На прийом – до проктолога

Цього разу розповімо про недугу, яка непокоїть багатьох. Друзям чи знайомим сказати, що не дає спокою геморой, зрідка хто й наважиться. Ясна річ, проблема інтимна. Не квапляться такі пацієнти й на прийом до проктолога, вважаючи що хвороба сама минеться. Чому не варто відтерміновувати візит до лікаря? Як не допустити недуги та про сучасні способи боротьби з гемороєм дізнавалася в проктолога університетської лікарні, лікаря вищої категорії, члена експертної групи за напрямком «Проктологія» управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Ігоря Білозецького.

– Ігорю Юрійовичу, що каже статистика щодо геморою та які симптоми вказують на недугу?

Ігор БІЛОЗЕЦЬКИЙ, проктолог університетської лікарні, лікар вищої категорії, член експертної групи за напрямком «Проктологія» управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА

– Геморой виявляють у 10-15 відсотків дорослих, а його питома вага серед захворювань прямої кишки становить 20-25 відсотків. Найпримітніше те, що ця недуга призводить до ураження великої кількості людей працездатного віку, тривалої тимчасової непрацездатності. Як свідчить статистика провідних проктологічних центрів, хірургічне лікування призначають майже 30 відсоткам хворих на хронічний геморой. Такі операції посідають перші місця у структурі хірургічних втручань будь-якого проктологічного відділення чи центру. В нашому хірургічному відділенні №1, яке розраховане на 15 проктологічних ліжок, проводимо понад сотню операцій на рік.

Узагалі ж історія лікування геморою сягає понад тисячу років. Сам термін «геморой» зустрічається ще в працях Гіппократа й у перекладі з грецької означає кровотечу, хоча це лише основний прояв хвороби. Геморой – це варикозне розширення гемороїдальних вен прямої кишки, симптомами якого є виділення крові із заднього проходу, випадання гемороїдальних вузлів. Недуга супроводжується сверблячкою, почуттям печіння, болем. Розрізняють гострий та хронічний перебіг хвороби.

Під час гострого періоду хворого турбує кровотеча, сильний біль, гемороїдальні вузли, що випали, не піддаються вправлянню, такий стан може погіршуватися наявними тромбозом внутрішніх або зовнішніх вузлів, і вимагає вже екстреного надання медичної допомоги. Щодо хронічного геморою, то, він має кілька стадій свого розвитку, залежно від симптомів та важкості перебігу захворювання. Лікування I та II стадій проводять амбулаторно, використовуючи консервативне лікування. Скажімо, на ранніх етапах хронічного геморою, а також за гострого геморою проводять лікування, аби зменшити запалення та больові відчуття, нормалізувати кровообіг у ділянці прямої кишки. Лікарі призначають хворому спеціальні препарати для підвищення тонусу судин, місцево використовують знеболюючі й ранозагоювальні мазі, свічки. Також за першої та другої стадії ми використовуємо латексне лігування внутрішніх гемороїдальних вузлів та інфрачервону коагуляцію.

 Необхідною умовою успішного лікування є корекція раціону, який містить достатню кількість овочів, фруктів, висівкового хліба, а от гарячу та пряну їжу слід обмежити, відмовитися, хоча б на час лікувального процесу, потрібно від алкоголю та паління. Варто зазначити, що консервативна терапія хронічного геморою – це насправді реальний шанс для хворого позбутися недуги ще на ранніх стадіях її розвитку.

– Коли з’ясовується, що без операції не обійтися?

– У випадках, коли консервативна терапія геморою не дала очікуваного результату, або ж пацієнт звернувся занадто пізно, і хвороба прогресує – супроводжується різким зниженням працездатності, при кожній дефекації з’являються випадіння внутрішніх вузлів, кровотечі, тромбози. В нашій лікарні останніми роками застосовуємо сучасні, так звані малоінвазивні методи хірургічного лікування геморою, вони менш травматичні для пацієнта. Після такого ощадного хірургічного втручання скорочується процес реабілітації й людина цілком виліковується.

Щоправда, найперше потрібно правильно встановити діагноз. Для цього проводимо аноскопію – обстеження прямої кишки до десяти сантиметрів з допомогою аноскопа німецької фірми «Heine», який є найкращим апаратом у діагностуванні внутрішнього геморою. Аноскопія дозволяє визначити кількість, розмір та локалізацію гемороїдальних вузлів і ступінь захворювання, від якого, власне, залежить вибір лікування. Процедура є цілком безболісною, адже діаметр аноскопа невеликий, до того ж дискомфорт усуває спеціальний знеболювальний гель.

У моїй практиці траплялися випадки, коли людина впевнена, що в неї геморой, та не звертається до лікаря за наявності крові у випорожненнях. Але такий же симптом прикметний також для онкологічних недуг. Відклавши візит до проктолога, вона й гадки не має, що власноруч продовжила ріст новоутвору – у стані свого розвитку пухлина подвоює розміри впродовж 3-4 місяців. Тому так важливо не «пропустити» недугу на початкових стадіях і вчасно звернутися за кваліфікованою допомогою. Отож не зволікайте з візитом до фахівця, бо ж відомо, чим раніше виявити недугу, тим легше з нею впоратися.

– Які засоби профілактики цієї хвороби? Що порадили б тим, у кого вже є ця проблема?

– У більшості випадків людям, що потерпають від геморою, доводиться бо­ротися із закрепами, тому варто збільшити кількість рідини та волокнистої їжі. Скажімо, зранку, коли ви щойно прокинулися, не бігти на кухню готувати філіжанку кави чи горнятко чаю, а краще випити склянку звичайної, звісно, не з-під крана, води кімнатної температури. Така процедура дозволить «запустити» роботу шлунково-кишкового тракту та підготувати його до прийому їжі. Добре було б застосовувати продукти, що розм’якшують випорожнення. Влітку зможете вибрати їх на ваш смак – відомо, що багато клітковини, а саме вона допоможе в разі закрепів, містять абрикоси, сливи, персики, кавуни, груші. Не варто відмовлятися й від овочів, але у вареному вигляді. Молодий червоний буряк, морква, кабачки чи цукіні також для цього згодяться.

 Скажімо, одна з моїх пацієнток вживала пшеничні висівки. Це й справді дуже корисний продукт. Пшеничні (та будь-які інші) висівки, є чудовим джерелом клітковини, що особливо важливо для нормальної роботи кишківника та системи травлення загалом. За регулярного вживання висівок можна навіть очистити організм від шкідливих важких металів, зменшити ризик виникнення пухлин у ділянці товстої кишки. Під дією місцевих мікробів пшеничні висівки частково розщеплюються та утворюють оцтову, пропіонову та масляну кислоти. З’являється кисле середовище, сприятливе для розвитку корисних мікробів, передусім лакто- та біфідобактерій. Пшеничні висівки також діють як адсорбент. Вони очищають слизову оболонку товстої кишки від загнилих залишків їжі, токсинів та інших шкідливих речовин. Відтак у ній відновлюється синтез низки вітамінів групи В, К, деяких амінокислот і ферментів, які сприяють підвищенню імунітету та запобігають виникненню онкозахворювань.

Послаблювальний ефект справляє й сік буряка, морська капуста, насіння льону. Сік буряка допомагає навіть при хронічних закрепах, а льон обгортає слизом і перешкоджає всмоктуванню токсинів з кишківника в інші органи черевної порожнини.

Фізичні вправи для лікування геморою

Фізичні вправи для лікування геморою є одним з дієвих засобів. Може пригадуєте, як у школі нас змушували робити таку вправу, як «берізка». Це коли, лежачи на спині, упираючись на лікті, треба було піднімати ноги й нижню частину тулуба вгору, якомога вище.

Спробуйте виконувати цю вправу, затримуючись у такому положенні на три хвилини. Робіть у цей момент глибокий вдих і повільний видих ротом. Повторюйте вправу кілька разів на день, останній раз – перед тим, як ляжете в ліжко. Мине лише два дні, а «шишки» почнуть згасати. Також намагайтеся обмивати щодня проблемне місце холодною водою.

Ще одна вправа. Для цього потрібно сісти на стілець, на видиху почати втягувати анус, після 10 секунд можна розслабитися. Загалом на цю вправу потрібно виділяти до 20 хвилин щодня. Де б ви не були – вдома, в автобусі, в метро, в трамваї, скрізь можна виконати цю вправу. Найбільший курс лікування – 10 днів.

Із давніх притч

Геморой – недуга, яка переслідує людей ще з тих часів, коли вони вперше встали на ноги. У середні віки її називали «прокляттям Святого Фіакра». І донині хворі з усього світу приходять до каменя Св. Фіакра, сподіваючись отримати чудове зцілення. Якось Св. Фіакру, покровителю садівників, сповістили, що він може одержати у власність всю землю, яку обробить за один день. Після тривалого дня важкої праці він відчув нестерпний біль, який заподіювали йому гемороїдальні вузли. Мріючи позбутися мук, він сів на камінь і палко молився. Результат не забарився – геморой зник, а на камені дотепер можна бачити сліди вузлів.

Лариса ЛУКАЩУК