Візит чисельної польської делегації до ТНМУ: підтримка освітня, матеріальна та моральна

Упродовж 5-8 грудня в Тернопільському національному медичному університеті імені І.Я. Горбачевського з робочим, гуманітарним і дружнім візитом перебувала делегація з Республіки Польща, до складу якої увійшли провідні науковці, професори медицини різних галузей, головні лікарі найбільших польських клінік.

(Зліва направо) ректор ТНМУ, професор Михайло КОРДА, керівник кафедри та ортопедичного відділення лікарні імені Дегі медичного університету в Познані, директор і керівник Любуського реабілітаційно-ортопедичного центру в Свєбодзінє, доктор меднаук Яцек КАЧМАРЧИК, президент Польського товариства соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Альфред ОВОЦ, виконувач обов’язків керівника секції диджіталізації документообігу, доктор наук про здоров’я Якуб ОВОЦ

– Польща нині – один з наших найпотужніших західних партнерів разом з країнами Балтії, Великобританії та США, – зауважує ректор ТНМУ, професор Михайло Корда. – Допомогу цих держав ми відчуваємо щодня. Польща стала для нас не лише партнером, а й справжнім другом. З перших днів повномасштабної війни вона почала допомагати Україні всіма можливими методами та засобами. Зараз у Польщі знайшли притулок понад 1,5 мільйона українських біженців, щодня Україна отримує від польських друзів матеріальну та моральну допомогу. І сьогоднішній візит вкотре це підтверджує: десять професорів з Польщі приїхали, щоб підтримати науковців нашого університету, а в їхній особі – і Україну загалом.

Вальдемар ВЄЖБА, директор Центрального клінічного шпиталю Міністерства внутрішніх справ та адміністрації у Варшаві, професор

До складу делегації увійшли представники польських вищих медичних навчальних закладів. Це – директор Центрального клінічного шпиталю Міністерства внутрішніх справ та адміністрації у Варшаві, професор Вальдемар Вєжба, президент Польського товариства соціальної медицини та громадського здоров’я, професор Альфред Овоц, керівник відділу обслуговування пацієнтів і медичних секретаріатів Центрального клінічного шпиталю Міністерства внутрішніх справ та адміністрації у Варшаві, професор Анджей Слівчиньські, заступник директора Центрального клінічного шпиталю Міністерства внутрішніх справ та адміністрації у Варшаві, керівник клініки нейрохірургії, керівник групи гуманітарної та медичної допомоги Україні, призначений прем’єр-міністром Польщі, доктор меднаук Артур Зачиньські, кардіохірург, професор Пйотр Сувальські, керівник кафедри та ортопедичного відділення лікарні імені Дегі медичного університету в Познані, директор і керівник Любуського реабілітаційно-ортопедичного центру в Свєбодзінє, доктор меднаук Яцек Качмарчик, заступник керівника відділення радіологічної діагностики Центрального клінічного шпиталю Міністерства внутрішніх справ та адміністрації у Варшаві, доктор меднаук Бартолемей Мрук, виконувач обов’язків керівника секції диджіталізації документообігу, доктор наук про здоров’я Якуб Овоц, заступник керівника групи гуманітарної та медичної допомоги Україні, призначений прем’єр-міністром Польщі, магістр рятівництва Славомір Буткєвіч, видавець і редактор журналу «Swiat Lekarza», магістр Павел Крусь.

Професор, доктор габілітований медичних наук Альфред Овоц, президент Польського товариства соціальної медицини та громадського здоров’я, який, до речі, 2016 року отримав звання почесного професора Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського, зауважує, що товариство, яке він очолює, вже тривалий час плідно співпрацює з ТНМУ.

– Деякі представники нашої сьогоднішньої делегації вже не раз приїжджали до ТНМУ до лютого цього року. Втім, під час повномасштабної війни – це наш перший візит, який має декілька цілей, – мовить Альфред Овоц. – Насамперед це моральна підтримка, хочемо засвідчити, що солідарні разом з вами. Приїхали також, аби дізнатися, чим можемо ще допомогти – в різних вимірах. Звісно, найважливіше, що Україні зараз потрібно – це зброя, але, зрозуміло, що особисто ми її не маємо, адже це не в нашій компетенції, зате можемо допомогти, зокрема медичними засобами, що й постійно робимо, ось і зараз привезли гуманітарний вантаж. Приїхали й наживо поспілкуватися з науковцями ТНМУ та вирішити, що можемо створити спільно для розвитку медичної галузі наших обох країн. Дай Боже, війна закінчиться якнайшвидше, ми всі повернемося до нормального життя та приділятимемо якнайбільшу увагу саме цьому напрямку.

Головною освітньою метою візиту стало обговорення питань щодо співпраці в напрямку освіти українських та іноземних студентів різних спеціальностей з використанням навчальних баз вищих медичних навчальних закладів Польщі, можливості стажування викладачів ТНМУ на навчальних і клінічних базах польських інституцій, а також щодо проходження виробничої практики студентів ТНМУ на клінічних базах польських партнерів.

6 грудня відбулася зустріч представників делегації з ректором ТНМУ, професором Михайлом Кордою, під час якої обговорили напрямки та перспективи міжнародної співпраці між Тернопільським національним медичним університетом імені Івана Горбачевського та вищими медичними навчальними закладами Польщі.

Цього ж дня вчена рада ТНМУ обрала професора Вальдемара Вєжбу почесним професором Тернопільського національного медичного університету. До слова, ця подія стала для пана Вальдемара цілковитою несподіванкою. Він дізнався про неї безпосередньо під час присвоєння почесного звання, чим був дуже вражений та зворушений, зауваживши, що це надзвичайно велика честь для нього.

– Саме на базі Центрального клінічного шпиталю у Варшаві, який очолює пан Вальдемар Вєжба, ми передусім плануємо нашу освітню співпрацю, – каже ректор Михайло Корда. – Варто також сказати, що пан Вєжба організував у себе в шпиталі величезний гуманітарний центр для допомоги Україні, звідки вже було передано тонни продукції. І ось сьогодні він знову запросив з нашого боку машину, щоб передати у волонтерський центр університету різні теплі речі для лікарень і військових.

Після засідання вченої ради університету члени делегації мали можливість оглянути науково-дослідні лабораторії, матеріально-технічну базу різних кафедр і поспілкуватися з викладачами та студентами нашого вишу.

7 грудня польська делегація детально ознайомилася з роботою та можливостями центру симуляційного навчання Тернопільського національного медичного університету.

– Підтримка польських партнерів відчувається всебічна, – підсумовує ректор ТНМУ Михайло Корда. – Ми постійно отримуємо з Польщі різну гуманітарну допомогу для нашого волонтерського центру, яку ми тут акумулюємо, сортуємо й потім передаємо на схід України та для наших військових. Ось і зараз польські колеги привезли нам матеріальну допомогу, зокрема, генератор для університету, медикаменти й теплі речі для волонтерського центру. Та особливо важко переоцінити їхню моральну підтримку: ми отримуємо листи, дзвінки із запитаннями, чим ще вони можуть допомогти. Польські друзі максимально вкладаються в нашу Перемогу, адже всі ми чудово розуміємо, що Україна нині захищає не лише себе, а й Польщу та всю Європу.

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА