Актуальні питання вищої медичної (фармацевтичної) освіти

У Тернопільському національному медичному університеті імені І. Горбачевського відбулася XVII Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання вищої медичної (фармацевтичної) освіти».

Михайло КОРДА, ректор ТНМУ, професор

З вітальним словом до учасників заходу звернувся голова організаційного комітету, ректор ТНМУ, професор Михайло Корда. «Форум освітян у галузі медицини традиційно відбувається у Тернополі впродовж 17 років. Багато з вас були учасниками симпозіуму, який проходив на базі НОК «Червона калина». Цього року ми також планували зорганізувати такий захід за сприяння та підтримки Міністерства охорони здоров’я України, не змінюючи наших звичаїв. На превеликий жаль, у зв’язку з пандемією COVID-19 змушені провести конференцію в онлайн-режимі. Дуже сподіваємося, що наступного року епідеміологічна ситуація в Україні покращиться й ми знову зможемо зустрітися в прекрасному місці – в «Червоній калині», як це відбувалося 16 років поспіль», – наголосив Михайло Михайлович.

Ректор ТНМУ також зазначив, що цьогорічна конференція присвячена важливим питанням у галузі медичної освіти, зокрема, обговоренню функціонування системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти, обміні думок над інфраструктурним забезпеченням навчального процесу в умовах пандемії, окресленню проблем дистанційного навчання.

«На науковий форум надіслано понад 140 робіт, які опубліковані в збірнику конференції, а деякі доповіді будуть надруковані в нашому фаховому журналі «Медична освіта». Дякую всім учасникам наукового симпозіуму за вашу активну позицію та плідну роботу, за те, що сьогодні ви з нами», – додав Михайло Корда.

Аркадій ШУЛЬГАЙ, проректор з науково-педагогічної роботи ТНМУ, професор

Відкриваючи пленарне засідання, з привітанням і побажанням успіху до учасників наукового зібрання звернувся проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай. Він розповів, що процес реформування вищої освіти дав можливість започаткувати дистанційні методики навчання, які стали в нагоді під час пандемії COVID-19 і карантину в Україні. Він закцентував увагу на тому, що нині ТНМУ використовує існуючі технології дистанційного навчання за допомогою сучасних цифрових платформ, якісного контентного наповнення вебресурсів задля забезпечення високої якості медичної освіти.

Учасники конференції з цікавістю заслухали доповідь кандидата медичних наук Андрія Чорномидза про особливості функціонування системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти у нашому університеті. Андрій Васильович вказав на той факт, що якісна освіта розглядається нині як основний інструмент у побудові конкурентоздатної та сильної держави, а ключовим етапом забезпечення якості освіти є створення оптимальної системи внутрішнього забезпечення для кожного окремого закладу вищої освіти. В ТНМУ всіх учасників освітнього процесу охоплюють під єдиною парадигмою – забезпечення якості освіти.

(Зліва направо): кандидат медичних наук Андрій ЧОРНОМИДЗ і начальник навчального відділу ТНМУ Андрій МАШТАЛІР

Актуальною та своєчасною була доповідь доцента кафедри біологічної та медичної хімії Івано-Франківського національного медичного університету Василя Сенчія «Сучасні інфраструктурні рішення – основа для забезпечення безперервного освітнього процесу в умовах пандемії COVID-19». Він зазначив, що освітній процес в університеті, його реалізація та завдання, як правило, йдуть у розріз з основними протиепідемічними заходами, які запроваджені в країні. Тож виникла проблема необхідності обмеження безпосереднього спілкування викладача та студента, а також студентів між собою. Результатом таких заходів стало запровадження дистанційного або змішаного навчання. Дистанційне навчання має свої переваги та недоліки, одним з основних недоліків є складність організації такого процесу та його висока ціна, адже всі викладачі повинні бути забезпечені комп’ютеризованим робочим місцем, інтернетом, інформаційно-комунікаційним середовищем університету та оцифрованим вмістом навчального матеріалу.

Значний науковий інтерес викликав виступ завідувача кафедри медичної інформатики Національної медичної академії медичної освіти імені П. Шупика, професора Озара Мінцера на тему «Системна трансформація медичної освіти. Перспективи збереження якості підготовки фахівців». Озар Петрович проаналізував систему якісної підготовки лікарів в українських медичних ЗВО й вказав на важливість запровадження ступеневої структури підготовки фахівців на основі міждисциплінарного підходу та відмову від застарілих стандартів викладання.

Цікаву та насичену доповідь про використання інтерактивних методів викладання задля формування професійних компетентностей майбутніх лікарів представив кандидат медичних наук Володимир Тріщ (Івано-Франківський національний медичний університет). Доповідач обґрунтував необхідність підвищення якості практичної підготовки та клінічного мислення у студентів з використанням інтерактивних методик і подальшої здатності застосовувати знання в практичних ситуаціях в умовах урологічної клініки та викладання дисципліни «Урологія».

Завідувач кафедри функціональної та лабораторної діагностики ТНМУ, професор Марія Марущак у своєму виступі обґрунтувала пріоритетне та проблемне питання щодо моделювання освітнього процесу в закладах медичного спрямування в умовах пандемії COVID-19. Марія Іванівна звернула увагу слухачів на проблемні сторони дистанційного навчання: технологічні інфраструктурні перепони, інституційні бар’єри викладачів та інше.

На секційному засіданні науковці ділилися досвідом дистанційного навчання в рамках підготовки лікарів, використання електронних навчально-методичних комплексів у процесі викладання клінічних дисциплін, проєктного й дуального навчання як важливих елементів медичної освіти, соціального захисту здоров’я. В доповідях прозвучали питання про особливості навчання магістрів медицини, соціальної мобілізації в інтересах здоров’я, удосконалення медичного обслуговування людей літнього віку тощо.

Організаційний комітет конференції підготував програму з використанням нових форматів задля ефективного представлення доповідей та дискусії, в яких взяли участь відомі вчені України та закордоння.

Соломія ГНАТИШИН.

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА