Додаткові засоби гігієни порожнини рота в комплексі профілактичних заходів

Раціональна гігієна порожнини рота є одним з головних індивідуальних профілактичних заходів, яка цінна тим, що містить в собі одночасно етіотропні та патогенетичні механізми профілактики. Нині розроблено багато сучасних і різноманітних засобів, у тому числі й додаткових за доглядом за ротовою порожниною, правильне використання яких може забезпечити первинну та вторинну профілактику основних стоматологічних захворювань.

Ополіскувачі порожнини рота (зубні еліксири) є додатковими засобами гігієни порожнини рота, основне призначення яких – дезодорація порожнини рота. Застосовують для полоскання після чищення зубів або після прийому їжі. Позитивно впливають на тканини пародонта зубні еліксири, які містять біологічно активні речовини, вітаміни, дубильні, протизапальні та імуностимулювальні середники. Введення до складу еліксирів лікувально-профілактичних засобів дозволяє використовувати їх як додатковий профілактичний засіб. Протибляшкові ополіскувачі, які знижують утворення зубних відкладень за рахунок антибактеріальної дії, найчастіше містять лістерин, триклозан і хлоргексидин. До цієї групи ополіскувачів належать «Clorhexidina Lacer», «Gingi Lacer», «Lacalut (sprey)», «Lysoplac», серія «Оral-B», «Parodontax», «Periodentyl», «Біокон».

Умовою використання ополіскувачів з хлоргексидином є дотримання інтервалу між чищенням зубів і полосканням не менше 30 хвилин. Причиною цього є можливість взаємодії між лаурилсульфатом натрію, що входить до складу більшості зубних паст, і катіонним хлоргексидином. Можлива також антагоністична взаємодія хлоргексидину з іоном аніон-активного фтористого з’єднання. Хлоргексидин вступає в міцний хімічний контакт на багатьох ділянках порожнини рота та діє як джерело антибактеріальної активності протягом тривалого часу. Сила бактерицидної дії за багатьма показниками перевершує таку при використанні інших антибактеріальних агентів. Проте при використанні хлоргексидинових ополіскувачів залишаються вже згадані проблеми – зафарбовування поверхні зубів і язика, неприємний смак, підвищене відкладання зубного каменю. Ополіскувачі, як і зубні пасти, необхідно періодично змінювати: користуватися одним і тим же не більше трьох місяців.

До комплексу догляду за порожниною рота входить використання засобів для інтердентальної гігієни. Найважливіші з них – зубні нитки – флоси (dental floss) – ефективні предмети гігієни для очищення контактних поверхонь зубів (особливо важкодоступних проксимальних поверхонь) і пришийкових ділянок. Наразі найчастіше випускають упаковки флосів з різною довжиною: 18, 25, 30 і 50 метрів. Невеликий пластиковий контейнер зручний в обігу, користуванні: пацієнт може потрібної хвилини очистити міжзубні проміжки.

Зубочистки є одними з найдавніших гігієнічних засобів для очищення зубів. Це додаткові засоби гігієни порожнини рота, призначені для видалення залишків їжі з міжзубних проміжків і нальоту з контактних поверхонь зубів. Зубочистки ефективні при відносно добре виражених міжзубних проміжках. Якщо ж зуби розташовані щільно й міжзубний простір виповнений ясенним сосочком, можливості їх використання обмежені.

Нині засоби масової інформації активно пропагують до комплексу догляду за порожниною рота додавати допоміжні засоби гігієни порожнини рота – жувальні гумки. Процес жування, в тому числі жувальної гумки, підвищує слиновиділення, прискорюючи кліренс залишків їжі з важкодоступних місць порожнини рота. Найпопулярнішою жувальною гумкою зараз є «Орбіт» без цукру, що має різноманітні смакові відтінки – від міцних, насичених смаків («Вінтерфреш», «Евкаліпт»), до м’яких і ніжних («Орбіт Фрут», «Орбіт для дітей»). Стоматологічний ефект жувальних гумок «Орбіт», пов’язаний зі зниженням ризику розвитку карієсу зубів, визнаний Всесвітньою федерацією стоматологів.

Позитивна дія жувальних гумок у порожнині рота полягає в посиленні слиновиділення, сприятливому впливі на властивості слини, очищувальній, протизапальній діям, додатковому навантаженні на жувальні м’язи та пародонт, що сприяє кращому кровообігу в тканинах, а також у вираженій дезодорувальній дії. Використання жувальної гумки доцільне лише короткочасне (протягом 5-15 хвилин) після прийому їжі. Жувальні гумки не замінюють обов’язкового використання інших засобів гігієни, а їх застосовують у поєднанні зі зубними щітками, пастами та інтердентальними засобами.

Недоліком застосування жувальної гумки є активна продукція шлункового соку, що особливо несприятливо діє натщесерце. Процес жування, що супроводжується слиновиділенням, є потужним стимулятором виділення шлункового соку. Тривале безконтрольне жування призводить до безперервної недоцільної стимуляції слинних залоз (режим гіперсалівації), що може викликати їх виснаження та розвиток патологічної сухості слизової оболонки порожнини рота, її легшу травматизацію, порушення захисної функції ротової рідини й ротового травлення. Тому недопустимим є безконтрольне, не залежне від прийому їжі використання жувальної гумки як дітьми, так і дорослими.

При частому і тривалому вживанні жувальних гумок, зокрема, «Dirol», карбамід, що міститься в ній, є субстратом для посиленого росту уреазопозитивної мікрофлори, що провокує запальну реакцію в тканинах ясен. Не рекомендують використання жувальних гумок, що містять цукор, глюкозу та інші легко метаболізувальні вуглеводи. Ці речовини у складі жувальної гумки призводять до посилення продукції кислот у порожнині рота, нагромадження зубного нальоту, сприяють демінералізації емалі та розвитку карієсу зубів. Таким чином, використання жувальної гумки з медичної точки зору є зрозумілим, добре відомі позитивні та негативні наслідки її використання.

Отже, раціональна гігієна порожнини рота є одним з головних індивідуальних профілактичних заходів. За даними ВООЗ, 92 відсотки населення Землі не вміють чистити зуби. Інколи пацієнти не отримують «чудодійний» лікувальний ефект від зубної пасти, на який сподівалися. Нехтування основними правилами чищення зубів (правильні рухи зубною щіткою, достатня їх кількість, використання додаткових засобів гігієни) не покращує стоматологічний статус пацієнта.

Слід пам’ятати, що при виробленні навичків догляду за порожниною рота важливою є певна послідовність і ретельне виконання цієї гігієнічної процедури.

Для дітей до 6-ти років слід притримуватися такої послідовності процедури чищення зубів.

  1. Чищення зубів починають із жувальної поверхні, де щіткою здійснюють короткі поступальні горизонтальні рухи. Щітку просувають справа наліво по зубах верхньої щелепи, а потім зліва направо по зубах нижньої щелепи.
  2. Очищення зовнішніх поверхонь зубів проводять круговими рухами при зімкнутих зубах з одночасним захопленням верхніх і нижніх зубів, з поступовим просуванням справа наліво.
  3. Очищення внутрішніх поверхонь зубів проводять підмітальними вертикальними рухами від ясен до жувальної поверхні чи ріжучого краю на верхній щелепі справа наліво та на нижній щелепі – зліва направо.

Чищення закінчується круговими рухами по щічних і губних поверхнях при зімкнутих щелепах із захопленням зубів, ясен і переміщенням щітки зліва направо. Після чищення зубів порожнину рота ополіскують водою.

Для дорослих процедура догляду за порожниною рота дещо інша.

  1. Пацієнту слід вибрати ту щелепу (верхню чи нижню) й той бік, з якої він буде завжди починати чищення зубів.
  2. Зубну щітку розміщують горизонтально на яснах під кутом 45° на останній зуб верхньої щелепи зліва з боку щоки (якщо пацієнт зробив такий вибір). Починають чистити зуби, виконуючи щіткою 10 підмітальних рухів – згори донизу для верхньої щелепи. Тоді зсуваються на 1 зуб (головка щітки максимально захоплює 1 зуб і поверхні 2-х розміщених поруч) та повторюють ще 10 рухів. Так, поступово переміщаючись, рухаються зліва направо до протилежного боку щелепи.
  3. Чистять внутрішню поверхню зубів – щітку розміщують з боку піднебіння горизонтально на ясна під кутом 45° на останній зуб верхньої щелепи справа. Виконують також 10 підмітальних рухів, зсуваючись на один зуб, справа наліво. В передньому відділі – при чистці різців та ікл не завжди зручно ставити щітку горизонтально, тому можна її розмістити вздовж зубного ряду так, щоб нижній край щетинок став під кутом 45° до ясен, і здійснювати також підмітальні рухи.
  4. відтак очищають жувальні поверхні зубів верхньої щелепи – зубну щітку встановлюють на жувальну поверхню верхніх лівих зубів і виконують горизонтальні рухи вперед-назад у межах 2-3 зубів, поступово зсуваючись на один зуб уперед.
  5. У такій же послідовності очищають зуби нижньої щелепи.

Чищення закінчується круговими рухами по щічних і губних поверхнях при зімкнутих щелепах із захопленням зубів, ясен і переміщенням щітки зліва направо. Після чищення зубів порожнину рота ополіскують водою.

Якщо наявні знімні зубні протези, пацієнту не слід забувати чистити також їх, адже на них теж нагромаджуються залишки їжі та мікроорганізми. Не рідше 1 разу на день слід проводити очистку зубних протезів м’якою зубною щіткою з використанням слабоабразивних зубних паст, краще дитячих, адже надто жорстка щітка та грубий зубний порошок можуть пошкодити зубний протез. Наразі для очищення зубних протезів є спеціальні порошки та пігулки, що розчиняються у воді, в яку занурюють протези на вказаний в інструкції час. При використанні цих препаратів протез не лише очищається від нальоту й залишків їжі, але це дозволяє позбутися неприємного запаху та продезінфікувати знімний зубний протез. У рідину рекомендують опускати протез один раз на тиждень зразу ж після приготування розчину. Крім того, як додатковий засіб гігієни існують щітки для чищення протезів.

Таким чином, профілактика стоматологічних захворювань найбільш цінна для пацієнтів тим, що спрямована на збереження здоров’я через механізми запобігання виникненню та розвитку стоматологічних захворювань. У наш час постійно вдосконалюють засоби гігієнічного догляду за порожниною рота. Слід зазначити, що ефективність гігієни ротової порожнини залежить не стільки від вартості гігієнічних засобів, що застосовують, скільки від регулярності, ретельності, послідовності чистки зубів, методики її виконання, затрачених при цьому часі та зусиллях.

Застосування індивідуально підібраних засобів гігієни порожнини рота – основних і додаткових – у поєднанні з регулярним доглядом за зубами дозволяє зробити гігієну порожнини рота одним з економічно вигідних масових методів профілактики стоматологічних захворювань. Правильне та регулярне застосування гігієнічних засобів з урахуванням вікових потреб та екологічних особливостей регіонів, в яких постійно проживають пацієнти, є запорукою збереження здоров’я зубів та ясен і як наслідок – запорукою збереження загального здоров’я людей.

Наталія ГЕВКАЛЮК,

професорка кафедри дитячої стоматології

Тернопільського медуніверситету