Крок назустріч грудному вигодовуванню. Навчайся та підтримуй!

Щороку, починаючи з 1-го серпня, в Україні, як і в усьому світі, триває Тиждень підтримки грудного вигодовування. Саме цього дня 1990 року прийняли Декларацію про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування (ГВ), яку підписали 32 країни та 10 агентств UNICEF (United Nations Children’s Fund – спеціалізована структура, яка працює в понад 190 країнах і територіях світу заради захисту та підтримки дітей з часу їхнього народження й до початку дорослого життя). Відбувається всесвітня акція під егідою WABA (World Alliance for Breastfeeding Action) – Всесвітнього альянсу з грудневого вигодовування, який об’єднує тих, хто підтримує право матері на годування дитини грудьми та право дитини харчуватися материнським молоком. WABA працює в тісному співробітництві з UNICEF.

Цьогоріч тиждень підтримки грудного вигодовування відбуватиметься під гаслом: «Крок назустріч грудному вигодовуванню. Навчайся та підтримуй!».

Яка мета такої акції?

Вона покликана сприяти популяризації грудного вигодовування (ГВ) дітей, адже від нього як мати, так і дитина отримує багато користі. 19 років тому в Україні розпочав свою діяльність Національний рух в підтримку грудного вигодовування «Молочні ріки України», який об’єднує фахівців з питань ГВ, консультанток з налагодження ГВ.

Працюючи консультанткою з налагодження ГВ з 2010 року, отримую неймовірну радість щоразу, коли можу зробити свій внесок у збереження традиції годування грудьми, допомогти налагодити процес лактації, розв’язати проблеми, які приносять дискомфорт або ж часом унеможливлюють природне вигодовування. Як мамолог, консультую жінок з ускладненнями під час лактації (лактостази, мастити, абсцеси молочної залози), тому не раз переконалася, що поінформованість і правильна організація ГВ могли б запобігти таким серйозним ускладненням.

Хто такі консультантки з грудного вигодовування?

Консультанткою з ГВ може стати жінка з власним позитивним досвідом налагодження лактації та успішного ГВ, яка має спеціальну підготовку й необхідні знання та навички (зазвичай це багато годин теоретичних і практичних занять за матеріалами ВООЗ).

Які завдання стоять перед консультанткою з ГВ?

– надати жінці, яка хоче годувати грудьми, впевненість та підтримку;

– жінкам, які ще не обрали метод годування свого малюка, надати сучасну доказову наукову інформацію про можливості ГВ, його переваги для немовляти та матері; відповісти на всі питання, що хвилюють жінку, щоб вона могла свідомо зробити власний вибір;

– зрозуміти запит жінки, визначити проблему та запропонувати можливі шляхи її розв’язання;

– навчити жінку правильної організації ГВ, щоб забезпечити успішне грудне вигодовування;

– надати мамі наукову та доказову інформацію про фізіологію лактації, розвіяти поширені міфи про ГВ;

– навчити правильному прикладанню, щоб годування було безболісне й комфортне, в тому числі, в жінок з пласкими та втягнутими сосками;

– відпрацювати позиції, які будуть оптимальними в кожному конкретному випадку;

– навчити маму малюка правильно розв’язувати проблеми, пов’язані з приходом молока після пологів;

– навчити методикам лімфодренажного масажу, пом’якшення ареоли, навчити жінку, як правильно оцінити, чи достатньо дитина отримує молока, тобто чи є потреба в догодовуванні, яке може згодом призначити педіатр;

– навчити альтернативним методам догодовування (без соски) у випадках необхідності догодовування;

– відмова дитини від грудей, як з цим впоратися;

– навчити, як уникнути лактостазу та як з ним впоратися;

– навчити правильній техніці ручного зціджування;

– допомогти мамі зберегти ГВ у випадку необхідності її лікування, виходу на роботу тощо;

– навчити методам зберігання грудного молока;

– допомогти у випадках лактостазу, гіперлактації, вироблення недостатньої кількості молока, пізнього приходу молока, у випадках годування кількох діток одночасно;

– допомогти налагодити релактацію;

– допомогти правильно завершити ГВ.

У чому ж користь грудного вигодовування для дитини та унікальність грудного молока?

Важливо розуміти, що ГВ є єдиним природнім методом харчування дітей. Недарма в народі кажуть: «Коров’яче молоко для теляти, материнське – для дитяти». Воно містить не лише білки, жири й вуглеводи, необхідні для побудови та життя кожної клітини людського організму, але й кілька сотень інших речовин, багатьох з яких немає в жодній суміші. До складу грудного молока входять фактори росту (в тому числі – нервової системи), імуноглобуліни (антитіла до збудників інфекцій, якими перехворіла жінка), лізоцим, лактоферин, гаптокорин, муцини, комплемент, молочні пептиди, цитокіни, остеопротегерин, лейкоцити, макрофаги, біфідус – чинник грудного молока, ферменти, гормони, вітаміни, макро- та мікроелементи, поліненасичені жирні кислоти, важливі для розвитку мозку, сітківки та клітинних мембран і багато інших біологічно активних речовин.

Зрозуміло, що жодна суміш не містить переважної більшості з перерахованих складників, тому грудне молоко є не лише максимально адаптованим до організму дитини харчуванням, але й потужним чинником успішного дозрівання імунної, нервової, травної та ендокринної систем.

Склад грудного молока та його кількість змінюється залежно від віку дитини, її потреб, навіть від часу доби, що не можна сказати про суміш. Природа подбала, щоб спершу дитя вчилося споживати невеликий об’єм харчування, адже об’єм шлунка новонародженої дитини можна порівняти з ягідкою вишні, а її нирки мають навчитися фільтрувати більшу кількість рідини. Cаме тому в матері в перші дні виробляється невелика кількість молозива, в якому концентрація поживних речовин набагато вища, щоб забезпечити енергетичні потреби новонародженого. Молоко матері передчасно народженої дитини теж відмінне за своїм складом. Відрізняється також склад молока в матері на другому чи третьому році лактації: в ньому зростає кількість імунних факторів, прикладань стає мало, вони нетривалі, більш потрібні для емоційного контакту, молоко знову стає подібним на молозиво.

Смоктання грудей забезпечує правильний розвиток лицевого скелета, прикусу та зубів, розвиток носових пазух, що не можна сказати про дурники й соски, для забезпечення смоктання яких, дитинка залучає цілком інші м’язи.

Як грудне вигодовування може стати в пригоді в умовах війни?

Природне вигодовування забезпечить дитині завжди свіже повноцінне пиття та харчування, дитину можна погодувати завжди й усюди (в дорозі, непристосованих умовах). Це особливо важливо в умовах війни. Прикладаючись до грудей, дитина не тільки отримує необхідні речовини, що містяться в грудному молоці. Це – спосіб комунікації матері й дитини, метод заспокоєння, розслаблення для малюка у стресорних умовах.

ВООЗ рекомендує винятково грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя, до того ж воно повинно початися вже протягом години після народження й бути «на вимогу» дитини. Дитя не потрібно допоювати. Важливо уникати догрудного годування сумішшю, адже це збільшує дитячу смертність. При цьому уникаємо пляшечок і дурників, які можуть стати причиною відмови від грудей або ж неправильного прикладання та утворення тріщин сосків. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує годувати немовлят грудним молоком хоча б до двох років, а далі – згідно з бажанням матері та дитини.

Дуже важливо продовжувати ГВ дитини на другому році життя, адже в молоці матері дитини такого віку зростає кількість імунних чинників і концентрація поживних речовин.

У чому ж користь грудного вигодовування для жінки, яка годує грудьми?

Часті прикладання дитини до грудей супроводжуються виділенням окситоцину, який забезпечує належне скорочення матки після пологів, тобто ГВ є одним з чинників, що знижують ризик післяпологових кровотеч.

Завдяки лактаційній аменореї жінка не втрачає залізо.

При тривалому ГВ (понад рік) жінка має можливість скинути зайві кілограми (якщо не потрапляє в полон хибних уявлень про користь халви, солодкого чаю з молоком та ін.).

Лактаційна аменорея захищає від незапланованої вагітності лише в перші 6 місяців лактації, коли частота прикладань висока, немає догодовування, не введене пригодовування, є нічні годування (потрібно пам’ятати, що ефективність цього методу не є 100%).

Унаслідок зменшення кількості овуляторних циклів у випадку тривалого ГВ (протягом життя періодів лактації може бути кілька), зменшується стимулювальний вплив естрогенів на органи-мішені, що є одним з механізмів зниження ризику виникнення раку молочної залози. ГВ забезпечує процес нормальної інволюції молочної залози після природного завершення ГВ.

Є дослідження, які вказують на те, що ГВ знижує ризик виникнення раку яйників, матки, щитоподібної залози, діабету II типу, післяпологової депресії, остеопорозу, ревматоїдного артриту, інсульту, артеріальної гіпертензії в подальшому житті жінки. Враховуючи, що РМЗ займає перше місце у структурі онкозахворюваності жінок в Україні та світі, рак жіночих статевих органів займає сукупно друге місце, рак щитоподібної залози – перше місце у структурі онкозахворюваності жінок вікової категорії 18-30 років в Україні, а серцево-судинні захворювання посідають першість у структурі загальної захворюваності та смертності в Україні й світі, беручи до уваги проблему остеопорозу у світі, важливість ГВ не можливо переоцінити також для здоров’я самих жінок.

Проблеми, пов’язані з організацією ГВ, та міфи про ГВ

Звісно, бувають різні обставини, ГВ не повинно стати самоціллю, коли є об’єктивні перешкоди, на мій особистий погляд. Але дуже важливо зробити вибір на користь ГВ ще до народження дитини, дізнатися про умови успішного ГВ, отримати певні знання та навички, як діяти у ситуаціях, в яких незабаром доведеться опинитися. В іншому випадку доведеться розв’язувати проблеми, які можна було не допустити. Це стосується проблем, пов’язаних з приходом молока (пізній прихід, патологічне нагрубання, лактостаз, мастит), травмами соска (через неправильне прикладання, недіагностовану патологію вуздечки язика), відмовою дитини від грудей (причин безліч, серед них як медичні, так і немедичні).

Велику проблему бачу в надзвичайному поширенні застосування накладок на соски в пологовому будинку. Ефективне спорожнення грудей з накладкою можливе зрідка, жінка потрапляє в замкнене патологічне коло зціджування-гіперлактація-лактостаз. Перевчити дитину з накладки буває дуже важко навіть після кількох її використань. Розв’язання проблеми – правильне прикладання малюка, при якому дитина смокче ареолу, а не сосок, тому форма соска (плаский, втягнутий) – питання другорядне.

Доводилося консультувати діток з втратою ваги на ГВ, яким педіатр справедливо призначив догодовування, але після корекції прикладання, набір на ГВ без догодовування через 3 тижні становив 400 г/тиждень!

Потрібно уникати травматичного та болючого зціджування, посттравматичний набряк перешкоджатиме відтоку молока, травмування грудей може спричинити проблеми в майбутньому, агресивне зціджування може погіршити форму молочних залоз.

ГВ – це передусім про любов. Недарма жінки, які збираються залишити маля, не хочуть прикласти його до грудей. Бо ГВ – це про встановлення емоційного контакту зі своїм малюком, про нерозривний зв’язок, а ще – про безмежне взаємне задоволення від процесу. І все це, як свій коштовний досвід, ви маєте можливість передати своїй крихітці з грудним молоком.

Лариса НІТЕФОР,

асистентка кафедри онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини,

лікарка-мамологиня, консультантка з питань ГВ, мама трьох діток