Мова – серцевина духовності народу

9 листопада в нашому університеті завершився перший поетичний конкурс «Мово рідна, слово рідне», започаткований з нагоди Дня української писемності та мови. Зініціював його завідувач кафедри української мови, професор Анатолій Вихрущ. Взяти участь у творчому змаганні мали можливість як викладачі, так і студенти. Надсилати власні поезії могли в необмеженій кількості. Єдина вимога до віршів – високий художній рівень текстів. Понад двадцять учасників гідно змагалися за звання найкращих поетів ТНМУ.

Проректор Тернопільського медуніверситету ім. Івана Горбачевського, професор Іван КЛІЩ вітає з перемогою в поетичному конкурсі викладачку Наталію ВОЛОТОВСЬКУ

Авторитетне журі, до складу якого входили, зокрема, знані тернопільські поети – завідувач кафедри української мови, професор Анатолій Вихрущ і доцент кафедри української мови Ігор Гаврищак, підсумувало поетичні змагання. Серед викладачів перемогу здобула Наталія Волотовська. Активну участь у конкурсі взяли студенти першого курсу Діана Дашко та Єлизавета Перейма, які теж стали переможцями. Їх нагороджено комплектами книг.

Як зазначив голова журі, професор Анатолій Вихрущ, кафедра української мови щиро дякує учасникам і запрошує до творчої співпраці. Адже такі конкурси проводитимуть і надалі.

Переможниця – кандидатка медичних наук, асистентка кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки Наталія Волотовська поділилася враженнями: «Сьогодні ми стали учасниками пам’ятної події. Започаткувавши поетичний конкурс «Мово рідна, слово рідне», професор, відомий громадський діяч, автор гімну нашого університету Анатолій Володимирович Вихрущ, син знаного українського вченого й поета Володимира Павловича Вихруща, вкотре наголосив, наскільки важливо зберігати внутрішнє ядро, код нації, якими є рідне слово та вишиванка. Тішуся, що серед учасників і переможців – небайдужа, багатогранна студентська молодь. Хай щастить тобі, перша ластівко, такого доброго змагання, многая літа!».

(Зліва направо): студентка Єлизавета ПЕРЕЙМА, викладачка кафедри української мови ТНМУ, помічниця проректора з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, керівниця центру виховної роботи та культурного розвитку Марта РУДЕНКО

На думку викладачки кафедри української мови ТНМУ, помічниці проректора з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, керівниці центру виховної роботи та культурного розвитку Марти Руденко, питання мови в Україні й досі актуальне, тож обома долонями треба оберігати «крихітну свічечку букви Ї», як писав поет Іван Малкович. Тому 9 листопада – особливе свято. Цього дня відбувається конкурс знавців української мови імені Петра Яцика та Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, який цьогоріч ювілейний – двадцятий. У навчальних закладах усіх рівнів тривали конкурси читців, концерти. «На противагу недоброзичливим критикам, які приписують цьому святу то «совковість», то «шароварщину», воно набирає щороку дедалі більших обертів, – зазначає Марта Ігорівна. – Кожна кафедра ТНМУ ім. Івана Горбачевського долучається до заходів з нагоди Дня української писемності та мови, а для кафедри української мови це також і професійне свято. Українські та іноземні студенти охоче беруть участь у цікавих, креативних акціях, як-от: поетичні читання, конкурс на кращого знавця української мови, концерти. І нинішнього листопада, попри карантин, свято вдалося. Всі заходи з нагоди Дня української писемності та мови були цікавими й насиченими позитивними емоціями».

Уже два роки діє проєкт «Читай українською!», який започаткували кафедра української мови й центр виховної роботи та культурного розвитку ТНМУ. Викладачі й студенти діляться своїми враженнями про прочитані книги, розповідають, чим саме важливий текст, який рекомендують, чому варто звернути на нього увагу. Діапазон дуже різний – від дитячої літератури до професійної. Однак, як зазначають студенти, викладачі розкриваються по-іншому через призму улюбленої книги, постають не лише професіоналами, а й особистостями, популяризуючи рідномовну літературу. Переглянути відеозаписи, які зробили учасники студентського блогу «АУЛУК», можна на сторінці університету у Фейсбуці.

Продовжує свою роботу Український клуб. Зорієнтований насамперед на роботу з іноземними студентами, він є платформою для міжкультурного порозуміння. Мовні заняття в ньому ведуть викладачі кафедри української мови Марта Ігорівна Руденко та Оксана Андріївна Мисик. Активними учасниками клубу стали українські студенти-медики Богдан Авдєєв та Ольга Чауш. Невимушене спілкування на різноманітні теми значно розширює словниковий запас і покращує комунікативні навички студентів з різних країн, які приїхали навчатися до Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського. Іноземці охоче беруть участь у таких заходах як свято Миколая, українські вечорниці, зустріч Нового року тощо. Доценти кафедри педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін Ольга Мирославівна Христенко й Тарас Богданович Кадобний відповідають за культурологічний напрямок роботи клубу. Вони регулярно проводять екскурсії до Тернопільського краєзнавчого музею, Тернопільського замку, Архікатедрального собору УГКЦ, етногалереї «Спадок», а також відвідують інші історичні та архітектурні пам’ятки Тернопільщини. Урізноманітнюють заняття цікаві майстер-класи: від бісероплетіння – до випічки та її прикрашання. Адже мета Українського клубу – об’єднати однодумців через любов до слова й замилування українською культурою.

Лідія ХМІЛЯР.

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА