В університеті впроваджують інститут тьюторства

У Тернопільському національному медичному університеті імені І.Горбачевського розпочали впровадження інституту тьюторства для студентів задля підвищення їхнього рівня знань і практичних вмінь. Тьютор – це наставник або помічник, який допомагає й опікується іншими. Тьюторство – офіційно визнаний компонент британської системи освіти й нині є справою престижу для університетів Європи, США, Канади. У світових вишах процес самоосвіти є однією з основних складових в отриманні університетських знань, а тьюторство виконує функції супроводу цієї самоосвіти.

Головна його засада полягає в тому, що найкращі представники зі студентського середовища допомагають іншим у навчальному процесі та самоосвіті. Значна інформація передається через довірче спілкування на рівних з однолітками. Формат передачі інформації може бути у вигляді навчальних занять, семінарів, акцій, бесід, тренінгів тощо. Такий підхід є доволі дієвим і популярним у світі, адже передбачає вищий рівень довіри. Цей принцип допомагає створити консолідоване студентське середовище, яке має спільні цінності та орієнтири.

Як розповів декан факультету іноземних студентів, професор Петро Сельський, суть цього проєкту полягає в тому, що студенти старших курсів, які мають освітній досвід і добре знають проблемні питання в навчанні, допомагають молодшим студентам краще освоїти предмети та практичні навички. «Тьюторство на відміну від менторської програми, яка діє в університеті впродовж трьох років, передбачає підвищення рівня знань і розвитку самоосвіти. Тьютори можуть звернутися за допомогою до викладачів, щоб вони краще пояснили й допомогли з’ясувати ті питання та теми, які важко освоїти молодшим студентам. Уже у співпраці з викладачами вони вирішують, в якій формі донести до студентів інформацію так, щоб її краще засвоїли. Це можуть бути онлайн-лекції, консультації. Також тьютори самі можуть пояснювати молодшим студентам цей матеріал, якщо вони його добре освоїли», – додав Петро Романович.

За його словами, з цієї метою створять вебплатформу на сайті ТНМУ, де розміщуватимуть усі необхідні матеріали та навчальні відео. Розроблять також Google-форму, за допомогою якої можна буде отримувати зворотній зв’язок від студентів. З її допомогою вони можуть давати свої пропозиції, вказувати на складні для них теми та питання. На думку декана факультету іноземних студентів, це також допоможе інституту тьюторства працювати ефективно. Петро Сельський також повідомив, що цю систему впроваджуватимуть і шліфуватимуть у роботі з іноземними студентами, а вже згодом її поширять на українських студентів.

До втілення цього проєкту залучені фахівці деканату іноземних студентів, заступник директора центру виховної роботи та культурного розвитку Олена Покришко, а також студенти-активісти Праджвал Гангаппа Тіппанавар та Мохамед Шумаель Кхан, які мають досвід допомоги молодшим студентам у навчанні. Невдовзі до них приєднаються інші старшокурсники, які також свого часу опікувалися студентами саме в навчальному аспекті.

Уже складена програма, з яких тем студенти можуть вдосконалити свої знання. Вона буде розширена на основі того, які пропозиції надійдуть від тьюторів.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА.

Світлина авторки