Як зберігати очі

До 80 відсотків інформації про середовище, яке нас оточує, отримуємо через наш парний орган зору – очі, що забезпечує нам повнішу якість життя. Тому так важливо впродовж усього життя зберігати їх здоровими. Негативно впливає на роботу органу зору: щоденна напружена робота за комп’ютером і постійне вдивляння у мобільні телефони, перегляд телепрограм до пізньої ночі тощо. Протягом доби очі мають значне навантаження. Погіршення зору – на шостому місці за поширенням серед усіх хвороб українців. Тож, аби зберегти зір на тривалі роки, про очі потрібно щодня турбуватися.

Є кілька напрямків. Починати треба з правильного тримання положення хребта. Це є важливою складовою для збереження здорових очей. Особливо це необхідно людям, які багато часу проводять перед екраном комп’ютера або телевізора. Нераціональне освітлення в приміщенні, яскраве світло від екрана та неправильна поза при сидінні можуть швидко викликати синдром комп’ютерного бачення або цифрову перенапругу очей. Його симптомами є поява вже за 3-4 години неприємного відчуття важкості в голові та втоми в очах, що виникають після тривалого перебування перед екраном комп’ютера, планшета чи смартфона. Крім цього, відбувається пересихання очей, адже, як підрахували вчені з Університету Айови, людина кліпає на 66 відсотків менше, ніж зазвичай, коли дивиться на екран монітора.

При неправильному та тривалому сидінні за комп’ютером часто виникає сутулість, яка стає причиною погіршення кровопостачання мозку, а, зокрема, й очей. Тому треба намагатися тримати спину прямо, монітор оптимально має розташовуватися трохи нижче рівня очей, на відстані майже 60 см. Доцільно використовувати антиблікове покриття екрана, щоб світло, наприклад, сонця не відбивало в очі. Таке покриття мають матові екрани. З матовим монітором можна працювати за будь-яких умов з меншим навантаженням на очі. Хоча такий монітор має гіршу передачу кольорів, вони блідіші та тускліші, ніж у глянцевих екранів. Але при використанні глянцевого монітора стають більшими відблиски й при потраплянні на екран, скажімо, сонячного світла відображення стає низькоякісним. Тому працювати на ньому у сонячний день або на відкритому просторі, по суті, неможливо. При роботі з таким монітором стає сильнішим навантаження на очі, вони швидко втомлюються.

Для зменшення утоми необхідно через кожні 20-30 хвилин робити розминку для очей – упродовж 1-2 хвилин треба покрутити очима в різні боки, виписати ними умовні «вісімки» та подивитися без напруження на предмет, що в далині від комп’ютера (не ближче 6-8 м). Від пересихання очей можуть допомогти спеціальні краплі – штучні замінники сльозової рідини.

Необхідно запобігати потраплянню в очі прямих сонячних променів. Ультрафіолетове випромінювання сонця спричиняє ушкодження очей – пришвидшує розвиток катаракти, викликає опік рогівки та пошкоджує їх сітківку. Захистити очі від шкідливого впливу ультрафіолету може носіння сонцезахисних окулярів або спеціальних лінз, які за ґарантією виробників 100 відсотків затримують УФ-промені. Вони повинні бути без подряпин. Носіння окулярів із затемненими лінзами, які не цілком затримують ці промені, надзвичайно шкідливе, особливо дітям. Такі окуляри змушують максимально розширювати зіниці очей і відповідно вдвічі-тричі збільшується потік УФ-променів до сітківки, що значно підвищує ризик її опіку. За даними офтальмологів, очі дітей та підлітків більше схильні до впливу ультрафіолетового випромінювання, адже їхні зіниці ширші, а кришталик прозоріший, ніж у дорослих. Крім того, зазвичай діти проводять на вулиці більше часу, ніж дорослі та рідше користуються якісними сонцезахисними окулярами, а ще пробують дивитися через них на Сонце. Унаслідок цього вже до 18-річного віку діти отримують дози ультрафіолету до 25% від дози за все життя. У зв’язку з цим захист від ультрафіолетового випромінювання вкрай важливий, особливо в дитячому та підлітковому віці. Варто носити якісні окуляри й у похмурі дні, щоб уникнути відбитих ультрафіолетових променів від снігу, води, піску та асфальту. Якщо окуляри неякісні, то найкраще від них відмовитися, тоді зіниці самі регулюватимуть розмір отвору зіниць і відповідно потік УФ-променів. Людям, які носять контактні лінзи, треба правильно за ними доглядати, зокрема, обов’язково мити руки перед тим, як доторкуватися до них. Після знімання лінз потрібно їх дезінфікувати якісними розчинами. Міняти лінзи слід регулярно – залежно від указаного для них терміну використання. Не варто одягати лінзи при плаванні у басейні або у відкритій водоймі, а також обов’язково треба знімати лінзи перед сном. Також бажано влітку носити сонцезахисні козирки або літні кепки (блейзери), які захищають верхню частину обличчя від сонця.

Крім сонцезахисних окулярів, варто використовувати й просто різні захисні окуляри, щоб запобігти травмуванню очей на виробництві, щоб дотримуватися правил безпеки під час різних робочих процесів та, зрештою, й удома теж. Вони захистять очі від потрапляння дрібних твердих частинок або часто небезпечних краплин хімічних речовин та інших. Доцільно для запобігання травмуванню очей одягати захисні окуляри під час занять спортом, скажімо, при плаванні, катанні на лижах, згодяться вони й військовим для захисту від потрапляння в очі піску, бруду, води чи навіть осколків тощо. Їх лінзи повинні бути виготовлені з полікарбонату, який має у 10 разів вищу стійкістю до ударів порівняно з іншими матеріалами.

Для здоров’я очей потрібно подбати про правильне харчування. Від раціонального харчування залежить здоров’я серцево-судинної системи, а відповідно й очей. Запобігти їх ушкодженню від ультрафіолетових променів допоможуть продукти з високим вмістом цинку: квасоля, горох, горіхи, нежирне м’ясо тощо. Для зору дуже корисний бета-каротин, який міститься у моркві, томатах, гарбузі та інших жовтих і кольорових продуктах. Нині відомо майже 500 каротиноїдів. В організмі бета-каротин перетворюється у вітамін A, недостатність якого може призвести до проблем із зором. Він бере участь у процесі сприйняття світла, за його відсутності очі втрачають здатність пристосовуватися до слабкого освітлення й гірше сприймають синій та жовтий кольори. Особливо корисна для підтримки здоров’я очей чорниця завдяки своїм антиоксидантним, протизапальним і регенеруючим властивостям. Регулярне вживання чорниці зміцнює кровоносні судини очей. Також чорниця містить антоціани, які регулюють рівень кров’яного тиску, зменшують запалення, а також запобігають мікротромбуванню дрібних артерій, яких особливо багато в оці.

Найбільший відсоток вітаміну А міститься у печінці, риб’ячому жирі, яєчному жовтку, вершковому маслі, незбираному молоці та вершках. Поряд з вітаміном А відіграють свою роль і вітаміни групи В – тіамін, рібофламін і піридоксин. Вони впливають на нервові клітини, що входять зокрема до сітківки очей, та на центри головного мозку, які відповідають за сприйняття зорових сигналів. Зокрема, дефіцит вітаміну В2 підвищує чутливість очей до світла, а це може стати причиною запалення, порушення зору та швидкої очної втоми. Крім того, вітамін B2 знижує ризик катаракти.

Загальний стан здоров’я може теж спричиняти погіршення зору. Деякі захворювання, які не пов’язані із зором, можуть ушкоджувати самі очі. Зокрема, підвищений артеріальний тиск або зміни судин при цукровому діабеті зменшують притік крові до очей та їх функціонування. Порушення з боку імунної системи також негативно впливають на зір. Тому варто звертати увагу на здоров’я очей за наявності у людини будь-яких серйозних захворювань.

Дія деяких лікарських засобів може теж спричинити проблеми із зором. Тому перед їх прийомом потрібно уважно читати інструкцію щодо їх застосування та можливих побічних ефектів, як-от: сухість очей, сльозотеча, двоїння в очах, підвищена світлочутливість, нечіткість зору або припухлість навколо очей.

У віці від 18 до 60 років рекомендують перевіряти зір раз у два роки, навіть за відсутності потреби у носінні окулярів. Людям, які старші цього віку, а також ті, що хворіють на діабет, з підвищеним артеріальним тиском, за наявності близьких родичів, що мають проблеми із зором, варто перевіряти очі щорічно. Шкідливі звички теж негативно впливають на загальний стан всього організму, зокрема, й на здоров’я очей. Наприклад, куріння значно підвищує ризик виникнення катаракти, спричиняє сухість очей та інші захворювання, при яких уражається сітківка очей. Воно сприяє утворенню тромбів у кровоносній системі та спазмує артерії, що може призвести не лише до інфаркту, а й стати причиною втрати зору.

Тож здоровий спосіб життя прямо впливає на стан здоров’я очей. Він, значною мірою ще залежить від того, як зберігається зір у дитячому та підлітковому віці. Відповідно лікарі радять батькам ретельно контролювати, скільки часу дитина проводить перед екраном комп’ютера або телевізора. Також потрібно стежити за правильним освітленням під час того, як дитина виконує домашні завдання. Британські дослідники порахували ідеальний час, протягом якого користування комп’ютером та іншими різними електронними пристроями – в нього входили перегляд телевізора, гра на комп’ютері та на спеціальних ігрових консолях, використання комп’ютера для Інтернету та перевірки електронної пошти, а також використання смартфонів. Корисним для мозку дитини час вони вважають до 257 хвилин або 4 години та 17 хвилин. Цього часу цілком достатньо для розвитку соціальних зв’язків та навичок, і лише після закінчення цього відрізка ґаджети справді починають негативно впливати на мозок дитини.

Важливо проводити активне дозвілля разом з дитиною на свіжому повітрі. Можна пограти в цікаві рухливі ігри та побути при природному освітленні. Це буде корисно для здоров’я та зміцнить імунітет дитини. Також слід вживати необхідну кількість вітамінів, свіжих овочів і фруктів. Набагато легше запобігти розвиткові хвороби, ніж потім її лікувати. За будь-яких захворювань очей краще не займатися самолікуванням і звернутися за допомогою до окуліста.

Костянтин ПАШКО,

доцент кафедри загальної гігієни та екології ТДМУ,

Стефанія КУМАНОВСЬКА,

лікар вищої категорії