Ментальне здоров’я – це надзвичайна людська цінність

У рамках відзначення Всесвітнього дня ментального здоров’я на базі КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР відбулася науково-практична конференція на тему «Інноваційні технології в сімейній медицині в контексті покращення ментального здоров’я». Організували її насамперед для сімейних лікарів Тернопільщини. У заході також взяли участь лікарі-психіатри обласної клінічної психоневрологічної лікарні, лікарі-інтерни, студенти ТНМУ.

Учасників конференції привітала директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Ольга Ярмоленко. «Започаткувала Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?» перша леді Олена Зеленська. Ця тема є надзвичайно важливою нині в нашій країні, – наголосила Ольга Ярмоленко. – Адже воїни, які повертаються з війни, перебувають у стресі. Люди, які живуть і під бомбардуваннями, і далеко від них, також перебувають у стресі. Медики, які надають допомогу, теж вигорають. Тому зараз у нас надважливе завдання донести всім українцям: якщо перебуваєш у тривозі – звернися до сімейного лікаря за психологічною допомогою. Сімейний лікар, маючи певні навички, починає працювати з цим пацієнтом. Якщо ж бачить, що не може впоратися, скеровує до психолога, який є в кожному лікувальному закладі, у школах, соціальних закладах. Якщо ж психолог не може впоратися, тоді він скеровує до психотерапевта або ж психіатра. Та саме сімейний лікар – найперша ланка, до якої будуть звертатися люди, що перебувають у тривозі. Найголовніше побажання до кожного сімейного лікаря: комунікуйте зі своїми пацієнтами, щоб вони вам довірилися, відкрилися, акцентуйте увагу людей на тому, щоб вони прислуховувалися до свого психологічного самопочуття, застосовуйте практики, які почули на наших заходах, щоб допомогти їм впоратися з ментальними проблемами».

Надавати психологічну підтримку можуть усі медпрацівники, які пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP (Mental Health Gap Action Programme). Кількість таких лікарів постійно збільшується. Якщо медзаклад має хоча б 20% лікарів, які отримали сертифікати mhGAP, НСЗУ укладає з ними угоду в межах так званого «пакету 51», згідно з яким сімейні лікарі, педіатри можуть надавати підтримку пацієнтам із симптомами тривоги, гострої реакції на стрес, розладами сну, депресії тощо.

(Зліва направо) регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у Тернопільській області Леся КОСОВСЬКА, генеральний директор-головний лікар обласної психоневрологічної лікарні Володимир ШКРОБОТ, завідувачка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ, професорка Олена ВЕНГЕР, директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Ольга ЯРМОЛЕНКО, завідувачка кафедри терапії та сімейної медицини ТНМУ, професорка Лілія БАБІНЕЦЬ

«Програма ментального здоров’я безпосередньо пов’язана із сімейною медициною. Адже сімейний лікар – це координатор, це та людина, яка є фактично першою, до кого звертається пацієнт у будь-яких питаннях, до того ж не лише з приводу захворювань, – мовила, вітаючи учасників конференції, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у Тернопільській області Леся Косовська. – Сімейний лікар має, власне, запідозрити, провести перший скринінг, визначити, чи він буде надавати допомогу сам, чи потрібно скерувати, перенаправити до спеціаліста вузького профілю – це основна функція сімейної медицини. Крім того, ми повинні вчити наших пацієнтів самим бути чутливими й емпатичними. Це важливе завдання для всіх: розповсюджувати свої знання про ментальне здоров’я, ділитися ними з іншими».

З доповіддю на тему «Актуальні аспекти ведення пацієнта з проблемами ментального здоров’я в загальнолікарській практиці» виступила завідувачка кафедри терапії та сімейної медицини, професорка Лілія Бабінець. Доповідачка зауважила, що, за даними МОЗ, нині в Україні потребують ефективних послуг у сфері психічного здоров’я 8,1 млн. осіб, а отримують необхідну їм допомогу, на жаль, лише 1,6 млн. Це означає, що майже 80% людей, яким необхідна підтримка, не мають її.

«Це насправді серйозна проблема, яка здебільшого походить із суспільної стигми, що є бар’єром у доступі до послуг з охорони психічного здоров’я, – пояснила Лілія Степанівна. – На жаль, коли йдеться про ментальний стан, більшість людей комплексують, не хочуть звертатися до психолога й тим більше – психіатра, тож провідником між ними, як завжди, стає лікар загальної практики-сімейної медицини. Завжди повторюю, що сімейний лікар – це основна фігура успішної роботи будь-якої системи охорони здоров’я. Адже лікар загальної практики – координатор маршруту пацієнта. Саме він визначає медичну долю пацієнта, тож це дуже важливо. Я завжди підтримую розширення можливостей первинної медичної допомоги, тому, безумовно, й сам сімейний лікар повинен вміти провести первинну оцінку психічного стану дорослих і дітей та надавати хоча б мінімальну психологічну підтримку пацієнтам, а також проводити фармакологічну терапію. Від авторитету, знань і вмінь сімейного лікаря залежить дуже багато. При цьому потрібно пам’ятати, що він не повинен перебирати на себе роль психотерапевта чи психіатра, кожен повинен займатися своєю справою. Сімейний лікар може розв’язати багато проблем пацієнта, та за потреби повинен скеровувати його до профільних фахівців у відділення психологічної реабілітації й спеціалізовані психіатричні відділення».

Лілія Бабінець також розповіла про можливості сімейного лікаря щодо проблеми психічного здоров’я, про «пакет 51», детальніше зупинилася на ознаках і статистиці посттравматичного стресового розладу, пояснила, що таке синдром вцілілого, стрес, тривожні розлади та патологічна тривога, депресивна реакція, навела основні методи першої психологічної допомоги та наголосила на піклуванні про ментальне здоров’я.

Доповідь на тему «Невротичні розлади у практиці сімейного лікаря» представила завідувачка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології, професорка Олена Венгер. «Немає людини в Україні, якої б не торкнулася війна, – зазначила доповідачка. – Згідно з найновішими опитуваннями понад половина українців сказали, що вони зараз потребують психологічної допомоги. З них більшість зізналися, що передусім звернуться за нею до свого сімейного лікаря та психолога. Зважаючи на це, нині сімейний лікар буде ще й виконувати функції радника із психічного здоров’я. Надзвичайно велика кількість людей потребує допомоги! Як стверджують експерти, в доброму психологічному стані українців сьогодні не виявили. Часто люди заперечують, що в них є ментальні проблеми, бояться самі собі в цьому зізнатися, тим більше – іншим, тож завдання сімейного лікаря створити такі довірливі відносини з пацієнтами, щоб вони могли відкритися й розповісти про свої справжні психологічні проблеми. Ми повинні самих себе і наших пацієнтів спрямувати на те, що, навіть отримавши певну психологічну травму, можемо її використати для нашого зростання. Так, нині внаслідок колективної психологічної травми війною ми насамперед маємо відчуття більшої цінності життя, до того ж не абстрактно, а реальне відчуття цінності кожного дня».

Олена Венгер закцентувала присутніх на тому, які процеси відбуваються в тілі людини, розповіла про розлади, пов’язані з тривогою й страхом, про наслідки тривожних розладів, про депресивні розлади та нейрохімічні основи депресії, обсесивно-компульсивні розлади, детально зупинилася на основних моментах їх терапії та позитивних аспектах психологічної травми.

Власним практичним досвідом і випробуваними в роботі з пацієнтами психологічними техніками з колегами поділилася сімейна лікарка Центру первинної медико-санітарної допомоги Ірина Боровик.

Доповідачі також відповіли на численні запитання присутніх, учасники конференції поспілкуватися щодо методик ведення пацієнтів на первинному рівні, обмінялися професійним досвідом. Завершив професійну зустріч інтерактивний івент «Подорож до ментального здоров’я».

Як зауважує регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у Тернопільській області Леся Косовська, це вже другий масштабний захід для сімейних лікарів, який організували в нашій області в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я. Першим усередині серпня відбувся тренінг для сімейних лікарів Тернопільщини на тему «Як боротися зі стресом?», що мав на меті допомогти сімейним лікаря здобути нові навички психологічної допомоги, зокрема навчити їх надавати підтримку і пацієнтам, і лікарям.

Як твердить пані Леся, і нинішня конференція, і згаданий тренінг – це заходи, які проводять із сімейними лікарями області, аби навчити їх, як самим впоратися зі стресом і допомогти пацієнтам, як жити та працювати в нових умовах і долати складні виклики сьогодення. «Ментальне здоров’я – це благополуччя людини, – переконана Леся Косовська. – Лише маючи добре психологічне здоров’я, людина може реалізувати свій потенціал, впоратися зі стресом, зробити свій особистий внесок у соціум. Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Як ти?», започаткована Оленою Зеленською, знайшла відображення в нашій обласній військовій адміністрації: ми створили координаційний центр, розробили обласну програму в усіх напрямках, тобто таким чином маємо на меті психоедукацію донести до кожного. Центровою фігурою в громадах буде сімейний лікар, який працюватиме в центрах життєстійкості чи центрах ментального здоров’я, також йому там допомагатимуть психолог і соціальний працівник».

Всеукраїнська програма ментального здоров’я набуває розвитку. Леся Косовська каже, що щодня намагаються роз’яснювати людям, що ментальне здоров’я – це надзвичайна людська цінність, треба його берегти самим і розказувати, як це робити, іншим.

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА