Непритомність у дітей: чого очікувати та як допомогти?

Непритомність або ж короткочасна втрата свідомості є досить поширеним явищем у дітей. За даними різних авторів, непритомність серед молодих людей становить 15-25 відсотків від усієї популяції дітей віком до 18 років. Незважаючи на високу поширеність непритомності в дитячому віці, особливу актуальність цієї проблематики обумовлює ризик травм при падінні, що інколи може супроводжуватися навіть смертельними випадками, особливо, якщо непритомність виникла у воді чи під час їзди на велосипеді. Короткочасна втрата свідомості зазвичай не становить серйозної загрози здоров‘ю. Але вона може сигналізувати й про критичний стан. Саме тому дитину необхідно обов‘язково показати лікарю й, особливо тоді, коли це трапилося вперше.

Кисневе голодування центральної нервової системи – це основний чинник, який призводить до розвитку та появи непритомності. Найважливішим центром в організмі, який координує й регулює роботу всіх життєво важливих органів і систем є головний мозок. Щоб він повноцінно та безперебійно функціонував, йому потрібне якісне та постійне харчування. Серед речовин, украй необхідних для належного функціонування головного мозку, основними є кисень і глюкоза. Виходить, що головна причина непритомності – це порушення обміну глюкози та кисню в тканинах мозку.

Причини, які можуть викликати непритомність у дитини, є досить різноманітними – серед них як явні та зрозумілі для дорослих (наприклад, коли дитина сильно злякалася чогось або відчула сильний біль), так і невидимі, з першого погляду, але від того не менш небезпечні, пов’язані з роботою серця або судомами головного мозку. Тож які варіанти непритомності зазвичай спостерігаються в дитячому віці?

Нейрогенні причини є найпоширенішими й спостерігаються в 50% всіх випадків непритомностей. Вони виникають унаслідок різкого зниження артеріального тиску на тлі синдрому вегетативної дистонії, коли відмічається підвищений тонус блукаючого нерва. Нейрогенну короткочасну втрату свідомості можуть спровокувати типові життєві ситуації – перебування в задушливому приміщенні, страх перед медичними маніпуляціями, вигляд крові, недосипання й загальна перевтома.

Ортостатична непритомність виникає в дітей з порушенням регуляції артеріального тиску через недосконалість рефлекторних реакцій. Виникає при раптовій зміні положення тіла (наприклад, підйомі з ліжка) або тривалому стоянні (скажімо, в школі на лінійці).

Кардіогенна короткотривала втрата свідомості спостерігається при низці захворювань серця, які супроводжуються зниженням серцевого викиду, а також при порушеннях ритму й провідності серця. На жаль, часто-густо про наявність таких захворювань у своїх дітей батьки навіть не здогадуються.

Кашльова непритомність зустрічається у дітей з хронічною серцевою недостатністю та пов’язана з тим, що під час кашлю є зниження серцевого викиду.

Синокаротидна непритомність відмічається в пацієнтів з надмірно розвиненою чутливістю каротидного вузла. Вона може виникати при носінні тугого комірця, різкому повороті голови або ж масажі шиї.

Короткочасна втрата свідомості можлива й при зниженні вмісту цукру в крові. Передувати цьому нападу може голодування (наприклад, дитина не поснідала зранку), фізичне й емоційне перенавантаження.

Ще однією причиною непритомності може бути так звана «гіпервентиляція» – тривале часте та глибоке дихання.

Короткочасна втрата свідомості при істерії є непоодиноким явищем серед дівчат підліткового віку. Особливістю цього виду непритомності є неповна втрата свідомості та значно довша тривалість епізоду (п’ять та більше хвилин).

Дефіцит вітамінів і певних мінералів в організмі теж можуть погано позначитися на кровотворенні й здатності крові збагачувати мозок корисними речовинами та киснем.

Як правило, при непритомності різко знижується артеріальний тиск. Дитина несподівано блідне й падає без свідомості. Зазвичай протягом 30-40 секунд вона ні на що не реагує. Після непритомності дитина ще деякий час перебуває в стані прострації, нічого не розуміє та не пам’ятає, що з нею трапилося. В неї болить голова, поколює в ділянці серця, можлива поява болю чи дискомфорту в животі. Загальне самопочуття залишається поганим ще протягом деякого часу. Після перенесеного епізоду короткочасної втрати свідомості дитині потрібен певний відновлювальний період і ретельне медичне обстеження, щоб виявити його причину.

Якщо дитина втрачає свідомість на ваших очах, насамперед підтримайте її, щоб не вдарилася під час падіння. Перша допомога при непритомності: не втрачайте спокою. Ваші страхи й емоції дитині не допоможуть. Беріть себе в руки та починайте швидко діяти. Покладіть дитину на спину. Обов’язково перевірте, чи вона дихає. Для цього швидко розстібніть одяг і подивіться, чи відмічаються рухи грудної клітки при вдиху та видиху. Також можна прикласти своє вухо до носа дитини й послухати кілька секунд, чи є звук вдихуваного та видихуваного повітря. Якщо поруч з вами є ще хтось, то попросіть викликати швидку медичну допомогу. Злегка закиньте голову дитини (цього не можна робити, якщо з носа йде кров або є підозра на травму голови при падінні), підніміть ноги на 30-60°, підклавши під них згорнутий одяг чи подушку. За можливості забезпечте приплив свіжого повітря (відчиніть вікно, зорганізуйте протяг, використовуйте вентилятор, віяло, газету). Якщо протягом трьох хвилин свідомість не відновлюється або ж є надлишок слини й блювота чи позови на неї, або ж утруднене дихання – перекладіть дитину в стійке положення на боці. Кричати, бризкати воду на обличчя, бити по щоках, давати нюхати нашатирний спирт чи трясти дитину не потрібно! Навчайте дітей тому, що вже за перших ознак слабкості або запаморочення слід негайно лягти або хоча б сісти – це вбереже їх від травм, пов’язаних з падінням!

Яким чином можна запобігти епізодам короткочасної втрати свідомості в дитячому віці? Насамперед необхідно пояснити дитині, щоб після пробудження вона не вставала різко з ліжка. Спочатку необхідно сісти, звісити ноги, побути в такому положенні близько 20-30 секунд і лише потім підійнятися повністю.

Не слід допускати тривалого перебування в положенні стоячи у дитини, яка схильна до виникнення непритомності.

Стежте, аби вранці перед виходом з дому дитина з’їдала повноцінний сніданок. У жодному разі не допускайте, щоб ваша дитина розпочинала день з інтенсивних фізичних чи розумових навантажень на голодний шлунок. Неодмінно давайте із собою щось перекусити до школи або на заняття.

У жодному разі діти не повинні дотримуватися суворої дієти, особливо навесні та взимку, коли вміст вітамінів і мінералів в організмі знижений.

Необхідно обов’язково виявити причину непритомності. Якщо встановлено, що до такого симптому призводять серйозні недуги, як-от епілепсія, захворювання серця, цукровий діабет, анемія та інші, то дуже важливо суворо дотримуватися рекомендацій лікаря, який веде спостереження за дитиною (кардіолог, невролог, педіатр, ендокринолог).

Непритомність зазвичай проходить швидко й не потребує серйозної медичної допомоги. Але в будь-якому випадку батьки повинні звернутися до лікаря та отримати рекомендації щодо зміцнення здоров’я дитини.

Нехай ваші діти не хворіють!

Тетяна КОВАЛЬЧУК,

доцентка кафедри педіатрії № 2 Тернопільського медуніверситету