Для проведення ПЛР-досліджень ТНМУ надав обласному лабораторному центру необхідне сучасне обладнання

Тема нового коронавірусу й надалі залишається в рейтингу найбільш топових, а відтак – і всі події, які з нею пов’язані. За час, коли більшість краян перебувала на карантині, багато заходів щодо виявлення та подолання COVID-19 відбулося в Тернопільському обласному лабораторному центрі.

Ольга МАРЧУК, провідний спеціаліст навчально-дослідної лабораторії ТНМУ

Наприкінці квітня став до ладу реконструйований корпус вірусологічної лабораторії. Приміщення цього структурного підрозділу залишалося недобудованим понад 10 років. Але загострення ситуації із COVID-19 в нашому краї стало поштовхом до відновлення робіт. Тепер тут створено всі умови для повноцінної роботи вірусологів – лабораторія забезпечена сучасним обладнанням, витратними матеріалами. У планах – створення на базі закладу центру підвищення кваліфікації вірусологів, що допоможе вивести заклад на якісно вищий новий рівень.

Державна установа «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» – єдина установа в нашому краї, яка наділена повноваженнями епіднагляду за інфекційною захворюваністю та працює на виявлення коронавірусної інфекції шляхом проведення лабораторної діагностики на COVID-19. Кадровий потенціал лабораторного центру, який створили 2013 року після реформування санітарно-епідеміологічної служби, складає 325 осіб.

– Ми й надалі на передовій боротьби з новим коронавірусом, – каже в.о. директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», головний державний санітарний лікар області Оксана Чайчук. – Наші спеціалісти визначають контактних осіб, формують списки, проводять обстеження та дезінфекцію вогнищ. Ми єдині в області проводимо дослідження на визначення РНК-вірусу COVID-19. Від роботи наших фахівців залежить достовірність діагнозу: до лабораторного центру доправляють біоматеріал з усіх районів області й на підставі, власне, наших досліджень лікар має можливість вчасно підтвердити або ж спростувати підозру на коронавірусну інфекцію.

У лабораторному центрі наразі є чотири апарати для проведення полімеразно-ланцюгової реакції. До слова, в інших центрах України таких апаратів обмаль. Дослідження проводять лікарі-вірусологи вірусологічної лабораторії та лікарі-бактеріологи лабораторії особливо небезпечних інфекцій. Тут також розпочали тестування методом імуноферментного аналізу( ІФА) на антитіла до COVID-19 і зараз його фахівці допомагають проводити дослідження методом ПЛР та імуноферментні дослідження колегам з Львівського та Волинського обласних лабораторних центрів.

Варто зауважити, що працювати в такому інтенсивному режимі лабораторному центру допомагає й Тернопільський національний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського. Оксана Чайчук висловила вдячність його керівництву, яке надало в оренду свою апаратуру, що дозволило збільшити кількість досліджень. Наразі разом з фахівцями цього центру працює й провідний спеціаліст міжкафедральної навчально-дослідної лабораторії ТНМУ Ольга Марчук.

Оксана ЧАЙЧУК, в.о. директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», головний державний санітарний лікар області

– Мене відрядили для роботи до обласного лабораторного центру 9 квітня, – розповідає науковець. – Для проведення досліджень університет надав необхідне сучасне обладнання. – Як лікар-вірусолог я виконую дослідження методом полімеразно-ланцюгової реакції щодо визначення COVID-19. Наразі кількість досліджень уже перейшла межу в 12 тисяч, але з’ясувати, скільки я одноосібно їх провела, важко, бо це командна робота. Щодня досліджуємо майже 400-500 зразків біоматеріалу. У центрі працює чотири бригади. Взагалі ж це поетапна робота: починаючи з виділення РНК, приготування реактивних сумішей – до «розкапування» зразків і проведення ампліфікацій. Термін мого відрядження завершується 22 червня. Незважаючи на пом’якшення карантину, й надалі працюємо в надзвичайно активному режимі, бо надходить чимала кількість зразків біоматеріалу для досліджень. Узагалі ж для мене це відрядження стало ще однією сходинкою професійного сходження, бо така практика вперше, як, напевно, й для всіх колег, які працюють у сфері ідентифікації COVID-19. Довелося здобувати нові знання, щось апробовувати, освоювати певні види діяльності в царині вірусології, але це насамперед фаховий досвід, який цінний для кожного науковця.

Відкриття нового корпусу вірусологічної лабораторії дозволило дещо переформатувати її роботу, поставивши «на потік» лабораторні дослідження, – на день тут можуть обстежити до 800 осіб. Є в достатній кількості засоби індивідувального захисту. Спеціалісти центру також для проведення таких досліджень забезпечені тест-системами, придбаними за кошти державного бюджету, на певну частину виділили й гроші з обласної та міської скарбниць. Потужності лабораторного підрозділу дозволяють наразі проводити до 9 тисяч обстежень.

– Нас підтримує Тернопільська міська та обласна влада, співпрацюємо з керівництвом районів, очільниками різних структур і відомств, бо в краї маємо спільне для всіх лихо – високий рівень захворюваності на COVID-19, – твердить Оксана Чайчук. – Ситуація з новою інфекцією стала своєрідним викликом всій нашій охороні здоров’я, бо продемонструвала необхідність та потребу в закладах профілактичної медицини. Отож на часі – питання функціонування лабораторних центрів, щоправда, з більшими повноваженнями, можливостями та на державному рівні.

Сподіваюся, влада прийме правильне рішення щодо існування таких закладів. Адже для збереження нації передусім правильно визначити пріоритети в українській системі охорони здоров’я.

Лариса ЛУКАЩУК