Відбудеться Перший Галицький хірургічний форум

Захід присвятять 100-річчю з дня народження видатного хірурга Юрія Коморовського

24 січня на базі Тернопільського національного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського відбудеться Перший Галицький хірургічний форум «Інноваційні технології в хірургії». Присвячений захід 100-річчю з дня народження видатного хірурга, педагога, вченого, професора Юрія Коморовського. Організовують захід під патронатом Міністерства охорони здоров’я України, Національної академії медичних наук України, ТНМУ ім. І. Горбачевського, ДУ «Національний інститут хірургії і трансплантології ім. О.О. Шалімова НАМН України», Асоціації хірургів України й Асоціації хірургів Тернопілля. Детальніше про подію та особистість Юрія Теофіловича Коморовського розповідає голова Асоціації хірургів Тернопілля, доктор медичних наук, професор Ігор ДЗЮБАНОВСЬКИЙ.

Професор Ігор ДЗЮБАНОВСЬКИЙ

– Ігорю Яковичу, кого очікуєте на форумі?

– Форум збере кілька сотень провідних хірургів-науковців з різних куточків нашої країни: Києва, Львова, Івано-Франківська, Чернівців, Харкова, Одеси, Дніпра, Вінниці, Краматорська, Ужгорода, Рівного й, звичайно, Тернополя. Серед запрошених доповідачів – понад 40 професорів, які своєю працею зробили унікальний вклад у науковий розвиток сучасної української хірургії. Почесні гості форуму: професор Петро Фомін з Києва, професор Олександр Воробей з Мінська та професор Іван Ярема з Москви. Впевнений, що всі учасники хірургічного заходу відчують себе частиною наукової спільноти, водночас матимуть можливість ознайомитися з колоритом і розмаїттям Тернопільського краю. Принаймні організаційний комітет заходу докладає всіх зусиль, щоб ця зустріч стала незабутньою подією.

– Висвітлення яких тем і проблем заплановане насамперед?

– Програма форуму дуже насичена, а спектр тем надзвичайно широкий. Розпочнеться захід о 10-ій ранку 24 грудня в актовій залі ТНМУ урочистою церемонією відкриття, а після пленарного засідання матиме кілька локацій, що триватимуть до 17.00: в актовій залі триватиме засідання І секції, де приділять більше уваги торакоабдомінальній хірургії та хірургії передньобокової стінки живота; в аудиторії №3 учасники ІІ-ої секції обговорюватимуть інноваційні технології в хірургії захворювань гепатопанкреатобілінарної системи; о 14:30 в актовій залі засідання ІІІ-ої секції охопить питання хірургії аорти та магістральних судин, в аудиторії №3 розглядатиме вибрані питання хірургії засідання ІV-ої секції, водночас в аудиторії №3а представлять стендові доповіді.

– Під час пленарного засідання ви розповідатимете про наукові ідеї професора Юрія Коморовського в працях його учнів. Чим особливо цінна наукова спадщина Юрія Теофіловича?

– Юрій Теофілович Коморовський – досвідчений клініцист і хірург, який володів ювелірною оперативною технікою. Впродовж багатьох років він успішно працював над проблемою хірургічного лікування виразкової хвороби та хвороб оперованого шлунка, розробив нові варіанти первинної й реконструктивної гастроєюнодуоденопластики, оригінальний метод загрудинної пластики стравоходу при ураженнях стравоходу та шлунка їдкими речовинами, нову модифікацію черезбрижової інтестиноплікації при спайковій непрохідності кишківника, метод теніотомії для подовження товстої кишки при пластиці стравоходу, розробив методики ушивання «важкої кукси» дванадцятипалої кишки та дуоденостомії при резекції шлунка.

– Кілька десятків років свого життя й праці Юрій Теофілович присвятив саме Тернопільському медичному університету.

– 5 січня 2020 року Юрію Коморовському виповнило б 100 років, а немає його з нами вже 14 років. Народився Юрій Теофілович 1920 року в селі Святобожице в Мораві (Чехія) у сім’ї вихідців з Тернополя. Закінчивши Тернопільську гімназію (тепер школа №4), 1938 року вступив на перший курс лікувального факультету Краківського університету. Коли вибухнула Друга світова війна, продовжив навчання на другому курсі лікувального факультету Львівського медичного інституту. Закінчив його 1945 року й був зарахований аспірантом кафедри топографічної анатомії та оперативної хірургії. Після аспірантури працював асистентом цієї кафедри. 1949 року, захистивши кандидатську дисертацію на тему «Хірургічна анатомія шийного відділу грудної протоки», був переведений на посаду асистента кафедри факультетської хірургії Львівського медичного інституту. 1953-1957 років працював на посаді доцента цієї ж кафедри. І вже 1957 року Юрій Коморовський наказом міністерства був переведений на посаду завідувача кафедри загальної хірургії Тернопільського медичного інституту.

Ще працюючи у Львівському медичному інституті, він виявив інтерес до складних проблем реконструктивної хірургії шлунка та кишківника. Його науковий пошук був зосереджений на розробці ефективних методів хірургічного лікування хвороб оперованого шлунка, що знайшло відображення в докторській дисертації «Резекція шлунка з тонкокишковою пластикою», яку успішно захистив 1964 року. Наступного ж року Юрія Теофіловича затвердили на посаді професора. Його подальша діяльність була тісно пов’язана з Тернопільським медичним інститутом, де з 1965 до 1987 року він завідував кафедрою шпитальної хірургії, а з 1987 року був її професором.

За роки роботи в Тернопільському медінституті Ю.Т. Коморовський проявив себе як досвідчений педагог і чудовий лектор. Непересічні педагогічні здібності дозволили Юрію Теофіловичу зорганізувати взірцевий навчально-виховний лікувальний та науковий процес на кафедрах, які очолював. Як голова профільної методичної комісії з хірургічних дисциплін він постійно був організатором нових прогресивних форм навчання студентів, сприяв інтеграції викладання на теоретичних і клінічних кафедрах. За ініціативою та за активної участі Юрія Теофіловича в інституті стали проводити факультативний курс комплексних лекцій з актуальних питань геронтології та геріатрії на шостому курсі й факультеті підвищення кваліфікації лікарів. Ці курси користувалися значним успіхом у слухачів.

Багато уваги Юрій Теофілович приділяв підготовці молодої зміни хірургів. Він запропонував комплексну систему добору субординаторів-хірургів, починаючи з першого курсу за спеціальною програмою, що передбачала контроль і удосконалення психофізичних даних студентів з урахуванням індивідуальних особливостей людини.

Юрій Коморовський упродовж багатьох років успішно розв’язував проблему хірургічного лікування виразки та хвороб оперованого шлунка. Свої практичні й наукові напрацювання він опублікував у монографії «Патологічні синдроми після резекції шлунка» (1966 р.) у співавторстві з професором А.А. Бусаловим. За безпосередньої участі Ю.Т. Коморовського була організована та проведена Всеукраїнська наукова конференція «Підвищення безпеки оперативних втручань у геріатричній хірургії» (1982 р.).

Юрій Теофілович – автор багатьох винаходів, понад 140 друкованих праць, у тому числі й двох монографій. Під його керівництвом виконано 9 докторських і 25 кандидатських дисертацій. Тривалий час він був незмінним головою Тернопільського наукового товариства хірургів, членом редакційної ради журналу «Клінічна хірургія», заступником головного редактора журналу «Шпитальна хірургія», всеукраїнської проблемної комісії «Хірургія», проблемної комісії з геріатричної хірургії, яка входила до складу наукової ради з геронтології та геріатрії АМН тодішнього Союзу.

У Тернопільському національному медичному університеті шанують пам’ять видатного науковця й хірурга. З цієї нагоди у нашому виші відбуваються заходи, присвячені його практичній та викладацькій діяльності. Так, у Тернопільській університетській лікарні 14 червня 2016 року з нагоди відкриття меморіальної дошки видатному вченому та хірургу Юрію Коморовському зібралася медична громадськість Тернопільщини, науковці, представники влади та вдячні пацієнти. Пам’ятний знак встановили на фасаді терапевтичного корпусу, в якому працював Юрій Теофілович. Тепер на честь 100-річчя від дня народження Юрія Коморовського проводимо Перший Галицький хірургічний форум. Світла пам’ять про Юрія Теофіловича назавжди збережеться у наших серцях і стінах рідного університету, а його справа житиме у працях його учнів та послідовників.

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА