Як у нас украли ніч

Міома матки, аденома простати, полікістоз яєчників, мастопатія, синдром хронічної втоми, безсоння – хвороби цивілізації. Сучасні технології багато нам дають, але організм змушений платити високу ціну за ці здобутки. То що, повернутися в печери до вогнища? Звісно, ні, але усвідомити ризики та дотримуватися кількох простих правил треба.

Наші предки жили відповідно з чергуванням дня й ночі, прокидалися зі сходом сонця та лягали спати із заходом. Найкращою підготовкою до сну була тиха молитва при живому світлі лампадки або свічки.

Як живемо ми?

Наш день минає у напівтемряві за комп’ютером, вечір – біля телевізора і у Фейсбуку або на вечірці в нічному клубі. Лягаємо спати далеко за північ, забуваємо вимкнути телевізор, у вікно нашої спальні яскраво світить ліхтар з вулиці, в кімнаті мерехтить нічник, циферблат електронного годинника, лампочка монітора, кабель Інтернету – дрібні, але постійні джерела світла, та ще й у блакитному, шкідливому для організму спектрі.

Простий експеримент: заплющіть очі й проведіть долонею перед обличчям. Побачили рухому тінь? Висновок: наші повіки – прозорі. Вони не є перешкодою для світла.

Навіть уночі фотони безперервно бомбардують сітківку крізь заплющені повіки й не дають спокою гормональній системі. Порушується вироблення мелатоніну, зате активізується діяльність гіпоталамо-гіпофізарної системи та залоз, яким уночі потрібен відпочинок.

Постійне освітлення викликає:

– пригнічення синтезу і секреції мелатоніну – порушення сну;

– індукцію порушень овуляції, виникнення кіст яєчника і безпліддя;

– стимуляцію росту клітин, розвиток раку молочної залози і матки у жінок, раку простати у чоловіків;

– посилення утворення активних форм кисню, що веде до швидшого старіння організму;

– стимуляцію атеросклерозу.

Міома матки, мастопатія, аденома простати – гормонозалежні захворювання. Вони виникають через різке збільшення рівня статевих гормонів у крові.

Якщо років 20-30 тому за статистикою міому матки виявляли у 17-25% жінок, то зараз – значно частіше. Міома помолодшала – її виявляють у 20-30-річних пацієнток.

Що з цим робити?

Дотримуватися кількох простих правил.

1. Намагатися жити відповідно до сонячного циклу – рано прокидатися та рано засинати. Для насичення організму достатньою дозою світла необхідно п’ять годин сонячного випромінювання. Не втрачайте жодної сонячної хвилини, особливо восени та взимку.
  2. Проведіть обстеження спальні на предмет світлового забруднення. Погляньте у вікно – якщо там яскраво світить ліхтар – ви у небезпеці! Якщо у спальні телевізор або комп’ютер, заклейте темним точкові джерела світла. Вимикайте інтернет на ніч.

Ми не можемо боротися із забрудненням зовнішнього середовища глобально, але в межах власного дому – цілком.

1. Застосовуйте індивідуальні заходи безпеки, а саме:

– Запинайте на ніч вікна щільними шторами. Ваше вікно повинно стати чорним квадратом!

– Не спіть з увімкненим нічником або телевізором. У кого склероз – з цим до іншого лікаря.

– Встаючи уночі, не вмикайте світло. Щойно ваша сітківка отримала заряд фотонів, вироблення мелатоніну миттєво припиняється! Ви що, не знайдете у власній хаті дороги до туалету? Не втрапите на горщик із заплющеними очима? Хлопчикам воно складніше, але вихід завжди є.

– Освітлення кімнати у вечірній час повинно бути неяскравим.

– Якщо ваша люба половинка звикла читати до опівночі, допоможе заснути маска для очей, то купіть або пошийте й – темної вам ніченьки!

– Не застосовуйте лампи денного світла у білому та блакитному спектрі – він приносить максимум шкоди. Краще купувати лампочки у жовтому спектрі, ближчому до природного світла. Це не реклама лампочок, це була реклама вашого здоров’я.

1. Намагайтеся засинати не пізніше півночі: максимум мелатоніну виробляється з 0 до 4 ранку.
  2. Засинаємо не пізніше 23-ї, спимо не менше 8 годин!

Якщо у вас – міома чи аденома, зробіть це просто сьогодні.

Якщо немає – теж зробіть це сьогодні, не відкладайте на завтра, і не пошкодуєте.

Подружіться з братами-гормонами – серотоніном і мелатоніном, допомагайте своєму організму жити в гармонії зі світом, світлом і темрявою, засинайте у спокої, прокидайтеся з радістю та будьте здорові!

Леся РОМАНЧУК,

доцент кафедри акушерства та гінекології №1 ТДМУ

Доцент удостоєна ордена княгині Ольги ІІІ ступеня

Згідно з Указом Президента України №14/2019 від 22 січня 2019 року «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України» доцент кафедри акушерства і гінекології №1 Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського Леся Романчук удостоєна ордена княгині Ольги третього ступеня за значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю.

Очільник нашої держави відзначив її письменницький талант і літературні здобутки.

Вітаємо Лесю Іванівну з високою відзнакою та бажаємо нових творчих і наукових успіхів.

Прес-служба ТДМУ