Відкрили китайсько-український центр з дослідницьких проєктів з регенеративної медицини та стовбурових клітин

Міжнародний проєкт у галузі регенеративної медицини й трансплантації стовбурових клітин стартував на Тернопільщині. Його учасники – науковці нашого університету та практичні лікарі, спеціалісти в галузі управління охорони здоров’я Китайської Народної Республіки.

3 грудня прибули заступники генерального директора міжнародного навчального центру «Один пояс – один шлях» у місті Сичуань Пен Цін, Ван Сяогуан, Тянь Хао, директор міжнародного навчального центру «Один пояс – один шлях» у місті Шанхай Цзінь Сунцзінь, директор з маркетингу українського центру стовбурових клітин у Китаї Фен Лян, директор міжнародного навчального центру «Один пояс – один шлях» у місті Сичуань Чжан Кефен, керівник юридичної фірми «Rongding» у Дзянсу Ян Гоя, директор центру культурного обміну «Шовковий шлях», директор міжнародного навчального центру «Один пояс – один шлях» Ван Ітан, директор міжнародного навчального центру «Один пояс – один шлях» в Україні Ганна Кондратюк, заступник директора з маркетингу українського центру стовбурових клітин у Китаї Лі Цінь.

Перспективи розвитку регенеративної медицини та лікування стовбуровими клітинами обговорили під час наукового семінару, в якому взяли участь вищезгадані гості, ректор ТНМУ, професор Михайло Корда, проректори університету, науковці та аспіранти.

На початку зустрічі Михайло Михайлович детально поінформував усіх присутніх про останні досягнення в цій галузі, зокрема, використання стовбурових клітин під час лікування різних патологій. За його словами, клітинна терапія – інноваційний, надзвичайно перспективний метод лікування хвороб і травм, який дає можливість відновити пошкоджені тканини організму та органи за допомогою трансплантації здорових нових клітин – стовбурових клітин. Стовбурові клітини мають унікальну здатність трансформуватися в усі типи тканин і клітин організму, зокрема, клітини крові, печінки, міокарда, хрящової або нервової тканини. Завдяки цьому вони відновлюють ушкоджені органи та їхні функції. Він наголосив на тому, що дуже великий потенціал застосування цього методу для лікування цукрового діабету, онкологічних та інших захворювань.

Директор центру культурного обміну «Шовковий шлях», директор міжнародного навчального центру «Один пояс – один шлях» Ван Ітан зазначив, що нині терапія стовбуровими клітинами набула визнання й стає одним з пріоритетних напрямків медицини. У зв’язку з аварією на ЧАЕС багато людей почало страждати на хронічні захворювання. «Україна в той час створила дослідницький проєкт з регенеративної медицини для вивчення особливостей стовбурових клітин та їх використання під час лікування захворювань. Можливість використання стовбурових клітин, омолодження, збільшення тривалості життя досягли значних наукових результатів. Нині задля розвитку цих досліджень відкриваємо українсько-китайський проєкт з регенеративної медицини та дослідження стовбурових клітин, який спрямований на поглиблення співпраці в цьому напрямку. В майбутньому обидві сторони реалізовуватимуть цю співпрацю у таких формах: взаємні візити науковців, академічні обміни, підготовка кадрів і створення міжнародних науково-дослідницьких платформ. Цей проєкт сприятиме розвиткові медицини України й Китаю та світу загалом», – підсумував Ван Ітан.

Доктор біологічних наук, завідуюча лабораторією клітинної радіобіології Національного наукового центру радіаційної медицини НАМН України Галина Лавренчук розповіла про досвід застосування стовбурових клітин у лікуванні ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС. Вона зазначила, що завдяки цьому методу всім вдалося врятувати життя. Галина Лавренчук також поділилася власним досвідом застосування стовбурових клітин для лікування цукрового діабету й псоріазу.

Керівник відділу клітинних культур сектора експериментальних досліджень МНДЛ, доцент Аліна Довгалюк представила доповідь «Дослідження регенераторного потенціалу МСК у змодельованих патологіях». Вона ознайомила з роботою науково-дослідної лабораторії ТНМУ з вирощування та дослідження стовбурових клітин.

Доцент кафедри загальної хірургії Андрій Ковальчук на практичних прикладах продемонстрував ефективність лікування стовбуровими клітинами.

Наприкінці семінару відбулося відкриття китайсько-українського центру з дослідницьких проєктів з регенеративної медицини та стовбурових клітин у нашому університеті.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)