Капуста на всяк смак

Осінь щедро обдаровує нас вітамінними плодами. Без овочів на столі нині не минає ні сніданок, ні вечеря, ні обід. Особливо в пошанівку в господинь – капуста. З неї і голубці, і салат, квашенину та ще багато різних страв можна приготувати. Корисна білоголова, брюссельська, броколі й екзотична для наших країв – кале. Розповість нам про цю овочеву культуру колишній лікар, випускник Тернопільського медичного університету Володимир Іщук із села Чайчинці Лановецького району. Як не дивно, але не медицина, а агрономія стала його покликанням. Фаховий лікар-терапевт уже майже двадцять років успішно господарює на землі – вирощує квіти та сучасні сорти, гібриди овочевих культур, зокрема й різні сорти капусти. Як не кажи, але гени взяли своє – його мама Варвара Федорівна була багатолітньою головою місцевого колгоспу «Героїчна праця», а батько – передовим комбайнером. Тож не дивно, що й син змалку тягнувся до землі.

Як каже пан Володимир, у ті часи гадав, що колись знову повернеться в медицину, а доля розпорядилася по-іншому. Хоча про власний вибір анітрохи не шкодує, бо ця справа йому до душі. Нову професію обрав невипадково. Для мешканців Чайчинців і сусідніх сіл капуста здавна була головним джерелом прибутку, цією справою тут займаються цілими поколіннями. Колись у Снігурівці працювала потужна овочева бригада. Туди по капусту їхали з усього колишнього Союзу. Тож на початках досвід Володимир Іщук черпав саме у краян.

Першою він посадив білокачанну капусту. Одна з її головних переваг – здатність добре зберігати у собі вітамін С тривалий час, протягом 7-8 місяців, з дуже повільною швидкістю зниження його концентрації до кінця терміну зберігання. Така властивість є не в усіх овочів. Справа в тому, що вітамін С у білокачанній капусті присутній у формі аскорбігена, який майже не руйнується під час кулінарної обробки. Лише приготування не повинно бути тривалим. Добре зберігається вітамін С і в квашеній капусті. Білокачанна капуста, як і будь-які інші овочі, містить чи не весь спектр необхідних організму вітамінів і мінералів.

Ще одна перевага капусти в тому, що має вітаміни та мінерали, які нагромаджуються в більшій кількості, ніж в інших харчових рослинах. Наприклад, вітамін U, який має репаративні властивості, сприяє загоєнню ран, виразок, має антигістамінну дію, знижує виникнення алергічних реакцій.

 Налагодивши співпрацю з відомими вітчизняними та закордонними агрономічними компаніями, Володимир Іщук почав проводити досліди з овочевими культурами. Відтак на його полях з’явилися сучасні сорти та гібриди синьої, цвітної, брюссельської капусти, броколі та досить незвичної для наших країв капусти – кале. Вона особлива тим, що не зав’язує головок і зовні схожа на листя салату. Крім того, що кале є окрасою страв, вона ще й корисна для здоров’я, бо містить усі необхідні людині вітаміни, мінерали та амінокислоти.

Цілющі властивості має також брюссельська капуста, яка успішно прижилася на дослідних ділянках Володимира Іщука.

– У наших широтах ця холодостійка рослина почувається доволі добре, – каже пан Володимир. – У період масового дозрівання качанів вона витримує заморозки до -15°С. Торішня тепла зима дозволила нам вирощувати брюссельську капусту у відкритому ґрунті аж до самого березня. Відтак не було потреби зберігати її в холодильнику. Одразу, як мовиться, з лану – до столу.

До того ж цей вид капусти дуже корисний. Так, брюссельська капуста містить удвічі більше вітаміну С, ніж білоголовкова, є в ній також вітаміни групи В, провітамін А, залізо, фосфор, калій, кальцій. Капуста ідеально годиться для людей, які бояться надмірної маси тіла й стежать за калорійністю продуктів харчування. Калорійність брюссельської капусти невисока: в 100 г лише 25-34 ккал. Майбутнім мамам корисно споживати брюссельську капусту як джерело фолієвої кислоти, що потрібна для правильного розвитку нервової системи в плода та зменшує ризик уроджених вад у дітей. Уживати капусту можна відвареною, обсмаженою та як гарнір або у супі. Під час приготування страв з брюссельської капусти важливо не переварити її: тривала теплова обробка зруйнує всі корисні властивості овочу. Головки брюссельської капусти годяться для заморожування, після чого вони набувають характерного смаку.

Є на ділянці Володимира Іщука й капуста броколі. За його словами, це дуже корисна для здоров’я рослина. До того ж вона не має протипоказань до вживання. Це – концентрат найважливіших полівітамінів, що особливо актуально в осінньо-зимовий період, коли імунітет організму слабшає. В броколі вдвічі більше аскорбінової кислоти, ніж, скажімо, у цвітній капусті, білків – у півтори рази, мінеральних солей – удвічі. Одночасно з цим броколі бідна на пуринові речовини, а отже, дуже корисна людям, які страждають від подагри, сечокислого діатезу чи сечокам’яної хвороби. В ній містяться такі цінні речовини, як холін і метіонін, які регулюють кількість надмірного холестерину в крові, перешкоджаючи розвитку гіпертонії, атеросклерозу, стенокардії, звуженню просвіту судин та ішемічній хворобі серця. До того ж ті, хто регулярно вживає цей вид капусти, ніколи не страждають від захворювань ясен, зауважує пан Володимир.

За рахунок мікроелементів (мінеральних солей калію, кальцію, магнію, фосфору, заліза) й цілого комплексу рослинних гормонів броколі підвищує моторику шлунка, запобігає закрепам, розвитку геморою. Її ніжна клітковина не спричиняє бродіння й метеоризму в кишківнику. Броколі у сирому вигляді корисно щодня вживати людям різного віку як лікувально-профілактичний та дієтичний продукт. Це допоможе печінці активізувати, нормалізувати процеси обміну речовин і вивести з організму зайві жири.

Нещодавні дослідження виявили ще одну незвичайну властивість броколі: її регулярне вживання допомагає в комплексній терапії пацієнтів, які страждають від променевої хвороби чи з підозрою на злоякісні новоутворення в молочній залозі, прямій кишці, передміхуровій залозі.

Звісно ж, лікар колишнім не буває! Володимир Іщук і надалі дає медичні поради своїм близьким. Знання, здобуті у виші, згодилися йому і в аграрній діяльності. Бо рослини, як і люди, теж хворіють. Саме тоді він застосовує головне правило лікаря: не нашкодь! Відтак у боротьбі з хворобами та шкідниками використовує лише ті препарати, які захищають рослини й згубно не впливають на людське здоров’я та навколишнє середовище.

Лариса ЛУКАЩУК