Як боротися з непрошеними гостями

Літо. Таке щедре на сонце, тепло, пахощі, різнобарв’я кольорів, звуків та… дзищання комах. Влітку вони особливо активні, тому інколи запланований відпочинок чи звична робота в саду, риболовля може перетворитися на полювання за «кровопивцями». «Армія» в них чимала – комарі, мурашки, оси, шершні, усіх не перелічити. Як убезпечити себе та свою родину, друзів від цих непрошених гостей? Порадами ділилися фахівці Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України – завідувач паразитологічної лабораторії Олена Авсюкевич та ентомолог Світлана Величко.

Комар «носа не підточить», а вкусить – буде боляче

Розпочнемо з найбільш агресивних і навіть небезпечних представників – комарів. Їхні укуси іноді можуть не лише викликати неприємні відчуття на шкірі, але спричинити чимало небезпечних, а то й смертельних недуг. Побутує думка, що комарі найбільш пристрасні до людей з певною групою крові, проте вона неправильна. Цих комах привертає запах молочної кислоти, яку містить піт людини, стверджують фахівці. Тому чим сильніший запах поту, тим інтенсивнішим стає інтерес комарів до його власника. А ще комарів привертають запахи парфумів чи дезодоранту.

Зменшити кількість кровососів у вашому помешканні чи навколо вас допоможуть деякі рослини. Комарі не терплять запах лаванди, базиліку, полину та меліси. Кардинальніші методи – це обробити приміщення «генераторами туману»: в цьому випадку дезінфекцію проводять спеціальні фірми за допомогою хімічних препаратів, які не дозволяють протягом місяця-півтора з’являтися на обробленій ділянці кліщам, мухам і комарам. Після обробки препаратами не рекомендують спеціалісти допускати на ділянку дітей протягом доби. Нині існує багато індивідуальних засобів захисту від комарів, але лише репелентами вони не обмежуються. Для захисту можна придбати браслети, кліпси і навіть наклейки від комарів.

Браслети. Вони діють на основі цитронелової олії. Бувають тканинними, силіконовими, пластиковими тощо. Олією просочуються спеціальні вкладки, капсули, змінні картриджі. Термін захисту триває до 520 годин.

Наклейки. Ці невеличкі наклейки розміром монети в п’ять копійок можна приліпити на шкіру, на одяг або на дитячий візочок для відлякування комах. Термін захисту триває до 72 годин.

Кліпси. Цей засіб захисту ідеально годиться дітям, які все тягнуть до рота. Кліпси можна пристебнути або розмістити на капюшоні верхнього одягу. Регулювати інтенсивність запаху або рівень захисту дитини від комах можна, проколюючи додаткові дірочки на капсулі у спеціально призначених перфораціях. Одна кліпса може бути ефективною до чотирьох тижнів.

Електрофумігатор. Є пристрої, які працюють на балончику, на пластинах. Перевага електрофумігатора – ефективно «працювати» навіть, коли відчинені вікна.

Електропастка. За алергії на репеленти користуються електропасткою для комах. Принцип її роботи полягає в тому, що вона приманює комах ультрафіолетовою лампою та вуглекислим газом. Але для того, щоб підлетіти до приманки, комахам необхідно пролетіти через сітку, якою проходить струм. Щоправда, ефективна лампа лише вночі.

Мурашиний десант долає лаванда

Мурашки з’являються щойно настає тепло. Найбільше їх у дачних будиночках, але можуть завестися й на кухні, зрештою, де завгодно. І хоча ці комахи не завдають особливої шкоди, вони обов’язково залізуть у продукти, обліплять своїми маленькими тільцями солодощі, фрукти, м’ясо. Як зазначають фахівці обласного лабораторного центру, небезпека мурашок у тому, що вони можуть стати переносниками інфекцій. Але чи варто використовувати у боротьбі з ними хімічні речовини або викликати дезінфекторів? Можна самостійно знайти стежки «налітників» і накапати на них лавандову олію або олії сандалового та чайного дерева. Мурашки не терплять їх запаху. Вони не змінять свій маршрут, а просто перестануть ходити до джерела їжі. Якщо посипати мурашник сіллю та розчавленим часником, то можна змусити комах покинути це місце назавжди.

Укус оси несе небезпеку

Смертельний укус оси – велика рідкість, але й таке іноді трапляється. Наприклад, у США від нападів перетинчастокрилих комах щорічно гине більше людей, ніж від укусів змій. Причому від виду комахи тут залежить не так вже й багато: смертельним може виявитися як ужалення звичайної оси, так і медоносної бджоли. Ці комахи полюбляють селитися у сухих темних місцях. Зазвичай це горища, яри і навіть ґрунтові нори на височинах, які добре прогріваються і під час дощів не підтоплюються. Після утворення гнізда за два-три роки популяція ос може досягнути 500 особин, тому починати з ними боротися потрібно на етапі побудови гнізда. І хоча оси не нападають першими, проте вони можуть стати переносниками захворювань, бо, побувавши на смітнику, прилетять на стіл і сядуть на продукти. Пік активності ос припадає на середину серпня, коли дозріває більшість фруктів, і вони злітаються на солоденьке. Безпечніше боротися з осами в червні. Тоді вони виводять потомство, тому найменш активні. Заходи треба проводити у вечірній час. Єдиний спосіб позбавитися від ос – знищити гніздо. Для цього необхідно правильне екіпірування: грубі рукавиці зі шкіри, накомарник та одяг, що не залишає відкритих ділянок шкіри. Візьміть щільний пакет, обробіть його внутрішню частину інсектицидом для ос та одягніть пакет на осине гніздо, зав’язавши його біля основи вулика якнайщільніше (наприклад, замотати скотчем). Залиште так на добу. Після цього збийте гніздо за допомогою палки у відро, залийте бензином і підпаліть. Якщо у вас немає доступу до осиного гнізда, до прикладу, комахи оселилися під облицюванням будинку або у повітряному прошарку між стінами, викликайте спеціальні служби. На природі убезпечити себе та свій стіл від ос можна за допомогою приманки. Для цього в літровій пляшці приготуйте сироп (у 300 мл води розведіть півсклянки цукру), розріжте пляшку так, щоб з горлечка утворилася лійка, та вставте її у пляшку горлечком донизу. Оси будуть залітати на солодкий запах у пляшку, проте вилетіти з неї вже не зможуть.

Для здорової людини шершні не становлять загрози

Найпоширеніше місце для поселення шершнів – під дахом. Гніздо може й звисати у вигляді кулі, і бути всередині будівлі або розміщатися між основою даху та шифером. Боротьбу з шершнями треба починати також у вечірній час. Якщо гніздо зверху, то з ним треба вчинити так само, як з осиним, проте тримати у закритому пакеті не менше двох-трьох днів, після чого пакет з гніздом спалити. Шершні готові захищати своє житло навіть вночі, тому перед ліквідацією гнізда потрібно підібрати відповідний одяг, який буде надійно захищати тіло від можливих укусів. Щоб захистити обличчя, можна скористатися маскою бджоляра, а убезпечити руки допоможуть щільні гумові рукавички. Перш, аніж братися до усунення гнізда, необхідно приготувати перекис водню, медичний спирт і препарат «Супрастин». Все це знадобиться в тому випадку, якщо комаха все-таки вжалить і виникне алергічна реакція. Аби шершні не влаштовували гнізда на прибудинковій території, слід регулярно її оглядати. Адже зачаток разом з маткою-засновницею знищити досить просто, а от ліквідовувати велике житло шершнів досить небезпечно.

Земляні блохи

Ці комахи зазвичай поселяються в будинках, де є сирі підвали. Блохи живуть у щілинах підлоги або килимах і кусають людей за ноги в ділянці гомілки. Укус цієї комахи сильно свербить тривалий час. Під час профілактики від сусідства блох можна використовувати полин, розклавши його гілочки за периметром кімнати. Якщо популяція блох невелика, вони підуть, позаяк на дух не переносять запах цієї трави. Ще один спосіб «повиловлювати» блох і перевірити, чи справді вони є причиною занепокоєння – поставити біля плінтуса тарілочку з медом. Через кілька годин, якщо вас непокоять справді блохи, ви їх знайдете у меді. Найбільш безпечний та ефективний спосіб позбутися блох – увімкнути в кімнаті кварцеву лампу на 20 хвилин при зачинених дверях і вікнах.

Лілія ЛУКАШ