небезпечної ситуації приймальна комісія припиняє свою роботу й разом з абітурієнтами, якщо вони є на той час у приміщенні, переходимо до сховища. Після відбою тривоги відновлюємо свою роботу.

– Чим найбільше відрізняється цьогорічна вступна кампанія, крім того, звісно, що проводять її у воєнний час?

– Особливістю цієї вступної кампанії стало те, що абітурієнти після школи не складають традиційне ЗНО, а так званий НМТ – національний мультипредметний тест. Він має свої особливості теж, адже вступники не отримують паперові буклети, а приходять у визначений день у визначений заклад освіти та складають тест з української мови, математики й історії України через спеціальну комп’ютерну програму. Після завершення тесту кожен відразу бачить кількість правильних відповідей, після того, як тест складений, дані переносять до Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), який переводить результат у 200-бальну систему. Після цього УЦОЯО повинен перенести дані зі своїх баз до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДБО). Лише після цього результати з’являться в електронному кабінеті вступників і вони зможуть подавати заяви. Така процедура призвела до того, що цього року, незважаючи на те, що подання заяв на основі повної середньої загальної освіти, а також від випускників коледжів, почалося ще 29 липня, заяви в перші дні прийому, порівняно з іншими роками, надходять із затримкою. Адже вступники після школи ще не бачать своїх результатів і не можуть подати електронні заяви. Такі заяви можуть подавати лише вступники, які мають результати ЗНО попередніх років, але й вони теж не поспішають цього робити, тому що не бачать, з якими балами та до яких університетів подають заяви цьогорічні вступники, що дуже впливає на рейтингові списки. Станом на 2 серпня, а це четвертий день подання заяв, усього до університету подано 292 заяви, що є низьким результатом порівняно з попередніми роками. Крім того, не почали ще подавати заяви абітурієнти, які вступають на наші магістерські програми «Фізична терапія, ерготерапія», «Медсестринство», «Громадське здоров’я». Вони матимуть таке право з 16 серпня до 15 вересня, тобто ми на них поки ще чекаємо.

Обов’язковим, окрім результатів тесту, є мотиваційний лист

– Основна робота приймальної комісії зараз полягає в консультуванні та у внесенні пільг, – додає заступник відповідального секретаря приймальної комісії ТНМУ Ігор Драч. – Цього року у зв’язку з війною розширилися також категорії пільговиків і в різних категорій змінилися права на пільги. Це доводиться ретельно з’ясовувати, виникає багато юридичних нюансів, тому приймальна комісія має постійний контакт з юридичним відділом університету.

– З чим у вступників виникають найбільші труднощі?

– Ми вже можемо виділити типові помилки, які допускають абітурієнти. Цього року вперше обов’язковим, окрім результатів тесту, є мотиваційний лист. Це такий документ, в якому вступник має переконати приймальну комісію, чому саме він повинен вступити до цього університету, чому саме цей виш і чому саме ця спеціальність. Ми вже зустрічали декілька помилок, пов’язаних з мотиваційними листами. Наприклад, вступник пише в листі не той заклад, до якого подає заяву, тобто він робив собі заготовку, можливо, підготував кілька файлів, але наплутав. Трапляється й таке, що замість мотиваційного листа приходить лише декілька знаків, тобто або вступник сподівався, що ніхто листа не буде переглядати, або, можливо, набрав текст, а потім помилково все витер, залишивши якийсь пробіл чи крапочку. А система приймає це, як мотиваційний лист. Зрозуміло, що при розгляді мотиваційного листа такого вступника комісія змушена буде поставити його нижче в рейтингу. Тому наголошуємо всім, хто читатиме цей газетний матеріал: незважаючи на те, що мотиваційний лист відіграватиме роль лише в тому випадку, якщо двоє й більше вступників опиняться на межі «пройшов-не пройшов» з однаковим балом, проте до цього потрібно поставитися відповідально. Як і попередніми роками, ми вже зауважили також кілька таких помилок, яких між собою називаємо кумедними. Скажімо, коли вступники завантажують замість однієї фотографії шість фотокарточок, які їм дали в ательє. Або ж подають фотографії не в діловому стилі, а з відпочинку чи так зване селфі. Звичайно, на вступ це не впливає, але через це виникнуть додаткові труднощі для вступника, якщо він буде зарахований. Адже це фото потрібне для студентського квитка. Коли дані отримують деканати, їм набагато легше взяти світлину відразу, ніж шукати студента та просити, щоб сфотографувався повторно. Це зайва витрата часу для всіх.

– На вашу думку, яка доцільність у введенні мотиваційного листа? Насторожує саме поява безлічі комерційних пропозицій щодо його написання. Який сенс у «купленому» листі?

– Насправді це не перший рік, коли запроваджений мотиваційний лист. Уже два роки поспіль заклади вищої освіти на свій вибір могли визначити його як один з конкурсних показників. Були обмеження щодо максимального коефіцієнту, з яким його можна враховувати, численні заклади освіти мотиваційний лист уже практикують. Варто сказати, що в європейських закладах вищої освіти він є справді важливим документом і може відігравати навіть більшу роль, аніж результат вступного іспиту вступника, до оцінки мотиваційного листа залучають і людину з педагогічною освітою, і спеціаліста, залежно від освітньої програми, на яку вступає абітурієнт. Тож комісія може дійти висновку, що навіть у випадку, якщо вступник десь помилився у власних екзаменаційних відповідях, та при цьому має попередні здобутки, глибокі знання в певній дисципліні, це може бути причиною того, щоб підняти його в рейтингу. Так, ми теж бачимо відкриту рекламу щодо допомоги в написанні мотиваційних листів. Але обов’язковою є перевірка мотиваційного листа на плагіат. Гадаю, якщо якась компанія чи фізичні особи пишуть мотиваційні листи, то все-таки готують їх за певним лекалом, тож навіть якщо не відразу вдасться виявити цей плагіат, так чи інакше буде база, що типові фрази обов’язково виявлятиме. До того ж будуть більше викристалізовуватися певні критерії мотиваційного листа: не те, як він написаний, які там фрази, спрямовані на те, щоб бути переконливим і психологічно впливати на комісію, а саме на конкретні здобутки. Адже конкретні здобутки і конкретний мотив ніхто ні в кого списати не може. Тож, вважаю, що це корисний досвід і для вступників, і для освітніх закладів, і надалі все буде відпрацьовано чіткіше та краще.

Визначатися, де хочете навчатися, обов’язково треба до подання першої заяви

– Що хотіли б порадити вступникам?

– Підписуйтеся та читайте актуальну інформацію на нашому Телеграм-каналі. Цього року ми запровадили його й він уже показав свою ефективність, – зауважує відповідальна секретарка приймальної комісії ТНМУ Юлія Данилевич. – Уже маємо понад 1200 підписантів. Надаємо у каналі інформацію, що стосується як календаря вступника, так і різних труднощів та помилок. Усім, хто ще не склав НМТ, хочемо побажати успіху, не переживати й обов’язково скласти тест на високий бал. Тим, хто вже склав, радимо звернути увагу на мотиваційний лист, не квапитися з поданням заяви, але й не відкладати до останнього дня. Адже інколи виникають і технічні помилки, які можна вирішити впродовж одного-двох днів, якщо ж це останній день подання, то просто фізично можна не встигнути зреагувати. Радимо також усім остаточно визначитися з тим, де хочете навчатися. Звертаємо вашу увагу, що абітурієнти, які претендують на місця за кошти державного бюджету, цього року мають право подати п’ять заяв з так званими пріоритетностями від 1 до 5, де 1 – це той заклад та/або та спеціальність, де хочете навчатися найбільше, а не той, де ви вважаєте, що у вас вищий шанс. Адже коли 29 серпня буде опублікований рейтинговий список і ви побачите, що за балами могли б вступити в омріяний заклад або на спеціальність, але ви там поставили нижчий пріоритет, все одно навчатися за кошти державного бюджету зможете лише за тою заявою, за якою були рекомендовані. Тож визначатися, де хочете навчатися, обов’язково треба до подання першої заяви.

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА