«Віримо, що підете своїм життєвим шляхом впевнено й твердо»

Урочисте засідання вченої ради Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського з нагоди 61-го випуску лікарів медичного факультету, 17-го випуску провізорів фармацевтичного факультету, 13-го випуску лікарів стоматологічного факультету, 24-го випуску медсестер навчально-наукового інституту медсестринства, першого випуску магістрів за спеціальністю «Громадське здоров’я» та першого випуску парамедиків відбулося 24 червня на Співочому полі в парку Національного відродження.

У цьому святі взяли участь голова облдержадміністрації Володимир Труш, перший заступник голови обласної ради Володимир Болєщук, секретар Тернопільської міської ради Ігор Гірчак, директорка департаменту охорони здоров’я ТОДА Ольга Ярмоленко, керівник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення ТМР Василь Даньчак.

Проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай надав слово для привітання ректорові ТНМУ, професору Михайлові Корді.

Голова Тернопільської облдержадміністрації Володимир ТРУШ

«Від імені вченої ради та професорсько-викладацького складу університету вітаю вас з цією знаменною подією у вашому житті. Сьогодні ви отримуєте квиток у самостійне майбутнє. Перенесіться подумки на хвилину на 5-6 років назад. Згадайте заповнену щасливими посмішками нових студентів нашого університету урочисту залу палацу культури «Березіль» ім. Леся Курбаса. Ви щойно пройшли посвяту та матрикуляцію. Тоді вам здавалося, що навчання буде тривалим. Погодьтеся, що цей час промайнув дуже швидко. Тепер згадайте найкращі миті вашого студентського життя, в якому були не лише лекції, іспити, а й багато яскравих моментів – нові зустрічі, знайомства, відпочинок, подорожі. Студентство – це найкраща пора в житті кожної людини, це особливий стан душі, найкращий час для самореалізації та самовизначення, реалізації своїх мрій. Переконаний, що ви ще не раз будете згадувати з ностальгією та приємністю час, проведений в Тернопільському медичному університеті. Багато моментів з цього студентського життя ви втрачаєте назавжди, але, з іншого боку, цей день є радісним, бо він дає світло надії та радість зустрічі з майбутнім. Сьогодні ви вступаєте на свою широку й незалежну життєву дорогу.

З напутніми словами – ректор ТНМУ, професор Михайло КОРДА

Тут присутні 990 випускників. Всі ви завтра розпочнете свою фахову діяльність. Лише від вас залежатиме, в якому напрямку підете. Хочу попередити, що ваш життєвий шлях не завжди буде гладкий та рівний. На ньому будуть перешкоди, перепони, виклики. Віримо, що підете своїм життєвим шляхом впевнено й твердо, досягнете багато славних перемог і вершин професійного успіху.

Сьогодні маємо унікальних випускників. Уперше в історії України з’являється нова професія – парамедик. І вже завтра 29 наших випускників – фахівців в галузі екстреної медичної допомоги – увіллються в бригади швидкої допомоги та працюватимуть у відділеннях екстреної медичної допомоги в лікарнях. Вони здобули знання та навички з надання допомоги під час невідкладних станів. Це ті спеціалісти, від яких залежатиме життя людей. Окрім фахових знань, важливих для парамедиків, їх навчали стресостійкості, вмінню правильно орієнтуватися у ситуації, ефективно комунікувати в команді. Вони пройшли десятки тренінгів, курсів, брали участь у фахових змаганнях і дуже потрібні службі екстреної медичної допомоги. Інша група унікальних спеціалістів, які сьогодні отримають дипломи, це магістри в галузі громадського здоров’я. Коли мовимо про громадське здоров’я, то маємо на увазі профілактику захворювань, зміцнення здоров’я та продовження тривалості життя. Це також менеджмент в охороні здоров’я, епідеміологія. Саме цими важливими для суспільства проблемами займатимуться магістри в галузі громадського здоров’я.

Перший заступник голови обласної ради Володимир БОЛЄЩУК

Сьогодні традиційно випускаємо лікарів, провізорів, медсестер, стоматологів, фізичних терапевтів. Дорогі друзі, ви повинні пам’ятати, що обрали найбільш шановану й благородну професію. Ми впевнені, що вона була для вас омріяною. Закликаємо вас ніколи не зраджувати своїй професії, розвиватися в ній, тоді житимете в гармонії із собою. Є відома промова Стіва Джобса перед випускниками Стенфордського університету. В ній є важлива думка: «Пам’ятайте, що ваш час обмежений, тому не дозволяйте собі таку розкіш, як жити чужим життям, не потрапляйте в пастку догми, яка говорить, що жити треба, керуючись чужими думками, не дозволяйте шуму чужих думок перебивати ваш внутрішній голос. І найголовніше – майте мужність прислухатися до свого внутрішнього голосу, до свого серця та інтуїції». Якщо любитимете свою професію, чесно виконуватимете свої професійні обов’язки, якщо ваша професія даватиме вам гідне матеріальне забезпечення для вас і вашої родини, то ви житимете в гармонії із собою і світом загалом. Щоб бути затребуваним у своєму фаху, вам треба буде постійно вдосконалюватися. Медицина – це та галузь, яка розвивається постійно, стрімко розвивається діагностика, з’являються нові механізми патогенезу тієї чи іншої хвороби. Тому вам потрібно постійно розвиватися, читати останні медичні новини та освоювати нові технології, стимулювати себе зростати професійно. Вам випала доля завершувати медичну реформу, розпочату в Україні, і від вас залежатиме майбутнє системи охорони здоров’я нашої країни.

Секретар Тернопільської міської ради Ігор ГІРЧАК

Ми з вами живемо в епоху глобалізму й кожен з вас має можливість жити та працювати в будь-якому куточку світу. Вас будуть запрошувати на роботу в країни Східної Європи. Багато наших випускників є висококласними фахівцями в країнах Західної Європи, США чи Канаді. Я закликаю вас, якщо буде нагода стажуватися, працювати за кордоном та освоювати передові методики лікування, діагностики, постарайтеся повернутися на батьківщину, бо найбільше ви потрібні своєму народові.

Ви обрали найальтруїстичнішу професію – і люди очікують на вашу допомогу. Серед вас зараз є багато мрійників. Всі ваші мрії здійсняться. Не розчаровуйтеся, якщо не досягнете високих кар’єрних вершин. Наш університет за 63 роки його історії закінчили понад 30 тисяч випускників. Більшість з них, як і випускників інших медичних вишів, працює саме у первинній та вторинній ланці надання медичної допомоги. Саме вони є фундаментом нашої медицини й від них залежить здоров’я та життя багатьох людей. Саме завдяки їхнім старанням багато людей здобули щастя бути здоровими.

Є дві категорії людей, які визначають траєкторію розвитку особистості, від яких залежить цей день сьогодні. Маю на увазі ваших вчителів і батьків. Упродовж навчання в нашому університеті ви отримали фундаментальні знання. Згадайте тих, хто щодня ділився знаннями й досвідом з вами, хто вкладав у вас свою душу. Подякуйте вчителям. Найкращою нагородою та подякою для них будуть ваші успіхи.

Ваші батьки й сьогодні прийшли сюди, щоб вас підтримати. Впродовж навчання вони були вашою опорою. Багато з них важко працювали, щоб дати вам медичну освіту. Вони раділи вашим успіхам і засмучувалися вашим невдачам. Можливо, для них це свято є більшим, аніж для вас. Низько вклоніться своїм батькам.

Дорогі батьки, щиро вітаємо вас зі святом. Ваші діти невдовзі почнуть незалежну трудову діяльність і ми впевнені, що зможете пишатися їхніми професійними успіхами. Тепер настає їхня черга допомагати вам.

Увесь цей час ви навчалися поруч з іноземними студентами. Зараз ви бачите сімнадцять прапорів інших країн. Це означає, що сьогодні дипломи отримають студенти, які приїхали на навчання із сімнадцяти країн. Вже за декілька днів вони поїдуть додому. Але, сподіваюся, вони пам’ятатимуть Україну і наш університет, а також стануть неофіційними дипломатами нашої Батьківщини.

Залишайтеся відчайдушними, залишайтеся мрійниками, мрійте навіть якщо іноді ці мрії утопічні, не прогинайтеся під обставинами, йдіть до успіхів – і ви підкорите цей світ. Досягайте великих успіхів, творіть добро! Бажаємо доброї долі, широкої життєвої дороги. Нехай Господь допомагає вам у професійній діяльності. Слава випускникам Тернопільського національного медичного університету! Слава Україні!», – звернувся ректор ТНМУ Михайло Корда.

Привітав випускників голова Тернопільської облдержадміністрації Володимир Труш. У своїй промові він зазначив, що дипломи отримали майбутні професіонали. Він додав, що випускники Тернопільського медичного університету є одними з найкращих професіоналів-медиків у країні. Неодноразово вони отримували нагороди та відзнаки від Президента України, Кабінету Міністрів. Володимир Труш передав вітання від міністра охорони здоров’я, який планував бути присутнім на урочистій церемонії, але через брак часу в зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції та щільним графіком не зміг цього зробити.

Очільник області вручив Михайлу Корді державну нагороду – орден «За заслуги» ІІІ ступеня, який було присвоєно ректорові ТНМУ згідно з Указом Президента України від 17 травня 2021 року «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня науки».

Почесну грамоту Кабінету Міністрів України отримали завідувач кафедри загальної хімії Григорій Загричук, доцент кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами Василь Качор, доцентка кафедри гістології та ембріології Соломія Крамар.

«Молоді, перспективні, розумні, сповнені життєвої енергії та наснаги будувати Українську державу. Шановні випускники, майбутні медики, лікарі! Від імені голови та депутатського корпусу Тернопільської обласної ради вітаю вас з цим святом. Ви обрали благородний, але нелегкий шлях. Ви обрали шлях служіння людям! Адже медик – це одна з найвідповідальніших професій. Медик – це професія, дарована Богом. Дивлячись сьогодні на вас, мене переповнює гордість і вдячність за те, що перед собою бачу молодих людей, в яких є майбутнє, а, отже, є майбутнє в України. Висловлюю вдячність викладацькому складові за підготовку таких професійних фахівців, які, переконаний, принесуть державі не одне визнання. Дорогі випускники, щиро бажаю вам міцного здоров‘я, доброї долі, терпіння, благополуччя, успіху та професійних здобутків. Завжди йдіть уперед і пам’ятайте: життя й здоров’я людини – найголовніші цінності, а ви – гаранти їх збереження. Успіхів Вам», – побажав перший заступник голови обласної ради Володимир Болєщук.

Секретар Тернопільської міської ради Ігор Гірчак передав вітання від голови міста Сергія Надала та депутатського корпусу. Він зазначив, що впродовж останнього року людство змушене було переглянути підхід до збереження здоров’я й значно зросла цінність лікаря, тому ця професія стала ще важливішою.

Директорка департаменту охорони здоров’я ТОДА Ольга Ярмоленко подякувала випускникам ТНМУ за те, що вони обрали медицину. На її думку, треба бути справді відважною особистістю, щоб працювати в медичній галузі. Ольга Маркіянівна наголосила, що робота лікаря передбачає постійний розвиток і вміння бути чуйними.

Керівник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення ТМР Василь Даньчак привітав вчену раду та випускників ТНМУ з важливим святом. Він висловив упевненість у тому, що попереду в молодих людей нелегкий, але цікавий професійний шлях.

Наказ про присвоєння звання лікаря оголосив помічник проректора з науково-педагогічної роботи, доцент Григорій Загричук.

Дипломи з відзнакою вручив проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай. Їх отримали Оксана Велеган, Марія Гогой, Юлія Гупалюк, Дарія Каленська, Анна Комар, Олена Луй, Христина Пилип, Тетяна Болюхович, Богдан Рокун, Тетяна Стахів, Анастасія Трофимчук, Наталія Федорчук, Оксана Шевчук.

Дипломи випускникам вручив декан медичного факультету, професор Петро Лихацький.

Дипломи магістра «Громадського здоров’я» з відзнакою отримали Леонід Бицюра, Надія Гандзюк, Оксана Качмар, Наталія Лемук, Наталія Кравець, Віктор Репута, Ігор Стецюк, Надія Фарійон, Ірина Шишацька.

Наказ по стоматологічному факультету зачитала заступник декана, доцентка Людмила Пацкань.

Ректор ТНМУ, професор Михайло Корда вручив дипломи з відзнакою Соломії Ткачук, Богдані Пащук, Ярині Тильчак, Сніжані Ковенько.

Дипломи лікарів-стоматологів вручила декан стоматологічного факультету, доцентка Світлана Бойцанюк.

Наказ по фармацевтичному факультету оголосив заступник декана фармацевтичного факультету, доцент Ігор Бердей. Дипломи вручив декан фармацевтичного факультету, доцент Дмитро Коробко.

Наказ по навчально-науковому інституту медсестринства зачитала заступник директора, доцентка Світлана Даньчак.

Диплом парамедика з відзнакою отримала Аліна Томків.

Свої дипломи випускники одержали від директорки навчально-наукового інституту медсестринства, професорки Світлани Ястремської.

Наказ по факультету іноземних студентів зачитав заступник декана факультету іноземних студентів Михайло Фурдела. Дипломи вручив декан факультету іноземних студентів, професор Петро Сельський.

Після вручення дипломів випускники медичного, стоматологічного, фармацевтичного факультетів, факультету іноземних студентів і навчально-наукового інституту медсестринства прийняли присяги лікаря, провізора, парамедика та медичної сестри.

Присягу зачитали лікар Денис Онофрійчук і Варша Каш’яп.

Слова подяки від випускників університету висловили Юлія Бандрівська та Хуберт-Віктор Мікоша.

Вручення дипломів про вищу освіту – знакова подія для випускників медичного, стоматологічного, фармацевтичного факультетів, факультету іноземних студентів і навчально-наукового інституту медсестринства ТНМУ. Залишилися позаду студентські роки, попереду – початок професійної діяльності. Хвилювання переповнювало серця учасників урочистостей, але найщасливішими були, звичайно, випускники та їхні рідні, які прийшли розділити довгоочікувану радість зі своїми дітьми. Тож не втрималася, щоб не взяти кілька бліц-інтерв’ю.

Мухамед Сопхі, випускник стоматологічного факультету: «Сьогодні особливо гарний день і свято – особливе. Дуже хвилююся. Потроху звикаю до думки, що навчання в медуніверситеті позаду, попереду – інтернатура, робота за фахом і це чудово. Дуже задоволений, що для отримання вищої медичної освіти обрав ТНМУ ім. І.Я. Горбачевського. Тут є всі умови, щоб студенти здобули гарні знання, працюють високопрофесійні досвідчені викладачі. На навчання я приїхав з Єгипту й за п’ять років здобув омріяний лікарський фах, а ще – опанував українську мову й знайшов багато нових друзів. Удома на мене чекають батьки та дві старші сестри. В рідних – вища технічна освіта, я ж обрав медицину та щасливий, що здобув лікарський фах. Вдячний альма-матер за отримані знання й професійні навички».

Анастасія Барановська, випускниця медичного факультету: «Я тернополянка. В моїй родині лікарів не було, я – перша. З-поміж лікарських спеціальностей обрала дерматологію. Тішуся, що здобула вищу медичну освіту й хочу подякувати альма-матер за незабутні роки навчання».

Микола Герель закінчив стоматологічний факультет: «Родом я із села Судче Любешівського району Волинської області. П’ять років тому розпочав навчання в ТНМУ ім. Івана Горбачевського й ось – фініш. Студентське життя позаду. Я здобув якісну освіту та дякую викладачам альма-матер за отримані знання. Не скажу, що вчитися було легко, але результатом задоволений. Диплом ТНМУ ім. І.Я. Горбачевського – члена Європейської асоціації університетів – відкриває дорогу до успішної та перспективної праці у сфері медицини. Прагну досягти вершин професійної майстерності в хірургічній та терапевтичній стоматології. Хочу, щоб рідний університет мною пишався. На врочистості з нагоди вручення диплома прийшов разом з друзями та коханою. Надія – студентка медичного факультету нашого університету. Навчатися в ТНМУ приїхала зі Львова».

Юлія Кондратюк, випускниця медичного факультету: «Шість років непростого навчання позаду, але попереду не менш важливий та відповідальний період післядипломної підготовки. Інтернатуру проходитиму за спеціальністю «хірургія». Ця царина медицини мені найбільше до душі. Лікаркою хотіла стати з дитячих літ. Вдячна батькам, які підтримали мене в моєму прагненні та допомогли мрії здійснитися. Тато з мамою мешкають у селі Раславці Кременецького району. Ні в сім’ї, ні в нашій родині немає нікого, хто б працював у медичній галузі. Я буду перша. Навчатися в медичному університеті непросто, але труднощі не лякають, коли маєш чітку мету – стати гарним лікарем. Здолати шлях до цієї мети мені допомогла також підтримка чоловіка. Дмитро – фахівець в галузі фізики, але моє захоплення медициною він чудово розуміє. А ще пощастило з одногрупниками. Моя 604 студентська група – активна та дуже дружна. Всі роки навчання ми були мов одне ціле, допомагали одне одному, коли виникали якісь труднощі. Шлях до своєї мрії – стати лікарем є важким. Треба багато вчитися, опановувати практичні навички й загалом – бути відповідальним, зібраним, наполегливим. Висловлюю глибоку вдячність рідному університетові та викладачам за отримані знання й практичні вміння – надійну основу для майбутньої професійної діяльності».

Владислав Кльоц закінчив стоматологічний факультет. Батьки випускника Віктор Анатолійович і Віра Михайлівна приїхали з Луцька, щоб розділити з сином радість свята. «Владислав – наша гордість. Своєю спеціальність він обрав терапевтичну стоматологію й тепер, отримавши міцні знання, зможе реалізувати себе в професійній діяльності, а ми радітимемо синовим успіхам».

На Співоче поле в парку Національного відродження, де відбулися урочистості з нагоди вручення дипломів, прийшла й дружна родина випускниці медичного факультету Анастасії Гайди: батько Андрій Володимирович, мама Наталя Зіновіївна, бабуся Марія Василівна, прабабуся Софія Семенівна та десятирічна сестричка Дарія. «Сьогодні щасливий день для нас усіх. Тішимося, що Анастасія успішно закінчила ТНМУ ім. Івана Горбачевського. Здібна, працьовита, цілеспрямована, вона всі роки була успішною студенткою. Ми дуже задоволені її навчанням, – розповіла мати дівчини. – Медиків у нашій родині досі не було. В мене вища економічна освіта, моя мама теж закінчувала економічний університет. Анастасію ж зацікавила медицина. Поважаємо та пишаємося її вибором».

Яніна ЧАЙКІВСЬКА,

Лідія ХМІЛЯР.

Світлини Яніни ЧАЙКІВСЬКОЇ та Шумаєля Кхана АТХАРА