1050 юнаків і дівчат влилися у студентську родину ТДМУ

31 серпня відбулося урочисте засідання вченої ради ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського, приурочене матрикуляції студентів 1 курсу медичного, стоматологічного, фармацевтичного факультетів, факультету іноземних студентів, а також навчально-наукового інституту медсестринства. Студентську родину поповнило 1050 першокурсників. Для святкової церемонії посвяти у студенти вчорашні абітурієнти, які вибороли право навчатися в одному з найкращих вищих медичних закладів України, зібралися в ошатному внутрішньому дворі адміністративного корпусу вишу. Всі вони з хвилюванням чекали цього дня й ось він настав – особливий, знаковий, незабутній, що відкриває новий та дуже відповідальний етап в житті кожного, хто вперше переступив поріг альма-матер. Не менш схвильованими були й присутні на святі батьки першокурсників. Настрій у всіх був піднесено-урочистий. Здавалося, що й сама природа цього погідного сонячного дня радіє разом з людьми.

Матрикули студентам, які отримали найвищі бали рейтингу зовнішнього незалежного оцінювання, а також з найкращим результатом склали вступні іспити, вручив ректор ТДМУ, професор Михайло КОРДА

Урочиста церемонія розпочалася спільною молитвою. Архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор (Писик) благословив першокурсників на успішне навчання та професійне становлення.

– Ви стали студентами одного з найкращих медичних вишів України, обравши благородну та самовіддану професію, яка потребує повної самовіддачі. Бути лікарем – це покликання й жертовна праця заради того, щоб інші були здоровими. Нехай Бог благословить ваше земне життя, що буде сповнене допомоги та піклування про інших, та приведе вас до спасіння й життя вічного! Будьте добрими студентами, щоб з часом стати добрими лікарями! На допомогу лікареві завжди приходить Господь, який скерує його помисли та здібності у правильному руслі. Помолимося разом і попросимо в Господа благословення на ваше навчання, – звернувся до першокурсників владика Нестор.

Ректор ТДМУ, професор Михайло Корда тепло привітав молодь з важливим днем в їхньому житті.

– Ви успішно склали всі необхідні іспити та випробування. Сьогодні приєднуєтеся до когорти студентів Тернопільського державного медичного університету, стаєте членами великої університетської родини, яка налічує понад 6000 студентів. Цього року до університету вступили 1050 нових студентів. Це один з кращих показників у медичних вишах України. Ви прийшли на навчання, щоб отримати омріяний фах лікаря, стоматолога, провізора, медичної сестри, парамедика, фізичного терапевта. Відразу хочу попередити, що буде нелегко, адже ви вивчатимете медицину – науку, пов’язану зі здоров’ям людини та її життям, а тому прогалин і білих плям у ваших знаннях бути не може. Будь-які помилки можуть коштувати дуже дорого. Їхня ціна – життя людини.

(Зліва направо): Сергій НАДАЛ – міський голова Тернополя, Василь ШКЛЯР – відомий український письменник, Степан БАРНА – голова облдержадміністрації, Володимир БОГАЙЧУК – начальник управління охорони здоров’я ОДА

Сьогоднішній день є днем урочистої посвяти у студенти для 320 майбутніх лікарів, які через 6 років отримають дипломи. Проте впродовж цього часу ви повинні засвоїти багато інформації, здобути величезний багаж знань. Сучасна медична наука постійно розвивається. Вона базується на таких основоположних предметах, як біологія, молекулярна біологія, біохімія, генетика та багато інших. Їх вивчатимете впродовж 6 років. Саме тому студенти-медики в усіх країнах вчаться набагато більше, ніж студенти інших спеціальностей. З цієї причини студентів-медиків вважають елітою студентства, а в медичні виші вступають найкращі та найбільш мотивовані.

Цього року ми приймаємо до лав наших студентів 230 майбутніх провізорів. Ви обрали дуже цікаву та потрібну людям професію. Фармація – одна з найдавніших і найфундаментальніших галузей медицини. На фармацевтичному ринку постійно з’являються нові препарати, які ви повинні знати, а також знати багато професійних тонкощів, пов’язаних з їх застосуванням.

Першокурсниками стали майже 100 майбутніх стоматологів. Ваша професія є затребувана на ринку України. Адже немає такої людини, яка б ні разу не зверталася до стоматолога. Сучасна стоматологія дає можливість вилікувати зуб, відновити його за допомогою новітніх стоматологічних технологій. Ви саме ті, хто буде дарувати щастя людям, роблячи їх посмішку чарівною.

Сьогодні студентами стають 220 майбутніх медсестер. Ви обрали без перебільшення найгуманнішу в світі професію. Якщо взяти до уваги результати соціологічних опитувань, то фах медичної сестри входить до «трійки» найпотрібніших і найпрестижніших професій. Взагалі нині змінено погляд на функції та статус медсестри. Це – окрема галузь медицини. Медична сестра не лише доглядає хворих, вона також дбає про профілактику захворювань, допомагає реабілітуватися та надає психосоціальну допомогу пацієнтам. Після завершення навчання для отримання кваліфікаційного рівня «бакалавр» ви зможете продовжити навчання у магістратурі, а відтак за бажанням стати доктором філософії у медсестринстві.

Вітаємо з посвятою у студенти й 50 майбутніх фізичних терапевтів. Нині це також одна з найзатребуваніших професій у світі. Часто зусилля лікарів зводяться нанівець, якщо хворим надалі не займається фізичний терапевт.

У студентську родину ТДМУ влилися 30 майбутніх парамедиків. Цього року ми перші в нашій країні й уперше в історії України розпочинаємо підготовку таких фахівців. Парамедик – це той спеціаліст, який повинен надати екстрену медичну допомогу на догоспітальному етапі. Ви саме ті, хто щодня й по декілька разів на день рятуватиме життя людей, ви надаватимете екстрену медичну допомогу в надзвичайних ситуаціях. Вашим завданням буде стабілізувати життєво важливі функції пацієнта чи потерпілого та негайно доправити його до лікарні.

Шановні першокурсники! Щоб допомагати людям, які страждають від різних захворювань, потрібні глибокі знання. Ви їх отримаєте в нашому університеті. Для цього тут створені всі умови. Університет має потужний професорсько-викладацький склад. Вас навчатимуть понад 100 докторів наук, професорів, понад 400 кандидатів наук, доцентів. У них великий клінічний та практичний досвід і вони щодня ділитимуться своїми знаннями й уміннями з вами. Ви розпочнете навчання в чудових аудиторіях і лабораторіях. Бібліотека, фонд якої налічує майже півмільйона книг, очікує вас. Також будете навчатися в новітніх комп’ютерних класах і центрі симуляційного навчання. Навчальні методики, впроваджені в нашому університеті, максимально адаптовані до світового освітнього простору та базуються на сучасних комп’ютерних технологіях. За допомогою сучасних мобільних пристроїв ви легко зможете зайти на електронні ресурси університету, де є все необхідне для навчання, – від розкладу занять до матеріалів підготовки до них. Такого потужного навчального електронного ресурсу не має жоден університет у світі.

Щороку наші викладачі стажуються в кращих університетах світу, тому концепція розвитку нашого вишу ввібрала у себе найкраще з досвіду закордонних університетів. Ви починаєте навчання в доволі цікавий час, коли перед вами відчинені всі двері, коли у світі розвивається академічна мобільність. Під час здобуття фаху медика в ТДМУ матимете можливість стажуватися та посеместрово навчатися в європейських університетах. Наш диплом ви зможете з легкістю підтвердити в будь-якій країні світу.

Ми докладаємо всіх зусиль, щоб ваш час перебування в університеті був часом інтенсивного навчання, а ваше студентське життя було цікавим і насиченим. У ТДМУ діють наукові гуртки, де можна вдосконалюватися в обраній спеціалізації та спробувати власні сили в науці. А чого варті наші Міжнародні студентські літні школи, які відбуваються в навчально-оздоровчому комплексі «Червона калина»! В них беруть участь кращі студенти нашого та багатьох закордонних університетів. Іноземні викладачі проводять майстер-класи й читають лекції, а програма літніх шкіл насичена цікавими заходами. Матимете можливість брати участь у спортивних секціях, культурно-масових заходах, волонтерській діяльності.

Сьогодні студентами ТДМУ стають громадяни з 19 інших країн, які обрали наш університет для навчання. Загалом у нас навчається майже 2000 іноземних студентів з 59 країн світу. Раджу познайомитися з ними. Це допоможе їм краще соціалізуватися та адаптуватися до нашої країни, а вам вивчити іноземну мову й розширити свій кругозір.

Пам’ятайте: ви обрали найгуманнішу та найпотрібнішу професію у світі. Є відомий вислів: «Не кожен може бути лікарем». Щоб бути добрим лікарем, треба мати розумну голову, чуйне серце й умілі руки. Рекомендую вам бути впертими та наполегливими, а також активними. Не витрачайте часу даремно. Будемо раді вашим успіхам. Впевнений, ними ви будете примножувати славу університету. Хай вам щастить, а Бог дарує вам добру долю! – зазначив у своїй промові Михайло Корда.

Михайло Михайлович побажав успіхів іноземним студентам англійською мовою.

З вітальним словом до студентів першого курсу ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського звернувся голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна:

«Наша держава максимально зацікавлена в тому, щоб сформувати майбутнє української медицини з креативних, активних та професійних молодих людей. Нині, у час впровадження медичної реформи, можливо, багато майбутніх лікарів ставлять перед собою питання: яка роль молодого випускника медуніверситету в системі охорони здоров’я Тернопільщини та України? Насамперед хочу зазначити, що успішне реформування третинного рівня надання медичних послуг дає можливість створити в Тернопільській області щонайменше чотири госпітальних округи. Це означає, що медичні послуги в районах області надаватимуть такого ж рівня, як у Тернополі на базі університетської лікарні. Водночас реформа передбачає й гідну заробітну платню для фахівців, які надають якісні медичні послуги». За словами очільника краю, вже цьогоріч розпочнеться будівництво 18-ти нових амбулаторій у сільській місцевості Тернопільщини, переоснащення майже 200 діючих амбулаторій, а також придбання 130-ти одиниць транспортних засобів для сімейних лікарів.

Степан Барна також привітав студентів-іноземців, вихідців з 19-ти країн світу. Він наголосив, що Тернопілля є, завжди було й буде гостинним краєм для громадян різних національностей. Голова облдержадміністрації побажав студентам успіху в здобутті омріяного фаху та щасливої долі.

Професору ТДМУ Ігорю Дейкалу за значний особистий внесок у розвиток української системи охорони здоров’я нещодавно було присвоєне почесне звання «Заслужений лікар України». Державну нагороду Ігорю Миколайовичу очільник області вручив під час посвяти студентів.

Майбутніх медиків з початком нового навчального року привітав міський голова Тернополя Сергій Надал:

– Нинішній день особливий і для студентів, які за велінням серця обрали почесне покликання служити людям, і для батьків, чиї діти, обравши лікарський фах, зробили перший важливий крок до свого дорослого самостійного життя. Ваш вибір правильний, тому що Тернопільський медичний університет нині є одним з кращих вишів України та гордістю міста. Університет бере активну участь у громадському житті Тернополя та його розвитку. ТДМУ має прекрасну матеріально-технічну базу, яка з кожним роком вдосконалюється, добру наукову базу. Лише впродовж останніх шести років запатентовано кілька нових винаходів. Науковцями і викладачами ТДМУ пишається не лише Україна, їх знають за кордоном.

Нині Україна, як ніколи, потребує фахових лікарів і нової генерації в медицині. Бажаю вам натхнення та успіхів у втіленні найамбітніших планів. Будьте успішними та наполегливими в отриманні знань, активними учасниками життя нашого міста. Знайте, що в обличчі міської ради ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського має надійного партнера, – запевнив міський голова Тернополя.

Начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук у своєму виступі зазначив, що пишається тим, що є випускником ТДМУ.

– Мені надзвичайно приємно цього святкового дня бути разом з вами. Адже це моя альма-матер, тут присутні мої вчителі. Тому з впевненістю кажу, що ви, дорогі першокурсники, зробили правильний вибір. У ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського створені прекрасні умови для того, щоб, оволодівши знаннями, ви стали висококваліфікованими фахівцями. Тож хочу побажати вам здоров’я, терпіння, впертості та наполегливості в навчанні.

Гостем свята був український письменник і політичний діяч Василь Шкляр, автор одного з найвідоміших сучасних українських бестселерів «Чорний ворон» та багатьох історичних романів. У вітальному слові він, зокрема, зазначив:

– Студентські літа – це не лише наука. Це час розкошування життя, час кохання, час ваших нових знайомств і зустрічей. Переконаний: ви будете щасливі. Пам’ятайте, що Тернопілля – один з епіцентрів боротьби за незалежність України. Тернопілля дало Україні легендарних Українських Січових Стрільців, вояків Української Галицької армії. Саме цього дня, 31 серпня 1919 року, УГА під проводом генерала Кравса вибила більшовиків з Києва. Вояки УПА відзначали 31 серпня як День української зброї. Завдяки нашим героям маємо цю світлу днину. Бажаю вам щасливої долі на шляху до вашої мети, а вона в нас спільна – це справді та велика Україна, якій Господь відводить особливу місію. Впевнений, що ви житимете у квітучій модерній Україні. Будьте щасливими!», – побажав Василь Шкляр.

Проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай під час урочистостей наголосив, що ТДМУ провадить активну міжнародну співпрацю з багатьма освітніми навчальними закладами. Укладено 73 міжнародні угоди про співпрацю та обмін студентами. Аркадій Гаврилович відрекомендував гостей університету: канцлера Вищої медичної школи в Білостоку (Польща) Міколая Томулєвіча, декана цього навчального закладу Агнєшку Закжеску, а також професора Андрія Шпакова.

– Ви сьогодні відзначаєте початок нового навчального року. Від імені працівників і студентів Вищої медичної школи вітаю вас з цим святом, – сказав у своєму виступі Міколай Томулєвіч. І, звертаючись до першокурсників, продовжив:

– Ви обрали чудову професію, яка стоїть на варті здоров’я суспільства. В особі своїх викладачів маєте живі енциклопедії знань і досвіду. Вони завжди раді поділитися з вами тим, що знають і вміють самі. Пам’ятайте про свою місію – служити людям.

Матрикули студентам, які отримали найвищі бали рейтингу зовнішнього незалежного оцінювання, а також з найкращим результатом склали вступні іспити, вручив ректор університету, професор Михайло Корда.

Теплі вітання першокурсникам висловила декан медичного факультету, доцент Галина Крицька.

– Дорогі першокурсники! Сьогодні ви стали студентами навчального закладу, знаного та визнаного не лише в Україні, а й за кордоном. У нашому університеті створені всі умови для отримання вами знань, вмінь, практичних навичок, є можливості працювати в наукових гуртках, брати участь у міжнародних програмах обміну студентами, можливості для цікавого дозвілля. Вчитися буде нелегко, пам’ятайте, що від ваших фахових теоретичних і практичних знань залежатиме найдорожче – життя людини. Бажаю, щоб ваша майбутня професія була для вас не обтяжливим обов’язком, а приємною місією дарувати людям життя та здоров’я, вселяти в них віру й надію. Успішних років навчання, миру у ваших душах, миру у ваших домівках і миру в нашій Україні. В добру путь!

Декан фармацевтичного факультету, доцент Дмитро Коробко також побажав новачкам успіхів і всіляких гараздів.

– На фармацевтичному факультеті викладають велику кількість хімічних дисциплін, деякі розділи цієї багатогранної науки вивчатимуть і студенти інших факультетів. Тому звернуся до вас з таким привітанням. Цього останнього літнього дня ви вступили в дуже цікаву реакцію – реакцію приєднання до дружної, великої студентської сім’ї Тернопільського державного медичного університету. Попереду роки навчання й спільні реакції, які можна назвати реакціями заміщення: заміщення ліні й небажання гризти граніт науки на ґрунтовні, якісні знання, що їх готові надати викладачі нашого факультету. А ще буде реакція обміну – обміну культурними здобутками, спортивними та іншими досягненнями. Хочу побажати, щоб через відповідний період у такому ж повному складі ви вступили в реакцію елімінування або відщеплення, тобто, щоб успішно закінчили наш університет та отримали дипломи. Але ніколи не закінчили навчатися й самовдосконалюватися. Успіхів вам і наснаги!

На важливості копіткого навчання наголосила декан стоматологічного факультету, доцент Світлана Бойцанюк.

– Сьогодні надзвичайно хвилюючий та водночас урочистий день. Адже ви, дорогі першокурсники, обрали свою майбутню професію й стали на шлях її здобуття. Ви влилися у велику когорту студентів ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського. Наш університет є одним з найкращих на теренах України. Попереду у вас тривале навчання, здобуття теоретичних знань і практичних навичок, становлення професійне, особистісне. Студентські роки – надзвичайно важливий етап у житті. Використайте їх максимально. Пам’ятайте, що лише ваша щоденна копітка праця під керівництвом професорсько-викладацького складу, а також за матеріальної, моральної та духовної підтримки ваших батьків дасть результат – ви станете висококваліфікованими спеціалістами. Хочу побажати вам і вашим сім’ям миру, злагоди та нехай збуваються всі ваші найкращі мрії та сподівання!

Свою готовність підтримати іноземних студентів упродовж навчання висловив декан факультету іноземних студентів, професор Петро Сельський.

– Цього незабутнього дня посвяти в студенти бажаю всім Божого благовоління, успіхів і щоб все у нашому повсякденному житті, навчальному процесі і в роботі було гаразд.

Найкращі побажання першокурсникам висловила директор навчально-наукового інституту медсестринства, доцент Світлана Ястремська.

– Відсьогодні ви змінили свій статус – стали студентами. Тож ласкаво запрошуємо у нашу велику й дружну університетську родину. Ви зробили правильний вибір, обравши ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського, який має багаторічну історію та власні традиції. Нові форми навчання, інноваційні технології, які використовуємо в навчальному процесі, дозволяють підготувати високоосвічених лікарів, провізорів, стоматологів, фізичних терапевтів, медичних сестер, парамедиків. Ви зможете стати першокласними фахівцями, долучитися до наукової та культурної діяльності. Все залежить від вашої наполегливості. Бажаю відмінних успіхів упродовж всього періоду навчання. Нехай вам щастить завжди і у всьому!

Урочисту присягу студента зачитав доцент Григорій Загричук. Слова урочистої обіцянки присвятити своє життя благородній справі – боротьбі за здоров’я людини, берегти та примножувати кращі традиції ТДМУ, бути гідними почесного звання студента-медика першокурсники повторювали хором.

На урочистому зібранні в майстерному виконанні хору ТДМУ прозвучали Державний та духовний гімни України, гімн університету, молитва «Отче наш» і старовинний студентський гімн «Гаудеамус». Хору підспівували всі присутні.

Лідія ХМІЛЯР,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)