Команда ТНМУ виграла ґрант від Temerty Ukraine-Toronto Education & Collaboration Fund

Команда ТНМУ з науковим проєктом Folate Status and Risk of Neural Tube Defects in Western Ukraine стала переможцем відбору Temerty Ukraine-Toronto Education & Collaboration Fund. Конкурс заснував медичний факультет імені Темерті Університету Торонто в Канаді для підтримки молодих лідерів охорони здоров’я в Україні через спільні дослідницькі та освітні програми, ініціативи й заходи.

Дефіцит фолатів є однією з причин вроджених вад розвитку плода, насамперед – вад невральної трубки, які часто зумовлюють дитячу смертність та інвалідність. Частота вад невральної трубки в Україні є найвищою в Європі. Метою проєкту є визначення фолатного статусу невагітних жінок репродуктивного віку та чинників впливу на фолатний обмін, встановлення ролі фолатів як біомаркера ризику вад невральної трубки в Україні, розробка рекомендацій щодо нормалізації фолатного статусу. У досліджуваних осіб буде вивчено аліментарне забезпечення фолатами, рівень фолатів в еритроцитах та сироватці крові, рівень інших вітамінів групи В, гомоцистеїну та цинку в жінок двох регіонів України, в тому числі з високою частотою вад невральної трубки. Будуть запропоновані рекомендації для нормалізації фолатного статусу задля покращення репродуктивного здоров’я та зниження частоти вад невральної трубки.

Фонд Temerty є давнім прихильником української громади та діаспори, а родина Темерті заснувала низку проукраїнських програм та ініціатив, як-от: Temerty Contemporary Ukraine у Гарварді, «Україна в європейському діалозі» в Інституті гуманітарних наук у Відні, Києво-Могилянську бізнес-школу, Temerty Endowment Fund – Help Us Help, ініціативу Атлантичної ради «Україна в Європі», науково-освітній консорціум, присвячений вивченню та дослідженню Голодомору, та інші.

Джеймс Темерті присвятив власну кар’єру зеленій енергетиці та питанням технологічного прогресу. Сім’я пана Темерті, який народився в Україні, переїхала до Канади 1950 року. Перш ніж розпочати свою підприємницьку кар’єру, він працював у IBM, а починав з франшизи ComputerLand, яка переросла у найбільшу мережу крамниць ComputerLand у світі. Відтак він заснував компанію Northland Power, діяльність якої базується на впровадженні інновацій для охорони навколишнього середовища та лідирує в Канаді, починаючи з першого великомасштабного проєкту виробництва біомаси, до високоефективної ко-генерації чистого природного газу й раннього запровадження використання наземної вітрової та сонячної енергії. Пан Темерті також відіграв важливу роль у створенні SoftChoice Corp., яку очолював протягом 16 років.

Підприємницька кар’єра та доброчинна діяльність пана Темерті відзначена багатьма почесними відзнаками. 2008 року він був призначений членом престижного ордена Канади на знак визнання його внеску у суспільне життя. 2010 року удостоєний премії Ernst and Young «Підприємець року» в Канаді. Пан Темерті отримав діамантову медаль королеви Єлизавети II 2012 року за внесок у розвиток країни. 2013 році став першим лауреатом медалі митрополита Андрея Шептицького – відзнаки, заснованої на відзначення внеску у справу українсько-єврейського взаєморозуміння та співпраці, а 2015-го був нагороджений орденом Ярослава Мудрого, що є найвищою пошаною, яку Україна може віддати іноземному громадянину.

Іван КЛІЩ,

проректор з наукової