Чотири історії з практики лікаря-гастроентеролога

У кожного лікаря у своїй професійній діяльності трапляються випадки, які він пам’ятатиме завжди. Сьогодні з «Університетською лікарнею» поділилася спогадами лікар-гастроентеролог Лідія Негода.

Лідія НЕГОДА

Історія перша

– Ніколи не забуду літню жінку, яку привезли до нас з болем у шлунку, – розповідає лікар. – Це ще було на світанку моєї лікарської практики, років тридцять тому, а стоїть у мене перед очима, як сьогодні. Пацієнтку ми обстежили, призначили аналізи. Усе начебто в нормі, але біль не минав. Через два дні жінки не стало – причина: панкреонекроз. Аж потім у розмові родичі розповіли, що пацієнтка дотримувалася суворого різдвяного посту. Але, як годиться, напередодні різдвяних свят, зарізали порося й вона зварила свинячі шкірки з м’ясом. Потім з великим апетитом з’їла цілу миску цього. Відтак обід став фатальним. Якби я дізналася раніше, все б можна було виправити… Це стало мені наукою на все життя.

Взагалі, якщо дотримуватися посту, то потім треба вміти з нього правильно вийти, щоб не нашкодити собі. Справа в тому, що за час посту в організмі людини відбуваються значні зміни – людина відвикає від тваринної їжі, організм перестає виробляти ферменти, які розщеплюють м‘ясо, яйця, молочні продукти. Вихід з посту має зайняти 1-2 тижні. Слід не перевантажувати організм, поступово вводити в раціон страви з м‘яса, риби, молока.

Історія друга

– Ще один пацієнт, якого не можу не згадати, зловживав спиртним, – продовжує розповідь лікар. – У відділення потрапив у надто важкому стані: з ядухою, набряками ніг, у животі та легенях збиралася вода. За день ми з легенів викачували по два літри води. Ніхто з лікарів не давав йому шансів. Його товариші приходили вже з ним прощатися. Кажу до них, ви краще не прощайтеся, а допоможіть йому в лікуванні. Щоправда, вони дуже дружні були й ліки всі необхідні дістали. Пацієнта я попередила: якщо не кине пити, то може готуватися перейти в кращий світ. Це стало великим стимулом для нього. У чарку перестав заглядати. Після тривалого лікування відпустили його додому. Тепер приходить лиш на контрольне обстеження. У чоловіка покращилося не лише здоров’я, а й особисте життя. Перша дружина покинула його через пиятику. Він зараз покохав іншу. Виглядає чудово, щасливий та часто жартує, що колись не мав голови.

Історія третя

– Молода жінка зі Збаражчини захворіла на виразку шлунку. Це трапилося раптово. Причиною цього виявився стрес. Напередодні в неї втопилася дитина. Так звані стресові виразки виникають після важких травм, перенесення гострих захворювань різних органів, важких операцій, перенесення термінальних станів (шок, колапс), гострої ниркової або печінкової недостатності, важкої гіпоксії тканин. При впливі декількох стресових чинників імовірність виникнення стресової виразки шлунка помітно зростає.

Стрес призводить до спазму в кишківнику. Гірше живлення слизової оболонки – більша вірогідність виникнення дефектів слизової – або ерозії, або виразки. Виразкова хвороба шлунку загострюється навесні та восени. Правильно харчуватися, правильно висипатися, загалом максимально себе берегти – можливі (хоч і без стовідсоткової гарантії) шляхи профілактики загострення виразкової хвороби. Щоб не псувати шлунок, слід харчуватися збалансовано. І скільки людина втрачає енергії, стільки ж повинно провертатися до організму.

Історія четверта

– Не завше біль у шлунку, нудота, блювота вказують на проблеми зі шлунково-кишковим трактом, – пояснює лікар. – Був у мене пацієнт з такими симптомами, але замість того, щоб його одразу лікувати, скерувала його, щоб зробив ЕКГ. Як з’ясувалося, не помилилася. У чоловіка жодних проблем зі шлунком, за такими симптомами маскувався інфаркт. Це – абдомінальна форма. Біль локалізується в ділянці шлунку, супроводжується частими диспепсичними явищами – нудотою, блювотою, часто імітує шлунково-кишкове захворювання, харчове отруєння. Відтак одразу важко розпізнати хворобу, можна помилково діагностувати гострий холецистит, панкреатит, харчову токсикоінфекцію.

Атипові форми інфаркту міокарда частіше виникають у жінок. У жінок інфаркт міокарда взагалі перебігає значно важче, ніж у чоловіків і часто має летальні наслідки. Тому знати основні симптоми й причини захворювання – це обов’язок кожної людини, особливо після 50 років, щоб якомога швидше звернутися до лікарів та отримати адекватну кваліфіковану медичну допомогу.

Мар’яна СУСІДКО