Медико-соціальні проблеми дитячого віку

У ТНМУ відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Медико-соціальні проблеми дитячого віку». Захід організувала кафедра дитячих хвороб з дитячою хірургією разом з Всеукраїнською асоціацією дитячої імунології. Проведено також регіональний J-Project.

Зважаючи на епідемічну ситуацію в Україні та світі, зумовлену пандемією коронавірусу, конференція тривала в онлайн-режимі. В ній взяли участь провідні фахівці з різних куточків України та світу, зокрема з Києва, Львова, Харкова, Івано-Франківська, науковці з Париж (Франція), Нью-Йорка (США). Під час засідань заслухано й обговорено понад 30 наукових доповідей.

Учасників конференції привітав проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай. Він передав слова вітання від імені ректора ТНМУ, професора Михайла Корди, побажав успіхів та плідної роботи учасникам наукового форуму. Наголосив на актуальності тематики конференції в умовах, які склалися, зазначивши, що «вчасна діагностика імунодефіцитів у ранньому віці не лише рятує дитячі життя, але й дає можливість уникнути багатьох ускладнень пізніше».

Оксана БОЯРЧУК, завідувачка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ, професорка, Олександра ШУЛЬГАЙ, доцентка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ

Відкриваючи пленарне засідання, з привітанням і побажанням успіху до учасників наукового зібрання звернулася Оксана Боярчук – завідувачка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ, професорка. Вона ознайомила з історією неонатального скринінгу, рідкісними станами, які викликають серйозні проблеми зі здоров’ям і не визначаються стандартними клінічними обстеженнями. Встановлено, що неонатальний скринінг ТКІД (тяжкий комбінований імунодефіцит) з використанням TREC чиTREC/KREC методу визначення Т- і В-лімфопенії дає можливість вчасно виявити ТКІД та інші первинні імунодефіцити. У своїй доповіді Оксана Романівна зазначила важливу роль проведення пілотного дослідження, яке дозволить обґрунтувати клінічну та економічну доцільність впровадження повномасштабного неонатального скринінгу ТКІД в Україні.

Завідувачка лабораторії генетичних досліджень ДУ «Інститут спадкової патології Національної академії медичних наук України» Галина Макух закцентувала увагу на можливості ширшого впровадження неонатального скринінгу Т- і В-лімфопеній в Україні. Науковець наголосила на важливості правильного забору крові на технічному рівні, а відтак на врахуванні лікарями етичних аспектів психологічного навантаження на батьків.

Зацікавленість мала доповідь засновника Українського реєстру донорів кісткового мозку, випускника ТНМУ Романа Куця на тему «Український реєстр донорів кісткового мозку – коли воля і бажання роблять нездійсненне». Доповідач проаналізував останні зміни до закону про трансплантацію анатомічних матеріалів, пояснивши важливість та деталі угоди між відповідними структурами держави та ОХМАДИТ щодо проведення пошуку неродинних донорів і забезпечення отримання клітин для неродинної ТКМ.

Учасники конференції з цікавістю заслухали доповідь доцентки кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ Марії Кінаш «Труднощі діагностики первинних імунодефіцитів, пов’язаних з порушенням репарації ДНК: клінічні випадки». Вона вказала на той факт, що клінічні прояви А-Т і синдрому Ніймегена залежать від віку дитини, наявної кількості мутацій, від вираженості дії екзогенних пошкоджувальних чинників, тому завжди важко спрогнозувати перебіг захворювання у конкретного пацієнта.

Завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО, професорка Алла Волоха зосередила увагу слухачів на аутоімунних цитопеніях, як найбільш поширених у пацієнтів з первинними імунодефіцитами, вторинних цитопеніях – як наслідок лімфопроліферації, гемофагоцитозу. Науковець ознайомила присутніх з причинами захворювання, втратою клітин та зниженням продукції клітин, тактикою лікування.

Значний інтерес викликала доповідь «Функціональні та органічні захворювання кишківника у дітей: чи все так однозначно?» Олександри Шульгай, доцентки кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ. Олександра Михайлівна наголосила на актуальності проблеми сучасної дитячої гастроентерології, яка зумовлена значним поширенням цієї патології не лише в Україні, але й у світі.

Лариса Костюченко, професорка, завідувачка педіатричного відділення Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру «Вакцинація імуноскомпроментованих осіб», пояснила та обґрунтувала питання протипоказів вакцинації, звернула увагу на види вакцин та вакцинацію дітей.

Ольга ДИВОНЯК, завідувачка інфекційного відділення Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні

Наступного дня конференція продовжила свою роботу. Відповідно насиченою була програма наукового форуму. Науковці обговорили насущну проблему – COVID-19 та очікуваний симбіоз цього вірусу з респіраторними інфекціями осінньо-зимового сезону в дітей і дорослих. Любов Волянська, доцентка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ, запропонувала доповідь «COVID-19: що ми знаємо на сьогодні та які перспективи?», зазначивши, що основні важкі симптоми обумовлені імунним ураженням, а не впливом самого вірусного навантаження.

Керівниця центру імунології та ревматології Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру, професорка Ярина Бойко охарактеризувала спільні й відмінні ознаки хвороби Кавасакі та MIS, закцентувала увагу на Kawa-COVID-19, який є новим мультисистемним запальним синдромом у дітей та тимчасово пов’язаний з інфекцією SARS-CoV-2.

Завідувачка інфекційного відділення Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні Ольга Дивоняк ознайомила учасників конференції з кількістю хворих на COVID-19. Василь Копча, професор кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами ТНМУ, поділився своїми спостереженнями про перебіг хвороби COVID-19 у дорослих і наголосив, що цей вірус є «повільною формою грипу» з провідною патогенетичною ланкою – «повільним» інтерстиційним набряком легень, що перебігає на тлі ДВЗ-синдрому в стадії гіперкоагуляції й агресивного цитокінового «шторму».

Про кардіоваскулярні ускладнення COVID-19 розказав професор, завідувач кафедри терапії та сімейної медицини ННІПО нашого університету Мар’ян Гребеник. Paul Bastard (Франція) та Qian Zhang (США) ознайомили учасників наукового зібрання з першими результатами масштабного міжнародного дослідження вроджених дефектів імунітету в пацієнтів з важким перебігом COVID-19 під керівництвом професорів Casanova і HelenSu (США), куди були залучені 50 великих генетичних лабораторій, сотні лікарень та університетів з усього світу, в тому числі ТНМУ та НМАПО з України.

Учасники заходу подякували господарям конференції за конструктивний діалог, адже обмін досвідом і живе спілкування – це запорука надійного, успішного партнерства.

Соломія ГНАТИШИН,

Микола ВАСИЛЕЧКО (світлини)