Життя переможе смерть, Україна – загарбника, а мистецтво – війну

Упродовж листопада в читальній залі бібліотеки Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського діє виставка «Від війни – до мистецтва». Її експонати – доволі незвичні. «Ці предмети – робота уяви та рук харківських художників. Вони перетворювали на мистецькі об’єкти те, що призначене аж ніяк не для мистецтва: ящики з-під боєприпасів, гільзи, шоломи та багато інших речей, призначених цілком для іншого, – зауважує директорка бібліотеки ТНМУ Олена Проців. – Та завдяки цим людям вони стали мистецькими предметами, що викликають у душі відвідувачів виставки шквал емоцій».

«Життя переможе смерть, Україна – загарбника, а мистецтво – війну», – мовить, відкриваючи виставку в Тернополі, харківська волонтерка, ініціаторка експозиції Олена ВОВК

Цей проєкт був започаткований ще 2014 року, а після повномасштабного вторгнення російських загарбників відновив свою роботу. Експозиція надзвичайно трепетно висвітлює болісні теми війни – це «живі» свідчення злочину росії проти мирних українців. Головний задум проєкту – об’єднати, допомогти та підтримати один одного. Саме це – показник зрілості сильної й відважної нації. Так, зокрема, вважає організаторка виставки, громадська діячка, волонтерка, керівниця ГО «Схід і Захід разом», очільниця громадської організації «Вірне серце родин загиблих воїнів-захисників України» харків’янка Олена Вовк.

Ірина Ільїнська. Шолом «Яна Червона»

– Разом з однодумцями ми розпочали волонтерську діяльність 2014-ого року, коли росіяни щойно зазіхнули на наші землі. Ми їздили допомагати на передову військовим, постраждалим родинам, особливо дітям у Луганській та Донецькій областях, – розповідає Олена Вовк. – Коли наші воїни запропонували взяти ящики від боєприпасів, гільзи, я спершу здивувалася, не могла збагнути, навіщо вони нам і що робитимемо з ними. Та потім несподівано з’явилася ідея перетворити ці страшні речі, що несуть смерть, у щось гарне. Наші волонтери, які мають мистецький хист, підхопили цю ідею, приєдналися до роботи. Так народилася виставка «Від війни – до мистецтва». У такий спосіб прагнемо показати, що, незважаючи на все це жахіття, ми все одно будемо розквітати, відроджуватися з попелу, нести світові красу та світло, бо ми – нація, яка це може. Водночас, перетворюючи предмети війни на мистецькі об’єкти, ми не лише демонструємо, яка наша Україна багата талантами, а й несемо доброчинну місію.

Пані Олена зауважує, що експонати, представлені на виставці, – це лише невеличка частинка їхньої роботи. Загалом волонтери-митці вже розмалювали понад 300 гільз від артилерійських снарядів калібру 122 міліметри. Часто їх дарують як подяку воїнам, лікарям, меценатам. Іноді й продають. Скажімо, нещодавно розмальовану гільзу, присвячену полку «Азов», продали за 36 тисяч гривень. Ці кошти витратили на ремонт двох автомобілів для наших захисників.

Серед авторів робіт, представлених на виставці, – художник Ігор Сенькін, графік, який працював у Художньому фонді України. У 1980-90-х роках був одним з лідерів альтернативно-молодіжної течії «Харківський рок-клуб». Його роботи містяться у приватних колекціях Німеччини та США.

– На жаль, Ігоря вже немає з нами, – каже Олена Вовк. – 2015 року він зголосився розмальовувати для нас різні ящики, щоб долучитися до допомоги нашим захисникам і родинам загиблих. Він просто унікальний митець, його знає весь Харків. Мені дуже приємно, що Ігорева родина передала його останню роботу, аби вона подорожувала Україною та її могли розглянути в різних куточках нашої країни. Так, людини вже немає, але її роботи продовжують працювати на благо України!

Олена Вовк. «Доброго вечора! Ми – з України!»

Власні роботи на виставці також представила Ірина Ільїнська – мисткиня, яка займається живописом, волонтерка, громадська діячка. З початком російсько-української війни 2014 року вона стала активною учасницею багатьох мистецьких проєктів у Харкові та Києві. Зворушує до сліз шолом, який розмалювала авторка. На ній зображена Яна Червона, кулеметниця, військовослужбовиця 46-го окремого батальйону спеціального призначення «Донбас-Україна» ЗСУ, волонтерка (псевдо «Відьма»), якої, на превеликий жаль, вже немає серед живих.

В експозиції демонструють також роботи учасників Революції Гідності, волонтерів з 2014 року Станіслава та Олени Пилипенків. Станіслав – радіоінженер, фотожурналіст, митець з шовкографії. Його дружина Олена – поетка, підтримує й допомагає чоловікові в мистецтві, працює з ним у техніці шовкографії. Разом вони створюють портрети видатних українців, розфарбовують гільзи та прапори.

Життя переможе смерть, Україна – загарбника, а мистецтво – війну. Саме на такі думки надихає арт-виставка «Від війни – до мистецтва».

– Україна в нас – дуже талановита. Та лише об’єднавшись, зможемо разом творити добрі справи, – переконана Олена Вовк, – лише в цьому випадку будемо навіть у такі страшні дні розквітати. Ми дуже часто спілкуємося з військовими й сходимося з ними у думці: «У війні ми переможемо, це беззаперечно. Та відбудовувати Україну будете ви, наша молодь», – звертається вона до студентів. – Тому мені дуже хочеться, щоб кожну спокійну хвилину в тилу, яку виборюють для всіх нас наші військові, ви використовували для свого розвитку. Завжди пам’ятайте: ви не повинні втрачати ні хвилини, адже майбутнє України залежить від кожного з вас.

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА.

Світлини Миколи ВІЛЬШАНЕНКА