Мова – зброя всіх поколінь українства

У ТНМУ відзначили різними заходами День української писемності та мови

Уперше цього року День української писемності та мови в Україні відзначали 27 жовтня. Саме цього дня відтепер згідно з григоріанським календарем, на який з 1 вересня перейшли УГКЦ та ПЦУ, вшановують пам’ять преподобного Нестора Літописця. Його авторству, як відомо, належить найдавніший літопис України, укладений на початку ХХІІ століття, – «Повість минулих літ».

Упродовж 23-23 жовтня викладачі кафедри української мови ТНМУ провели низку заходів, приурочених Дню української писемності та мови. Найвелелюднішою з них стало написання Всеукраїнського радіо- диктанту національної єдності. Вперше радіодиктант відбувся 2000 року. Впродовж років він поступово перетворився у справжній національний флешмоб, що демонструє єдність українців та їхню любов до рідної мови. Кількість його учасників з усіх куточків світу постійно зростає. До загальнонаціональної акції цьогоріч долучилися доцентки Марта Руденко та Надія Олійник зі студентами ТНМУ. Як зауважує Марта Руденко, тієї миті в університеті витала особлива атмосфера, піднесена й урочиста. Всіх переповнювало відчуття справжнього свята.

До Дня української писемності та мови також провели вже традиційний поетичний конкурс «Мова рідна, слово рідне», який започаткував 2020 року завідувач кафедри української мови, професор Анатолій Вихрущ. Переможцями стали студентки Анастасія Дячишин, Орина Міськів, Іванна Сінчук, Ірина Сінчук, Світлана Українець, Софія Шишка, Ірина Яцух.

Доцентка Ірина Заліпська розповіла студентам кураторської групи ММ-105 про історію й розвиток української мови та її диференційні ознаки. Єлизавета М’яхкота, Дарина Студенець, Софія Черчук декламували вірші Тараса Шевченка та Ліни Костенко. Всіх вразила власна поезія Орини Міськів у чуттєвому виконанні авторки. Алла Марчук провела вікторину про українську мову. Студенти обговорили питання важливості мовної стійкості, особливо тепер, під час війни.

Напередодні ж у рамках відзначення Дня української писемності та мови доцентка Ірина Заліпська зі студентами кураторської групи ММ-105 відвідали Тернопільський академічний драматичний театр імені Тараса Шевченка. Студенти захоплено спостерігали за грою акторів і зачаровувалися досконалим володінням українським словом. «Регулярний перегляд театральних вистав, безумовно, також допомагає підвищувати мовну культуру людини, – слушно зауважує Ірина Заліпська. – Адже, як писав Іван Огієнко, «сила нації – в силі її культури. Соборна літературна мова – найміцніший ґрунт для зросту здорової духовної культури, а тому кожний громадянин, що хоче щастя своєму народові, мусить повсякчас працювати й для збільшення культури своєї літературної мови».

Бесіду на тему «Мова – зброя всіх поколінь українства» провела доцентка Тетяна Мельник зі студентами першого курсу медичного факультету (групи ММ-104 та ММ-114). Захист української мови на всіх рівнях, мова як державотворчий код, функціонування української мови у сучасних ЗМІ – ці та інші важливі питання обговорили під час заходу. Згадали й про авторку цьогорічного тексту радіодиктанту «Дороги України» Катерину Калитко та актора, театрального режисера Олексія Гнатковського, який його читав. Студенти вважають, що вибір актора для озвучування тексту досить красномовний. Адже, як вони переконані, слова-попередження його героя Івана Довбуша з фільму «Довбуш», що вийшов на екрани наприкінці серпня й користується шаленою популярністю, мають стати нині гаслом кожного українця: «То є мої гори. Я тут ґазда. І хто прийде мені в хату і буде правити, як я маю жити, вихаркає свої печінки!».

Доцентка Оксана Мисик та студенти спеціальностей «Медицина» (ММ-107, ММ-112) та «Парамедик» (Пбв-131) переглянули виступ професора, директора Інституту української мови НАН України Павла Юхимовича Гриценка про глибинні, історичні джерела української мови. Студенти взяли активну участь в обговоренні фактів, які беззаперечно доводять тяглість історії формування рідної мови.

Студенти груп ПБв-131, ММ-104, ММ-116, ВММ-3-361 з доценткою Марією Тишковець переглянули відеоматеріали «Що таке українська мова?», створені Ukraїner у партнерстві з PEN Ukraine та за підтримки Українського культурного фонду. Здобувачі вищої освіти МБв-142 та ММ-104 взяли участь у мовній вікторині «Пізнаймо рідне слово!», під час якої відгадували словесні ребуси, виставляли правильні наголоси, добирали синоніми й антоніми до лексем та українські відповідники до запозичених слів.

З нагоди Дня української писемності та мови у бібліотеці ТНМУ відбулися літературні читання «Писаний світ», до яких долучилися студенти першого курсу медичного факультету (групи ММ-102 та ММ-103). Модерувала захід доцентка кафедри української мови Марта Руденко, яка насамперед порекомендувала книги для покращення мовного рівня, зокрема, словники Тараса Берези «Мова – не калька», «Слова, що нас збагачують», «Гарна мова – одним словом». А також порадила студентам деякі зі своїх улюблених книг: роман Оксани Забужко «Музей покинутих секретів», присвячений визвольній боротьбі, та чудове видання роману «Несподівана вакансія» Джоан Роулінг, зауваживши при цьому, що перша книга – зразок бездоганного володіння неймовірними багатствами української мови, а друга – не менш блискучий переклад.

Студенти водночас репрезентували книги, що їх надихнули. «Кожен розповідав про книгу, яка його особливо вразила. Цікаво, що дуже багато юнаків і дівчат найбільше люблять твори, в основі яких лежать медичні сюжети, – зазначила Марта Руденко. – І навіть в інших книгах, не пов’язаних з медициною, зосереджують увагу передусім на психічних, психіатричних моментах, що дозволяють глибше вивчати людину та її поведінку Ця професійна аналітичність наших студентів мене просто захоплює!».

Серед улюблених багатьма студентами книги «Щоденники нейрохірурга» Генрі Марша, «Клуб Мефісто» та «Асистент» Тесс Герітсен, «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа. Обожнюють наші студенти також детективи Артура Конан Дойля, жахи Стівена Кінга та пригодницькі романи про Гаррі Поттера Джоан Роулінг. Одним з найяскравіших творів української літератури вважають «Тигролови» Івана Багряного – пригодницький роман з автобіографічними елементами, що перегукуються з реаліями воєнного сьогодення.

Про власний досвід читання розповіла гостя свята – доктор педагогічних наук, професорка кафедри іноземних мов Тетяна Хвалибога. Вона запропонувала студентам ознайомитися з поетичним доробком професора Анатолія Вихруща, завідувача кафедри української мови, зачитала його вірші, написані задовго до повномасштабного вторгнення, однак актуальні й нині. Як зізналася Тетяна Ігорівна, віховою в її читацькому житті став цикл романів «Софія» доцентки кафедри акушерства та гінекології №1 Лесі Романчук. Книга дуже зацікавила студентів, адже, як уже було згадано, вони обожнюють медичну тематику, а головна героїня цього твору, що вже давно належить до бестселерів, – лікарка-акушерка.

«Гадаю, ми обов’язково продовжуватимемо заходи в такому форматі, – мовить Марта Руденко. – Адже вони розвивають грамотність читання, мислення, мовні та комунікативні навички, ораторські здібності, вміння дискутувати, розширюють читацький кругозір і допомагають знайти однодумців».

У ТНМУ продовжує працювати проєкт буккросингу. Кафедра української мови з ініціативи професора Анатолія Вихруща передала чергові книги українською мовою, щоб поповнити полиці для допитливих читачів. Серед них – класичні твори та українська література, художні альбоми та краєзнавчі розвідки, навчальні тексти та історії для маленьких поціновувачів художнього слова. Книги продовжують збирати для цього проєкту в Центрі виховної роботи та культурного розвитку. Тож просимо долучатися!

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА