«TernopilSimOlymp-2017» назвала переможців

Всеукраїнська олімпіада із симуляційної медицини «TernopilSimOlymp-2017» (екстрена та невідкладна медична допомога) відбулася 29-30 вересня в навчально-оздоровчому комплексі «Червона калина» ТДМУ. Організаторами заходу стали Центральний методичний кабінет з вищої медичної освіти МОЗ України, Тернопільський державний медичний університет імені І.Горбачевського, Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги», Молодіжний осередок ВГО «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги», Тернопільська обласна асоціація симуляційного навчання в медицині.

Степан ЗАПОРОЖАН – проректор ТДМУ, професор за мить вручить цей кубок команді-переможниці Всеукраїнської олімпіади
Аркадій ШУЛЬГАЙ – проректор ТДМУ, професор вітає учасників олімпіади

Олімпіада стосувалася питань екстреної та невідкладної медичної допомоги, основи надання якої вивчають студенти-медики на ІІ курсі з дисципліни «Домедична допомога в екстремальних ситуаціях» та на V курсі з дисципліни «Екстрена та невідкладна медична допомога». Крім того, для фіналістів був передбачений окремий конкурс з питань надання екстреної медичної допомоги у симульованому відділенні невідкладної допомоги, діяльність якого декларована наказом МОЗ України від 2009 р. № 370. Проте такі відділення досі не створенні в жодній багатопрофільній лікарні України, водночас давно існують за кордоном і довели свою доцільність.

Загалом взяло участь 17 команд студентів і молодих лікарів, з яких було три іноземні (дві з Литви та одна з Польщі). Решта учасників приїхали з вищих медичних навчальних закладів Донецька, Харкова, Полтави, Дніпра, Вінниці, Івано-Франківська, Чернівців, Львова, Одеси, Черкас, Івано-Франківська, Тернополя, Києва.

(Зліва направо): Арсен ГУДИМА – завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини, професор, Віталій КРИЛЮК – голова Всеукраїнської ради реанімації

«TernopilSimOlymp-2017» – це другий захід, зініційований командою студентів Тернопільського медуніверситету, яка є ядром молодіжного осередку Всеукраїнської ради реанімації. Ці юнаки та дівчата свого часу пройшли інструкторські курси та підтвердили свою кваліфікацію, отримавши сертифікат МОЗ України. Потрібно зазначити, що молоді люди інструктори впродовж трьох років навчили азам домедичної допомоги понад тисячу краян. Вони також зорганізували чимало майстер-класів, змагань та інших заходів. Представники молодіжного осередку ВРР постійно надають домедичну допомогу під час фестивалів, спортивних змагань всеукраїнського та міського рівнів. Успішно виступили й на конкурсах бригад екстреної медичної допомоги «Галицькі медичні ралі-2016», «Слобожанські медичні ралі-2016», «Сумські медичні ралі-2017». У травні цього року наша команда виборола першість на міжнародному етапі симуляційної медицини «Sim Challenge» в медичному університеті Любліна (Польща).

Торік за підтримки адміністрації ТДМУ майбутні медики зорганізували перший відкритий чем-піонат з домедичної допомоги «Знай! Вмій! Врятуй!». Цього року чемпіонат у зв’язку з відкриттям і розвитком центрів симуляційного навчання у вищих медичних навчальних закладах України переріс в олімпіаду із симуляційної медицини з міжнародною участю «TernopilSim-Olymp-2017».

У червні 2017 року завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини, професор Арсен Гудима був спостерігачем на фінальному етапі світового чемпіонату із симуляційної медицини серед студентів «Sim Challenge», який відбувся в Парижі. Запозичений досвід, а також участь в організації чемпіонатів бригад ЕМД лягли в основу проведення олімпіади.

Головним суддею олімпіади стала Галина Цимбалюк – керівник міжкафедрального навчально-тренінгового центру. Головними апеляційними суддями були завідувач центру підготовки інструкторів з екстреної медичної допомоги Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф Віталій Крилюк та завідувач кафедри невідкладної та екстреної медичної допомоги Микола Швед. Головним координатором була член молодіжного осередку ВГО «Всеукраїнська рада реанімації» Анастасія Гудима.

Під час відкриття олімпіади від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди учасників привітав проректор з навчальної роботи, професор Аркадій Шульгай.

«Ці змагання ініціював наш університет. Ректор ТДМУ приділяє багато уваги інноваційним методам підготовки сучасних лікарів. Нині в Тернопільському медичному університеті впроваджено в навчальний процес наскрізну програму із симуляційної медицини. Ви матимете можливість ознайомитися з роботою Центру симуляційного навчання нашого університету. Симуляційне навчання – нова перспектива у підготовці фахівців у галузі охорони здоров’я. Цей навчальний напрямок дає можливість до автоматизму відпрацювати ту чи іншу навичку. Симуляційне навчання в нашому виші ввібрало всі дисципліни, які передбачені стандартом підготовки лікаря, зокрема, хірургічний, терапевтичний, педіатричний, реанімаційний та інші. З другого курсу наші студенти вивчають домедичну допомогу під час проходження курсу підготовки офіцерів запасу. Всі заняття відбуваються на базі Центру симуляційного навчання. Нехай успіх супроводжує вас і переможе в олімпіаді найсильніший», – зазначив Аркадій Гаврилович.

Проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор Степан Запорожан наголосив на важливості проведення подібних заходів, які дають можливість майбутнім медикам вдосконалити власні знання та практичні навички.

Голова Всеукраїнської ради реанімації Віталій Крилюк додав, що Тернопільський державний медичний університет має всі чинники для проведення олімпіади із симуляційної медицини. Тут є підтримка керівництва на всіх рівнях, науковий керівник Арсен Гудима, який завжди прагне розвивати цей напрямок, і чудовий тренінговий центр. «Уперше зорганізовуємо олімпіаду із симуляційного навчання, рівень якої з кожним роком дедалі зростатиме. Це не тільки змагання, а й навчання, щоб кожен учасник міг вдосконалити свої навички, дізнався більше нового», – висловив сподівання Віталій Крилюк.

Керівник Центру симуляційного навчання, головний суддя чемпіонату Галина Цимбалюк привітала всіх учасників з початком змагань, побажала успіхів.

Молодіжний осередок Всеукраїнської ради реанімації в ТДМУ впродовж останніх трьох років активно розвивається. Увесь цей час його очолює студентка нашого університету Богдана Перевізник. Під час відкриття олімпіади вона зазначила, що рада вітати шановане товариство на заході. «Всі присутні тут учасники команд є майбутніми лідерами нашої медицини, адже вони взяли на себе відповідальність представити свій університет на олімпіаді, позмагатися за головний кубок. Свого часу ми також розпочинали діяльність з невеликих проектів і поступово розвивалися. Тепер в університеті є Центр симуляційного навчання, який відкриває більше можливостей для студентів. У європейських країнах симуляційне навчання стрімко розвивається. Те, що такі центри почали відкривати в наших університетах, засвідчує: Україна також йде в ногу з часом», – зазначила Богдана Перевізник.

Першого дня учасники взяли участь у кількох майстер-класах:

– Обстеження травмованого на етапі домедичної допомоги. Базова реанімація з використанням автоматичного зовнішнього дефібрилятора (Віктор Шацький, Мирослав Бойчак – асистенти кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ).

– Обстеження постраждалого на етапі екстреної медичної допомоги (Галина Цимбалюк, Анатолій Калинюк – лікарі з медицини невідкладних станів вищої категорії; Рітіс Малашаускас, Томас Ґурскас – парамедики (Литва).

– Обстеження травмованого на ранньому госпітальному етапі в «Emergency Department». Кваліфіковані заходи реанімації (Віталій Крилюк, Іван Кузмінський – інструктори ВГО «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги»).

– Організація надання медичної допомоги при масових випадках. Медичне сортування. Екстрена інфузійна терапія (Арсен Гудима – завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ).

Учасники мали можливість ознайомитися з обладнанням, яке використовували під час олімпіади.

Водночас відбулися паралельні майстер-класи, зокрема, «Зупинка масивної кровотечі турнікетами ТМ «СПАС» (Володимир Звеняцький – інструктор з тактичної медицини, вогневої та тактичної підготовки міжнародного проекту «Центр підготовки «Patriot»), «Обладнання для транспортування та іммобілізації на догоспітальному етапі» (Артем Шатохін – керівник компанії ОЖИВА).

Уранці 29 вересня розпочали старти. Командам пропонували два сценарії з домедичної допомоги, під час яких вони працювали, по суті, без обладнання або з наявною автомобільною аптечкою чи автоматичним зовнішнім дефібрилятором. Відтак виконували інші два сценарії з екстреної медичної допомоги, тут учасники ставали членами виїзної бригади ЕМД і використовували обладнання, яке є наявне в автомобілі «швидкої». До закінчення дня учасники змагалися з фізичної вправності та уміння виконувати медичні маніпуляції.

Ранок 30 вересня розпочався для капітанів команд з виконання завдань комп’ютерної навчально-оцінювальної програми з медицини катастроф, яку запропонувала компанія «Learn Key» з Вільнюса.

Під час фінальних завдань на сцені конгрес-центру симулювали відділення невідкладної медичної допомоги й у присутності всіх учасників фіналісти виконували завдання з надання медичної допомоги пацієнту, якого привезла карета «швидкої».

У фіналі взяли участь студентські команди Вінниці, Тернополя та Черкас, а також усі команди молодих лікарів та іноземні команди.

Перше місце серед студентських команд здобули представники Вінниці, друге – Черкас, третє – Тернополя (ТДМУ). Серед молодих лікарів перемогла команда з Тернополя. Серед іноземних – перше місце у команди №2 з Каунаса (Литва), друге здобула команда №1 з Каунаса (Литва), третє – команда з Любліна (Республіка Польща).

Також команди отримали призи за перемогу в окремих конкурсах.

У рамках олімпіади керівники делегацій взяли участь у нараді-семінарі з симуляційної медицини, а також оглянули й високо оцінили міжкафедральний навчально-тренінговий центр нашого університету. Учасники наради-семінару прийняли рішення щодо організаційного комітету зі створення Всеукраїнської асоціації симуляційного навчання в медицині. Провели перемовини з представником медуніверситету Любліна щодо участі викладачів у підвищенні педагогічної майстерності із симуляційної медицини, а також з керівником IT-компанії «Learn Key» стосовно розробки навчальних симуляційних програм.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)