Громадське здоров’я в глобальному та регіональному просторі

У нашому університеті відбувся третій міжнародний українсько-німецький симпозіум «Громадське здоров’я в глобальному та регіональному просторі – виклики в умовах пандемії COVID-19 та перспективи розвитку». Захід організований та проведений спільно з Акконським гуманітарним університетом Берліна за підтримки Федерального міністерства охорони здоров’я Німеччини.

Для кафедри громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ТНМУ вже третій рік поспіль стало традицією проводити Міжнародний українсько-німецький науковий симпозіум з громадського здоров’я. Цей науковий захід присвячений актуальним питанням громадського здоров’я, де науковці та фахівці громадського здоров’я з усіх регіонів України, Німеччини та інших країн мають нагоду висвітлювати проблеми й глобальні виклики для здоров’я як наболілі для суспільства проблеми пандемії COVID-19, так і проблеми громадського здоров’я на регіональному рівні.

Враховуючи виклик сьогодення – пандемію COVID-19, який постав перед усіма країнами світу, великий інтерес учасників симпозіуму був зосереджений на такій темі: «Громадське здоров’я в глобальному та регіональному просторі – виклики в умовах пандемії COVID-19». Саме цією проблемою було зумовлено проведення симпозіуму дистанційно в онлайн-режимі задля дотримання усіх карантинних заходів.

Відкриття симпозіуму розпочалося з вступної промови ректора ТНМУ, члена-кореспондента НАМН України, професора Михайла Корди, в якій він наголосив на необхідності запровадження в Україні потужної профілактичної системи громадського здоров’я, обґрунтувавши цю позицію низкою негараздів, які спостерігаються в нашій країні, зокрема, таких, як зростання поширеності ВІЛ-інфекції, проблем з туберкульозом, наявності великої кількості сміттєзвалищ, які займають велетенські площі, негативні наслідки Чорнобильської катастрофи, що впливають на здоров’я українців і потребують вирішення. Михайло Михайлович звернув увагу учасників симпозіуму на те, що здоров’я суспільства залежить від різних чинників: кліматичних, екологічних, економічних, способу життя, але водночас дедалі більший вплив на якість і тривалість життя має система заходів та процедур, консолідованих зусиль суспільства, організацій, спрямованих на зміцнення життя, профілактику захворювань. У розвинутих країнах «Громадське здоров’я», як науково-практична дисципліна, існує вже давно, кращі університети світу готують відповідних фахівців, які й працюють над розробкою та впровадженням у життя основних засад профілактики захворювань, зміцнення здоров’я населення. Наш виш був одним з перших ЗВО в Україні, які створили магістерську програму з громадського здоров’я, в тому числі, завдячуючи співпраці з німецькими партнерами з Акконського університету. Ректор ТНМУ також відзначив високу активність та успіхи університету в міжнародних проєктах з громадського й глобального здоров’я, зокрема, здобуття міжнародного ґранту Еразмус+ для реалізації BACE проєкту з глобального здоров’я «Building Academic Capacity in Global Health in the Eastern Europe – Central Asia Region (BACE)» – «Нарощування академічних можливостей у галузі глобального здоров’я в регіоні Східна Європа-Центральна Азія», який спрямований на створення або модернізацію освітніх програм у галузі охорони здоров’я та навколишнього середовища, модернізацію врядування закладів вищої освіти й сприятиме зміцненню зв’язків між ЗВО України та інших країн Євразійського континенту та світу. Завдяки цьому проєкту наш університет став співзасновником міжнародного Євразійського альянсу з глобального здоров’я, важливими завданнями якого є нарощування потужностей академічного та наукового потенціалу учасників цієї структури. Михайло Михайлович побажав плідної праці усім учасникам симпозіуму: «Вважаю, що в ТНМУ докладаємо всіх необхідних зусиль, аби удосконалити усталену систему громадського здоров’я в Україні, адже нині вона нам, як ніколи, потрібна».

З вітальною промовою та доповіддю на тему «Public Health of the Corona Pandemic – Evaluation and Lessons Learned» виступив директор інституту досліджень та міжнародної спів-праці Акконського гуманітарного університету Берліна, професор Тімо Ульріхс. Він привітав усіх українських партнерів з 30-річчям відновлення незалежності України та побажав процвітання й розвитку країни, а особливо в галузі охорони здоров’я та громадського здоров’я. Проф. Тімо Ульріхс наголосив на складних умовах, в яких опинилася галузь охорони здоров’я України після припинення функціонування системи Семашка, яка діяла раніше, а також закцентував увагу слухачів симпозіуму на проблемах сьогодення, зокрема, дав детальне порівняння даних хвилеподібного розвитку пандемії COVID-19 з іспанським грипом (1918-1921 рр.) і пояснив схожість динаміки частково безвідповідальністю населення щодо безпеки. Також проф. Тімо Ульріхс звернув увагу на те, що зростання зайнятості ліжок хворими на COVID-19 спонукає уряд до виділення додаткових коштів на розв’язання цієї проблеми.

Координаторка проєкту інституту досліджень та міжнародної співпраці Акконського гуманітарного університету Берліна Габі Фельдман виступила з доповіддю «Public Health in Ukraine – a Publication Review in Akkon-Schriftenreihe». Її виступ присвячений п’ятому випуску видання Акконського гуманітарного університету Берліна «Public Health in Ukraine», в якому було надруковано матеріали, присвячені удосконаленню охорони здоров’я в Україні. Основну увагу в матеріалах приділили шляхам удосконалення рівня науки в охороні здоров’я. До підготовки цього видання були залучені науковці місцевих і міжнародних наукових шкіл.

Про витоки формування навчальної дисципліни «Громадське здоров’я» було повідомлено у доповіді академіка АН ВО України, завідувачки кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, проф. Т.С. Грузєвої «Витоки формування Київської соціально-гігієнічної наукової школи: від основ лікарезнавства, медичної поліції та санітарної статистики до соціальної медицини й громадського здоров’я (до 180-річчя НМУ імені О.Богомольця)».

У доповіді завідувача кафедри соціальної медицини, організації та управління охороною здоров’я Дніпропетровської державної медичної академії, проф. Лехан В.М. «Оцінка діяльності замовника медичних послуг керівниками закладів первинної медичної допомоги» було висвітлено питання про економічні підходи до організації медичної допомоги.

У доповіді начальника відділу промоції здоров’я Одеського обласного центру громадського здоров’я С.В. Ліннікова й декана факультету здоров’я та фізичного виховання, проф. І.С. Миронюка «Комунікаційні кризи у сфері громадського здоров’я України: старт вакцинації від Сovid-19 в Одеській області» червоною ниткою проведена тема визначального впливу комунікації на розв’язання проблем пандемії.

Актуальною та пізнавальною була доповідь директора ДУ «Тернопільський ОЦКПХ МОЗ» О.Т. Чайчук, яку презентувала лікар-епідеміолог І.В. Кулачковська на тему: «Основні перспективи й напрямки становлення обласних центрів контролю та профілактики хвороб на прикладі державної установи «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».

Завідувач кафедри громадського здоров’я Національного університету «Острозька академія», заступник голови правління ГО «Українська асоціація громадського здоров’я», доцент І.В. Гущук (м. Острог, Україна) під час доповіді «Досвід України з охорони громадського здоров‘я в контексті європейських реформ національних систем охорони здоров‘я» наголосив на необхідності змінити парадигму охорони здоров’я та медичної допомоги, обґрунтувавши очевидністю стратегії розвитку охорони здоров’я, як системи випередження та профілактики.

На симпозіумі розглядали також питання формування концепції здорового способу життя й промоції здоров’я, безпеки пацієнта, проблема орфанних захворювань, надання медичної допомоги при інфекційних захворюваннях в умовах COVID-19. Ішлося й про міждисциплінарну та міжсекторальну співпрацю в галузі громадського здоров’я.

Загалом у третьому міжнародному українсько-німецькому симпозіумі з громадського здоров’я взяли участь понад 100 осіб, серед яких міжнародні партнери ТНМУ з Німеччини, професори, викладачі, організатори та фахівці галузі громадського здоров’я України.

Обмін досвідом та отримані знання в процесі дискусії сприятимуть створенню наукового підґрунтя для формування стратегічних рішень у галузі громадського здоров’я в умовах COVID-19 та розвитку освітньої діяльності щодо підготовки фахівців громадського здоров’я в Україні.

Матеріал надала кафедра громадського здоров’я

та управління охороною здоров’я ТНМУ.

Світлини Соломії ГНАТИШИН