Cпівпрацюватимемо з Університетом Аль-Хаваш

У ТДМУ з офіційним візитом перебувала делегація Університету Аль-Хаваш (Хомс, Сирія) у складі голови опікунської ради вишу Камеля Аюба та проректора з наукової роботи, професора Мохамеда Ноккарі.

Університет Аль-Хаваш – один з найбільших приватних вищих навчальних закладів Сирії. До його складу входять медичний, фармацевтичний, стоматологічний факультети, а також факультети косметології та охорони здоров’я.

Під час зустрічі з ректором ТДМУ, професором Михайлом Кордою йшлося про можливість впровадження спільних наукових проектів, реалізації програми академічних обмінів. Окрім того, було досягнуто домовленості про співпрацю між ТДМУ та Університетом Аль-Хаваш у напрямку фармації та стоматології. Сирійська сторона також висловила зацікавленість у підготовці медсестер. За словами представників делегації, у них є велика потреба у кваліфікованих медсестринських кадрах, адже в країні тривають військові дії і є чимало поранених. Тож в Університеті Аль-Хаваш зацікавлені у підготовці медсестер за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», а в подальшому – за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр».

У рамках візиту відбулася і зустріч з науковцями фармацевтичного факультету ТДМУ. Представники Університету Аль-Хаваш висловили пропозицію, щоб випускники їхнього фармацевтичного факультету могли навчатися в аспірантурі у нашому виші.

Потрібно сказати, що фармацевтичний факультет цього університету є одним з найкращих в Сирії, викладацький склад якого становить 30 професорів, 60 магістрів. Тут навчається майже 1200 студентів. Факультет має 20 наукових лабораторій для навчання студентів і масштабну спеціалізовану лабораторію для наукових досліджень. Функціонує також цех з виробництва лікарських засобів, де студенти мають змогу бачити технологію виготовлення лікарських середників.

Фахівці фармацевтичного факультету Університету Аль-Хаваш зацікавлені у дослідженні лікарських рослин сирійської пустелі й можливість екстракції з них біологічно активних речовин, а також стандартизації, тестуванні, застосування їх у медицині та косметології. Сирійські фармацевти провели чималу роботу щодо формування каталогу цих рослин (250 видів) і геопозиціонування їх. У результаті ретельних досліджень із 30 рослин потенційно цікавих для фармацевтичної науки вибрано сім. До подальшого їх вивчення планується залучити фахівців фармацевтичного факультету ТДМУ, зокрема, в галузі фармакогнозії та медичної ботаніки, фармацевтичної хімії. Водночас сирійська сторона надасть необхідну суху сировину для досліджень.

Цікавим є підхід сирійських науковців до дослідження лікувальних властивостей рослин. Вони опитали всіх народних травників свого регіону про їхній досвід використання цих рослин у народній медицині. Також взяли інтерв’ю у всіх фітотерапевтів про застосування їх у практиці.

Окрім того, колеги з Хомсу посадили на 10 гектарах саджанці дамаської троянди. Ця рослина є доволі цінною в косметології. Представники Університету Аль-Хаваш пообіцяли надіслати саджанці троянди та взірці насіння різних рослин, щоб науковці ТДМУ на базі нашого ботанічного саду могли спробувати виростити їх тут і дослідити. Фахівці ж нашого вишу запропонували у разі успішної культивації цих взірців у нас зробити порівняльний аналіз біологічно активних речовин у цих рослинах.

Ректор ТДМУ, професор Михайло Корда запропонував гостям, аби студенти їх університету взяли участь у Міжнародних студентських літніх школах, які щорічно відбуваються на базі НОК «Червона калина».

Представники Університету Аль-Хаваш мали змогу детально ознайомитися з матеріально-технічною та науковою базою ТДМУ, роботою центру симуляційного навчання та навчальним процесом зокрема.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА